Monastyr Ostrog – klasztor z przepięknym widokiem
MONASTYR OSTROG czyli klasztor przyklejony do skały. Został zbudowany w XVII w. i jest największym prawosławnym sanktuarium w kraju.
Klasztor jest perłą czarnogórskiej duchowości, którą każdego roku odwiedza ponad 1 000 000 pielgrzymów z całego świata, a także wielu turystów i mieszkańców innych religii.
Monastyr znajduje się pomiędzy Podgoricą, a Niksicem. Jeśli będziecie się kierować od stolicy, najlepiej zjechać z głównej trasy w miejscowości Danilovgrad. Dalej już krętymi drogami po ok. 20 km dojedziecie pod pierwszą część kompleksu. Po drodze trzeba uważać, bo momentami jest bardzo wąsko i niebezpiecznie.
Monastyr Ostrog składa się z dwóch części: dolnej, gdzie jest Cerkiew Świętej Trójcy oraz z górnej, czyli głównego klasztoru. Wjazd na górę to odcinek 2.6 km serpentyn, a przewyższenie wynosi ponad 200 m. Na miejscu może się okazać, że cały parking jest już zajęty. Po drodze jest jeszcze jeden, większy, gdzie można zostawić auto. Potem jakieś 250 m pod górkę, no i jesteście na miejscu.

Na zwiedzanie tego miejsca w zupełności wystarczy jedno popołudnie, no chyba że planujecie tam wejść piechotą z samego dołu. Może się wtedy okazać, że potrzebujecie jednak trochę więcej czasu, w szczególności w upalny dzień. Zdarzają się osoby, które robią sobie takie pielgrzymki. Podobno bywali też tacy, którzy z dolnej części ”wspinali” się na kolanach.
Ostrog to dla Czarnogórców to samo, co dla Polaków Jasna Góra w Częstochowie – święte miejsce, które powinno się odwiedzić chociaż raz w życiu.
Monastyr Ostrog – krótka historia
Zbudowany w XVII wieku w skałach góry Ostroške Grede na wysokości 900 m n.p.m. Ufundowany przez arcybiskupa Hercegowiny, Vasilija Jovanovica, który razem z 30 mnichami schronił się tu przed Turkami. Monastyr stał się punktem oporu przeciw Turkom, a podczas II wojny światowej przeciw okupantom.


Podobno w sezonie, aby wejść do klasztoru trzeba odczekać kilka godzin w kolejce. My akurat byliśmy podczas pandemii, więc trafiliśmy na totalne pustki. W klasztorze znajdują się relikwie św. Wasilija, o którym sporo opowiadamy w filmie na YT, który znajdziecie na końcu wpisu. Na ścianach widnieją mozaiki w stylu bizantyjskim. Wierni zostawiają tu podpisane karteczki, aby podczas modlitwy, duchowni odprawili mszę za wypisane osoby. Można wpisywać zarówno tych, którzy żyją lub już odeszli.
W środku obowiązuje zakaz fotografowania, ale zauważyliśmy po wejściu, że mało kto stosuje się do tych obostrzeń, więc sami dla potrzeb bloga pstrykneliśmy kilka fotek.
Wewnątrz macie także dwa tarasy z cudownym widokiem na okolicę.


