CZARNOGÓRA CO ZOBACZYĆ, ATRAKCE W CZARNOGÓRZE etykieta-BLOG-KRAJE
||

Zatoka Kotorska – 5 najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić

Podziel się artykułem z innymi

Zatoka Kotorska, znana również jako Boka Kotorska, to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zatok w Europie, a może i na świecie. Jest ona unikalna ze względu na swoją głęboko wciętą linię brzegową, otoczoną wysokimi górami, wąwozami i urokliwymi miasteczkami. Perast z malowniczymi kamiennymi domami i Herceg Novi z widokiem na zatokę to tylko niektóre z tych miejsc. Zapraszam do wpisu.

Zatoka Kotorska – kilka faktów


Zatoka Kotorska to największa Zatoka na całym Adriatyku. Zajmuje 87 km² powierzchni. Linia brzegowa to ponad 100 km długości, maksymalna głębokość to 60 m a średnia 27.
Boka znajduje się na liście 25 najpiękniejszych zatok na świecie. Miejsce bardzo turystyczne z bogatą bazą noclegową. Zatoka Kotorska jest znana z trudnej nawigacji ze względu na swoją wąską i krętą formę oraz głębokość.

Zatoka Kotorska to obowiązkowe miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Czarnogórze. Nazywana też Boką Kotorską – jej nazwa wzięła się z języka włoskiego (bocca) i oznacza usta. Patrząc z lotu ptaka dokładnie taki kształt przypomina.

W Boce panuje klimat śródziemnomorski i rzadko kiedy występuje tutaj śnieg, ale można go czasami dostrzec na wierzchołkach gór otaczających Zatokę. Jedynym minusem tego miejsca jest to, że występuje tutaj bardzo mało plaż. Natomiast, rekompensują to przepiękne i malownicze miasta wzdłuż całej Zatoki Kotorskiej.
Na Zatokę Kotorską składa się kilka znanych, historycznych miasteczek. Najbardziej popularne to: KotorHerceg Novi, Perast oraz Tivat. Z racji tego, że nasza wycieczka, a raczej rejs, który wykupiliśmy obejmowała dwa dłuższe postoje, to udało nam się zobaczyć Kotor oraz Herceg Novi.

Kotor


Zwiedzanie zaczęliśmy od miasta Kotor, najbardziej znanego w całej Zatoce Kotorskiej, a obok Budvy w całej Czarnogórze.
Początki miasta sięgają III w. p.n.e., a jako pierwsi osiedlili się tutaj Ilirowie. Wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk-panowali tu Grecy, Wenecjanie, Austriacy czy Francuzi. Duża część miasta została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 r. Także od tego roku trafił on na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Kotorze?

Z pewnością Stare Miasto, na które można wejść przez bramę główną, północną i południową. Za murami znajdziecie wiele urokliwych zakątków, historycznych zabytków i malowniczych uliczek oraz ciekawych budowli sakralnych m.in. Katedrę św. Tyfona i Cerkiew św. Mikołaja, ale po koleji.

 • Katedra św. Tryfona (Sveti Tripun). To majestatyczne centrum religijne i jeden z najważniejszych zabytków w Kotorze. Katedra z XII wieku jest znana ze swojego pięknego wnętrza, witraży i bogatej historii.
 • Mury Obronne Kotoru. To jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych murów obronnych na Adriatyku. Spacer po tych murach to wyjątkowe doświadczenie – stąd są wspaniałe widoki na miasto i zatokę.
 • Plac Targowy (Trg od Oružja). Centralny plac w Starym Mieście, otoczony kamienicami i kawiarniami.
 • Fort Św. Jana (Sveti Ivan) to imponujący fort na wzgórzu ponad miastem. Spacer lub wspinaczka na szczyt nagradza piękną panoramą. Na górę prowadzą schody z 1426 stopniami (sprawdzaliśmy w kilku miejscach i w każdym była napisana inna ilość). Niestosowne obuwie w postaci sandałów i brak wymaganego czasu na wejście spowodowały, że musieliśmy ominąć to miejsce. Bilet wstępu kosztuje 15€ (cena z 2024 roku).
 • Pałac Drago (Gradska kuća). Obecnie mieści Muzeum Miejskie, gdzie można poznać historię Kotoru i jego kulturę. Pałac sam w sobie jest również ciekawym zabytkiem.
 • Muzeum Morskie (Pomorski muzej). To muzeum prezentuje historię morską Kotoru i regionu. Znajduje się w pałacu Grgurina.
 • Kościół św. Lukasa (Sveti Luka) – ten niewielki kościół pochodzi z XIII wieku i jest znany ze swojej gotyckiej architektury oraz pięknych fresków.

Nasza rada na zwiedzanie Kotoru: włóżcie buty z gumową podeszwą, bo tutejsze kamienie są ‘wyślizgane’ i bardzo łatwo wywinąć orła :).

zatoka kotorska, kotor, czarnogóra, punkt widokowy,

EDIT: Udało się wspiąć za to następnego roku (2020 r.) No i traf chciał, że tym razem wejście było za darmo (może ze względu na pandemię). W każdym razie na pewno warto i polecamy z całego serca poświęcić te co najmniej 3 godziny, aby wspiąć się na Twierdzę i zejść z powrotem. Tyle mniej więcej czasu wystarczy nawet tym ze słabszą kondycją. Zatoka z góry wygląda przepięknie.

kotor
Gdzie nocować w Kotorze?

Poniżej polecamy dwa noclegi – nie na starówce, ale niedaleko.

Zatoka Kotorska – rejs statkiem

Z portu w Kotorze wypłyneliśmy w rejs dookoła Zatoki Kotorskiej, a dokładniej w kierunku Sveti Dorde oraz Gospa od Skrpjela. Są to dwie małe wyspy, niewiele oddalone od siebie po drodze do miasta Herceg Novi.

Sveti Dorde, czyli wyspa Świętego Jerzego, to naturalna wyspa z zabytkowym klasztorem benedyktyńskim z XII w. Porastają je cyprysy, które są jej wizytówką. Znajduje się tu także cmentarz, gdzie chowano niegdyś szlachtę miasta Perast.

Natomiast wyspa Gospa od Skrpjela, w przeciwieństwie do Sveti Dorde, to sztucznie usypana w średniowieczu platforma, na której w poł. XV w. wybudowano Kościół Matki Boskiej Skalnej. Niestety po trzęsieniu ziemi w 1667 r. kościół przeszedł gruntowną renowację, a między 1720-1725 r. rozbudowano go i przykryto kopułą. Jest on znany z pięknych witraży, ikon i bogatego wyposażenia wnętrza.

Co roku 22 lipca, na dzień Świętej Marii, odbywa się uroczysta procesja, podczas której mieszkańcy Perast wypływają na łodziach i wyrzucają kamienie na brzeg wyspy.

Przykładowa wycieczka 3-godzinna -> rejs po Zatoce Kotorskiej. Dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas i lubią sporty wodne jest inna propozycja, czyli kajaki! Niestety start tej wycieczki nie jest dokładnie z Kotoru, lecz z pobliskiej wioski Muo, która znajduje się 1,6 km od Kotoru (między Kotorem, a wioską Prčanj). Jest to jednak ciekawa alternatywa – kajaki na Zatoce.

Herceg Novi


Kolejnym naszym przystankiem było Herceg Novi, portowe miasto nad Zatoką. Założycielem był król Tvrtko I Kotromanić w 1382 r. Jego imieniem nazwano także schody, które biegną w górę do starego miasta. Początkowo miasto nazywało się Sveti Stefan, ale w XV w. siostrzeniec króla zmienił nazwę na Herceg Novi. Jak większość miast w Czarnogórze, Herceg Novi także było pod panowaniem wielu nacji. Miedzy 1481-1683 r. Turcy, z przerwą w latach 30, gdzie rządy swoje przejęli Hiszpanie. Na miejscu Turków pojawili się Wenecjanie. Od 1797 do I WŚ Austriacy, również z przerwą podczas bitw napoleońskich, a po I WŚ miasto przejęli Jugosławianie.

Najważniejsze punkty w mieście

 1. Fortica Fort. Ten piękny fort znajduje się na wzgórzu ponad miastem i oferuje oszałamiające widoki na Zatokę Kotorska.
 2. Kościół św. Mikołaja jest to jedna z najważniejszych świątyń w Herceg Novi. Kościół pochodzi z XIV wieku i jest znany ze swojego pięknego dziedzińca i malowideł na suficie.
 3. Zegar Sahat-Kula, który wznosi się na głównym placu Starego Miasta i jest charakterystycznym punktem orientacyjnym. Wieża zegarowa pochodzi z XVIII wieku i jest ważnym symbolem miasta.
 4. Kościół św. Jerzego – kościół pochodzi z XII wieku i jest jednym z najstarszych budynków sakralnych w Herceg Novi. Warto zobaczyć jego unikalną architekturę.
 5. Klasztor Savina. Chociaż znajduje się nieco poza Starym Miastem, to warto do odwiedzić. Jest on znany z pięknych ogrodów i ikon.

W Herceg Novi znajdziesz także plaże! Nie ma ich zbyt dużo i większość jest kamienista, ale ii tak warto na którejś poodpoczywać.

Plaże w Herceg Novi

Herceg Novi i jego okolice oferują wiele urokliwych plaż, które przyciągają turystów przez cały sezon letni. Oto niektóre z plaż w Herceg Novi i w najbliższej okolicy:

 • Plaża Żółwiego (Škver) jest to główna miejska plaża w Herceg Novi, idealna na rodzinne wypady. Ma łagodne zejście do morza, dzięki czemu jest bezpieczna dla dzieci. Na plaży znajdują się liczne restauracje i bary.
 • Plaża Topla – to piękna plaża z piaszczystym dnem i łagodnym zejściem do morza. Jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi i oferuje fantastyczne widoki na okoliczne góry.
 • Plaża Mirište. Ta plaża jest oddalona od głównego miasta, co sprawia, że jest doskonałym miejscem na spokojny dzień na plaży.
 • Plaża Sutorina to mała, urokliwa plaża w Herceg Novi, która jest mniej zatłoczona niż inne plaże. Jest to idealne miejsce na relaks i cieszenie się spokojem.
Gdzie nocować w Herveg Novi

Nasza propozycja noclegów:

Naszą wycieczkę zakończyliśmy w mieście Tivat. Niestety o samym mieście za dużo nie powiemy, bo byliśmy w nim dosłownie moment. W porcie często można spotkać zacumowane, zabytkowe statki, ale wiele osób odwiedza to miasto ze względu na pobliskie lotnisko.

Perast i Risan


EDIT: Z racji tego, że odwiedziliśmy ten kraj kolejnego lata (2020 r.) dodatkowo zahaczyliśmy o Risan i Perast.
Risan to maleńka miejscowość mniej więcej w połowie drogi między Herceg Novi a Kotorem i powstało ok. 220 lat p.n.e. Miastem najpierw panowali Ilirowie, a następnie rzymianie, po których zachowały się mozaiki, które są obecnie główną atrakcją turystyczną. Ciekawostką jest to, że prace wykopaliskowe prowadzili tu między innymi polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Perast to niewiele większa miejscowość od Risan, ale nam bardzo przypadła do gustu. Ten niesamowity klimat bałkański, czerwone dachy budynków mieszkalnych, nad dachami wieża kościelna, a dookoła góry i woda. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak warto się tu zatrzymać na chwilę i przespacerować promenadą wzdłuż wybrzeża. Niestety miasto bardzo ucierpiało podczas trzęsienia w 1979 r. Dlatego też większość ciekawych miejsc znajduje się przy nabrzeżu.

Gdzie nocować w Perast

Jak najlepiej podróżować po Czarnogórze jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Wynająć auto przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z DiscoverCars i nigdy nie mieliśmy żadnego problemu.

Nasze 2 filmy z pobytu w Zatoce Kotorskiej*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *