PÓŁWYSEP PELJESAC, CHORWACJA, OREBIC, ZULJANA, STON, MALI STON, SRESAR
||

Półwysep Pelješac – 5 najpiękniejszych miejsc

Podziel się artykułem z innymi

Półwysep Peljesac znajduje się w południowej części dalmatyńskiego wybrzeża Chorwacji o długości około 70 km, do 3 km szerokości i około 8000 km² powierzchni. Bardzo ceniony przez turystów ze względu na czystość wody i łagodny klimat. Wśród najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejscowości jest Orebić, od którego zaczęliśmy naszą eksplorację półwyspu.

Dlaczego warto się wybrać na Półwysep Peljesac?


Półwysep ten to piękny zakątek Chorwacji, który oferuje całkiem sporo:

 • Piękne krajobrazy. Peljesac to kraina malowniczych wzgórz, winnic, gajów oliwnych i malowniczych plaż. Jadąc autem, co chwilę widać piękne kadry.
 • Wyśmienita kuchnia. Jest to jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich Chorwacji. Wina z Peljesaca są cenione na całym świecie! W regionie można również skosztować pysznych owoców morza i innych tradycyjnych chorwackich potraw.
 • Bogata historia i kultura. Peljesac ma bogatą historię i kulturę, która sięga starożytności. W regionie można odwiedzić wiele zabytków, takich jak średniowieczne mury obronne w Stonie, ruiny starożytnego miasta Epetion i klasztor benedyktynów w Komaji.

Jak dojechać na Półwysep Peljesac?


Wjazd na półwysep Peljesac drogą lądową możliwy jest od południowo-wschodniej części przez miejscowość Ston. Jadąc z północnej części kraju trzeba przejechać ok. 60 km wzdłuż wybrzeża, przejeżdżając przez 10 km odcinek Bośni i Hercegowiny, a następnie ponownie pokonać podobną odległość, żeby dostać się na środkową część półwyspu.

Jeśli będziecie robić taką trasę własnym środkiem transportu z północnej części Chorwacji to warto zwrócić uwagę na cenę paliwa w Bośni. Można ją także sprawdzić przed wyjazdem w Internecie. W 2020 r. różnica w cenie między Chorwacją, a Bośnią była naprawdę spora, bo ponad 1 zł na litrze.

Druga opcja dojazdu – możecie jednak ten odcinek skrócić (znów jadąc z północnej części Chorwacji) wsiadając na prom w miejscowości Ploče, który w ciągu godziny dopływa na Półwysep Peljesac do miejscowości Trpanj.

Trzecia opcja – skorzystanie z “Pelješki most“, który ma prawie 2,5 kilometra długości i ok. 23 metrów szerokości, a jego wysokość to 55 metrów. Podczas naszego pobytu był on jeszcze w budowie. Na moście Peljeszac nie są pobierane żadne opłaty. Można w ten sposób ominąć granice z Bośnią i Hercegowiną i udać się od razu na półwysep, do Dubrownika lub w kierunku wyspy Korčula.

W naszym przypadku wybraliśmy opcję nr 1, ponieważ planowaliśmy zatrzymać się niedaleko Ston, a most był w budowie. Poświęciliśmy cały jeden dzień, aby przejechać ‘tam i z powrotem’ cały Półwysep. Zatrzymaliśmy się  w kilku wybranych przez nas miejscach, o których piszemy po krótce w tym wpisie.

Samolot? Najbliższe lotnisko znajduje się w Dubrowniku, około 100 kilometrów od Orebić, głównego miasta półwyspu. Od razu na lotnisku polecamy wypożyczyć samochód, aby móc w 100% wykorzystać czas w Chorwacji tzn. odwiedzić kilka miejsc bez straty czasu na korzystanie z transportu publicznego. My najczęściej korzystamy z DiscoverCars i możemy ten portal polecić z czystym sumieniem. NIgdy nie mieliśmy problemów z wypożyczeniem auta.

Półwysep Peljesac słynie z winnic, których jest tutaj bardzo dużo. Są te większe, które eksportują swoje produkty oraz mniejsze, czyli rodzinne. Jest tutaj sporo pięknych i czystych plaż, uroczych zatoczek i górskich krajobrazów, które zapierają dech w piersi. Jadąc własnym autem pamiętajcie, że jest tutaj sporo zakrętów i wzniesień – widoki są niesamowite.

Półwysep Peljesac – najciekawsze miejsca


Półwysep Pelješac to malowniczy obszar w Chorwacji, który oferuje wiele atrakcji turystycznych. Oto kilka najciekawszych miejsc na Półwyspie:

Orebić

Myśląc o Półwyspie Peljesac od razu na myśl przychodzi Orebić. Jest to największe miasto na półwyspie. Jest ono pięknie usytuowane, bo praktycznie na przeciwko miasta Korcula, na wyspie o tej samej nazwie. To właśnie tutaj można przeprawić się na wyspę Korcula promem. Cennik z 2024 r. (sezon wysoki) zamieszczamy poniżej. Promy odpływają co 20-30 min. Szczegółowy cennik znajdziesz tutaj.

cennik prom na korcule Orebić

Kilka słów o miejscowości Orebić. Panuje tutaj ruch ze względu na kursujący prom na Korcule i mogą pojawić się korki. W samym mieście znajduje się promenada wzdłuż wybrzeża oraz kilka zabytkowych budowli. Są także kamieniste, wąskie plaże, które mają łagodne zejście do morza – to akurat plus dla rodzin z dziećmi. Jest to także popularne miejsce do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu.

Orebić zostało założone w XV wieku przez Wenecjan. W przeszłości miasto było ważnym portem handlowym i morskim. Kilka najważniejszych punktów w mieście:

 • Plaża Zavala – jedna z najpiękniejszych plaż na półwyspie Peljesac
 • Promenada, o której już wspominaliśmy
 • Kościół Gospa od Angela z XV wieku z pięknymi freskami
 • Klasztor Franciszkanów z XIV wieku z muzeum

Będąc tutaj warto zajść do lodziarni Oaza, która jest tu legendarna i to nie bez przyczyny. Lody są pyszne i warte swojej ceny – w 2020 r. za jedną gałkę płaciliśmy 8 kun, czyli ok. 5 zł. Edit: w 2024 rok gałka kosztuje 1.5 €.

Gdzie nocowac w Orebic?

Poniżej nasze dwie propozycje noclegu w Orebic.

Sreser

Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to Sreser, czyli mała miejscowość na wschodnim wybrzeżu półwyspu. Zatrzymaliśmy się tutaj na krótki odpoczynek – tego dnia było upalnie. Jeżeli szukacie ciszy i spokoju to jest to dobry wybór. Nie ma tutaj zbyt wielkiego wyboru restauracji czy ogólno pojętych rozrywek, ale coś za coś 🙂 Kolor wody urzeka – zresztą jak na całym półwyspie. Ogromny plus to temperatura wody, ponieważ jest tutaj mała zatoczka, która nie ma bezpośredniej wymiany wody z otwartym morzem. To sprawia, że temperatura jest minimalnie wyższa niż na zachodnim wybrzeżu półwyspu Pelješac.

Ciekawostką jest, że to właśnie z tych okolic pochodzą słynne na całym świecie wina Dingač. Podobno wino to znajduje się na liście dziesięciu najlepszych win na świecie – warto spróbować.

Gdzie nocować w Sreser?

Nasza propozycja dwóch noclegów w Sreser.

Žuljana

Tym razem przenosimy się na zachodni brzeg półwyspu. Žuljana to mała osada rybacka, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Miasteczko oferują dość szeroką gamę sportów wodnych, a przede wszystkim nurkowanie. Jest tutaj podobno kilka miejsc, w których warto ponurkować. Plaże są przyjazne dla dzieci i jak zwykle w Chorwacji są one kamieniste. Na wzgórzach widać poletka winorośli, co daje temu miejscu dodatkowy ‘smaczek’. Jest to malownicza miejscowość i wcale się nie dziwimy, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Kilka ciekawostek o tej miejscowości:

 • nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Juliana, patrona miejscowego kościoła
 • Žuljana jest położona w zatoce o tej samej nazwie, która jest chroniona przed wiatrami i prądami morskimi
 • miasto jest znane z pięknych plaż, z których najpopularniejsze są Kremena, Luka i Dubovica
 • Žuljana jest również znana z hodowli ostryg i małż, które są cenione w całej Europie
 • odbywa się tutaj coroczny festiwal ostryg i małż
Gdzie nocować w Zulijana?

Nasza propozycja noclegów w Zulijana.

Ston

Po wjeździe na półwysep jest to jedna z pierwszych miejscowości – pierwszy jest Mały Ston, o którym za chwilę. Ston popularny jest ze względu na Solanę, czyli wytwórnię soli oraz mur obronny, który odrobinę przypomina ten popularny chiński. Nie bez powodu jest on nazywany ‘Wielkim Murem Europejskim’ lub ‘Wielkim Murem Chorwackim’. Istnieje możliwość przespacerowania się po murach. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą wodę oraz jakieś okrycie głowy – będziecie wystawieni na promienie słoneczne przez kilka godzin. Kilka ciekawostek:

 • to najdłuższe mury obronne w Europie, mierzące ponad 5,5 kilometra
 • Mury zostały wybudowane w XIV i XV wieku przez Republikę Dubrowniczą, aby chronić miasto przed najazdami Turków
 • jest tu 40 wież i 5 bastionów
 • mury zostały wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.
 • są podzielone na trzy części: mury miejskie w Stonie, mury miejskie w Małym Stone i wielki mur, łączący Ston z Małym Stone
 • zostały zbudowane z kamienia wapiennego z pobliskiej wyspy Mljet

Koszt wejścia w 2024 roku, w sezonie wysokim od marca do października to (w sezonie niskim 50% taniej):

 • Indywidualnie, dorośli: 10€
 • Grupy (więcej niż 10 osób): 8€
 • Młodzież do 18 r.ż. i studenci: 5€

Godziny otwarcia murów:

 • 08.00 – 18.30 h (1. kwietnia – 31. maja)
 • 08.00 – 19.30 h (1. czerwca – 31. lipca)
 • 08.00 – 19.00 h (1. sierpnia – 30. września)
 • 08.00 – 17.30 h (1. października – 31. października)
 • 09.00 – 15.00 h (1. listopada – 31. marca)

Druga atrakcja to SOLANA, która miała ogromny wpływ na rozwój Ston. Tradycja pozyskiwania soli ma kilka tysięcy lat, a co ciekawe wciąż ją się produkuje w ten sam sposób. Można wejść na teren Solany, aby po przechadzać się między zbiornikami i odwiedzić tutejsze muzeum. Na początku był plan, żeby odwiedzić to miejsce, ale po przeczytaniu kilku opinii m.in. że w muzeum są puszczane te same filmiki, co na oficjalnej stronie i nie dowiemy się niczego więcej – to zrezygnowaliśmy. Przy wejściu na teren Solany można kupić na kg produkowaną tutaj sól, która jest podobno bardzo zdrowa. Wejście tutaj nie jest drogie, ale niestety nie pamiętamy ceny, a na oficjalniej stronie nie ma cennika.

Gdzie nocować w Ston?

Dorzucamy standardowo dwie propozycje noclegów w Ston.

Mały Ston

Tak jak Ston jest kojarzone główne ze soli (ale nie tylko) to Mały Ston słynie z owoców morza, a przede wszystkim z hodowli ostryg. Historia hodowli  sięga czasów rzymskich. Są tutaj hodowle ostryg oraz małż, które są cenione w całej Europie – podobno jedne z lepszych. Będąc tutaj trzeba ich spróbować. Zresztą w każdej restauracji znajdziecie szeroki wachlarz dań z owocami morza. My zdecydowaliśmy się na nasz ‘pierwszy raz’ z małżami, które bardzo nam smakowały. Jednak nie jest to danie, które będziemy często spożywać – jak to się mówi ‘raz na ruski rok się zje’. Jeżeli przyjedziecie tutaj z rana to możecie kupić świeże ostrygi, małże czy inne przysmaki na targach i spróbować przyrządzić je osobiście.

Gdzie nocować w Mali Ston?

Poniżej dwie propozycje noclegów w Mali Ston.

Co warto zjeść na Półwyspie Peljesac?


Na samą myśl cieknie nam ślinka. Półwysep słynie z owoców morza i win – czego trzeba więcej do szczęścia? Są one naprawdę pyszne! Lokalne winiarnie produkują także oliwę z oliwek, a niektóre także mają w swojej ofercie sery. Same pyszności. Przechodząc do konkretów – do najpopularniejszych dań należą:

 1. Filet z dorady z sosem ziołowym. Dorada jest popularną rybą w Chorwacji, a filet z dorady z sosem ziołowym to klasyk.
 2. Grillowane krewetki z czosnkiem – proste danie, ale pyszne.
 3. Pašteta od maslina to pasta oliwkowa, która jest popularną przekąską
 4. Risotto z owocami morza to danie charakterystyczne dla kuchni dalmatyńskiej. Genialne! W szczególności w Ston.
 5. Ostrygi z Ston to kolejna specjalność regionu – są one cenione na całym świecie.
 6. Małże z Buzara – przyrządzane są w glinianym naczyniu na ogniu.
 7. Dalmatinska pašticada – gulasz wołowy.

Wina, wina, wina dajcie…


Tak jak pisaliśmy wcześniej – Półwysep Peljesac jest znany z produkcji wina, a zwłaszcza czerwonego wina Plavac Mali. Plavac Mali to autochtoniczny szczep winorośli, który jest uprawiany na Peljesacu od wieków. Wina są z nutami owoców czerwonych, ziół i przypraw – podobno, bo szczerze mówiąc nie znamy się na winach.

Do najpopularniejszych win z Półwyspu Peljesac należą:

 • Dingač – czerwone wino wytrawne, które jest uważane za jedno z najlepszych win w Chorwacji. Dingač jest produkowany z winogron Plavac Mali, które są uprawiane na zboczach wzgórza Dingač.
 • Postup to czerwone wino wytrawne, które jest produkowane z winogron Plavac Mali, które są uprawiane na zboczach wzgórza Postup.
 • Pošip to białe wino wytrawne, które jest produkowane z winogron Pošip.
 • Rukatac to czerwone wino półwytrawne, które jest produkowane z winogron Rukatac. Rukatac jest znany ze swojego owocowego smaku i aromatu.

Jeżeli jesteście ciekawi:

 • skąd wziął się ogromny mur w Ston i dlaczego go wybudowano,
 • jak pozyskuje się tutaj sól,
 • zobaczyć piękne widoki ze wszystkich wspomnianych przez nas miejsc i kilku więcej,
 • odwiedzić z nami jedną z winiarni,
 • polatać z nami naszym dronem, Morganem.

2 filmy z naszego pobytu na Półwyspie Peljesac*Mała prośba – jeśli uważasz, że powyższy artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *