ZATOKA KOTORSKA
| |

Zatoka Kotorska – 5 najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić

Podziel się artykułem z innymi

Atrakcje – Zatoka Kotorska

Zatoka Kotorska to największa Zatoka na całym Adriatyku. Zajmuje 87 km² powierzchni. Linia brzegowa to ponad 100 km długości, maksymalna głębokość to 60 m a średnia 27.
Boka znajduje się na liście 25 najpiękniejszych zatok na świecie. Miejsce bardzo turystyczne z bogatą bazą noclegową.

Zatoka Kotorska

Zatoka Kotorska to obowiązkowe miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Czarnogórze. Nazywana też Boką Kotorską – jej nazwa wzięła się z języka włoskiego (bocca) i oznacza usta. Patrząc z lotu ptaka dokładnie taki kształt przypomina.
W Boce panuje klimat śródziemnomorski i rzadko kiedy występuje tutaj śnieg, ale można go czasami dostrzec na wierzchołkach gór otaczających Zatokę. Jedynym minusem tego miejsca jest to, że występuje tutaj bardzo mało plaż. Natomiast, rekompensują to przepiękne i malownicze miasta wzdłuż całej Zatoki Kotorskiej.
Na Zatokę Kotorską składa się kilka znanych, historycznych miasteczek. Najbardziej popularne to: KotorHerceg Novi, Perast oraz Tivat. Z racji tego, że nasza wycieczka, a raczej rejs, który wykupiliśmy obejmowała dwa dłuższe postoje, to udało nam się zobaczyć Kotor oraz Herceg Novi.

Kotor

Zwiedzanie zaczęliśmy od miasta Kotor, najbardziej znanego w całej Zatoce Kotorskiej, a obok Budvy w całej Czarnogórze.
Początki miasta sięgają III w. p.n.e., a jako pierwsi osiedlili się tutaj Ilirowie. Wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk-panowali tu Grecy, Wenecjanie, Austriacy czy Francuzi. Duża część miasta została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 r. Także od tego roku trafił on na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Kotorze? Z pewnością Stare Miasto, na które można wejść przez bramę główną, północną i południową. Za murami znajdziecie wiele ciekawych budowli sakralnych m.in. Katedrę św. Tyfona i Cerkiew św. Mikołaja.

Ze starego miasta ciągnie się droga na Twierdzę św. Jana, skąd rozpościera się widok na Zatokę Kotorską. Na górę prowadzą schody z 1426 stopniami (sprawdzaliśmy w kilku miejscach i w każdym była napisana inna ilość). Niestosowne obuwie w postaci sandałów i brak wymaganego czasu na wejście spowodowały, że musieliśmy ominąć to miejsce. Bilet wstępu kosztuje 8 €. Nasza rada: włóżcie buty z gumową podeszwą, bo tutejsze kamienie są ‘wyślizgane’ i bardzo łatwo wywinąć orła :).

EDIT: Udało się wspiąć za to następnego roku (2020 r.) No i traf chciał, że tym razem wejście było za darmo (może ze względu na pandemię). W każdym razie na pewno warto i polecamy z całego serca poświęcić te co najmniej 3 godziny, aby wspiąć się na Twierdzę i zejść z powrotem. Tyle mniej więcej czasu wystarczy nawet tym ze słabszą kondycją. Zatoka z góry wygląda przepięknie.

Zatoka Kotorska – rejs statkiem

Z portu w Kotorze wypłyneliśmy w rejs dookoła Zatoki Kotorskiej, a dokładniej w kierunku Sveti Dorde oraz Gospa od Skrpjela. Są to dwie małe wyspy, niewiele oddalone od siebie, po drodze do miasta Herceg Novi.
Sveti Dorde, czyli wyspa Świętego Jerzego, to naturalna wyspa z zabytkowym klasztorem benedyktyńskim z XII w. Porastają je cyprysy, które są jej wizytówką. 

Znajduje się tu także cmentarz, gdzie chowano niegdyś szlachtę miasta Perast. Natomiast wyspa Gospa od Skrpjela, w przeciwieństwie do Sveti Dorde, to sztucznie usypana w średniowieczu platforma, na której w poł. XV w. wybudowano Kościół Matki Boskiej Skalnej. Niestety po trzęsieniu ziemi w 1667 r. kościół przeszedł gruntowną renowację, a między 1720-1725 r. rozbudowano go i przykryto kopułą.

Herceg Novi

Kolejnym naszym przystankiem było Herceg Novi, portowe miasto nad Zatoką. Założycielem był król Tvrtko I Kotromanić w 1382 r. Jego imieniem nazwano także schody, które biegną w górę do starego miasta. Początkowo miasto nazywało się Sveti Stefan, ale w XV w. siostrzeniec króla zmienił nazwę na Herceg Novi. Jak większość miast w Czarnogórze, Herceg Novi także było pod panowaniem wielu nacji. Miedzy 1481-1683 r. Turcy, z przerwą w latach 30, gdzie rządy swoje przejęli Hiszpanie. Na miejscu Turków pojawili się Wenecjanie. Od 1797 do I WŚ Austriacy, również z przerwą podczas bitw napoleońskich, a po I WŚ miasto przejęli Jugosławianie.
Tutaj także polecamy zwiedzić stare miasto, które posiada 4 główne place oraz liczne budowle sakralne.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy w mieście Tivat. Samo miasto nie jest żadną atrakcją. W porcie często można spotkać zacumowane, zabytkowe statki, ale wiele osób odwiedza to miasto ze względu na pobliskie lotnisko.

Perast i Risan

EDIT: Z racji tego, że odwiedziliśmy ten kraj kolejnego lata (2020 r.) dodatkowo zahaczyliśmy o Risan i Perast.
Risan to maleńka miejscowość mniej więcej w połowie drogi między Herceg Novi a Kotorem i powstało ok. 220 lat p.n.e. Miastem najpierw panowali Ilirowie, a następnie rzymianie, po których zachowały się mozaiki, które są obecnie główną atrakcją turystyczną. Ciekawostką jest to, że pracę wykopaliskowe prowadzili tu między innymi polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Perast to niewiele większa miejscowość od Risan, ale nam bardzo przypadła do gustu… ten niesamowity klimat bałkański, czerwone dachy budynków mieszkalnych, nad dachami wieża kościelna a dookoła góry i woda. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak warto się tu zatrzymać na chwilę i przespacerować promenadą wzdłuż wybrzeża. Niestety miasto bardzo ucierpiało podczas trzęsienia w 1979 r. Dlatego też większość ciekawych miejsc znajduje się przy nabrzeżu.

Zatoka Kotorska – zapraszamy na nasze 2 filmy z tego miejsca.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *