budva
| |

Budva oraz Najciekawsze Miejsca Riwiery Budwańskiej

Podziel się artykułem z innymi

 

Budva to najstarsze miasto na wybrzeżu. Jego początki datowane są na IV w. p.n.e. W okresie wakacyjnym tętniący życiem kurort turystyczny z dużą ilością plaż, restauracji i dyskotek. Poza sezonem Budva zamiera i żyje swoim wolnym tempem, mieszka tu bowiem zaledwie ok. 16 tys. osób. Miasto wyróżnia się wyjątkową starówką, która znajduje się na małym półwyspie.

Budva

Naszą wycieczkę po Czarnogórze zaczęliśmy od miasta Budva, gdzie przez cały 7-dniowy pobyt byliśmy zakwaterowani w kurorcie Slovenska Plaza. Z racji tego, że wykupiliśmy wycieczkę w biurze turystycznym TUI, przelot, noclegi i wyżywienie były wliczone w cenie, jak to w większości tego typu wyjazdów (rok 2019 r.).

Edit: do Budvy trafiliśmy drugi raz, z tym że na własną rękę (2020 r.). Jeżeli odwiedzimy Czarnogórę po raz trzeci to z pewnością zatrzymamy się w tym pięknym mieście.

Budva cały czas się rozbudowuje. Powstają tutaj nowe hotele, apartamentowce, a co za tym idzie restauracje i puby. Oprócz naturalnego piękna plaż, zatoki i gór, miasto bogate jest w zabytki.

Nie jest to na pewno miejsce dla osób szukających spokoju, a raczej dla takich, którzy uwielbiają imprezy. Wieczorem przy starym mieście zapełniają się puby i dyskoteki, a wzdłuż wybrzeża rozbrzmiewa muzyka. Mimo wszystko znajdziecie tutaj cichsze miejsce, aby usiąść późnym wieczorem na plaży i wsłuchiwać się w szum fal.
Wśród turystów przeważają osoby ze wschodu, przede wszystkim Rosjanie.

Co warto zobaczyć i co robić w Budvie. 

Stare Miasto – znajdziemy tutaj kilka perełek dziedzictwa kulturowego. Wąskie uliczki, place ze słynnymi budowlami sakralnymi, restauracje, sklepiki z pamiątkami i gwar – tak w kilku słowach można podsumować Stari Grad (stare miasto). Nad starówką góruje neogotycka wieża należąca do Katedry św. Jana. Tuż obok, przy palmach stoi Cerkiew Trójcy Świętej z rozetą i mozaiką z trzema aniołami. Nieopodal, na skraju klifu znajduje się mały Kościół św. Sawy, a obok niego Kościół Santa Marija in Punta. Do obiektów sakralnych należy wchodzić w pełnym odzieniu (zakryte ramiona oraz kolana). Na starym mieście są także miejsca, do których należy kupić bilet wstępu:

  • Cytadela, z której jest ładny widok na panoramę miasta oraz Adriatyk. Mieści się tutaj wystawa żaglowców oraz dwie biblioteki. Jeżeli zgłodniejecie macie okazję coś zjeść w tutejszej restauracji (wejście 3,5€).
  • Muzeum archeologiczno-etnograficzne, gdzie znajdują antyczne zbiory z okolic Budvy (wejście 3€).
  • Mury obronne, którymi można przespacerować się dookoła starego miasta (wejście 2€).

Podczas trzęsienia ziemi z 1979 r. o 7 stopniach w skali Richtera, Budva została mocno zniszczona. Na szczęście większość budynków starego miasta została odbudowana.

Warto wybrać się tutaj zarówno w dzień, jak i nocą, miasto o każdej porze ma swój urok.

Plaże i nie tylko

Macie do wyboru 4 okoliczne plaże: Jaz (1,2 km długości), Mogren (350 m), Slovenska Plaza (1,6 km) i Becici (2 km). Przy plażach istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu  do wielu sportów wodnych, a także można wypożyczyć  leżaki z parasolem za 10€. Najbardziej obleganymi plażami są Mogren i Slovenska Plaza, podobno najspokojniejsza z nich to Jaz (najbardziej oddalona od miasta). Należy pamiętać, że zdecydowana większość plaż w Czarnogórze jest kamienista.

Wyspa Hawaii – tak naprawdę jest to wyspa św. Nikoli, ale przez tubylców jest nazywana Hawaii – koszt rejsu na wyspę w obie strony to 4€ od osoby (2020 r.).

Okolice Budvy

Sveti Stefan – 10 km na południowy-wschód od Budvy znajdziecie pocztówkowy widok, małą wyspę sztucznie połączoną z lądem, gdzie obecnie znajduje się ekskluzywny hotel. Miejsce raczej dla zamożnych tego świata, ceny noclegu oscylują między 1500, a 5000€ za dobę. Przylegają do niej 2 plaże, które należą do hotelu i są płatne w kwocie bagatela 100€ /24h.

Jeżeli nie plażowanie, to co? Warto przejść się klifem do punktu widokowego na plażę Milocer Beach. Idzie się laskiem, więc można schować się przed słońcem. Dodatkowo po drodze jest kilka punktów na zrobienie zdjęcia wysepce. Kolor wody jest oszałamiający!

Na głównej trasie z Budvy na południe kraju także jest punkt widokowy, na którym polecamy się zatrzymać. Widok obłędny.

Petrovac na Moru – małe miasto z przepięknymi widokami z klifu na Adriatyk. Znajdują się tutaj ruiny twierdzy, gdzie obecnie jest restauracja, która oferuje przepiękne widoki na panoramę miasta oraz morze. O wiele mniejsza miejscowość od Budvy, a przez to mniej zatłoczona przez turystów (co nie zmienia faktu, że jest ich sporo). Petrovac oferuje jedną z nielicznych piaszczystych plaż w Czarnogórze.

Tutaj także polecamy wybrać się na ten punkt widokowy. Drugie zdjęcie poniżej jest zrobione właśnie z tego miejsca. Ścieżka wzdłuż klifu jest bardzo przyjemna i jest tutaj spokojnie. Z pewnością można odpocząć od zgiełku miasta.

Twierdza Mogren – dawna baza artyleryjska z przepięknym widokiem na Budvę. Warto się tam wybrać (jeśli już wynajmiecie sobie skuterek 😉 ) nawet na te 30 minut, żeby popstrykać fotki. Oprócz ruin, panoramy wybrzeża i ciszy niewiele tutaj znajdziecie. Uwaga! Podjazd z głównej drogi jest nierówny i kamienisty – nie radzimy wjeżdżać autem, chyba że terenowym.
EDIT: Byliśmy tam też w tym roku (2020 r.) Obecnie od głównej drogi, prawie do samej Twierdzy wylany jest asfalt, więc w tym wypadku polecamy wybrać się autem.

FILMY Z BUDVY: 2019 r. oraz z 2020 r. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *