KRABI, TAJLANDIA, RAILAY BEACH
||

Krabi – 3 Najpiękniejsze miejsca

Podziel się artykułem z innymi

Krabi to jedna z głównych prowincji w Tajlandii, do której przybywa miliony turystów z całego świata. Ponad 150 wysp na 150-kilometrowej linii brzegowej. Położona jest pomiędzy Phang Nga, a Trang i oferuje przepiękne krajobrazy w głębi lądu, jak i na morzu. Popularne miejsca obdarzone są piaszczystymi plażami, oszałamiającymi wyspami i ogromnymi klifami. Krabi oferuje mnóstwo niepowtarzalnych miejsc do zobaczenia.

Będąc na Koh Samui w pewnym momencie zastanawialiśmy się czy wystarczy nam czasu na ”zaliczenie” wszystkich tych miejsc, które planowaliśmy na początku podróży po Tajlandii. No i doszliśmy do wniosku, że z jednego regionu niestety będziemy musieli zrezygnować. Wybór był pomiędzy Krabi, a Parkiem Narodowym Khao Sok z przepięknym jeziorem Cheow Lan Lake. Dlaczego wybraliśmy Krabi? Ze względu na pobliskie rajskie plaże oraz wyspy Koh Phi Phi

Samo miasto służy bardziej jako miejsce ”głównego węzła przesiadkowego” w ciekawsze miejsca prowincji, o których opowiadamy później. Postanowiliśmy się chwile tutaj zatrzymać, aby sprawdzić, co takiego ma do zaoferowania Krabi Town. To, co nas zainteresowało, to nasza pierwsza Biała Świątynia. W pobliskiej okolicy (ok. 25 km) podobno największą atrakcją jest Jaskinia Tygrysia (Tiger Cave) oraz trochę już dalej (ok. 70 km na północ) Szmaragdowe Jezioro (Emerald Pool) gdzie temperatura wody osiąga nawet 50°C. Do tych dwóch ostatnich nie dotarliśmy, właśnie ze względu na ograniczony czas. Okoliczne plaże i wyspy jednak bardziej nas skusiły na odwiedziny. Nie mniej jednak piszemy o tych dwóch miejscach, bo zdecydowane są warte odwiedzin. Pod warunkiem, że będziecie dysponować większą ilością czasu.  

Wat Kaew w Krabi Town


Wat Kaew to największa i najważniejsza świątynia w mieście Krabi. To także druga pod względem popularności i piękna po świątyni tygrysa Wat Tham Seua w całej prowincji Krabi. Położona jest na wzgórzu z widokiem na centrum Krabi.

Jej początki sięgają 1887 roku. Dominują tu 2 kolory – białe ściany i granatowy dach wyłożony kafelkami, co wyróżnia ją spośród  standardowych tajlandzkich świątyń buddyjskich (zwykle są one w kolorze czerwono-złotym). Na tarasie świątyni można znaleźć Święty Amulet i sklep z pamiątkami.

Co robić w Krabi Town? Od piątku do niedzieli, przy głównym placu jest nocny market. Zdecydowanie warto się tam wybrać, aby najeść się różnych pyszności za naprawdę niską cenę. Oprócz tego jest sporo straganów z ciuchami, biżuterią i generalnie pamiątkami. Ceny są o wiele niższe niż w pobliskim Ao Nang, więc warto się tutaj wybrać. Nocny targ zaczyna się o 17:30. Dodatkowo jest tutaj mała scena, na której występują ochotnicy – śpiewają i/lub tańczą. Tuż obok targu jest Vogue Shopping Center – kolejne miejsce na zakupy!

Gdzie nocować w Krabi Town?

Tak jak samo Krabi ma niewiele ciekawych miejsc, tak już okolica oferuje bardzo dużo. Wystarczy oddalić się na 25 km na płd-wsch od miasta i zaczyna robić się ciekawie. Rajskie plaże, krystalicznie czysta i bardzo ciepła woda, cudowny piasek, jednym słowem raj dla wczasowiczów. Jednym z takich miejsc było Ao Nang. 

Krabi, Tajlandia

Ao Nang


Jedna z najpopularniejszych plaż w prowincji Krabi, a także jeden z największych kurortów wypoczynkowych na południu Tajlandii. Mimo wszystko, ku naszemu zaskoczeniu, okolica nie jest tak bardzo skomercjalizowana, a okoliczne restauracje czy resorty mają swój urok, który nie daje odczuć, że to miejsce jest bardzo turystyczne. To właśnie stąd wypływają longtail boat (popularne tajskie łodzie z długą rufą) na pobliskie rajskie plaże m.in. na Railay Beach. Z tego względu plaża nie należy do tych spokojnych. Co chwile słychać odpływające łodzie z turystami w różnych kierunkach. 

Ale, ale!! Plaża w Ao Nang ma też bardzo spokojne i równie piękne miejsce. Wystarczy pójść w lewą stronę, wzdłuż brzegu i przejść przez tzw. Monkey Trial. Dociera się wtedy do schowanej za klifami spokojnej, odizolowanej plaży z jednym resortem. Wiele osób nie dociera tutaj ze względu na to, że prowadzi do niej nierówna, schowana w skałach i drzewach ścieżka. Lokalsi postarali się też i postawili drewniane podesty, aby ułatwić przejście. 

Gdzie nocować w Ao Nang?

Railay Beach


Tak naprawdę Railay to mały półwysep, na który składają się 4 oddzielne plaże: Tonsai, Railay wschód, Railay zachód i Phra Nang Beach. Można się tam dostać jedynie łodzią, która wypływa z dwóch miejsc: z  Ao Nang albo z portu o nazwie Ao Nam Mao. Na tym małym kawałku lądu znajdziecie wiele atrakcji m.in. cudowne piaszczyste plaże, punkty widokowe, jaskinie, a także laguny ukryte w wapiennych klifach. Cały cypel spokojnie można przejść spacerkiem. Jest to dobre miejsce dla osób, które uprawiają wspinaczkę. Są nawet dostępne wycieczki stricte wspinaczkowe. Co więcej, oferowana jest 4-godzina lekcja dla początkujących, zaawansowane osoby także nie będą się nudzić.

Z Ao Nang dostaniecie się łodzią za 200 bahtów w obie strony za osobę, warunek jest taki, że łódź odpływa dopiero w momencie, kiedy zbierze się komplet, czyli 8 osób. Wtedy dopływa się do wybranej przez Ciebie plaży.
Inaczej jest w przypadku portu Ao Nam Mao, cena to 400 bahtów i masz na wyłączność łajbę, która dopływa do wschodniej części półwyspu. Wybór należy do Ciebie. Na koniec w kilku  zdaniach opisaliśmy wszystkie 4 plaże. 

  • Tonsai Beach – to mała plaża bez większej zabudowy, bez tłumów turystów i najmniej znana. Jeśli tu trafisz, to trzeba mieć ze sobą jakąś wodę i jedzenie. Nie ma tu barów, a jedynie hotele/resorty. Co ciekawe, żeby dostać się na kolejną plażę, czyli na Railay, wcale nie trzeba płynąć łodzią. Wystarczy przejść się na nią spacerkiem. 
  • Railay East – to plaża bardziej imprezowa, z wieloma hotelami, barami i dyskotekami wzdłuż wybrzeża. Idealna dla osób, które lubią bawić się do samego rana. Niestety, dużym minusem tej części jest brak plaży. Nie ma miejsca, aby rozłożyć koc na piasku i wylegiwać się na słońcu. Kolejnym minusem jest to, że podczas odpływu, aby dojść do wody trzeba przejść czasem 300 metrów od brzegu po grząskim mule. Dlatego…
  • Phra Nang Beach – to idealne miejsce do wypoczynku i oddalone o 10 minut drogi spacerkiem wzdłuż klifów od Railay East. Cudownie czysta woda, miękki piasek. Pocztówkowe miejsce z ogromnym mogotem w tle i prawdziwy raj. Na samej plaży nie ma resortów czy też restauracji. Jedynie bliżej jaskini księżniczki jest miejsce do posilenia się. Sama jaskinia jest dość ciekawa. Leży w niej stos drewnianych i różnej wielkości penisów. Wiąże się z tym też legenda, o której opowiadamy w filmie. Kiedyś cumowały tu także łodzie, aktualnie plaża jest tylko dla turystów.
  • Railay West – najszersza ze wszystkich plaż z ogromnymi możliwościami plażowania. Bardzo dużo miejsca, aby rozłożyć się z kocem i spędzić nawet w spokoju wiele godzin. Z tej strony wyspy jest dostęp do resortów, hoteli czy restauracji. Podobno okrzyknięta jako jeden z cudów świata. Jedynym minusem tej plaży jest to, że czasem bywa głośno, plaża bowiem służy jako przystań dla łodzi, które przypływają i odpływają do Ao Nang. 

W przejściu między plażą Railay East i West jest całkiem sporo hoteli. Miejsce to z roku na rok się bardzo szybko rozwija. Ceny są trochę wyższe niż w Ao Nang, ale nie ma tragedii.

Można także wybrać się na wycieczkę i zahaczyć Railay Beach o zachodzie słońca. Rejs trwa 6 godzin podczas którego płynie się na wyspy Pod, Chicken, Si i Ta Ming. Będzie z pewnością okazja dos snorkelingu. Do dyspozycji są także kajaki, a nawet SUBy. Na zakończenie płynie się właśnie na Railay, aby podziwiać zachód słońca.

Noclegi na Railay Beach

Koh Phi Phi


Na Koh Phi Phi składają się dwie bliźniacze wyspy. Większa Phi Phi Don, typowo kurortowa z tłumem turystów, licznymi restauracjami, hotelami, wręcz przeludniona (jest tu nawet Mc’Donald). Wbrew przepisom nadal jest ona rozbudowywana – jest to  w końcu Park Narodowy, ale jak widać, nie ma to większego znaczenia, kiedy jest mowa o pieniądzach… I mniejsza Phi Phi Lee, ale już bez żadnych atrakcji (na szczęście), bo nie znajdziesz tam nic oprócz natury. Znajduje się tutaj najbardziej popularna plaża Maya Bay z filmu Niebiańska Plaża z Leo Di Caprio. Aktualnie (2020 r.) jest zamknięta dla turystów. Została ona otwarta w 2023, ale bez możliwości kąpieli – można jedynie wejść po kostki. Każda osoba, która próbuje wejść głębiej jest wyganiana.

Dlaczego zamknięta? Właśnie ze względu na film. Od 2000 roku kiedy, to powstała produkcja z DiCaprio, przybywały tu rocznie miliony turystów i niestety zniszczyli rafę koralową. W sumie nieumyślnie, bo przez używany przez większość ludzi krem do opalania, ale także deptanie jej. Władze kraju postanowiły ją zamknąć na czas ‘nieokreślony’. Podczas naszego pierwszego pobytu można było jedynie podpłynąć do wyznaczonego miejsca i zrobić kilka zdjęć. Za to z drugiej strony wyspy można podpłynąć na Pileh Lagoon i skorzystać z kąpieli skacząc do wody z łodzi. Nie ma tutaj plaży, ale jest cudowna woda z przepięknym kolorem, która odebrała nam mowę. 

Jest wiele sposobów na to, aby trafić na wyspy Phi Phi. Można wykupić jednodniową wycieczkę na GetYourGuide lub na bardzo popularnej stronie w Azji jaką jest Klook, gdzie można trafić na atrakcyjne oferty. Inna opcja to nocleg na Phi Phi Don i na miejscu wynajęcie łódki. W Krabi Town czy nawet w mieście przy plaży Ao Nang na każdym kroku jest jakieś biuro turystyczne, które oferuje wycieczki w różne zakątki zatoki. My wykupiliśmy jednodniową wycieczkę w biurze Krabi Best Travel, a za bilet po promocji zapłaciliśmy 1300 bahtów za osobę. Cena bardzo niska, bo z 2020 roku, kiedy Tajlandia powoli zamykała swoje granice. W 2023 roku widzieliśmy wycieczki za 1900-2300 baht + 400 za Park Narodowy. Przykładowe oferty:

  • Na tej wycieczce odwiedza się nie tylko dużą wyspę Phi Phi, ale także inne urokliwe miejsca, takie jak Maya Bay, Pileh Lagoon, Bamboo Island, Monkey Beach, Khai Island i Maiton Railay. Można wybrać czy płynie się tradycyjną łodzią Longtail czy speedboatem.
  • Inna opcja to typowa wycieczka na snorkeling. Omija się wyżej wspomniane wyspy, a odwiedza się jedynie dwie bliźniacze Phi Phi. Dodatkowo miejsca typowe do podziwiania życia podwodnego m.in. Bida Nok, Bida Noi i Palong
Gdzie nocować na Koh Phi Phi ?

Inne atrakcje w okolicach Krabi opisujemy tutaj – między innymi wycieczkę na Koh Hong, kajaki i na najładniejszy wschód słońca w Tajlandii.

Filmy z naszego pobytu w okolicach Krabi*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Czy Wy spaliscie w jednym miejscu i doplywaliscie codziennie do innej wysepki czy spaliscie np dwie noce tu, dwie tam itd.? Zastanawiam sie nad baza wypadowa Ao Nang..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *