DURMITOR I TARA
| |

Durmitor – 3 miejsca, które polecamy odwiedzić

Podziel się artykułem z innymi

 

Park Narodowy Durmitor – to największy i najbardziej rozpoznawalny Park w Czarnogórze. Nazwa Durmitor pochodzi od zamieszkujących tutaj niegdyś Celtów, a w wolnym tłumaczeniu oznacza /góry ociekające wodą/. Najwyższy szczyt parku to Bobotov Kuk i wynosi 2523 m  n.p.m.
Durmotor słynie także z jezior polodowcowych, których jest tutaj 18.

Park Narodowy Durmitor

Po Budvie naszym kolejnym miejscem do odwiedzin był Park Narodowy Durmitor z cudownym Czarnym Jeziorem. Zadomowiliśmy się w pobliżu Žabljaka, czyli największego miasta gór Durmitor na 6 dni z myślą, że trochę też uszczkniemy trekkingu i połazimy sobie po górach. Niestety praktycznie każdego dnia padał deszcz, a zdarzały się też burze z piorunami, więc trekking sobie odpuściliśmy. Ostatecznie ograniczyliśmy się jedynie do obejścia Czarnego Jeziora. Udało się to dopiero za trzecim razem. Dodatkowo, zupełnie przez przypadek w deszczowy poranek, podczas wertowania okolicy w Internecie znaleźliśmy kolejne ciekawe miejsce. Mianowicie było to Vrazje Jezero.

Vrazje Jezero – jest jednym z 18 jezior polodowcowych. Nazywane jest przez tubylców ”diabelskim jeziorem”, z którym wiąże się legenda, o której oczywiście opowiadamy w filmie. Jest  podobno najcieplejszym pośród tych 18-stu w Durmitorze. Warto tu przyjechać z kocykiem, wspiąć się na pobliską górę i podziwiać widoki. Można tu odpocząć od jakiegokolwiek zgiełku czy hałasu, bo na szczycie występuje cudowne zjawisko totalnej ciszy. Można by tak leżeć i leżeć w nieskończoność. Jezioro znajduje się na wysokości 1411 m n.p.m. w środku małej, płaskiej doliny. Średnia głębokość to 4 metry, a maksymalna 11.

durmitor Vrazje

Czarne Jezioro –  to najpopularniejsze jezioro polodowcowe w okolicy. Położone jest na wysokości 1 416 metrów u stóp góry Bobotov Kuk, najwyższego szczytu w Durmitorze. Znajduje się 3 kilometry od miasta Žabljak. Ma powierzchnię 0,515 km². Jezioro składa się z dwóch mniejszych jezior: “Veliko jezero” i “Malo jezero“, czyli po polsku Duże Jezioro i Małe Jezioro. Samo wejście pod Czarne Jezioro jest ”wyrywkowo” płatne. Dlaczego wyrywkowo? Obejrzyjcie jeden z naszych filmów poniżej, tam znajdziecie odpowiedź. 

IMG 0188 1

Głównym miastem wypadowym jest Žabljak, który oferuje wiele atrakcji m.in wyprawy kładami po okolicach. Dodatkowo w okolicy jest 9 szlaków pieszych oraz 3 szlaki rowerowe. 

Kanion rzeki Tary

Kanion rzeki Tary to najgłębszy kanion w Europie. Jego głębokość to 1 300 m i rozciąga się przez ok. 78 km.

Kolejnym przystankiem na naszej drodze do Mojkovac był “Most na rzece Tara im. Duradevica”, którego nie sposób ominąć. Jego budowę zaczęto w 1937 r, a zakończono w 1941. Jedno z największych przęseł ma rozpiętość 116 m. Został on również wykorzystany do zdjęć w filmie Komandosi z Navarony.       

W 1942 roku most wysadzono, aby przeszkodzić Włochom w przedostaniu się na drugą stronę kanionu. Na szczęście odbudowano go tuż po wojnie.

Istnieje możliwość zjechania z jednego klifu do drugiego na tyrolce za 10, 15 lub 20 € – jest mała doza adrenaliny, a widoki przepiękne. Polecamy, niezapomniane chwile. Oczywiście nie omieszkaliśmy nagrać naszego zjazdu, więc serdecznie zapraszamy na film poniżej. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *