RIWIERA MAKARSKA CHORWACJA
| |

Makarska – ulubiony kurort dla Polaków

Podziel się artykułem z innymi

Makarska

Najbardziej znany kurort wakacyjny w Chorwacji. Znajduje się w południowo-wschodniej Chorwacji, w regionie Dalmacji Południowej. Popularny i bardzo lubiany, a co za tym idzie często wybierany przez polskich wczasowiczów.

Makarska to główne miasto Riwiery Makarskiej – to ogromny kurort i z pewnością nie jest to typ miejsc za którymi przepadamy. Nie mniej jednak na pewno należy do miejsc ze wspaniałymi widokami, krystalicznie czystą wodą, ogromną bazą noclegową, tysiącami atrakcji, restauracji, urlopujących rodzin z dziećmi, ale także chaosu, gdzie w sezonie letnim muzyka gra do białego rana.

Miłośników gór przyciąga masyw Biokovo, który to ciągnie się na odcinku 36 km wzdłuż Riwiery Makarskiej. Jest to najwyższe pasmo górskie w Południowej Dalmacji. Jedną z popularnych atrakcji jest wjazd na najwyższą górę pasma Sveti Jure, gdzie znajduje się szklany taras widokowy. Można wjechać tam własnym/wypożyczonym autem lub wybrać się na wycieczkę po paśmie.

Makarska w naszym wypadku wyszła spontanicznie. Początkowy plan miał wyglądać tak, że jadąc z Jezior Plitwickich, w Splicie mieliśmy się władować samochodem na prom na wyspę Korcula, zostać tam tydzień, a następnie przedostać się na Półwysep Peljesac. Jednak cały nasz plan pokrzyżowały nam ceny za prom, które były na prawdę wysokie (ceny poniżej) oraz problem ze znalezieniem noclegu w rozsądnej cenie i dobrymi warunkami. Tutaj rada od nas – jeżeli planujecie zatrzymać się na którejś z wysp to lepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo w sezonie może być problem ze znalezieniem czegoś godnego uwagi (w przypadku wyjazdów budżetowych).

Z tego powodu postanowiliśmy jechać lądem w stronę naszego kolejnego zaplanowanego miejsca, czyli na Półwysep Peljesac. Dodatkowo nie mieliśmy na najbliższą noc zarezerwowanego lokum, więc jechaliśmy w ciemno. Po drodze okazało się, że nie ma zbyt wielu ciekawych ofert w rozsądnej cenie. Dopiero w Makarskiej znaleźliśmy pokój, tylko cena do końca nas nie ucieszyła, bo za 3 noce zapłaciliśmy ponad 500 pln.

split vela luka 1

Makarska. Dla kogo ?

Zacznijmy od podstawowego pytania: czego każdy z Was oczekuje wybierając się na urlop/wczasy? Zastanawialiśmy się jednego dnia czy da się odpocząć w takim miejscu jak Makarska … strikte Makarska i doszliśmy do wniosku, że raczej może być ciężko. Każdego dnia przechodząc popołudniami promenadą wzdłuż Adriatyku słychać było głośną muzykę, krzyki dzieci, tłumy ludzi na plaży i w wodzie. My, jak to ciągle powtarzamy, nie przepadamy za takimi miejscami i raczej wolimy mniej kurortowe miejsca, z mniejszą ilością turystów, a przede wszystkim spokojniejsze.

Makarska to miejsce dla ludzi, którzy szukają rozrywki, otwartych do rana dyskotek i restauracji, którzy oczekują bujnego, nocnego życia towarzyskiego. Patrząc z drugiej strony, Makarska to także odpowiednie miejsce dla rodzin z dziećmi ze względu na łagodne zejście do wody, a także wiele atrakcji dla pociech.

Nam najbardziej przypadła do gustu urokliwa starówka. Stare miasto to typowe dla tego regionu wąskie uliczki, budynki z kamienia i najczęściej w centralnej części wieża zegarowa z dzwonnicą. Miasto zostało doszczętnie zniszczone w trakcie II wojny światowej, a następnie podczas trzęsienia ziemi w 1962 r.

I tak jak spotkaliśmy się z tym, że okoliczne plaże były oblegane przez wczasowiczów, tak po starym mieście w ciągu dnia ”błąkały” się pojedyncze osoby. Miasto ‘odżywa’ w porze obiadowej i wieczorem.

Jest jeszcze jedno miejsce gdzie można odpocząć od zgiełku i krzyków na plaży. Mianowicie Park Leśny Świętego Piotra. Znajdują się tu miejsca piknikowe oraz ścieżki spacerowe i jest o wiele spokojniej. Nazwa pochodzi od znajdującego się w lesie kościoła św. Piotra. Ten cypelek ma w sobie wiele uroku, a drzewa dają upragniony cień.

O wszystkim innym o czym nie napisaliśmy na blogu opowiadamy w filmie poniżej. Serdecznie zapraszamy na krótki seans.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *