budva
||

Budva w Czarnogórze oraz najciekawsze miejsca Riwiery Budwańskiej

Podziel się artykułem z innymi

Zachwycające plaże o złotym piasku, lazurowe wody Adriatyku, malownicze zabytki i pulsujące życie nocne – to wszystko i jeszcze więcej czeka na ciebie na Riwierze Budwańskiej w Czarnogórze. To raj na ziemi dla miłośników słońca, morza, historii i rozrywki.

Budva w Czarnogórze – ogóle informacje


Budva to najstarsze miasto na wybrzeżu. Jego początki datowane są na IV w. p.n.e. W okresie wakacyjnym tętniący życiem kurort turystyczny z dużą ilością plaż, restauracji i dyskotek. Poza sezonem Budva zamiera i żyje swoim wolnym tempem, mieszka tu bowiem zaledwie ok. 16 tys. osób. Miasto wyróżnia się wyjątkową starówką, która znajduje się na małym półwyspie.

Czarnogóra – Informacje Praktyczne

Naszą wycieczkę po Czarnogórze zaczęliśmy od miasta Budva, gdzie przez cały 7-dniowy pobyt byliśmy zakwaterowani w kurorcie Slovenska Plaza. Z racji tego, że wykupiliśmy wycieczkę w biurze turystycznym TUI, przelot, noclegi i wyżywienie były wliczone w cenie, jak to w większości tego typu wyjazdów (rok 2019 r.).

Jak najlepiej podróżować po Czarnogórze, jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Wynająć auto przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z Discover Cars i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów.

Edit: do Budvy trafiliśmy drugi raz, z tym że na własną rękę (2020 r.). Jeżeli odwiedzimy Czarnogórę po raz trzeci to z pewnością zatrzymamy się w tym pięknym mieście.

Budva cały czas się rozbudowuje. Powstają tutaj nowe hotele, apartamentowce, a co za tym idzie restauracje i puby. Oprócz naturalnego piękna plaż, zatoki i gór, miasto bogate jest w zabytki.

Nie jest to na pewno miejsce dla osób szukających spokoju, a raczej dla takich, którzy uwielbiają imprezy. Wieczorem przy starym mieście zapełniają się puby i dyskoteki, a wzdłuż wybrzeża rozbrzmiewa muzyka. Mimo wszystko znajdziecie tutaj cichsze miejsce, aby usiąść późnym wieczorem na plaży i wsłuchiwać się w szum fal.
Wśród turystów przeważają osoby ze wschodu, przede wszystkim Rosjanie.

Co warto zobaczyć w Budvie?


Stare Miasto – znajdziemy tutaj kilka perełek dziedzictwa kulturowego. Wąskie uliczki, place ze słynnymi budowlami sakralnymi, restauracje, sklepiki z pamiątkami i gwar – tak w kilku słowach można podsumować Stari Grad (stare miasto). Nad starówką góruje neogotycka wieża należąca do Katedry św. Jana. Tuż obok, przy palmach stoi Cerkiew Trójcy Świętej z rozetą i mozaiką z trzema aniołami. Nieopodal, na skraju klifu znajduje się mały Kościół św. Sawy, a obok niego Kościół Santa Marija in Punta. Do obiektów sakralnych należy wchodzić w pełnym odzieniu (zakryte ramiona oraz kolana). Na starym mieście są także miejsca, do których należy kupić bilet wstępu:

 • Cytadela, z której jest ładny widok na panoramę miasta oraz Adriatyk. Mieści się tutaj wystawa żaglowców oraz dwie biblioteki. Jeżeli zgłodniejecie macie okazję coś zjeść w tutejszej restauracji (wejście 4,5€ w 2024 roku – w cenie wejście na mury obronne).
 • Muzeum archeologiczno-etnograficzne, gdzie znajdują antyczne zbiory z okolic Budvy (wejście 3€).
 • Mury obronne, którymi można przespacerować się dookoła starego miasta (wejście 2.5€).

Podczas trzęsienia ziemi z 1979 r. o 7 stopniach w skali Richtera, Budva została mocno zniszczona. Na szczęście większość budynków starego miasta została odbudowana.

Warto wybrać się tutaj zarówno w dzień, jak i nocą, miasto o każdej porze ma swój urok.

Plaże w Budvie


Macie do wyboru w najbliższej okolicy 4 plaże: Jaz (1,2 km długości), Mogren (350 m), Slovenska Plaza (1,6 km) i Becici (2 km). Przy plażach istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu  do wielu sportów wodnych, a także można wypożyczyć  leżaki z parasolem za 15€ (w 2023 roku). Najbardziej obleganymi plażami są Mogren i Slovenska Plaza, podobno najspokojniejsza z nich to Jaz (najbardziej oddalona od miasta). Należy pamiętać, że zdecydowana większość plaż w Czarnogórze jest kamienista.

Oto krótka lista niektórych z najlepszych plaż w Budvie:

 • Slovenska Plaza. To jedna z największych i najpopularniejszych plaż w Budvie. Charakteryzuje się piaskiem o złotym kolorze i pięknym kolorem wody. Slovenska Plaza oferuje liczne bary, restauracje i atrakcje wodne, co sprawia, że jest doskonałym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i pozostałych turystów.
 • Mogren Beach to dwie małe, ale urocze plaże oddzielone skalistym przylądkiem. Mogren I i Mogren II w szczycie dnia są zatłoczone i ciężko znaleźć na nich miejsce. Jednak są otoczone pięknymi klifami, co sprawia, że są wyjątkowe. Sama droga do nich jest genialna. Warto wybrać się wcześnie rano i ominąć tłumy. Wieczorem słońce szybko stąd znika, a razem z nim ludzie.
 • Jaz Beach. Jest to jedna z największych plaż na Riwierze Budwańskiej, znana z organizacji koncertów i festiwali muzycznych. Jest idealna do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing czy nurkowanie.
 • Pizana Beach. Urocza, mała plaża, która znajduje się tuż pod murami Starego Miasta Budva. Jest kamienista, ale oferuje piękne widoki. Mocno zatłoczona.
 • Kamenovo Beach. Jest ona oddalona od Budvy, ale warta odwiedzenia. Ogromny plus to okolica – zieleń i klify 🙂
 • Drobni Pijesak Beach. To plaża z jasnym, drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Jest nieco oddalona od centrum Budvy, co sprawia, że jest mniej zatłoczona. Aby do niej dojechać należy wypożyczyć auto lub skuter.
 • Ricardova Glava Beach. Kolejna plaża tuż przy murach starego miasta. To mała, kamienista plaża z widokiem na malowniczy Przylądek Zavala.

Każda z tych plaż ma swój unikalny urok i oferuje różne atrakcje. Wybór zależy od twoich preferencji, czy szukasz spokoju i relaksu, czy też aktywności wodnych i rozrywki. Budva ma naprawdę wiele do zaoferowania dla każdego rodzaju plażowicza.

Wyspa Hawaii – tak naprawdę jest to wyspa św. Nikoli, ale przez tubylców jest nazywana Hawaii – koszt rejsu na wyspę w obie strony to 5€7 od osoby (2023 r.). Łodzie kursują mniej więcej co 30 min.

Twierdza Mogren – dawna baza artyleryjska z przepięknym widokiem na Budvę. Warto się tam wybrać (jeśli już wynajmiecie sobie skuterek lub auto 😉 ) nawet na te 30 minut, żeby popstrykać fotki. Oprócz ruin, panoramy wybrzeża i ciszy niewiele tutaj znajdziecie.
EDIT: Byliśmy tam też w tym roku (2020 r.) Obecnie od głównej drogi, prawie do samej Twierdzy wylany jest asfalt, więc w tym wypadku polecamy wybrać się autem.

Twierdza Morgen ma długą i bogatą historię. Została zbudowana w XV wieku przez Wenecką Republikę jako element systemu obronnego miasta Budva. Twierdza pełniła kluczową rolę w ochronie miasta przed najazdami i atakami wroga. Twierdza (jak to zazwyczaj twierdze) znajduje się na wzgórzu na zachód od centrum Budvy. Dzięki swojemu położeniu na klifie oferuje imponujące widoki na okolicę i wybrzeże.

Warto wybrać się tutaj na zachód słońca – jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Budvie.

Gdzie nocować w Budvie?


Budva ma ogromną bazę noclegową jak to w kurortach. Im bliżej starówki tym lepiej – wiadomo, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to centrum rozrywki i imprez. My zawsze wybieramy noclegi oddalone od klubów. W nocy wolimy spać 😀

Podczas drugiego naszego pobytu zatrzymaliśmy się w Apartments AS i możemy go z czystym sumieniem polecieć. Spokojna i cicha okolica, ale mimo wszystko dość blisko do plaży.

Co warto zobaczyć w okolicach Budvy?


Budva, położona nad Adriatykiem, to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Czarnogórze. W okolicach Budvy znajduje się wiele atrakcji, zarówno naturalnych, jak i historycznych. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć:

Pocztówkowy widok Czarnogóry – Sveti Stefan

Sveti Stefan – 10 km na południowy-wschód od Budvy znajdziecie pocztówkowy widok, małą wyspę sztucznie połączoną z lądem, gdzie obecnie znajduje się ekskluzywny hotel. Z daleka przypomina średniowieczną osadę zamkniętą na wysepce, co nadaje jej niezwykły urok. Miejsce raczej dla zamożnych tego świata, ceny noclegu oscylują między 1500, a 5000€ za dobę. Przylegają do niej 2 plaże, które należą do hotelu i są płatne w kwocie bagatela 100€ /24h (w 2020 roku).

Jeżeli nie plażowanie, to co? Warto przejść się klifem do punktu widokowego na plażę Milocer Beach. Idzie się laskiem, więc można schować się przed słońcem. Dodatkowo po drodze jest kilka punktów na zrobienie zdjęcia wysepce. Kolor wody jest oszałamiający!

Na głównej trasie z Budvy na południe kraju także jest punkt widokowy, na którym polecamy się zatrzymać. Widok obłędny.

Sveti Stefan zostało pierwotnie założone jako rybacka osada w średniowieczu. Z czasem, ze względu na strategiczne położenie, przekształcono je w mały fort obronny. W XVI wieku Sveti Stefan stało się ważną twierdzą. Na wyspie wybudowano mury obronne i fortyfikacje, aby chronić się przed najazdami tureckimi i piratami. W latach 50. i 60. XX wieku mieszkańcy zostali ewakuowani z wyspy i została ona zamknięta jako twierdzę. W 1960 roku Sveti Stefan zostało zakupione przez słynnego jugosłowiańskiego przedsiębiorcę i przekształcone w luksusowy ośrodek wczasowy. I tak właśnie wyspa stała się luksusowym wypoczynkiem dla znanych osobistości, w tym aktorów, polityków i celebrytów.

Warto dodać, że wyspa jest częścią obszaru chronionego przez UNESCO.

Petrovac na Moru

Petrovac na Moru – małe miasto z przepięknymi widokami z klifu na Adriatyk. Znajdują się tutaj ruiny twierdzy, gdzie obecnie jest restauracja, która oferuje przepiękne widoki na panoramę miasta oraz morze. O wiele mniejsza miejscowość od Budvy, a przez to mniej zatłoczona przez turystów (co nie zmienia faktu, że jest ich sporo). Petrovac oferuje jedną z nielicznych piaszczystych plaż w Czarnogórze.

Jednym z charakterystycznych punktów Petrovaca jest Mała Plaża (Malo plaža), otoczona sosnowym lasem i otwartym morzem. W centrum Petrovaca znajduje się Stary Grad, urocze stare miasto z wąskimi uliczkami, kawiarniami i knajpkami.

Tutaj także polecamy wybrać się na ten punkt widokowy. Drugie zdjęcie poniżej jest zrobione właśnie z tego miejsca. Ścieżka wzdłuż klifu jest bardzo przyjemna i jest tutaj spokojnie. Z pewnością można odpocząć od zgiełku miasta.

Gdzie nocować w Petrovac na Moru?

Co więcej?


 • Zdecydowanie warto wybrać się na jednodniową wycieczkę nad Zatokę Kotorską np. rejs oraz zwiedzanie starego miasta w Kotorze (tak zwana druga perła Adriatyku). Więcej szczegółów tutaj.
 • Lubisz góry? Koniecznie wybierz się do Parku Narodowego Durmitor!
 • Lubisz chodzić po ruinach? Ciekawą opcją jest wycieczka do Starego Baru.
 • Natura to Twoje drugie imię? Park Narodowy Biogradska Góra oraz Jezioro Szkoderskie czekają 🙂

Mając własny środek transportu lepiej samemu zwiedzać wspomniane wyżej miejsca – nikt i nic Ciebie nie goni i możesz w spokoju zwiedzać dane miejsce. Jeżeli jednak nie masz prawa jazda lub obawiasz się jeździć po Czarnogórze to warto sprawdzić zorganizowane wycieczki na GetYourGuide.

Podsumowanie


 • Jeśli nie przepadasz za tłumami turystów to polecamy wstawać wcześnie rano na zwiedzaniu np. starego miasta w Budvie – tym sposobem ominiesz nie tylko tłumy turystów, ale także największe upały.
 • Ile poświęcić dni na zwiedzanie Budvy i okolic? Jest to idealna baza wypadowa zarówno na południe, jak i na północ kraju, czyli do Zatoki Kotorskiej. Według nas 5 dni to jest minimum jakie należy sobie zarezerwować.
 • W lipcu i sierpniu na terenie Cytadeli odbywa się  festiwal teatralny Grad Theatre City Budva – warto sprawdzić przed wyjazdem ‘kiedy, co i jak’.
 • Rezerwuj noclegi z wyprzedzeniem – Budva to spory kurort, ale w sezonie noclegi rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Polecamy Apartments As – miła i pomocna właścicielka, a okolica jest spokojna i cicha.
 • Planujesz wynająć samochód? Polecam DiscoverCars i rezerwację auta już z samego lotniska.
 • Szukasz zorganizowanych wycieczek? Sprawdź GetYourGuide i zarezerwuj z wyprzedzeniem 🙂 Na miejscu także znajdziesz masę biur turystycznych, które oferują różnorodne wycieczki. Sprawdź przed jakąkolwiek rezerwacją opinię wybranej firmy.
 • Kiedy najlepiej wybrać się do Budvy? Poza wysokim sezonem, czyli poza wakacjami. Dla nas najlepszy miesiąc to wrzesień – już po wakacjach, woda w morzu ciepła, mniej turystów, ale jednak wciąż wszystko otwarte.

Filmy z Budvy. Jedne z 2019r. oraz 2020r.*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *