ANGKOR WAT, INFORMACJE PRAKTYCZNE, KAMBODŻA
||

Angkor Wat Kambodża – informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

W artykule znajdziesz garść praktycznych informacji o Angkor Wat. Kiedy jechać? Które świątynie odwiedzić? Zorganizować wszystko samodzielnie czy lepiej wycieczka zorganizowana? Odpowiemy także na najtrudniejsze pytanie (przynajmniej takie było dla nas) – na ile dni kupić bilet do Angkor Wat?

Odrazu na wstępie – w ramach ścisłości. Angkor to ogromny kompleks świątyń, a Angkor Wat to jedna z nich, ta najbardziej popularna.

Angkor Wat – ciekawostki


Kambodża – pierwsze skojarzenie to właśnie Angkor Wat. Widnieje on nawet na fladze. Khmerzy (ludność Kambodży) są bardzo dumni z całego kompleksu. Mamy wrażenie, że symbol Angkor Wat można spotkać wszędzie – na pieniądzach także.

To jeden z najsłynniejszych zabytków na całym świecie. Jest to ogromny kompleks świątynny, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Angkor Wat jest uważany za cud świata (my też tak uważamy), bo zachwyca swoją wielkością, pięknem, ale i historią, którą warto poznać przed przyjazdem tutaj.

Angkor Wat to nie tylko jedna świątynia, ale cały kompleks, który składa się z ponad 250 budowli (w różnych źródłach są różne liczby). Na terenie świątyni znajduje się ogromna sieć sztucznych kanałów, rezerwuarów i grobli. System ten służył do magazynowania wody z pobliskich rzek, ale także deszczu. W ten sposób nawadniano pobliskie pola ryżowe. Dzięki temu Khmerowie zwiększyli swój gospodarczy potencjał. Stworzyli oni w końcu ogromne imperium.

System wodny tutaj jest jednym z największych i najlepiej zachowanych w Azji Południowo-Wschodniej. Jest to prawdziwy majstersztyk inżynierii, który pozwalał miastom i wioskom w okolicy przetrwać w czasie suszy, ale także powodzi.

Dlaczego upadło imperium Angkoru?

Istnieje wiele teorii na temat przyczyn upadku imperium Angkoru. Niektórzy uważają, że doprowadziły do niego najazdy, inni, że zmiana wierzeń religijnych, a jeszcze inni, że zwrot ku handlowi morskiemu.

Inni uważają, że do upadku przyczynił się brak konserwacji systemu wodnego. W wyniku suszy i powodzi kanały oraz rezerwuary zaczęły się zamulać, co utrudniało nawadnianie pól ryżowych. To z kolei doprowadziło do klęski głodu i upadku gospodarki.

Kolejni mówią, że do upadku Angkoru przyczynił się brak jedności wśród Khmerów. W XI wieku imperium było podzielone na kilka mniejszych królestw, które rywalizowały ze sobą o władzę. To osłabiło państwo i uczyniło je bardziej podatnym na ataki zewnętrzne.

Angkor wciąż kryje wiele tajemnic. Naukowcy dalej nie wiedzą, dlaczego tak ogromne imperium upadło, ani jak wyglądało życie codzienne jego mieszkańców.

Trochę liczb, ale nie tylko

  • Kiedy został zbudowany? Angkor Wat został zbudowany między 1113, a 1150 rokiem n.e. przez króla Khmerów Suryavarmana II. Budowa świątyni zajęła około 30 lat.
  • Jak duży jest Angkor? Zajmuje on powierzchnię około 200 kilometrów kwadratowych! To oznacza, że cały kompleks jest większy niż Watykan i prawie tak samo duży jak Manhattan.
  • Centralne sanktuarium Angkor Wat wznosi się na wysokość 65 metrów.
  • Kto go zbudował? Został zbudowany przez cywilizację Khmerów, którzy stworzyli potężne imperium. Istniało ono w Azji Południowo-Wschodniej od VII do XV wieku.
  • Jaką religię reprezentuje? Angkor Wat pierwotnie był świątynią hinduistyczną. W XIV wieku został przekształcony w buddyjską.
  • Czy jest to cud świata? Nie, natomiast w 1992 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Co to jest równonoc Angkor Wat? Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, słońce wschodzi idealnie w linii nad centralnym sanktuarium Angkor Wat. Jest to spektakularny widok, który przyciąga wielu turystów.
  • System wodny był tak ważny dla miasta, że został przedstawiony na wielu płaskorzeźbach i rzeźbach w świątyni.
  • Niektóre z kanałów i rezerwuarów są wciąż w użyciu.

Ile dni na Angkor Wat?


To zależy jak bardzo interesujecie się historią/architekturą/fotografią. Strefa Angkor skrywa wiele perełek. Można spędzić kilka godzin tylko w jednej świątyni, a i tak nie wyczerpać tematu.

Jeżeli nie jesteś pasjonatem historii, architektury czy fotografii to jeden dzień w zupełności wystarczy. Ba! Polecamy wybrać się z przewodnikiem, aby poznać historię i zrozumieć, co się widzi. Sama chwilami podsłuchiwałam ich, aby sprawdzić co ciekawego opowiadają. Dodatkowo są oni magikami zdjęć. Serio! Wiedzą gdzie są najlepsze ujęcia, cykają panoramy telefonami, które wychodzą bardzo dobrze.

Angkor Wat bilety wstępu

W przypadku, gdy jedna z kategorii powyżej Ciebie interesuje to nie zastanawiaj się – bierz minimum 3 dni! My czujemy ogromny niedosyt. Oprócz tego pogoda tutaj uprzykrza zwiedzanie. Po 13 robi się patelnia i to taka, którą naprawdę trudno wytrzymać. Jeżeli uważasz, że dasz radę bez przerwy i ominięcia szczytu to jesteś w ogromnym błędzie. To się rozumie dopiero po odwiedzeniu Siem Reap. Inni też nas przed tym ostrzegali, ale w końcu uwielbiamy ciepło, więc stwierdziliśmy, że damy bez problemu radę. Niestety nie, po godzinie 15 wymiękliśmy.

Angkor Wat bilety wstępu 2024


  • 1 dzień = 37$
  • 3 dni = 62$ (ma się tydzień na wykorzystanie biletu)
  • tydzień = 72$ (ma się miesiąc)

Kasy biletowe do Angkor są w zupełnie innym miejscu, dlatego warto wcześniej sprawdzić, gdzie należy się udać. Bilety są sprawdzane na każdym kroku, o każdej porze. Można także je kupić online na oficjalnej stronie.

Dzień wcześniej przed zwiedzaniem kompleksu, po 16.30 można kupić już bilet, a dodatkowo wjechać na nim tego samego dnia na zachód słońca do dwóch świątyń:

  • Pre Rup – zdecydowanie bardziej oddalona od Angkor Wat, w sumie trochę nie rozumiemy dlaczego wybrali akurat tą świątynię na zachód słońca
  • Bakheng – świątynia na wzgórzu, z której widać panoramę okolicy, w tym Angkor Wat. Z tych dwóch zdecydowanie polecamy Bakheng. Tłum ludzi, ale mimo wszystko ma się ten przedsmak kolejnego dnia.

* Tutaj ważna informacja, aby nikt nie czuł się oszukany – nie zobaczy się zachodzącego słońca nad Angkor Wat.

Które świątynie odwiedzić?


Udało nam się zobaczyć oczywiście Angkor Wat o wschodzie słońca, Ta Prohm, Angkor Thom, gdzie jest Bayon, Taras Słoni oraz dwie potężne bramy (północna i południowa), następnie Neak Pean i Banteay Kdei.

Ze świątyń, które wymieniliśmy naszym TOP 1 jest Ta Prohm, która została rozsławiona przez film Tomb Raider. Natura pochłania świątynię i właśnie to tworzy niesamowitą atmosferę. Korzenie oplatają w swoje sidła wszystko, co napotykają na swojej drodze. Niestety jest plan, aby do 2026 roku wyciąć drzewa, dlatego spieszcie się, aby odwiedzić to niesamowite miejsce! Ta Prohm jest jednym z głównych punktów wycieczek – nam idealnie udało się wstrzelić na przerwę między tłumami. Opowiadamy o tym w filmie, który znajdziesz na końcu wpisu.

Top 2 to Angkor Wat, która jest symbolem Kambodży i którą każdy zna.

Top 3 to Angkor Thom z główną świątynią Bajon. Bramy wjazdowe to jakiś sztos! 54 wieże z wizerunkami Buddy w 4 strony świata tworzą wyjątkowy klimat. NIestety w samym Bajon można łatwo zgubić orientację i mamy wrażenie, że najtrudniej się nam ją zwiedzało. Przyczyną tego mogło być już nasze zmęczenie przez pogodę. Dodatkowo zapach odchodów nietoperzy nie zachęca do eksploracji. Pomimo tego jest to świątynia, która rywalizuje z Angkor na najpiękniejszą w całym kompleksie.

Poniżej zamieszczamy mapę Angkor z najpopularniejszymi świątyniami. Kolejność przypadkowa.

Wschód słońca nad Angkor Wat


Pobudka 4.30. O 5 byliśmy już na skuterze i pędziliśmy pod bramy Angkor Wat. 5.30 poszukiwanie miejsca przy stawach, a są dwa. Po przejściu przez most i pierwsze bramy należy kierować się na prawą stronę. Lewa jest mniej oblegana, ale podczas naszej wizyty były rozłożone siatki i nie wyglądało to tak dobrze, jak przy prawym stawie.

Wiedzieliśmy, że będzie sporo osób, bo na zachodzie słońca trochę ich było. Wyszliśmy jednak z założenia – nie ma tragedii, przecież wschód jest mniej osiągalny dla większości… No to się zdziwiliśmy.

Tuż przy stawach nie było już wolnego miejsca – na szczęście niektórzy rezygnowali parę minut po 6 i takim oto sposobem znaleźliśmy się tuż przy linii wody. Dlaczego rezygnowali? O 6 oficjalnie był wschód słońca i zrobiło się jasno. Niebo było jakby zachmurzone i niektórzy myśleli, że słońce się nie pojawi – Paweł był wśród nich. Inni zapewne chcieli być pierwsi w świątyni. O 6.20 słońce wyłoniło się zza murów. Dźwięk migawek i ogólne poruszenie tłumu niezapomniane.

Tak właśnie spełniłam swoje marzenie o podziwianiu wschodu słońca przy Angkor Wat. Miałam łzy w oczach.

Wycieczki Angkor Wat


  • Samodzielne zwiedzanie. W Siem Reap bez problemu można wynająć skuter za 9-11$ i samemu ruszyć na podbój imperium Khmerów.
  • Wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem
  • Wynająć tuk-tuka, bez przewodnika.

Ta ostatnia opcja jest najczęściej wybierana i wcale się nie dziwimy, bo nie trzeba się martwić o dojazd, a sama jazda tuk-tukiem to atrakcja – w cenie jest sam przejazd. Zorganizowana wycieczka też nie jest złą opcją, bo można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy od przewodnika. Sama czasami ich podsłuchiwałam, aby sprawdzić swoją wiedzę oraz dowiedzieć się ciekawostek. My standardowo zorganizowaliśmy wszystko samodzielnie.

Przykładowe wycieczki Angkor Wat:

  • Prywatna wycieczka 2-dniowa ze wschodem i zachodem słońca – nie wszystkie biura to oferują. W tym wypadku trzeba kupić bilet na 3 dni.
  • Prywatna lub grupowa 1-dniowa wycieczka ze wschodem słońca – max 10 osób w przypadku grupy (wszystkie szczegóły w opisie na stronie)
  • Kolejna typowa 1-dniowa wycieczka ze wschodem słońca, ale w bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety nie ma informacji ile osób jest w grupie.
  • Tuk-tuk! Niestety w tej opcji nie ma przewodnika, ale ma się anglojęzycznego Khmera, który zawiezie Ciebie do wybranych świątyń. W swojej ofercie mają najczęściej dwie standardowe pętle tzw. małą i dużą. Jednak na stronie widnieje informacja, że można samemu wybrać trasę, co jest genialną opcją. Cena naprawdę atrakcyjna. Link tutaj.

Agencje turystyczne oferują także 1-dniowe wycieczki z zachodem słońca – naszym zdaniem nie warto. Lepiej wstać wcześnie rano na wschód słońca, który jest spektakularny.

Kiedy jechać do Angkor Wat?


Listopad – Kwiecień to najpopularniejsza pora roku do odwiedzenia Angkor Wat, ale także generalnie Kambodży. W tym okresie jest tzw. pora sucha, co z jednej strony ułatwia zwiedzanie, a z drugiej męczy. Żar leje się z nieba i ciężko wytrzymać upały.

Maj – Październik to okres deszczowy w Kambodży, z największymi opadami w sierpniu i wrześniu. Może być tu sporo błota. Jednak w okresie deszczowym krajobrazy są pięknie zielone, a tłumy turystów są zdecydowanie mniejsze. Coś za coś.

Jak dojechać do Angkor War?


Baza wypadowa do kompleksu to miasto Siem Reap. Wszystko tutaj kręci się wokół Angkor. Miasto typowo turystyczne. Jak tu dojechać?

  1. Samolotem. W Siem Reap jest małe lotnisko, jednak bilety są dość drogie. Generalnie loty do Kambodży nie należą do najtańszych.
  2. Autokarem. Najczęściej wybierany środek komunikacji, który polecamy. W Kambodży kursują nocne autobusy, ale ich jakość jest niska. Będąc w Tajlandii, w Bangkoku można bez problemu przyjechać tu na kilka dni. Poniżej wyszukiwarka połączeń na 12Go Asia. Jeżdżąc po Azji najcześciej korzystamy właśnie z tego serwisu do rezerwacji transportu.
Powered by 12Go system

My jechaliśmy z naszej ulubionej wyspy, czyli Koh Chang w Tajlandii. Bez problemu można kupić tam bezpośredni dojazd do Siem Reap.

Gdzie nocować w okolicy Angkor Wat?


Angkor Wat informacje praktyczne


O czym należy pamiętać jadąc tutaj?

  1. Odpowiedni ubiór: Angkor Wat to miejsce kultu religijnego, dlatego trzeba odpowiednio się ubrać. Bez wyjątku! Bez zakrytych kolan i ramion nie wejdzie się na teren żadnej świątyni.
  2. Woda. Jest tutaj skwar, więc pamiętaj o regularnym nawadnianiu się. Na miejscu bez problemu można kupić coś zimnego do picia.
  3. Czapka i krem przeciwsłoneczny – słońce tu praży i lepiej na nie uważać.
  4. Powerbank/baterie – aparat i telefon jest tu cały czas w użyciu, a bateria szybko ucieka.

Czy warto odwiedzić Angkor Wat?


Tak, tak i jeszcze raz tak!

Jadąc tutaj plan był prosty – zrobimy kilka fajnych fotek, trochę z nami, trochę z widokami i to będzie wszystko. Rzeczywistość jednak była zupełnie inna. Surowych z samego aparatu wyszło jakieś 300. Nie da się przejść obojętnie przy niektórych budowlach, żeby nie trzasnąć foty. Angkor wciąga cholernie. Wcale się nie dziwimy, że Kambodża jest dumna i chwali się Angkor Wat, bo jest czym. Zdjęcia same się robią i poważnie, to jest ogromne pole do popisu dla fotografii. Żeby zrobić zdjęcie bez tłumów, też trzeba się trochę napocić i nie tylko przez pogodę, która wykańcza.

Jak będziemy mieć możliwość to z chęcią wrócimy do Kambodży, a dokładniej do Siem Reap, aby jeszcze raz móc podziwiać ten majstersztyk architektoniczny.

Nasz film z odwiedzin kompleksu Angkor Wat



*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *