istria chorwacja
||

Półwysep Istria – Ciekawe miejsca

Podziel się artykułem z innymi

 

PÓŁWYSEP ISTRIA to największy chorwacki półwysep. Region ten jest mocno nasłoneczniony (ok. 2400 godzin słonecznych w roku), a otaczają go wody, które cechują się wysokim stopniem czystości. Słynny z trufli, czyli najdroższych grzybów świata.

Czas start !

Zacznijmy od tego jak najlepiej dostać się do Chorwacji. Dla nas Polaków najlepszym rozwiązaniem i w sumie najbardziej popularnym jest podróż własnym środkiem transportu. Nieliczni, z tego co się orientowaliśmy wybierają drogę lotniczą. W takim wypadku zostają w jednym miejscu przez okres pobytu albo wypożyczają auto i zwiedzają w ten sposób kraj.

Jak wyglądała nasza podróż, skąd jechaliśmy i ile nam to zajęło opowiadamy w filmie poniżej AUTEM DO CHORWACJI. My wybraliśmy własny środek transportu, a podróż po Chorwacji zaczęliśmy od północnej części kraju, czyli od półwyspu Istria.

Spośród wielu atrakcji i ciekawych miejsc na Istrii wybraliśmy kilka perełek, które postanowiliśmy odwiedzić w ciągu naszego 5-cio dniowego pobytu. Ten czas starczył nam na to, aby objechać te miejsca…no może oprócz jednego czyli najmniejszego miasta na świecie, czyli Hum. Tak, w posiadaniu Chorwacji jest właśnie takie miasto.

Zadomowiliśmy się na ten okres w środkowej części półwyspu tak, żeby było nam łatwiej codziennie dojechać do miejsc ”must see”, aby nie nadrabiać każdego dnia zbędnych kilometrów. Znaleźliśmy bardzo miłych gospodarzy, w małej i spokojnej wiosce o nazwie Tupljak. Totalna cisza, a dookoła pola. Jedyny minus to masa komarów nocą.

Jakbyście byli zainteresowani to nasz nocleg znajduje się tutaj —>APARTAMENT BARON.

                         Ciekawe miejsca na Półwyspie Istria


Półwysep Istria – Pula

Naszą eksplorację zaczęliśmy od Puli, czyli jednego z dwóch najbardziej popularnych miejscowości na Istrii. Znajduje się tutaj Arena, czyli znakomicie zachowany rzymski amfiteatr.  Do złudzenia przypomina Koloseum w Rzymie – tylko w mniejszym wydaniu. Koszt wejścia do amfiteatru to 50 kun dla osoby dorosłej i 25 kun dla dzieci.

Oprócz zabytków w stylu weneckim w centrum miasta, nic więcej nie zapadło nam w pamięci. Zupełnie inaczej jest z kolejną miejscowością, o której zaraz napiszemy. Jeśli spytacie nas o miejsca do plażowanie, to niestety nie pomożemy. Zwyczajnie nie planowaliśmy na Istrii ”plażingu”.

Półwysep Istria – Rovinj

Jadąc dalej na północ od Puli (niespełna 40km) docieramy do Rovinj. To małe miasto w środkowo zachodniej części półwyspu, które akurat bardzo przypadło do gustu Pawłowi. W przeszłości było związane z  Państwem Weneckim, co można zauważyć szczególnie w architekturze. Posiada przepiękną, malowniczą,  starówkę. Uroku dodają wąskie, wybrukowane, klimatyczne uliczki, kolorowe kamienice oraz knajpki z pysznymi owocami morza tuż przy nabrzeżu. Z daleka widać wieżę Kościoła św. Eufemii, której figura jest na samym szczycie. Jest z tym związana legenda, o której opowiadamy w filmie na YT (link na końcu wpisu). Ciekawostką jest to, że Rovinj przez wiele wieków było wyspą. Dopiero w 1763 r. zasypano cieśninę i połączono miasto z lądem.

Środkowa część Istrii

Półwysep Istria słynie z dużej ilości winnic. Można zajechać sobie do wybranej i skosztować tamtejszego wina. Jeśli Wam któreś zasmakuje, jak nam, to można kupić kilka butelek do Polski. My trafiliśmy do winnicy BAZON, gdzie oprócz wina gospodarz poczęstował nas dodatkowo własnej roboty serem, pieczywem i oliwą z oliwek, które smakowały genialnie! Do tego degustacja kilku win i mordki od razu uśmiechnięte. O winnicach więcej opowiadamy w jednym z naszych filmów poniżej.

Kolejne odwiedzone przez nas ciekawe miejsce, to licząca zaledwie 1384 osoby (2015 r.) mała mieścina o nazwie Gračišće. Znajduje się mniej więcej w centralnej części półwyspu. Miasteczko usytuowane jest na wzniesieniu skąd rozpościera się niesamowity widok na dużą część półwyspu. Zachody słońca są tutaj niesamowite!

Dwa kolejne miejsca na naszej liście z Półwyspu Istria to Plomin Luka, czyli jeszcze mniejsza miejscowość niż wcześniej wspomniane Gračišće. Nie zagłębialiśmy się mocno, ale wydaje nam się, że większość mieszkańców tej wioski mieszka tam ze względu na pobliską elektrownie. Dodatkowo można na miejscu wypożyczyć sobie łódź, nie mniej jednak ceny zniechęcają. Koszt wynajmu łodzi na jeden dzień (10 h) waha się między 220€, a 370€ – w zależności od sezonu, w wakacje standardowo najdrożej. Warto pamiętać, że dodatkowo trzeba zapłacić za sternika około 90€.

Drugie miejsce to Kanał Limski, który znajduje się na zachodnim wybrzeżu Istrii, w pobliżu miast Rovinj i Vrsar, na południe od miasta Poreč. Jego długość to 12 km, a wysokość jego ścian dochodzi w niektórych miejscach nawet do 200 m. Po obu stronach kanału znajdziecie kilka punktów widokowych, a przy jednym z nich Lim Fjord Panorama Point stoją stragany, gdzie miejscowi sprzedają własne wyroby takie jak miód, rakija czy różnego rodzaju pamiątki. Warto skusić się na degustację, ale pamiętajcie, że z pewnością nie odejdziecie z pustymi rękoma. Kanał słynie z hodowli ryb i małży, a wzdłuż jego brzegu znajdują się restauracje, które serwują potrawy ze świeżych ”zdobyczy”.

Ciekawostki!!!

W okolicy Motovunu (północna część Półwyspu Istria), w 1999 r. Giancarlo Zigante, znalazł w białą truflę, która ważyła aż 1.31 kg! Została ona wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako największa kiedykolwiek znaleziona na świecie i przez kilka lat ten tytuł utrzymywała. O chorwackich truflach piszą ‘specjaliści’ truflowi. Niektórzy z nich uważają je za najlepsze gatunkowo na całym świecie – jest czym się chwalić! Np. słynny francuski kucharz Bruno Clement, znany jako „król trufli”, potwierdził to stwierdzenie publicznie.

O tym wszystkim co opisujemy, opowiadamy również w filmach poniżej, na które serdecznie zapraszamy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *