Koh Samui, Tajlandia
| |

Koh Samui – Najciekawsze atrakcje i plaże na wyspie

Podziel się artykułem z innymi

Koh Samui to trzecia co do wielkości wyspa w południowej części Tajlandii. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych ze względu na otaczające ją plaże. Środek wyspy jest wyżynno-górzysty (sięga do 635 m), a wybrzeża nizinne z licznymi plażami. Są tutaj również wilgotne lasy równikowe.
Ko Samui stanowi część Morskiego Parku Narodowego Mu Ko Ang Thong, obejmującego pobliskie rafy koralowe.

Jak dojechać na Koh Samui? 

Najlepszym i praktycznie jedynym sposobem na dotarcie na wyspę Koh Samui jest przeprawa promowa z  Surat Thani. W każdym biurze turystycznym, czy tak jak w naszym przypadku w hostelu, można kupić bilet na prom, koszt 300 bahtów za osobę. Cena zawiera transport z miasta do portu oraz z portu już promem na wyspę. Jest to cena za zwykły prom, który płynie ok. 2 godz. Jeśli jednak to dla Was za długo to można przepłynąć ten odcinek w krótszym czasie speedboat’em, ale wtedy cena za osobę to 600 bahtów

UWAGA!!! Jeśli już znajdziecie się w porcie na Koh Samui polecamy na dalszą trasę wybrać ‘oficjalną taksówkę’ albo busy, które zawiozą Was prawie pod wskazany adres, a koszt za osobę to 100 baht. Jeśli nie chcecie przepłacić to nie radzimy brać taxi, ani graba w porcie oraz na całej wyspie – po prostu się to nie opłaca.

Jest jeszcze jedna opcja, ale tylko w pojedynkę lub dla takich, którzy nie mają dużego bagażu. Mianowicie przy porcie jest bardzo wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć skuter. Koszt to średnio 200 bahtów za dobę. Możecie się targować jeśli chcecie wypożyczyć skuter na dłuższy okres. Wtedy zawsze można wrócić tym skuterem do wypożyczalni i potem już spacerkiem przejść się na powrotny prom. Dlaczego o tym piszemy? Jeśli będziecie chcieli zwiedzić i objechać całą wyspę najlepszym do tego sposobem będzie właśnie skuter. Starajcie się wybrać skuter z większą mocą. Centralna część wyspy jest górzysta i czasami podjazdy sprawiają trudność, w szczególności, jeśli się jedzie w 2 osoby na jednym pojeździe. W przypadku, gdy wypożyczycie jednoślad przy porcie i oddacie w dniu powrotu na stały ląd, zaoszczędzicie przy tym 200 bahtów od osoby, które musielibyście wydać na oficjalne taxi. 

Najczęstszym powodem, dla którego płynie się na wyspę Koh Samui są oczywiście rajskie plaże. Jest ich sporo, do wyboru do koloru w zależności od tego, czego oczekujecie. Czy spokojnego pobytu bez tłumu ludzi w totalnej cisz, czy typowych turystycznych z dostępem do barów, czy wypożyczalni sprzętu wodnego. My odwiedziliśmy 6 i pokrótce je opiszemy.

  • Bang Po Beach skrajnie wschodnia jej część (nasza ulubiona) można powiedzieć, że bezludna, spokojna, z miękkim piaskiem bez dostępu do pubów czy możliwości wypożyczenia sprzętu wodnego. Totalna cisza i trzeba na prawdę wejść daleko w głąb morza, żeby się zanurzyć, więc jest bardzo przyjazna dla rodzin z małymi dziećmi.
  • Silver Beach (druga nasza ulubiona ) przede wszystkim jest wąska, schowana z obu stron za wzgórzami. Tutaj już trochę więcej turystów. Mały dostęp do pubów czy restauracji – są może 2-3 miejsca. Nie ma możliwości na uprawianie sportów wodnych ze względu na dużą ilość skał ”porozrzucanych” w wodzie. W miarę cicho i spokojnie, a woda cudowna. Tutaj także bardzo powoli robi się głęboko. 
  • Maenam Beach w północnej części wyspy. Tylko tutaj spotkaliśmy się z gruboziarnistym piaskiem. Plaża jest długa z dostępem do sprzętu wodnego, a przy niej znajdziecie restauracje, które oferują miejsca z widokiem na morze. Ze względu na to, że jest szeroka nie odczuwa się dużej ilości turystów, można znaleźć spokojne i ciche miejsce. W porównaniu do poprzednich tutaj już szybko robi się głęboko.
  • Lamai Beach we wschodniej części wyspy. To typowa plaża turystyczna, nie ma w niej nic rajskiego. Na każdym kroku bary, restauracje, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ogromny hałas skuterów wodnych oraz muzyki z pobliskich pubów. Jedyny plus to możliwość wypożyczenia leżaka z parasolem. Nam jednak nie przypadła do gustu. 
  • Chaweng Beach nieopodal Lamai Beach – tak samo turystyczna. Nic nadzwyczajnego, przynajmniej dla nas. Nie polecamy osobom szukającym spokoju. 
  • HinTa HinYai Beach. To bardzo mała plaża, ludzie bardziej odwiedzają ją ze względu na atrakcję, o której piszemy poniżej. Wejście do wody jest bardzo strome i kamieniste – szybko robi się głęboko. 

Jednak Ko Samui to nie tylko morze i piasek i jeżeli nie jesteście zwolennikami ciągłego opalania się, leżenia na plaży czy kąpieli w morzu to mamy dla Was kilka ciekawych atrakcji, które znajdziecie na wyspie.

Całą spokojnie można objechać w ciągu 2 dni skuterem, nie śpiesząc się przy tym wcale… Tak też zrobiliśmy i my, a zaczęliśmy od ‘’babci i dziadka’’.

Hin Ta i Hin Yai

Dziadek i Babcia, czyli do złudzenia przypominające skały w kształcie męskich i żeńskich narządów rozrodczych. Bardzo ciekawa atrakcja, a przy niej mała plaża o tej samej nazwie, o której pisaliśmy wyżej. Przemierzając wyspę, warto się tu zatrzymać, choćby na chwilę. Przy zejściu na plażę znajdziecie klimatyczną knajpkę (al’a jamajską) – nie wypowiemy się czy warto coś tutaj zjeść, bo nie próbowaliśmy.

Tarnim Magic Garden

Ogród ma w sumie 3 nazwy, Magic Garden, Secret Budda Garden oraz Tarnim Magic Garden. Twórcą ogrodu był lokalny farmer Khun Nim Thongusk i zaczął go budować w 1976 r. w wieku 77 lat. Tworzył go aż do śmierci, czyli 91 roku życia. Znajduje się tu bardzo dużo kamiennych posągów Buddy, postaci kobiet, ptaków, węży i innych zwierząt, a także budowle porośnięte mchem. W ogrodzie jest również kamienny wizerunek samego twórcy ogrodu. Bardzo klimatyczne miejsce. Polecamy. 

Bilet wstępu to koszt 80 bahtów za osobę.

Wodospad Na Muang Poziom 2

Jeśli wybieracie się w to miejsce, musicie być pewni, że wodospad wygląda jak wodospad, czyli płynie z niego woda. My trafiliśmy tam w okresie suchym, więc nie wyglądało to jak na filmach czy zdjęciach w Internecie. Na pewno polecamy to miejsce w porze deszczowej. Tym bardziej, że za bilet wstępu trzeba zapłacić 50 bahtów. Nie jest to duża suma, ale po co płacić za coś, czego się nie zobaczy.

Wodospad Tan Rua

Tutaj tak samo, jak w przypadku wodospadu wyżej. To nas utwierdziło w tym, że jeśli chcemy zobaczyć wodospady na Koh Samui to tylko w porze deszczowej. Jednak chcieliśmy się upewnić na 100% i doszliśmy do wodospadu, jak najbliżej się dało. Zapewne robi wrażenie, jak spływa z niego woda, choćby nawet dlatego, że mierzy sobie 80 metrów wysokości. Droga do niego prowadzi specjalnie zbudowanym, drewnianym mostkiem przez gęsto porośniętą dżunglę. 

Wat Plai Laem

Wat Plai Laem to buddyjski kompleks świątynny na północno-wschodnim wybrzeżu Samui, w której znajduje się coś wyjątkowego – 18-ramienna statua Guanyin, bogini miłosierdzia i współczucia w kulturze tajskiej. Jest to stosunkowo nowa świątynia, ale wybudowana w ‘starym’ stylu. Świątynię otacza jezioro pełne ogromnych ryb, a  odwiedzający, którzy chcą je nakarmić, mogą kupić dla nich pokarm w automacie za 10 bahtów.

Big Buddha

Wat Phra Yai, czyli Świątynia Wielkiego Buddy. Jest popularnym miejscem dla turystów ze względu na architekturę i wspaniale wykonane posągi. Ten złoty, 12-metrowy posąg Buddy został zbudowany w 1972 roku.

Wielkiego Buddę można zobaczyć z bardzo odległego miejsca i jest często pierwszym punktem orientacyjnym, jaki widzą ludzie przybywający na wyspę drogą lotniczą. Dookoła jest taras ze wspaniałym widokiem na okolice.

Zmumifikowany Mnich

Świątynia Wat Khunaram znajduje się w pobliżu skrzyżowania na wodospad Namuang 2. Mieszkańcy wyspy przybywa tutaj, aby się modlić – jest to dla nich święte miejsce. Turyści odwiedzają to miejsce ze względu na zmumifikowanego mnicha, którego zwłoki nie uległy rozkładowi od wielu lat. Według historii mnich przewidział dzień swojej śmierci, oraz że jego ciało się nie rozłoży. Zmarł w pozycji siedzącej, podczas głębokiej medytacji w 1973 r. Tydzień przed swoją śmiercią nie przyjmował już żadnych płynów ani pokarmu.

Poniżej filmy o atrakcjach i plażach na Koh Samui.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *