BIOGRADSKA GÓRA
| |

Biogradska Góra i Monastyr Moraca – 2 spokojne miejsce w Czarnogórze

Podziel się artykułem z innymi

Park Narodowy Biogradska Góra znajduje się w górzystym regionie Bjelasica, w centralnej części Czarnogóry między rzekami Tarą i Lim. Ma powierzchnię 56,5 km² i jest otoczony górami, których szczyty mają ponad 2000 metrów wysokości, z dziewięcioma jeziorami lodowcowymi i jednym nizinnym, jeziorem Biograd.

Park Narodowy Biogradska Góra

Jadąc od Mojkovac w stronę stolicy Czarnogóry, czyli Podgoricy, jedzie się wzdłuż kanionu rzeki Tary. Po drodze dojeżdżamy do Parku Narodowego Biogradska Góra. Park zajmuje 5 650 ha. Utworzono go w 1952 r. Większość powierzchni, bo aż 85% zajmują tu lasy. Można znaleźć tutaj okazy drzew, które mają nawet 400 lat, a wysokość niektórych dochodzi do 45 m.

Park wyróżnia się pięknymi śródgórskimi jeziorami. Nam udało się bliżej przyjrzeć Jezioru Biogradskiemu. Dookoła jeziora wiedzie ścieżka o długości  ok. 3,2 km. Jest to największe jezioro w parku o powierzchni 44 ha i maksymalnej głębokości 12 m. Co ciekawe, jest ono położone 1094 m n.p.m.

Dla osób, które chciałby poobcować trochę dłużej z naturą istnieje możliwość wynajęcia tuż przy jeziorze domków, jest tutaj także miejsce na grilla oraz mała kawiarnio-restauracja. Można też wynająć łódkę czy kajaki. 

czarnogóra biogradska góra

Kanion rzeki Morača 

Morača, to rzeka w Czarnogórze o długości 99,5 km. Wypływa z gór Rzača, płynie przez południową część kraju i wpływa do Jeziora Szkoderskiego.

Po drodze jest bardzo mało miejsc gdzie można się zatrzymać, chociażby na to, żeby zrobić kilka ujęć. Droga wzdłuż rzeki ogólnie uważana jest za niebezpieczną. Miejscami przejeżdża się tuż przy skarpie.

Im bardziej w głąb kraju, tym robi się chłodniej. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze jest tutaj słonecznie. Do tego temperatura jest o wiele niższa niż na wybrzeżu.

Monastyr Morača

Położony na masywie Gór Dynarskich, a zbudowany w latach 1251-1252.

Monastyr był strategicznym miejscem, gdzie w ukryciu zwoływano posiedzenia i podejmowano ważne decyzje dla kraju. Dlaczego tutaj? W dawnych czasach nie prowadziła tutaj żadna droga, więc dostęp był dosyć mocno utrudniony. Całość kompleksu ogrodzona jest wysokim kamiennym murem, a na terenie znajdują się dwie cerkwie oraz budynki gospodarczo mieszkalne.

Przy monastyrze znajdziecie różnorodne kramy gdzie można kupić ręcznie robione obrusy, serwetki i ogólno pojęte ozdoby oraz z lokalne trunki i smakołyki. My w jednym z nich kupiliśmy 3 butelki rakii oraz miód. Niestety jedna z butelek była “trefna” tzn. była rozrobiona z wodą – uważajcie na podróby!

Zapraszam na relację na YT, gdzie zobaczycie naszą trasę po okolicy i dowiecie się różnych ciekawostek.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *