czarnogóra flaga
| |

Czarnogóra – Informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Informacje praktyczne – Czarnogóra. Trochę o walucie, cenach, transporcie, wycieczkach… Jeżeli macie dodatkowe pytania to piszcie je w komentarzach! 🙂

Telefonia komórkowa

Czarnogóra jest przypisana u polskich operatorów komórkowych do 2 strefy, a to oznacza wysokie opłaty np. 4,99 zł za minutę połączenia czy 29 zł za 1 MB transferu! Ale nie martwcie się, to nie jest problem. 

Będąc na miejscu mamy do wyboru 3 operatów tj.:

 • T-Mobile,
 • Telenor,
 • M:tel,

które mają specjalne oferty dla turystów np. za 5€ 500 GB na 10 dni lub 1000 GB na 20 dni. My akurat wybraliśmy M:tel, ponieważ był to pierwszy salon, na który trafiliśmy.

Ważne, aby przy zakupie mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Podobnie jak w Polsce, wszystkie karty są rejestrowane.

Euro, ale jednak nie Unia Europejska – o czym pamiętać?

Oficjalną walutą Czarnogóry od 2002 roku jest euro, jednak nie jest ona członkiem Unii Europejskiej, natomiast jest od 2010 roku oficjalnym kandydatem. Dlaczego to ważne? Jesteśmy przyzwyczajeni, że podczas podróży po Europie można bez obaw dzwonić, sms-ować i korzystać z transferu danych, a tu niespodzianka! 

Ceny – różnice między miastami, chociaż podobne w dużych marketach.

Podstawowa zasada nad morzem? Im bliżej plaży, tym wyższe ceny. W Czarnogórze nie może być inaczej. Czasami przechodząc 300-400 m dalej możemy dostać produkty nawet o 50% taniej.

Mamy tutaj 2 sieciówki sklepów: Aroma Market i Franca 😀

Ceny produktów spożywczych są zwykle wyższe niż w Polsce. Przykładowo (ceny za 1 kg):

 • Budva: pomarańcze 1.29€, jabłka ok 1€, jasne winogrono 2.35€, ser gouda 6.50€.
 • Petrovac: pomarańcze 2 €, arbuz 0.4€, banany 0.95€, jabłka ok. 1.3€, czerwone winogrono 0.9€, ser gouda 5.6€, mały jogurt Jogobella 0.5€.
 • Batoniki czy gumy do żucia – 0.5-0.6 eurocentów.
 • Woda 0.4-1.5€ – tak duża rozbieżność wynika z tego, że im bliżej wybrzeża sklep, tym drożej, a w sieciówkach taniej.

Cena alkoholu jest zdecydowanie wyższa, no może oprócz win, które produkują. Jeżeli jesteście piwoszami to spróbujcie koniecznie lokalnego piwa – Niksicko.

Wypożyczalnie aut/skuterów

Wypożyczalnie aut, skuterów czy nawet rowerów i hulajnóg elektrycznych możecie spotkać na każdym kroku. Ceny są mniej więcej podobne, ważne, aby sprawdzić warunki ubezpieczenia, a przed ruszeniem w drogę zrobić zdjęcia widocznych rys/wgnieceń itd. Jest to bardzo ważne, ponieważ przed wypożyczeniem należy zapłacić kaucję.

My zdecydowaliśmy się na zwykły skuter, za 1 dzień zapłaciliśmy 25€, a kaucja wyniosła 50€. Ważne, że w przypadku skuterów o pojemności powyżej 125 cm3 wymagana jest kategoria A1, a nie tak jak w Polsce, gdzie wystarczy kategoria B. Na przykładowej ulotce, możecie zobaczyć jak wyglądają ceny w zależności od klasy samochodu.

Bardzo często hotele mają podpisaną umowę z wypożyczalniami. W tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że ceny mogą być trochę wyższe – o 5-10€ na dzień, ale za to nie jest wymagana kaucja.

Ruch uliczny – trąbienie, drogi

Sodomoa i Gomora! Znacie zasady… to za dużo powiedziane, ruch uliczny w Grecji? Czarnogóra jest bardzo podobna! Zakaz postoju? Zakaz ruchu? Zakaz czegokolwiek? Nie ma czegoś takiego, zakazy tu nie obiwowiązują! Jeździ się tutaj jak chce, gdzie chce i na własnych zasadach. Trąbiene to norma. Może to wynikać z faktu, iż mieszkańcy poszczególnych miast najczęściej znają się nawzajem, ze względu na to, że miejscowości są dość małe.

Trąbi się jak się spotka znajomego na ulicy, minie się dom rodzinny lub po prostu, aby powiadomić ‘hej, jadę za Tobą, uważaj’. Jeżeli zdecydujecie się na wynajem auta, skutera lub przyjazd własnym środkiem transportu to pamiętajcie, że ulice w Czarnogórze są bardzo kręte, dość wąskie i ciągną się wzdłuż skarp, więc osoby o słabym sercu w niektórych momentach powinny jechać z zamkniętymi oczami – w szczególności podczas wyprawy na kanion Tary czy Moraca. Bywa tutaj naprawdę ekstremalnie!

Lokalne wycieczki

Jeżeli kojarzycie temat greckich łapaczy w tawernach, to tutaj dla odmiany są łapacze od wycieczek. 🙂

Lokalne biura turystyczne znajdziecie przy samym wybrzeżu, jak i w mieście. Ich oferty delikatnie się od siebie różnią np. kolejnością odwiedzanych miejsc, czasami długością postoju w poszczególnych miejscach albo trasą powrotu. Najpopularniejsze wycieczki to Boka Kotorska w dzień lub wieczorem, Kaniony, Monastyr Ostrog, Jezioro Szkoderskie, a także jednodniowe wycieczki poza granice Czarnogóry: Dubrownik, Albania lub Mostar w Bośni i Hercegowinie. W ofercie znajdzie także rafting na Tarze, a nawet tradycyjny czarnogórski ślub!

Coś dla aktywnych

Czarnogóra oferuje sporo ścieżek do trekingu, wspinaczki, a także tras rowerowych. Jest tutaj także pole golfowe. Oczywiście nie może zabraknąć sportów wodnych:

 • kajaki,
 • nurkowanie,
 • żeglowanie,
 • skutery wodne,
 • rafting itd.

Można także przelecieć się paralotnią czy skoczyć ze spadochronem. Słyszeliśmy nawet o mini Safari na quadach (?), co bardzo dziwnie brzmi, ale czego nie robi się dla turystów 🙂

Czarnogóra – Informacje praktyczne

Jeżeli chcecie posłuchać o poradniku i ciekawostkach to zapraszamy na nasz film na YouTube:

Similar Posts

2 Comments

 1. Są jeszcze dwie inne sieci sklepów. IDEA i VOLI (najtańsza w Czarnogórze- jeżdżę tam od 2011-więc sprawdziłem). Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *