monastyr ostrog
|

Monastyr Ostrog – klasztor z przepięknym widokiem

Podziel się artykułem z innymi

Monastyr Ostrog czyli klasztor przyklejony do skały. Został zbudowany w XVII w. i jest największym prawosławnym sanktuarium w kraju. Klasztor jest perłą czarnogórskiej duchowości, którą każdego roku odwiedza ponad 1 000 000 pielgrzymów z całego świata, a także wielu turystów i mieszkańców innych religii.

Monastyr znajduje się pomiędzy Podgoricą, a Niksicem. Jeśli będziecie się kierować od stolicy, najlepiej zjechać z głównej trasy w miejscowości Danilovgrad. Dalej już krętymi drogami po ok. 20 km dojedziecie pod pierwszą część kompleksu. Po drodze trzeba uważać, bo momentami jest bardzo wąsko i niebezpiecznie.

Monastyr Ostrog składa się z dwóch części: dolnej, gdzie jest Cerkiew Świętej Trójcy oraz z górnej, czyli głównego klasztoru. Wjazd na górę to odcinek 2.6 km serpentyn, a przewyższenie wynosi ponad 200 m. Na miejscu może się okazać, że cały parking jest już zajęty. Po drodze jest jeszcze jeden, większy, gdzie można zostawić auto. Potem jakieś 250 m pod górkę, no i jesteście na miejscu. 

Na zwiedzanie tego miejsca w zupełności wystarczy jedno popołudnie, no chyba że planujecie tam wejść piechotą z samego dołu. Może się wtedy okazać, że potrzebujecie jednak trochę więcej czasu, w szczególności w upalny dzień. Zdarzają się osoby, które robią sobie takie pielgrzymki. Podobno bywali też tacy, którzy z dolnej części ”wspinali” się na kolanach.

Ostrog to dla Czarnogórców to samo, co dla Polaków Jasna Góra w Częstochowie – święte miejsce, które powinno się odwiedzić chociaż raz w życiu.

Monastyr Ostrog – krótka historia


Zbudowany w XVII wieku w skałach góry Ostroške Grede na wysokości 900 m n.p.m. Ufundowany przez arcybiskupa Hercegowiny, Vasilija Jovanovica, który razem z 30 mnichami schronił się tu przed Turkami. Monastyr stał się punktem oporu przeciw Turkom, a podczas II wojny światowej przeciw okupantom. 

Podobno w sezonie, aby wejść do klasztoru trzeba odczekać kilka godzin w kolejce. My akurat byliśmy podczas pandemii, więc trafiliśmy na totalne pustki. W klasztorze znajdują się relikwie św. Wasilija, o którym sporo opowiadamy w filmie na YT, który znajdziecie na końcu wpisu. Na ścianach widnieją mozaiki w stylu bizantyjskim. Wierni zostawiają tu podpisane karteczki, aby podczas modlitwy, duchowni odprawili mszę za wypisane osoby. Można wpisywać zarówno tych, którzy żyją lub już odeszli.

W środku obowiązuje zakaz fotografowania, ale zauważyliśmy po wejściu, że mało kto stosuje się do tych obostrzeń, więc sami dla potrzeb bloga pstrykneliśmy kilka fotek.

Wewnątrz macie także dwa tarasy z cudownym widokiem na okolicę.

Tradycje związane z klasztorem


Jedną z najbardziej niezwykłych tradycji jest pielgrzymka boso. Pielgrzymi wyruszają w 3-kilometrową podróż z klasztoru dolnego do klasztoru górnego, pokonując z pokorą i oddaniem kamienistą ścieżkę. Ten akt chodzenia boso symbolizuje głębokie połączenie ze sferą duchową i chęć porzucenia światowych wygód w dążeniu do wyższych prawd.

Jest zwyczaj, że pielgrzymi przed wejściem do Kościoła przekazują darowizny w postaci niezbędnych przedmiotów, takich jak odzież, koce lub artykuły codziennego użytku dla mnichów.

Co roku 12 maja Klasztor Ostrog ożywa. Data ta ma ogromne znaczenie, ponieważ patron, czyli Święty Bazyli Ostrogski, zmarł 29 kwietnia według kalendarza prawosławnego, który w kalendarzu gregoriańskim odpowiada 12 maja. Pielgrzymi i goście gromadzą się, aby wziąć udział w uroczystościach i wspólnej modlitwie.

Jak dojechać do Monastyru Ostrog?


Dojazd do Monastyru Ostrog w jest stosunkowo łatwy, a widoki po drodze to jakaś magia!

  • Samochodem – jeśli podróżujesz samochodem najlepiej skorzystać z nawigacji. Na miejscu są parkingi, więc oto nie trzeba się martwić. Monastyr Ostrog znajduje się w górach, około 15 kilometrów od Nikšici i jest bardzo dobrze oznaczony. Musimy uprzedzić, że droga w górę może jest stroma i kręta, więc trzeba uważać.
  • Wycieczka zorganizowana. Na wybrzeżu Czarnogóry dostępne są wycieczki autokarowe np. z Budvy. Wystarczy zapytać się o taką w biurze podróży i z pewnością mają coś w swojej ofercie.
  • Taksówką – z Nikšici można wynająć taksówkę, która zawiezie cię do Monastyru Ostrog. Najdroższa opcja 🙂

Tak przy okazji – jak najlepiej podróżować po Czarnogórze, jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem?

Wynająć auto przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z DiscoverCars i z czystym sumieniem możemy polecić ten portal. Nigdy nie mieliśmy problemu z wypożyczeniem auta.

Film z pobytu w klasztorze Ostrog*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *