DURMITOR I TARA
||

Durmitor – 3 miejsca, które polecamy odwiedzić

Podziel się artykułem z innymi

Park Narodowy Durmitor – to największy i najbardziej rozpoznawalny Park w Czarnogórze. Nazwa Durmitor pochodzi od zamieszkujących tutaj niegdyś Celtów, a w wolnym tłumaczeniu oznacza /góry ociekające wodą/. Najwyższy szczyt parku to Bobotov Kuk i wynosi 2523 m  n.p.m.
Durmotor słynie także z jezior polodowcowych, których jest tutaj 18.

Co zobaczyć w okolicach Durmitor?


Po Budvie naszym kolejnym miejscem do odwiedzin był Park Narodowy Durmitor z cudownym Czarnym Jeziorem. Zadomowiliśmy się w pobliżu Žabljaka, czyli największego miasta gór Durmitor na 6 dni z myślą, że trochę też uszczkniemy trekkingu i połazimy sobie po górach. Niestety praktycznie każdego dnia padał deszcz, a zdarzały się też burze z piorunami, więc trekking sobie odpuściliśmy. Ostatecznie ograniczyliśmy się jedynie do obejścia Czarnego Jeziora. Udało się to dopiero za trzecim razem. Dodatkowo, zupełnie przez przypadek w deszczowy poranek, podczas wertowania okolicy w Internecie znaleźliśmy kolejne ciekawe miejsce. Mianowicie było to Vrazje Jezero.

Vrazje Jezero

Vrazje Jezero – jest jednym z 18 jezior polodowcowych. Nazywane jest przez tubylców ”diabelskim jeziorem”, z którym wiąże się legenda, o której oczywiście opowiadamy w filmie. Jest podobno najcieplejszym pośród tych 18-stu w Durmitorze. Warto tu przyjechać z kocykiem, wspiąć się na pobliską górę i podziwiać widoki. Można tu odpocząć od jakiegokolwiek zgiełku czy hałasu, bo na szczycie występuje cudowne zjawisko totalnej ciszy. Można by tak leżeć i leżeć w nieskończoność.

Kilka ciekawostek o jeziorze:

  • znajduje się w centralnej części Parku Narodowego Durmitor, który jest częścią Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
  • leży na wysokości 1411 m n.p.m. w środku małej, płaskiej doliny, co sprawia, że jest jednym z najwyżej położonych jezior w regionie
  • średnia głębokość to 4 metry, a maksymalna 11
  • Vražje Jezero zachwyca turystów krystalicznie czystą wodą, otaczającymi je górami i lasami oraz pięknymi kwiatami, które zakwitają w okresie letnim
  • Vražje Jezero jest popularnym celem turystycznym i wspinaczkowym w regionie. Istnieje kilka szlaków trekkingowych i wędrówek, które prowadzą do jeziora i jego okolic
  • pomimo popularności parku Durmitor to przy Vražje Jezero znajdziesz spokój i ciszę – można się zrelaksować i cieszyć się pięknem przyrody
Czarne Jezioro

Czarne Jezioro jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc, a przez to najpopularniejszym jeziorem polodowcowym w okolicy. Położone jest na wysokości 1 416 metrów u stóp góry Bobotov Kuk, najwyższego szczytu w Durmitorze. Znajduje się 3 kilometry od miasta Žabljak. Ma powierzchnię 0,515 km². Jezioro składa się z dwóch mniejszych jezior: “Veliko jezero” i “Malo jezero“, czyli po polsku Duże Jezioro i Małe Jezioro. Samo wejście pod Czarne Jezioro jest ”wyrywkowo” płatne. Dlaczego wyrywkowo? Obejrzyjcie jeden z naszych filmów poniżej, tam znajdziecie odpowiedź. 

Kilka ciekawostek:

  • maksymalna głębokość to ok. 24 m
  • Czarne Jezioro zachwyca krajobrazem, które w różnych porach roku zmienia się, prezentując turkusowe wody w lecie i lód w zimie
  • latem można tutaj pływać
  • istnieje wiele miejscowych legend i opowieści związanych z tym jeziorem. Jedna z nich mówi o ukrytym skarbie, który jest schowany na dnie jeziora.

Głównym miastem wypadowym jest Žabljak, który oferuje wiele atrakcji m.in wyprawy kładami po okolicach. Dodatkowo w okolicy jest 9 szlaków pieszych oraz 3 szlaki rowerowe. Najpopularniejsze trasy:

Oto pięć najpopularniejszych tras trekkingowych wokół Czarnego Jeziora w Parku Narodowym Durmitor:

  1. Trasa do Bobotov Kuk. To jedna z najbardziej wymagających, a zarazem widowiskowych tras w okolicy. Prowadzi na szczyt Bobotov Kuk, najwyższego szczytu w masywie Durmitoru. Trasa oferuje spektakularne widoki na Czarne Jezioro i otaczające go góry.
  2. Trasa do Zminje Jezero. To łatwiejsza trasa prowadząca na drugą stronę Czarnego Jeziora do urokliwego Zminje Jezero, czyli “Jeziora Węża”. Trasa jest pełna pięknych widoków i idealna dla tych, którzy szukają mniej wymagającej wędrówki.
  3. Trasa do Vidikovac Curevac. To stosunkowo łatwa trasa prowadząca do punktu widokowego Vidikovac Curevac. Z tego miejsca można podziwiać przepiękne widoki na Czarne Jezioro i otaczające go góry. To świetna opcja dla początkujących wędrowców.
  4. Trasa wokół Czarnego Jeziora. Jest to łatwa trasa okołojeziorowa. Jeżeli nie planujesz chodzić po górach to ta trasa jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w cudownym otoczeniu gór. Polecamy!
Kanion rzeki Tary

W samym sercu Czarnogóry leży cud natury, który zapiera dech w piersiach – Kanion Tara, znany również jako Wąwóz Rzeki Tara. Rozciągający się na imponującą długość 82 km i opadający na głębokość 1300 metrów, dumnie dzierży tytuł najgłębszego kanionu rzecznego w Europie. Jego głębokość to 1 300 m i rozciąga się przez ok. 78 km. Kanion często porównywany jest do kultowego Kolorado.

Kolejnym przystankiem na naszej drodze do Mojkovac był “Most na rzece Tara im. Duradevica”, którego nie sposób ominąć. Jego budowę zaczęto w 1937 r, a zakończono w 1941. Jedno z największych przęseł ma rozpiętość 116 m. Został on również wykorzystany do zdjęć w filmie Komandosi z Navarony.   

W 1942 roku most wysadzono, aby przeszkodzić Włochom w przedostaniu się na drugą stronę kanionu. Na szczęście odbudowano go tuż po wojnie.

Rzeka Tara płynie przez Park Narodowy Durmitor, a jej średni spadek wynosi 3,6 metra na kilometr. Ukształtowanie zejścia przyczynił się do powstania mnóstwa wodospadów i kaskad. Dźwięk pędzącej wody odbija się echem po całym kanionie, docierając nawet do jego wysokich szczytów. Ponad czterdzieści kaskad zdobi to naturalne arcydzieło, a niektóre z najbardziej znanych to Djavolje Lazi, Sokolovina, Bijeli Kamen, Gornji Tepacki Buk i Donji Tepacki Buk. To właśnie dzięki nim Kanion Tara zyskał reputację „Czarnogórskiego Kolorado”.

Ze względu na wyjątkową jakość wód i unikalny system ekologiczny, rzeka Tara została w 1977 roku wpisana na Rezerwat Biosfery UNESCO w ramach programu „Człowiek i biosfera”.

Podsumowując – Kanion Tary zachwyca! Niezależnie od tego, czy jesteś poszukiwaczem przygód, miłośnikiem przyrody, czy po prostu osobą poszukującą zapierających dech w piersiach widoków, ten niezwykły kanion to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić.

Istnieje możliwość zjechania z jednego klifu do drugiego na tyrolce za 10, 15 lub 20 € (ceny z 2020 roku) – jest mała doza adrenaliny, a widoki przepiękne. Polecamy, niezapomniane chwile. Oczywiście nie omieszkaliśmy nagrać naszego zjazdu, więc serdecznie zapraszamy na film poniżej. 

Co robić w okolicy Durmitor?


Jest to raj dla miłośników przygód!

  • Zima, czyli narty i snowboard. Durmitor szczyci się niezwykłą pokrywą śnieżną utrzymującą się przez ok. 120 dni, co czyni go rajem do uprawiania sportów zimowych. Najlepsze stoki, Savin kuk, Štuoc i Javorovača, są przeznaczone dla narciarzy na każdym poziomie. Szczególnie Savin Kuk wyróżnia się dwoma wyciągami krzesełkowymi, wyciągiem narciarskim, wyciągiem dla dzieci i doskonałym serwisem narciarskim. Trasa o długości 3500 m zapewnia ekscytujące zjazdy. Štuoc, choć nieco krótszy i wynoszący 2600 m, oferuje ekscytujące wyzwanie. Natomiast 800-metrowa trasa Javorovača jest idealna dla tych, którzy wolą krótsze przygody. Miłośnicy Langlauf mogą odkrywać trasy o długości od 3 do 12 km.
  • Spływy = rafting! Kanion rzeki Tara, głęboki na 1,3 km, oferuje niezapomniane wrażenia raftingowe. Możesz wybierać pomiędzy przejażdżkami tradycyjną łodzią lub drewnianą tratwą wzdłuż 100-kilometrowego odcinka najbardziej malowniczego i ekscytującego odcinka Tary. W okolicy jest sporo biur podróży, które mają w swojej ofercie rafting. Jakie koszty? Półdniowa wycieczka kosztuje około 40-50 euro i wymaga wcześniejszej rezerwacji, a całodniowa przygoda kosztuje 100 euro lub więcej. Przykładowa wycieczka z GetYourGuide.
  • Wspinaczka górska. Durmitor oferuje idealne warunki dla alpinistów dzięki licznym klifom i stokom. Dobrze oznakowane trasy prowadzą wysoko w majestatyczne góry.
  • Jazda na rowerze. Ścieżki wokół Crno Jezero, prowadzące od jeziora do Žabljaka, a także wiele innych szlaków są idealne dla miłośników jazdy na rowerze.
  • Wędrówka. Niezależnie od tego, czy wędrujesz po mieście, czy zapuszczasz się w głąb dzikiej przyrody, region ten oferuje nieograniczone możliwości pieszych przygód.

Durmitor to raj dla tych, którzy uwielbiają aktywności na świeżym powietrzy i delektować się naturą. Niezależnie od tego, czy jeździsz na nartach, wspinasz się, uwielbiasz rafting, wspinasz się na szczyty górskie, jeździsz na rowerze, czy po prostu wędrujesz – w tym czarnogórskim klejnocie każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak dojechać do Durmitoru?


Najlepiej własnym autem, ale nie zawsze się go posiada. Generalnie najlepiej podróżować po Czarnogórze właśnie samochodem. Nie jest się wtedy ograniczonym do jednodniowych wycieczek lub komunikacji publicznej. Gdzie wynająć auto? Przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z DiscoverCars i możemy z czystym sumieniem polecić ten serwis. Nigdy nie mieliśmy żadnego problemu przy wypożyczeniu samochodu. Jednak to co zawsze polecamy – warto porównać ceny i warunki rezerwacji na obu serwisach i dopiero podjąć decyzję.

Jeżeli nie posiadasz prawa jazdy, a Twoją bazą jest wybrzeże to warto rozważyć jednodniową wycieczkę. Byliśmy na takiej i jest ona dość męcząca, bo większość czasu niestety spędza się w autokarze. Jednak widoki po drodze niezapomniane! Przykładowo:

Można zarezerwować przez serwis lub na miejscu w lokalnym biurze turystycznym – będzie taniej, ale można trafić na przewodnika, który mówi głównie po rosyjsku. Mówimy z własnego doświadczenia 🙂

Gdzie nocować w Durmitorze?


Pierwsze miejsce to oczywiście Żabljak. To największa miejscowość w okolicy Durmitoru i główne centrum turystyczne. Znajdziesz tu wiele hoteli, pensjonatów i apartamentów. Żabljak przy tym jest bardzo dobrze rozwinięty. Znajdziesz tu wiele restauracji, sklepów spożywczych i innych udogodnień.

Inna opcja to Schroniska Górskie. W okolicy Durmitoru znajduje się wiele schronisk górskich, które oferują tanie noclegi w pięknych górskich okolicach. To idealna opcja dla osób, które planują wędrówki po górach.

Katuny – to tradycyjne letnie osady pasterskie, które oferują autentyczne doświadczenie życia na wsi. W niektórych katunach można wynająć chatki lub namioty. Coś zupełnie innego niż tradycyjne hotele czy pensjonaty.

My zatrzymaliśmy się niedaleko Zabljaka – typowa wieś. Po podwórku biegają kury, gęsi i pasą się kozy. Mowa o Apartments Javorje, który polecamy poniżej. Jeżeli jednak nie przepadasz za wiejskimi warunkami to polecamy Pilon Apartments.

Jak najlepiej podróżować po Czarnogórze, jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Wynająć auto przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z DiscoverCars i możemy z czystym sumieniem polecić ten serwis. Nigdy nie mieliśmy żadnego problemu przy wypożyczeniu samochodu. Jednak to co zawsze polecamy – warto porównać ceny i warunki rezerwacji na obu serwisach i dopiero podjąć decyzję.

Poniżej dwa filmy z Parku Narodowego Durmitor



*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *