PHNOM PENH, ATRAKCJE W KAMBODŻY, S21, KAMBODŻA NA WŁASNĄ RĘKĘ, PAŁAC KRÓLEWSKI W PHNOM PENH
||

Stolica Kambodży – Phnom Penh atrakcje

Podziel się artykułem z innymi

Stolica Kambodży nie ma zbyt wiele do zaoferowania, jednak warto tu się zatrzymać choć na chwilę, aby poznać historię tego kraju. Z wpisu dowiesz się co warto zobaczyć w Phnom Penh, gdzie nocować, jak dojechać i gdzie zjeść.

Gdzie leży Phnom Penh?


Phnom Penh, stolica Kambodży, leży w południowej części kraju, nad rzeką Tonle Sap i rzeką Mekong. Miasto znajduje się na nizinach nadbrzeżnych, które są częścią obszaru nizinnej równiny Mekongu. Teren wokół Phnom Penh jest stosunkowo płaski, a otaczające je obszary są urodzajne i sprzyjają uprawie ryżu i nie tylko.

Stolica zostało założone w 1434 roku przez króla Ponhea Yat, który przeniósł stolicę z Angkoru do tego miejsca. Nazwa miasta oznacza dosłownie “Wzgórze Penh”. Skąd się wzięła? Od pagody Wat Phnom usytuowanej na wzgórzu w centrum miasta, z którą wiąże się legenda.

Phnom Penh atrakcje


W stolicy zabawiliśmy krótko i traktowaliśmy ją jako krótki przystanek na drodze do Sajgonu w Wietnamie. Główny celem było S21 i Pola Śmierci, ale wszystko po koleji.

S21 i Pola Śmierci

Phnom Penh przede wszystkim kojarzy nam się ze smutną historią Kambodży i krwawymi rządami Czerwonych Khmerów. Lata największego terroru i rządów Khmerów przypadają w okresie 1975 – 1979. Aż trudno uwierzyć w to, co działo się w Kambodży w tym okresie. Masowe zbrodnie, ludobójstwo, wymyślne tortury, praca ponad ludzkie siły – to była codzienność mieszkańców tego kraju.

17 kwietnia 1975 roku, po zajęciu przez Czerwonych Khmerów ponad dwumilionowego Phnom Penh nakazali oni wszystkim mieszkańcom w ciągu 24 godzin opuścić swoje domy. Pretekstem miały być planowane naloty wojsk amerykańskich. W rzeczywistości był to początek tzw. Roku Zerowego, w ramach którego zamknięto szkoły, szpitale i fabryki, zlikwidowano banki i walutę, zdelegalizowano religię i zlikwidowano własność prywatną. Ludność miast wyrzucono siłą na tereny wiejskie do tzw. kolektywnych gospodarstw rolnych, które były obozami pracy przymusowej.

Nie wiadomo dokładnie, ile osób zamordowano lub zmarło z głodu i chorób w ciągu niespełna czterech lat rządów Khmerów. Szacuje się, że było to około ¼ lub nawet ⅓ ludności, czyli 1.5-2.5 mln ludzi, a możliwe, że nawet więcej. Ofiarami była ludność miejska, inteligencja, urzędnicy, duchowni, a także etniczne mniejszości oraz osoby podejrzewane o sympatie wobec poprzedniego reżimu czy “burżuazyjny” styl życia. Noszenie okularów było przykładowo oznaką inteligencji.

Ich ideologia komunistyczna zakładała utworzenie egalitarnego społeczeństwa agrarnego, a wszelkie formy opozycji i wrogowie reżimu byli brutalnie eliminowani. Do tego służyło właśnie S21, inaczej zwane Tuol Sleng.

s21 PHNOM PENH, KAMBODŻA, CZERWONE KHMERY,

Przeżyło tutaj tylko 12 osób, a przynajmniej o tylu wiadomo. Kilka dni po obaleniu rządów, całkiem przypadkowo, kilku fotografów odkryło S21. W salach do przesłuchań znaleźli 14 ostatnich ofiar reżimu. Na środku boiska szkolnego są ich nagrobki. Ciała były zmasakrowane do tego stopnia, że nie można było zidentyfikować osób – kawałki odciętych mięśni, połamane kończyny, przypalenia…

O tym więzieniu w byłej szkole zrobiliśmy odcinek na YouTube. Jeżeli jesteś zainteresowany tą brutalną historią to zachęcamy do obejrzenia nagrania.

Bilet wstępu to 5$. Dodatkowo warto dokupić audio przewodnika za kolejne 5$, aby dowiedzieć się szczegółów o tym miejscu. Miejsce, które wręcz trzeba odwiedzić będąc w stolicy. Jednak, nie polecamy muzuem dla wrażliwych osób. Kilkukrotnie podczas zwiedzania Tuol Sleng musiałam wychodzić na zewnątrz, aby odpocząć psychicznie. Jest to jedno z trzech muzeów, które do tej pory odwiedziłam i mną tak wstrząsnęło.

Dopełnieniem zwiedzania powinny być Pola Śmierci, czyli Choeung Ek. Niestety tego miejsca już nie odwiedziłam. S21 totalnie mną wstrząsnęło i nie miałam ochoty odwiedzać kolejnego tragicznego miejsca. Znajdowały się tam masowe groby więźniów. Do tej pory po ulewnych deszczach znajdowane są ludzkie kości. Jest tam także słynne drzewo, o które zabijano dzieci na oczach matek.

Bilet wstępu to 6$ i w cenie jest audioprzewodnik.

Jak najlepiej dojechać do tych miejsc? Zajrzyj do podpunktu o transporcie w Phnom Penh.

Pałac Królewski

Pałac Królewski w Phnom Penh to rezydencja królewska położona w samym centrum miasta. Jest to symbol kraju, a także ważny ośrodek kulturalny i turystyczny. Pałac jest otoczony wysokim murem obronnym, a jego kompleks obejmuje liczne budynki, pawilony, ogrody i dziedzińce.

Głównym budynkiem na terenie pałacu jest Królewska Sala Tronowa, w której nie można robić zdjęć, a także często jest zamknięta dla odwiedzających. Inna znana budowla to Srebrna Pagoda. Swoją nazwę zawdzięcza 5000 srebrnym płytkom na podłodzie o łącznej wadze ok. 5 ton. Znajduje się w niej złoty posąg Buddy siedzącego na tronie (waży jedyne 90 kg) i jest udekorowany ponad 9000 diamentami. To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Kambodży.

PHNOM PENH, ATRAKCJE W KAMBODŻY, S21, KAMBODŻA NA WŁASNĄ RĘKĘ, PAŁAC KRÓLEWSKI W PHNOM PENH

Na terenie kompleksu znajdują się także inne ważne budynki, takie jak Skarbiec Królewski, Królewska Sala Bankietowa oraz Pawilon Napoleona III.

Tuż za wejściem stoi olbrzymi pawilon Chan Chaya, który kiedyś służył do przyjmowania defilad. Dokładnie na przeciwko niego jest mały park, z którego można podziwiać bramę. Warto przyjść tu wieczorem, kiedy pawilon jest pięknie oświetlony.

Bilet wstępu na teren kompleksu to 10$. My podziwialiśmy go jedynie z zewnątrz, bo podczas naszego pobytu trwały prace remontowe i większość budynków była zamknięta dla odwiedzających.

Nocny market

Jak to na nocnych marketach w Azji można tu kupić pamiątki, ciuchy oraz jedzenie. To co wyróżnia go na tle innych nocnych marketów to na placu są rozłożone maty, gdzie można usiąść i zjeść posiłek czy przekąski. Nigdzie więcej nie spotkaliśmy się z czymś podobnym. Ceny jedzenia są trochę niższe niż w knajpach. To co warto spróbować to pyszne lody kokosowe, sprzedawane w łupinie kokosa za 1.5$.

Nie jest on zbyt duży, więc bardzo szybko można obejść go dookoła.

Phnom Penh mapa atrakcji

Poniżej na mapie znajdziesz najważniejsze punkty do odwiedzenia w stolicy, a także restauracje, które możemy polecić.

Phnom Penh wycieczki

Oprócz smutne historii, Pałacu Królewskiego, świątyń i pomników stolica ma jeszcze kilka atrakcji w zanadrzu.

 • Rejs wycieczkowy o zachodzie słońca po Mekongu i Tonle Sap. Podczas rejsu zobaczysz domy na palach, społeczności rybaków żyjących m.in. na swoich łodziach, a także Pałac Królewski. W cenę wliczone jest piwo, napoje bezalkoholowe i bufet BBQ bez limitów.
 • Półdniowa wycieczka rowerowa na Wyspy Jedwabne. Zdecydowanie dobra opcja dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas z dala od zgiełku miasta. Podczas wycieczki odwiedza się kilka punktów, w tym miejsce, gdzie dowiesz się jak tradycyjnie jest tkany jedwab.
 • Coś dla smakoszy – wieczorna wycieczka kulinarna. Podczas 4-ro godzinnej wycieczki odwiedzisz kilka miejsc (w tym nocny market), aby spróbować 15 lokalnych potraw. W cenie są napoje bezalkoholowe i zimne piwo.

Informacje praktyczne


Poniżej wypisaliśmy najważniejsze informacje, które z pewnością przydadzą się przy podróży do stolicy Kambodży.

Phnom Penh jak dojechać?

W zależności skąd się startuje ma się różne możliwości. Oto kilka z nich:

 1. Samolot. Najwygodniejszym i najszybszym (ale najdroższym) sposobem dotarcia do Phnom Penh z międzynarodowych destynacji jest droga powietrzna. Port lotniczy Phnom Penh (PNH) obsługuje loty międzynarodowe oraz krajowe. Możesz znaleźć bezpośrednie loty do Phnom Penh z wielu azjatyckim stolic, takich jak Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur czy Ho Chi Minh.
 2. Autobus. Kambodża ma całkiem dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych. Znajdziesz autobusy, które łączą Phnom Penh z innymi dużymi miastami w kraju, takimi jak Siem Reap, Kampot czy Sihanoukville. Kursują także nocne autobusy – nie są one tak wygodne jak w Wietnamie, ale jest to jakaś opcja, aby nie tracić całego dnia w podróży.
 3. Taksówka lub prywatny samochód. Możesz także wynająć taksówkę lub zarezerwować prywatny transport, aby dotrzeć do Phnom Penh z dowolnego miejsca w Kambodży, ale także sąsiednich państw.

Poniżej możesz sprawdzić połączenia na 12GoAsia:

Powered by 12Go system
Phnom Penh transport

Najszybsza forma transportu to tuk-tuki, których jest pełno na drogach. Kierowcy często zawyżają ceny przejazdu. Jak się dowiedzieć ile powinien kosztować tuk-tuk? Warto zainstalować i korzystać z aplikacji PassApp. Jest to lokalna apka, dzięki której możesz całkiem sporo zaoszczędzić. Warto przez nią sprawdzać ceny. My często pokazywaliśmy kierowcom (z postoju) ile powinien kosztować przejazd i najczęściej zgadzali się na podobną cenę.

Inna aplikacja to Grab, który jest azjatycką wersją Ubera.

Phnom Penh pogoda – kiedy jechać?

Stolica leży w klimacie monsunowym, który wyróżnia się dwoma głównymi sezonami.

Sezon suchy (listopad – kwiecień)

 • Najmniej opadów deszczu, co nie oznacza że ich całkowicie nie ma.
 • Temperatura często przekracza 30°C. W ciągu dnia naprawdę ciężko wytrzymać w centrum miasta, ze względy na powszechny beton.
 • Jest to najpopularniejszy okres dla turystów z całego świata, więc można spodziewać się większego zatłoczenia.

Sezon deszczowy (maj – październik)

 • Jak sama nazwa wskazuje – może być deszczowo, a nawet burzowo. Co nie oznacza, że pada non-stop. Mogą pojawić się krótki, ale bardzo intensywne ulewy lub może padać cały dzień.
 • Wilgotność powietrza jest wysoka, a temperatury nadal pozostają wysokie.
 • Jest to okres gdzie jest zdecydowanie mniej turystów, a ceny spadają.

Tak jak maj czy październik mogą okazać się dobrym miesiącami to już okres naszych wakacji średnio. Warto mieć to na uwadze przy wybieraniu daty podróży.

Phnom Penh noclegi

Poniżej proponujemy kilka noclegów w Phnom Penh z dobrą lokalizacją i opinią:

Phnom Penh jedzenie

Kilka miejsc, które sami odwiedziliśmy i możemy polecić:

 • Mama Wong’s Dumpling and Noodle House – restauracja prowadzona przez Polaka. Najlepsze jedzenie w całym naszym zestawieniu, ale także najdroższe. Menu ciągle się zmienia i są wprowadzanie nowości. My mieliśmy okazję spróbować pierożków z kaczką – przepyszne!
 • Sinan Restaurant – najczęściej odwiedzana przez nas knajpa ze względu, że niedaleko mieszkaliśmy. Jedzenie po prostu dobre, w rozsądnej cenie.
 • Romano’s Italian Pizza – jest to miejsce dla osób, które stęsknią się za zachodnią kuchnią. Jedzenie dobre, w przestępnej cenie.
 • David’s Restaurant Homemade Noodles – jak sama nazwa wskazuje, mają własnej roboty makaron. Całkiem spory wybór w menu nie tylko makaronów, ale także ryżu.

Na ile dni zostać w Phnom Penh?


Stolica nas osobiście nie urzekła, jednak warto poświęcić choć jeden pełny dzień, aby odwiedzić kilka miejsc. Jeżeli planujesz skorzystać z rejsu po rzece z BBQ, jeździć rowerem po okolicach i odkryć smaki Kambodży to lepiej przeznaczyć 2 pełne dni.

Kambodża ma całkiem sporo do zaoferowania, a stolica jest bardzo dobrze skomunikowana z różnymi częściami kraju. Warto odwiedzić niesamowity kompleks Angkor Wat w Siem Reap oraz poleniuchować na rajskich wyspach Koh Rong.

Na co uważać w Phnom Penh


Całkiem sporo osób ostrzegało nas przed chodzeniem po mieści z telefonem w ręku. Podobno powszechne jest, że podjeżdżają tubylcy na motocyklach, wyrywają telefon i po chwili ich nie ma. Podczas naszego wyjazdu nie widzieliśmy podobnej sytuacji. Mimo wszystko chodziliśmy z telefonami w kieszeni lub plecaku, a jak trzeba było sprawdzić mapę to zatrzymywaliśmy się w bezpiecznym miejscu i sprawdzaliśmy drogę.

Nasza relacja ze stolicy Kambodży*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *