Canva Brown Scrabble Boards With Letters scaled 1
|

Czarnogóra – Ciekawostki

Podziel się artykułem z innymi

Czarnogóra – Gospodarka


Czarnogóra utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Ze względu na ukształtowanie terenu nie mają rolnictwa, a jeżeli chodzi o produkcję, to ogranicza się do aluminium i boksytu. Mają natomiast winnice oraz swój browar, czyli piwo Niksicko.

Czarnogóra – zarobki


Zarobki tutaj nie należą do zbyt wysokich… Średnia krajowa to ok. 500€. Początkujący lekarz zarabia 700€, a specjalista 1000€. Średni, miesięczny koszyk zakupowy wynosi ok. 300€. Z kolei stopa bezrobocia wynosi ok. 15%, więc jest dosyć wysoka.

Wycieczki – płacenie za nic


Wybierając się na zorganizowaną wycieczkę, uważajcie aby “nie zrobić się w Karolka”, czyli nie dać się oszukać. Można spotkać małych naciągaczy, którzy chcą extra zarobić na niewiedzy turystów. Przykładowo, jadąc do Boki Kotorskiej nie musicie płacić Pani przewodnik 1€ za ‘oprowadzenie’ po Kotorze, które jest niby obowiązkowe. Fakt, może Wam powiedzieć kilka ciekawych wiadomości (w języku angielskim), ale czas, jaki Wam poświęca, nie jest wart ani centa – ok. 15 min. Lepiej poświęcić go na samodzielne szwendanie się po uroczych uliczkach Kotoru. 

Jugosławia – kiedyś jeden kraj z różnymi językami


Była Jugosławia zrzeszała 6 krajów: Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Macedonię, Słowenię i Serbię. Mogłoby się wydawać, że w jednym kraju powinno mówić się jednym językiem, ewentualnie jakimiś dialektami. A jednak niespodzianka! Tutaj było inaczej.

Głównym językiem był rosyjski, jednakże każda nacja miała swój narodowy język, który był trochę odmienny – można tutaj porównać język polski z czeskim. Tylko dwa kraje miały na tyle odmienny język, że nie można było się z nimi porozumieć – Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia.

Jak wygląda życie w Czarnogórze – film


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *