DUBROWNIK
||

Dubrownik – najciekawsze miejsca

Podziel się artykułem z innymi

 

DUBROWNIK – perła Adriatyku, która zachwyca. Grube mury obronne, piękna starówka, klimat bałkański… i strasznie wysokie ceny. Czy warto odwiedzić to słynne miasto?

Położenie Dubrownika 

“Perła Adriatyku” leży w południowej Dalmacji tuż przy Morzu Adriatyckim. Niespełna 50 km od granicy z Czarnogórą – są stamtąd organizowane jednodniowe wycieczki. Jeżeli jedziecie z północy kraju to czeka Was przekroczenie granicy z Bośnią i Hercegowiną, aby następnie znów wjechać do Chorwacji. Nie potrzebujecie mieć ze sobą paszportów – wystarczy dowód osobisty. W Bośni warto zwrócić uwagę na cenę paliwa (o tym pisaliśmy tutaj).

Jak już wjedziecie do miasta to macie ‘z głowy’ tą przyjemniejszą część dojazdu – czas na walkę o parking! Nie polecam podjeżdżać pod sam stary rynek – blisko murów, bo możecie się zdziwić cenami parkingów albo jeździć w kółko i nic nie znaleźć. Jak wyglądają ceny za parking w pięknym Dubrowniku? Zapłacicie ‘jedynie’ 40-75 kun za 1 godzinę, czyli 25-42 zł. W filmie na YT mówimy gdzie my zaparkowaliśmy i to za darmo (link na końcu wpisu).

Stare Miasto 

Dubrownik stał się jeszcze bardziej popularny przez serial “Gra o Tron“. Na każdym kroku można spotkać sklepiki z pamiątkami związanymi z Dubrownikiem oraz wspomnianym serialem. Kultowe miejsca z serialu, np.: 

  • Fort Lovrijenac – Czerwona Twierdza,
  • schody do Wielkiego Septu Baelora, gdzie była nagrana słynna scena “shame”,
  • baszta, czyli twierdza Minčeta – a w serialu Dom Nieumarłych (Nieśmiertelnych).

Na schodach, w sezonie letnim, trudno zrobić sobie zdjęcie w samotności. W 2020 r. nie było z tym większego problemu. Miasto nie było mocno oblegane, a ceny m.in. w restauracjach spadły.

Na samą starówkę wystarczy poświęcić jeden dzień.

Można także wjechać na punkt widokowy, aby podziwiać panoramę miasta oraz poznać jego historię. [napisać coś tam o walkach i niszczeniu murów]

W 1979 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej części miasta  w Dubrowniku. Ceny za mury 200 kun. 

Trafiliśmy na wyjątkowy okres, bo podobno w sezonie Dubrownik jest mocno oblegany przez turystów. 

Więcej o Dubrowniku znajdziecie w naszym filmie poniżej na który serdecznie zapraszamy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *