JEZIORA PLITWICKIE
| |

Jeziora Plitwickie – co musisz wiedzieć

Podziel się artykułem z innymi

Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedna z największych atrakcji w Chorwacji. Turkusowa woda oraz zieleń drzew i krzewów tworzą w tym miejscu przepiękny widok. W okolicy znajduje się także miejscowość Rastoke, która jest tak jakby wprowadzeniem do Jezior Plitwickich, dlatego często jest określana jako „Małe Jeziora Plitwickie”.

Większość turystów odwiedzających Chorwację spędza zazwyczaj czas na wybrzeżu bądź na jakiejś chorwackiej wyspie. Jest w czym wybierać, bo Chorwacja ma w posiadaniu 698 wysp, 389 wysepek oraz 78 raf. To sprawia, że chorwacki archipelag jest najliczebniejszym na Morzu Adriatyckim oraz drugim, co do liczebności na Morzu Śródziemnym.

Chorwacja oprócz pięknej linii brzegowej ma wiele perełek też w głębi kraju. My odwiedziliśmy dwa miejsca – Jeziora Plitwickie oraz małą miejscowość Rastoke, czyli malowniczą wieś na rzece o której opowiemy nieco niżej.

Jeziora Plitwickie – co musisz wiedzieć

Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, głąb kraju cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż wybrzeże kraju. Aczkolwiek Jeziora Plitwickie są na tyle popularnym miejscem, że rocznie odwiedza je ponad milion osób.

Ale czym są Jeziora Plitwickie? To największy Park Narodowy Chorwacji, to 16 jezior i 92 wodospady zasilane okolicznymi rzekami oraz podziemnymi źródłami. Są połączone drewnianymi mostkami i kładkami. Zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Turkusowa woda oraz zieleń drzew i krzewów tworzą w tym miejscu przepiękny widok. Warto tu spędzić cały dzień, ale trzeba się też liczyć z kosztami. Obecnie (2020 r.) ceny biletów jednodniowych wyglądają następująco:

KategoriaCena biletu
wejście przed 16.00
Cena biletu
Wejście po 16.00
Dorośli200 kun = ~120 zł150 kun = ~90 zł
Studenci125 kun = ~75 zł100 kun = ~60 zł
Dzieci (7-18 lat)70 kun = ~42 zł50 kun = ~30 zł
Dzieci do 7 roku życiaGratisGratis

Ceny biletów dwudniowych to 250 kun ~150 zł dorośli, studenci 150 kun ~90zł, a dzieci 80 kun ~48 zł. Pamiętajcie, żeby sprawdzić aktualny kurs walut! Warto wspomnieć, że podane ceny obowiązują w sezonie wysokim, czyli latem. Poza sezonem są one zdecydowanie niższe. Aktualną cenę biletu sprawdzicie pod linkiem. W cenie biletu jest rejs elektryczną łodzią po Jeziorze Kozjak oraz przejażdżka ciuchcią po parku.

Niestety, ale z roku na rok wejściówki stają się coraz droższe. Dodatkowo jeśli się pojawicie na miejscu własnym autem to będziecie zobowiązani zapłacić za parking. Można także wykupić wycieczkę – niestety nie orientujemy się w cenach.

Dostępnych jest 5 tras spacerowych i w zależności od waszej kondycji możecie dostosować trasę do potrzeb. Najkrótsza liczy 3,5 km, a najdłuższa niewiele ponad 18 km. Wszystkie trasy zostały opisane tutaj. Zwiedzanie najlepiej zacząć od wejścia nr.1. Wtedy zaczynacie od początku całej trasy. Warto pamiętać o tym, żeby wziąć ze sobą coś do picia oraz wygodne buty. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy spacer to oczywiście jakieś jedzenie. Latem zabierzcie ze sobą coś na głowę oraz krem do opalania, bo bywa tu czasem upalnie. Dla osób, które marzą o kąpieli w tych cudownych jeziorach – jest to zabronione.

My robiliśmy aż 3 podejścia do jezior, bo za każdym razem trafialiśmy na deszcz, który akurat podczas naszego pobytu padał praktycznie cały czas. Jednego razu trafiliśmy nawet na ogromną burzę. Na szczęście pogoda dopisała jednego popołudnia, więc wykorzystaliśmy ten czas na maksa, aż zastał nas półmrok. Przeszliśmy jedynie najkrótszą trasę, ale za to możemy ją polecić rodzinom z dziećmi. Nie jest ona wymagająca, ale trzeba zwracać uwagę na pociechy, bo łatwo mogą wylądować w wodzie. Jest wiele miejsc gdzie idąc kładką nie ma poręczy. 

Krótkie podsumowanie w kilku punktach:

  • Najbardziej atrakcyjna część parku, czyli jeziora, zajmują niecały 1% całkowitej powierzchni parku.
  • System jezior składa się z 16 nazwanych i kilku mniejszych nienazwanych jezior.
  • Jeziora są połączone kaskadowo, a oddzielone trawertynowymi groblami, na których tworzą się mniejsze lub większe wodospady.
  • Pomimo bardzo czystej wody nie ma w jeziorach zbyt wielu gatunków ryb – część z nich została wprowadzona przez człowieka.
  • Park Narodowy Jezior Plitwickich oferuje odwiedzającym, aż 8 różnych tras zwiedzania systemu jezior oraz cztery szlaki turystyczne.
  • Oprócz wędrówek można zorganizować wycieczkę rowerową, uprawiać wioślarstwo, a zimą narciarstwo!
  • W cenie biletu jest rejs elektryczną łodzią po Jeziorze Kozjak oraz przejażdżka ciuchcią po parku – dzieci (ale nie tylko) będą zachwycone.
  • Zwiedzić okolicę – miasto Dreznik, Jasknię Barac, ranczo jeleni i Rastoke, które opisujemy poniżej.

Rastoke

W między czasie, kiedy to pogoda za każdym razem psuła nam wycieczkę po Plitwicach, nie marnując czasu, postanowiliśmy odwiedzić drugie miejsce z naszej listy z okolic jezior. Była to mianowicie mała miejscowość Rastoke, czyli wieś na rzece, która znajduje się ok. 30 km na północ od Plitwickich Jezior.  Rastoke, położone jest na obrzeżach małej miejscowości Slunj.  I jest tak jakby wprowadzeniem do Jezior Plitwickich, dlatego często jest określane jako „Małe Jeziora Plitwickie”. Tyle że w przeciwieństwie do jezior, Rastoke to trzystuletnia wioska z domami i młynami wodnymi. Będąc tutaj słyszy się jedynie szum wody, który niesamowicie odpręża.

Tutaj można zaobserwować symbiozę między naturą, a ludzkimi osiągnięciami technologicznymi sprzed kilku stuleci, czyli młynami. Innowacyjne w pewnym okresie historii, prymitywne maszyny nie były napędzane siłą ludzi czy za pomocą zwierząt, ale siłą wody. W Rastoke znajduje się mały skansen, gdzie można po przechadzać się między starymi domkami i przyjrzeć się jak to w dawnych czasach zamieszkiwali tą okolice ludzie. Oprócz tego sfotografować wodospady, które są tutaj wszędzie!

Nie tylko z młynarstwa byli znani mieszkańcy Rastoke, ale i również z tkania lnu i konopi. Rośliny były uprawiane przez tubylców, moczone w rzece, a następnie wykorzystywane do tkania. Był to jeden z głównych zawodów kobiet, szczególnie podczas mroźnych zimowych miesięcy. 

Region oferuje wiele atrakcji rekreacyjnych, takich jak, spływy kajakowe, rafting, wędkarstwo, kolarstwo górskie, piesze wycieczki czy jazda konna.

Macie też do wyboru, jak to w takim miejscu przystało, wiele restauracji z regionalnym jedzeniem. Jest również możliwość zakupu wyrobów z tamtejszych młynów takich jak mąka czy ryż. Jeśli wybieracie się własnym autem w sezonie, to może być problem z parkingiem, który oczywiście jest płatny. 

A jak wyglądał nasz pobyt we wsi młynów i na Plitwicach? Zapraszamy do filmu poniżej. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *