JEZIORA PLITVICKIE, CHORWACJA, ATRAKCJE W CHORWACJI, PLITWICE NOCLEGI
||

Jeziora Plitwickie – co musisz wiedzieć

Podziel się artykułem z innymi

Park Narodowy Jezior Plitwickich


To jedna z największych atrakcji w Chorwacji. Turkusowa woda oraz zieleń drzew i krzewów tworzą w tym miejscu przepiękny widok. W okolicy znajduje się także miejscowość Rastoke, która jest tak jakby wprowadzeniem do Jezior Plitwickich, dlatego często jest określana jako „Małe Jeziora Plitwickie”.

Większość turystów odwiedzających Chorwację spędza zazwyczaj czas na wybrzeżu bądź na jakiejś chorwackiej wyspie. Jest w czym wybierać, bo Chorwacja ma w posiadaniu 698 wysp, 389 wysepek oraz 78 raf. To sprawia, że chorwacki archipelag jest najliczebniejszym na Morzu Adriatyckim oraz drugim, co do liczebności na Morzu Śródziemnym.

Chorwacja oprócz pięknej linii brzegowej ma wiele perełek też w głębi kraju. My odwiedziliśmy dwa miejsca – Jeziora Plitwickie oraz małą miejscowość Rastoke, czyli malowniczą wieś na rzece o której opowiemy nieco niżej.

Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, głąb kraju cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż wybrzeże kraju. Aczkolwiek Jeziora Plitwickie są na tyle popularnym miejscem, że rocznie odwiedza je ponad milion osób.

Czym są Jeziora Plitwickie?


To największy Park Narodowy Chorwacji, to 16 jezior i 92 wodospady zasilane okolicznymi rzekami oraz podziemnymi źródłami. Są połączone drewnianymi mostkami i kładkami. Turkusowa woda oraz zieleń drzew i krzewów tworzą w tym miejscu przepiękny widok.

Oto kilka ciekawostek o Jeziorach Plitwickich:

 • to najstarszy i największy park narodowy w Chorwacji. Został utworzony w 1949 roku i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku
 • najwyższym wodospadem jest Veliki Slap, który ma wysokość 78 metrów
 • woda w jeziorach Plitwickich jest krystalicznie czysta i ma turkusowy kolor. Jest to spowodowane obecnością trawertynu, który jest rodzajem wapienia
 • w parku narodowym żyje wiele gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzie, wilki, rysie, jelenie, sarny, dziki i ptaki
 • Jeziora Plitwickie powstały około 12 000 lat temu, gdy woda z rzeki Korana płynąca przez dolinę zaczęła tworzyć trawertynowe kaskady i jeziora
 • w parku narodowym znajduje się wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez jeziora, wodospady i lasy

Jeziora Plitwickie są popularnym miejscem turystycznym. Co roku odwiedza je ponad milion osób.

jeziora plitwickie

Ile kosztuje bilet do Jezior Plitwickich?


Warto tu spędzić cały dzień, ale trzeba się też liczyć z kosztami. Obecnie (2024 r.) ceny biletów jednodniowych wyglądają następująco:

KategoriaSezon wysoki
(VI-IX)
Sezon średni
(IV, V, X)
Sezon niski
(I-III, XI-XII)
Dorośli40€ = ~175 zł23€ = ~100 zł10€ = ~45 zł
Studenci25€ = ~110 zł14€ = ~65 zł6€ = ~27 zł
Dzieci (7-18 lat)15€ = ~70 zł6€ = ~27 zł4€ = ~20 zł
Dzieci do 7 roku życiaGratisGratisGratis
w nawiasie miesiące w systemie rzymskim

Dostępne są także bilety dwudniowe, co warto rozważyć, gdy zatrzymujesz się w okolicach parku narodowego. Ceny biletów dwudniowych w sezonie wysokim to 60€ = ~260 zł dorośli, studenci 40€ = ~175 zł, a dzieci 20€ = ~90 zł. Pamiętaj, żeby sprawdzić aktualny kurs walut!

Aktualną cenę biletu sprawdzisz pod linkiem. W cenie biletu jest rejs łodzią oraz przejażdżkę ciuchcią po parku – wsiada się i wysiada gdziekolwiek się chce. Zarówno łodzie, jak i kolejka kursują co 30 minut oraz mają one kilka tras – więcej informacji w akapicie o trasach spacerowych.

Niestety, ale z roku na rok wejściówki stają się coraz droższe. Dodatkowo jeśli się pojawicie na miejscu własnym autem to będziecie zobowiązani zapłacić za parking. Można także wykupić wycieczkę – niestety nie orientujemy się w cenach.

Gdzie kupić bilety na Jeziora Plitwickie?


W szczycie sezonu warto kupić bilet on-line z wyprzedzeniem. Rozchodzą się one dość szybko, a będąc w okolicy szkoda przegapić okazję zobaczenia tego cudu natury. Bilet można kupić tutaj. Inna opcja to skorzystanie z kas biletowych na miejscu, przy dwóch głównych wejściach, które zaznaczyliśmy na mapie poniżej.

Trasy spacerowe Jeziora Plitwickie


Dostępnych jest 8 tras spacerowych i w zależności od waszej kondycji możecie dostosować trasę do potrzeb. Najkrótsza liczy 3,5 km, a najdłuższa niewiele ponad 18 km. Wszystkie trasy zostały opisane tutaj. Zwiedzanie najlepiej zacząć od wejścia nr.1. Wtedy zaczynacie od początku całej trasy. Warto pamiętać o tym, żeby wziąć ze sobą coś do picia oraz wygodne buty. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy spacer to oczywiście jakieś jedzenie. Latem zabierzcie ze sobą coś na głowę oraz krem do opalania, bo bywa tu czasem upalnie. Dla osób, które marzą o kąpieli w tych cudownych jeziorach – jest to zabronione.

Do najpopularniejszych tras należą:

 • Trasa A – 3,5 km, potrzeba około 2-3 godzin, prowadzi przez Wielki Wodospad, Kanion Dolnych Jezior i Most Kozjak.
 • Trasa C – 8 km, zajmie około 5 godzin, prowadzi przez Jeziora Górne, Jezioro Kozjak, Wielki Wodospad i Kanion Dolnych Jezior. Trasa uwzględnia przejażdżkę kolejką i łodzią.
 • Trasa E – 5,1 km, czas to około 3 godzin, prowadzi przez Jeziora Górne, rejs łodzią po jeziorze Kozjak i spacer do Jeziora Prošćansko. W przeciwieństwie do dwóch poprzedni – trasa zaczyna się i kończy przy wejście nr 2.

Jeśli masz ograniczony czas, warto wybrać trasę A lub E. Jeśli masz więcej czasu, możesz wybrać trasę C, która jest dłuższa i pozwala zobaczyć najwięcej atrakcji.

O czym pamiętać wybierając trasę?

 • Uwzględnij swój poziom sprawności fizycznej. Niektóre trasy są bardziej wymagające niż inne.
 • Zastanów się, ile czasu chcesz poświęcić na zwiedzanie.
 • Jeśli podróżujesz z dziećmi, wybierz trasę, która jest dostosowana do ich wieku i możliwości.

Niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, z pewnością będziesz zachwycony pięknem Jezior Plitwickich – to możemy zagwarantować.

My robiliśmy aż 3 podejścia do jezior, bo za każdym razem trafialiśmy na deszcz, który akurat podczas naszego pobytu padał praktycznie cały czas. Jednego razu trafiliśmy nawet na ogromną burzę. Na szczęście pogoda dopisała jednego popołudnia, więc wykorzystaliśmy ten czas na maksa, aż zastał nas półmrok. Przeszliśmy jedynie najkrótszą trasę, ale za to możemy ją polecić rodzinom z dziećmi. Nie jest ona wymagająca, ale trzeba zwracać uwagę na pociechy, bo łatwo mogą wylądować w wodzie. Jest wiele miejsc gdzie idąc kładką nie ma poręczy. 

UWAGA!

Park Narodowy przygotował specjalną aplikację zarówno na Androida, jak i iPhona z mapami i opisem wspomnianych wyżej tras. Warto ją zainstalować przed podróżą tutaj. Link do oficjalnej strony z aplikacją.

Krótkie podsumowanie w kilku punktach


 • Najbardziej atrakcyjna część parku, czyli jeziora, zajmują niecały 1% całkowitej powierzchni parku.
 • System jezior składa się z 16 nazwanych i kilku mniejszych nienazwanych jezior.
 • Jeziora są połączone kaskadowo, a oddzielone trawertynowymi groblami, na których tworzą się mniejsze lub większe wodospady.
 • Pomimo bardzo czystej wody nie ma w jeziorach zbyt wielu gatunków ryb – część z nich została wprowadzona przez człowieka.
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje odwiedzającym, aż 8 różnych tras zwiedzania systemu jezior oraz cztery szlaki turystyczne.
 • Oprócz wędrówek można zorganizować wycieczkę rowerową, uprawiać wioślarstwo, a zimą narciarstwo!
 • W cenie biletu jest rejs elektryczną łodzią po Jeziorze Kozjak oraz przejażdżka ciuchcią po parku – dzieci (ale nie tylko) będą zachwycone.
 • Zwiedzić okolicę – miasto Dreznik, Jasknię Barac, ranczo jeleni i Rastoke, które opisujemy poniżej.

Można wykupić zorganizowaną wycieczkę np. ze Splitu – w cenie jest bilet wstępu oraz przewodnik. Ogromna zaleta to z pewnością fakt, że nie trzeba nic samemu planować. Z innych miast także są tego typu wycieczki – przykładowo z Zadaru.

Rastoke


W między czasie, kiedy to pogoda za każdym razem psuła nam wycieczkę po Plitwicach, nie marnując czasu, postanowiliśmy odwiedzić drugie miejsce z naszej listy z okolic jezior. Była to mianowicie mała miejscowość Rastoke, czyli wieś na rzece, która znajduje się ok. 30 km na północ od Plitwickich Jezior.  Rastoke, położone jest na obrzeżach małej miejscowości Slunj.  I jest tak jakby wprowadzeniem do Jezior Plitwickich, dlatego często jest określane jako „Małe Jeziora Plitwickie”. Tyle że w przeciwieństwie do jezior, Rastoke to trzystuletnia wioska z domami i młynami wodnymi. Będąc tutaj słyszy się jedynie szum wody, który niesamowicie odpręża.

Tutaj można zaobserwować symbiozę między naturą, a ludzkimi osiągnięciami technologicznymi sprzed kilku stuleci, czyli młynami. Innowacyjne w pewnym okresie historii, prymitywne maszyny nie były napędzane siłą ludzi czy za pomocą zwierząt, ale siłą wody. W Rastoke znajduje się mały skansen, gdzie można po przechadzać się między starymi domkami i przyjrzeć się jak to w dawnych czasach zamieszkiwali tą okolice ludzie. Oprócz tego sfotografować wodospady, które są tutaj wszędzie!

Nie tylko z młynarstwa byli znani mieszkańcy Rastoke, ale i również z tkania lnu i konopi. Rośliny były uprawiane przez tubylców, moczone w rzece, a następnie wykorzystywane do tkania. Był to jeden z głównych zawodów kobiet, szczególnie podczas mroźnych zimowych miesięcy. 

Region oferuje wiele atrakcji rekreacyjnych, takich jak, spływy kajakowe, rafting, wędkarstwo, kolarstwo górskie, piesze wycieczki czy jazda konna.

Macie też do wyboru, jak to w takim miejscu przystało, wiele restauracji z regionalnym jedzeniem. Jest również możliwość zakupu wyrobów z tamtejszych młynów takich jak mąka czy ryż. Jeśli wybieracie się własnym autem w sezonie, to może być problem z parkingiem, który oczywiście jest płatny. 

Organizowane są także wycieczki np. z Zadaru, gdzie odwiedza się piękne Rastoke oraz Jeziora Plitwickie.

Gdzie nocować w okolicach Jezior Plitwickich?


We wspomnianym Rastoke, Jezerce lub Korenica. Pierwsza miejscowość jest najbardziej oddalona od jezior, jednak jadąc własnym środkiem transportu nie jest to problem. Generalnie polecamy zatrzymać się w okolicy 2-3 dni, a Park Narodowy zwiedzać z samego rana – przed wszystkimi wycieczkami. Jeżeli stacjonujesz na wybrzeżu to warto wypożyczyć auto na kilka dni i wybrać się w tą niesamowitą okolice. My zawsze korzystamy z DiscoverCars i możemy ten serwis z czystym sercem polecić. Nigdy nie mieliśmy z nimi problemu.

Poniżej polecane przez nas noclegi. My zatrzymaliśmy się w Katarica i z całego serca go polecamy. Super właścicielka i lokalizacja. Dodatkowo trzy inne propozycje, w tym w Rastoke. Następnym razem jak wybierzemy się w okolice Plitwic, to właśnie w tej miejscowości będzie planować nocleg.

Nasz film z pobytu na Jeziorach Plitwickich*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *