Top 10 miejsc na Sycylii
||

Top 10 miejsc na Sycylii

Podziel się artykułem z innymi

Top 10 miejsc na Sycylii, które naszym zdaniem warto odwiedzić.
Top 1 – Savoca

Na początek Savoca oraz Forze d’Agro, czyli śladami Ojca Chrzestnego.
Te dwie miejscowości kojarzą się przede wszystkim z filmem Ojciec Chrzestny. Savoca to miasteczko, które naprawdę urzeka swym pięknem! Wąskie uliczki, czerwone kwiaty, bogate zdobienia domostw, kościółki… I powolne życie mieszkańców. To wszystko sprawia, że Savoca jest wyjątkowa. Miasto jest malutkie i liczy wg ostatnich dostępnych statystyk niecałe 2 tysiące mieszkańców. Oddalone jest o ok. 20 km od popularnej miejscowości Taormina. 

Wracając do Ojca Chrzestnego. Nagrano tutaj:
👉🏼 ślub oraz weselę Michaela Corelone z Apollonią, 
👉🏼 kilka scen w Barze Vitelli, m.in jak Michael prosi ojca Apolliny o rękę 
👉🏼 a w miejscowości Forze d’Agro jak Michael idzie do Corleone

Top 2 – Forze d’Agro

Aby dojechać do Forze d’Agro trzeba się trochę nakręcić kierownicą. Droga od wybrzeża to jedyne 5km, ale miasto znajduje się 420 m n.p.m. czyli ulubione serpentyny Pawła. To normalność na północno-wschodnim wybrzeżu Sycylii.
A jak najlepiej zwiedzać Sycylię? Wypożyczyć auto na Discover Cars i wtedy nie ograniczając się zwiedzacie każde dowolne miejsce. Więcej na ten temat wypożyczenia auta na Sycyli piszemy tutaj. We wspomnianym wpisie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu auta.

Forze d’Agro jest większe od Savoca, ale za to mniej turystyczne. A przynajmniej tak to zapamiętaliśmy.
Nie skupiliśmy się tutaj za bardzo na samym mieście, bardziej zależało nam tylko, żeby dojść na jeden punkt widokowy i pstryknąć tam fotkę. Dojście wymaga wysiłku, bo jest na  samym szczycie, ponad miastem. A jak to my, zawsze musimy wejść na najwyższy możliwy punkt w okolicy 😉

Top 3 – Taormina

Będąc na wschodnim wybrzeżu pięknej włoskiej wyspy nie można pominąć tego miasta – mowa o Taorminie.
Co tu takiego niezwykłego?
👉🏼 Położenie – miasto usytuowane jest na wzgórzu Monte Tauro na wysokości ponad 204 m n.p.m. Zobaczyć stąd można wybrzeże Morza Jońskiego, najwyższy wulkan w Europie, czyli Etnę, a także Kalabrię – Włochy kontynentalne.
👉🏼 Stare miasto – uliczki z restauracjami i przeróżnymi sklepikami. Wszystko jest ze sobą spójne i ładnie się komponuje.
👉🏼 Zabytki – grecki amfiteatr z widokiem na Etnę, mury obronne oraz kilka kościółków.

Co zobaczyć/zrobić w Taorminie mając tylko 1 dzień ?
👉🏼 Kliknij tutaj

Top 4 – Castelmola

Gorsza siostra perły Taorminy ?
Dla nas zdecydowanie nie! Położona 529 m n.p.m. nad Taorminą zdecydowanie jej nie przypomina. 
👉🏼 Nie urzeka zabudową – chociaż jest ładna. 
👉🏼 Zamek na szczycie to w sumie ruiny – nic szczególnego.
👉🏼 Dojazd tutaj to serpentyny – może zakręcić się w głowie
👉🏼 Kilka kościołów – one wszędzie są!

A jednak Castelmola jest wyjątkowa 😊
Wszystko przez to położenie! Widać stąd wybrzeże, Taorminę oraz inne miasta i wciąż buchającą Etnę. Dodatkowo polecam pójść do 📍Chiesa di S. Biagio – tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej. Byliśmy zupełnie sami, a widok na wybrzeże i Etnę był tylko nasz. To właśnie przy tym kościółku, w sumie kaplicy spędziliśmy najwięcej czasu. Nie mogłam się napatrzeć na wulkan 👀 Zwykle mamy do nich pecha i nie widzimy czubka, a tutaj mieliśmy Etnę w całej okazałości.

Lista punktów do zrobienia.
👉🏼 Kliknij tutaj

Top 5 – Modica

Dlaczego warto odwiedzić mało popularną Modicę?
Od razu wypunktujemy argumenty za:
👉🏼 piękne, rozległe panoramy
👉🏼 barokowa architektura objęta patronatem UNESCO
👉🏼 potężne i majestatyczne kościoły
👉🏼 najstarsza fabryka czekolady na Sycylii
👉🏼 czekolada na każdym kroku
Argumenty przeciw:
👉🏼 tysiące schodów 🤣

DSC04382

Modica składa się z trzech części: wysoka, niska, handlowa. Topografia tego miasta jest niespotykana, ponieważ jest ono usytuowane jakby w kanionie. Aby przejść spod katedry na przeciwległy punkt widokowy trzeba zanurzyć się w krętych uliczkach i pokonać setki schodów.
Patrząc na miasto z lotu ptaka lub na Google Maps można zobaczyć dwie główne drogi dolnej dzielnicy, które rozwidlają się i tworzą literę Y.

Co robić w Modica?
👉🏼Kliknij tutaj

To już półmetek naszej listy top 10 miejsc na Sycylii.

Modica Sycylia

Top 6 – Ragusa

Jeden cały dzień, włącznie z zachodem słońca warto poświęcić na Ragusę, czyli na bliźniacze miasto oddalonej o ok. 15km Modici, o czym już wspominamy wyżej. 

Czym wyróżnia się Ragusa?
Miasta najczęściej mają jedną starówkę, max 2. Ragusa ma ich aż 3:
👉🏼 Ragusa nowoczesna
👉🏼 Ragusa Superiore – barokowa
👉🏼 Ragusa Ibla – średniowieczna

DSC04452

Ragusa Ibla, bo tak nazywa się stara część miasta, to typowe wąskie uliczki, dużo schodów, aczkolwiek mniej niż w Modica oraz budowle sakralne z wyjątkową fasadą. Cała zabudowa tej części miasta robi niesamowity klimat. Podobno to najładniejsze miasto na Sycylii, a jeśli najładniejsze, to powinny być tłumy. W naszym przypadku tak nie było. Było naprawdę spokojnie.

Co warto zrobić w Ragusa?
👉🏼 Kliknij tutaj

Znalazłeś ciekawą treść w “top 10 miejsc na Sycylii” lub zainspirowaliśmy Ciebie do podróży? Możesz postawić nam wirtualną kawę, którą uwielbiamy ☕️ Będzie nam niezmiernie miło 🥰

buycoffeeto btn primary

Top 7 – Erice

Miasto-muzeum, czyli Erice.

Miasto jest objęte specjalnym programem MEMS. Co to oznacza? Jest to otwarte muzeum, a wszystkie dzieła sztuki są pokazywane w ‘naturalnym środowisku’, czyli w miejscach, do których były przeznaczone. Wszystko jest tu bardzo dobrze zorganizowane. MEMS przygotowało dwie trasy do zwiedzania tzn.
👉🏼 czerwoną – krótsza, dla osób, które odwiedziły Erice na kilka godzin
👉🏼 niebieską – dla osób, mających więcej czasu.
Obie trasy wiodą przez najważniejsze zabytki w Erice, które zostały wymienione w ostatniej rolce, więc zapraszam do obejrzenia ❤
Poza tym nie można się tutaj zgubić. Erice zbudowano na planie trójkąta równoramiennego, co jest ciekawostką. Wąskimi uliczkami można dojść do kilku kościołów, zamku i punktów widokowych. Surowa, kamienna zabudowa daje temu miejscu specyficzny klimat. 

Co robić w Erice ?
👉🏼 Kliknij tutaj

Top 8 – San Vito Lo Capo

San Vito Lo Capo, to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości turystycznych na Sycylii. Bardzo mocno Polacy upodobali sobie to miejsce do wypoczynku. Możliwe, że wszystko przez piaszczystą plażę uznawaną za jedną z najpiękniejszych we Włoszech. My byliśmy poza sezonem – w październiku i można było spotkać jeszcze dość dużo turystów. Zapewne bardziej tłoczno to wygląda w szczycie sezonu. Niemniej jednak, okolica jest tak rozległa, że w sezonie (wydaje się nam) da radę znaleźć swój jeden mały hektar miejsca, żeby odpocząć w ciszy, z dostępem oczywiście do morza. A morze to bajka, czyściutkie i jak na październik cieplutkie.
W małym miasteczku znajdziecie dużą bazę noclegową oraz ogromny wybór restauracji.

Top 9 – Monte Cofano

Monte Cofano i okolica góry to nasze Top 1 na całej Sycylii!
Dlaczego aż tak bardzo nam przypadło do gustu to miejsce? A no dlatego, że uwielbiamy góry, uwielbiamy naturę, uwielbiamy morza/oceany. Idealnie jest dla nas, jak z góry można zejść od razu do wody. Jak nie towarzyszą przy tym wszystkim tłumy ludzi. Jak otacza nas spokój i totalna pustka. Jak na plaży nie ma leżaków i dudniącej muzyki.

Co robić w okolicy Monte Cofano ?
👉🏼 Kliknij tutaj

Top 10 – Cefalu

Miejsce, gdzie znajdziecie wszystko. Chcecie góry? Tuż nad miastem jest góra z ruinami zamku na szczycie. Godzinny trekking i macie widoki za 1 mln 💲. Chcecie się schłodzić w morzu? Starówka kończy się i zaczyna wzdłuż plaży. Woda cudowna nawet w połowie października. Chcecie poczuć włoski klimat? Między kamiennymi, wąskimi uliczkami starego miasta bez problemu go znajdziecie. Wszystko co potrzeba znajduje się w okolicy centrum🙂

Co robić w Cefalu ?
👉🏼 Kliknij tutaj

Dużo więcej dowiecie się z naszych filmów z Sycylii na Youtubie. Są one idealnym uzupełnieniem listy top 10 miejsc na Sycylii.

Top 10 miejsc na Sycylii – kolejność miejsc przypadkowa.


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł “Top 10 miejsc na Sycylii” jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy