MOJKOVAC
||

Mojkovac – “mała Szwajcaria Czarnogóry”

Podziel się artykułem z innymi

Mojkovac to mała miejscowość na trasie od Zabljaka do Podgoricy. Nazwa pochodzi od słowa ‘kovac’ i oznacza kowal. Nie jest zbyt popularną destynacją dla turystów, ale za to posiada bogatą historię.

Zatrzymaliśmy się tutaj na 3 dni. Ten czas w zupełności nam wystarczył, aby poznać bliżej miasto i dowiedzieć się czegoś ciekawego o nim. 

Kilka ciekawostek o Mojkovac


Po pierwsze w mieście powstała pierwsza mennica w kraju. Powodem było to, że region był bogaty w rudy srebra. 

Po drugie odegrała się tu w 1916 r. Bitwa o Mojkovac, w trakcie której I Dywizja Czarnogórska zatrzymała armię austro-węgierską. Na wjeździe do miasta od strony Podgoricy powstał pomnik upamiętniający tą bitwę, z którego mieszkańcy są bardzo dumni. Mówimy o tym wydarzeniu więcej w filmie, który znajdziecie na końcu wpisu.

A po trzecie, Mojkovac ma bardzo żyzną glebę. Z tego też względu uprawia się tutaj kukurydzę, co jest dość niebywałe. Dlaczego? Miasto leży na wysokości między 790, a 950 m n.p.m., więc dość wysoko. Jest to jedno z nielicznych miast w Europie, gdzie uprawia się kukurydzę na takiej wysokości.

Miasto leży w sąsiedztwie Parku Narodowego Durmitor (o nim pisaliśmy tutaj), co czyni je idealnym punktem wypadowym dla miłośników górskich wędrówek, trekkingu i narciarstwa. Przez miasto przepływa rzeka Tara, znana jako jedna z najczystszych rzek w Europie.

Co robić w Mojkovac?


  1. Rafting. Bliskość rzeki Tary sprawia, że miasto jest popularnym miejscem dla osób lubiących adrenalinę. Miłośnicy raftingu gromadzą się w tym regionie, aby pływać po ekscytujących bystrzach i rozkoszować się pięknem okolicy.
  2. Park Narodowy Biogradska Góra. Niedaleko miasta znajduje się wspomniany Park Narodowy, w którym znajdują się bujne lasy, dziewicze jeziora i generalnie bogata flora i fauna. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym wędrowcem, czy po prostu szukasz spokojnego wypoczynku, to polecamy go odwiedzić. Więcej dowiesz się w tym wpisie.

Gdzie nocować w Mojkovac?


Wynajęliśmy sobie na wyłączność domek w Tara Riverside.

Domki znajdują się na wlocie do Mojkovac, jadąc od stolicy przy samej rzece Tara. Miejsce jest o tyle ciekawe, że domki graniczą z rzeką. Wystarczy zejść łagodną ścieżką, uformowaną przez właścicieli domków z małej skarpy i już można się napawać ”szumem wody”.

44

Jest tylko jeden mały mankament. Cała posesja znajduje się blisko ruchliwej i w sumie głównej drogi wjazdowej do miasta. Po części ruch tranzytowy zagłusza szum rzeki, ale nie do tego stopnia, aby to kolidowało z relaksem na tarasie.

Na wielki plus zasługują ceny w okolicznych restauracjach czy knajpach. Jest tu na pewno taniej niż w innych, tych bardziej turystycznych regionach kraju. Obiad spokojnie zjecie za 5 euro, z piwkiem za jedyne 1,5 za kufel 0.5l. (ceny w 2020 roku)

Mojkovac jest nazywany przez tubylców małą Szwajcarią, ze względu na górzystą okolicę (w sumie cała Czarnogóra jest górzysta). Wiele osób zatrzymuje się tu ponieważ niedaleko miasteczka znajduje się wspomniany wyżej Park Narodowy Biogradska Góra. My w sumie też ze względu właśnie na park, zatrzymaliśmy się w Mojkovac.

Jak dojechać do Mojkovac?


Można tu dotrzeć różnymi środkami transportu w zależności od miejsca, z którego rozpoczynasz podróż.

1. Samochodem

Tak jak my, czyli samochodem. Bardzo łatwo tutaj dojechać, bo miasto jest przy głównej drodze łączącej wybrzeże Czarnogóry z Podgoricą oraz północnymi regionami Czarnogóry i Serbią (trasa E65, E80). Dodatkowo podróż autem po tych malowniczych okolicach jest niesamowita!

2. Pociągiem

W mieście jest stacja kolejowa. Pociąg jeździ na trasie Belgrad – Bar, co czyni go dostępnym także dla podróżujących koleją. Tutaj znów podczas drogi można podziwiać piękno okolicy – w sumie dla samych tych widoków warto się przejechać.

3. Autokarem

W okresie turystycznym istnieje możliwość dojazdu do Mojkovac autobusami turystycznymi lub regularnymi połączeniami autobusowymi z większych miast Czarnogóry.

Jak najlepiej podróżować po Czarnogórze, jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Wynająć auto przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z DiscoverCars i z czystym sumieniem możemy polecić ten serwis. Nigdy nie mieliśmy z nimi problemu.

Nasz film z pobytu w Mojkovac*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *