MEDIOLAN
|||

Mediolan oraz Como – co warto zobaczyć i gdzie dobrze zjeść?

Podziel się artykułem z innymi

Mediolan co zobaczyć?


Mediolan, położony w północnych Włoszech, to dynamiczne miasto pełne mody, sztuki, historii i kultury. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć w Mediolanie:

Centrum Mediolanu

Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Katedry Duomo, jednej z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli sakralnych na świecie. Ten gotycki klejnot był budowany aż 582 lata i może pomieścić do 40 tys. osób! Katedra zapiera dech w piersiach swoją wielkością i doskonałością, jest naprawdę przepiękna. Niestety, ale żadne zdjęcie nie może odzwierciedlić tego okazu.

3400 figur, w tym 96 potężnych gargulców, 135 szpiczastych wież, do tego 158 m długości i 92 metry szerokości może dać wyobrażenie, jak ogromna jest ta budowla. Każda figura jest małym arcydziełem, a każdy detal w postaci kwiatów, owoców i zwierząt jest idealnie dopasowany. Z tego, co się orientowaliśmy bilety wstępu wahają się od 8 do 17€, w zależności od opcji, jaką wybierzemy tzn. czy chcemy podziwiać panoramę miasta z tarasów znajdujących się na dachu, czy tylko wnętrze.

Zwiedzanie samej katedry zajmuje ok. 1.5 h (wg przewodników), niestety nie udało nam się wejść do środka ze względu na strasznie długą kolejkę, a czasu mieliśmy niewiele. Próbowaliśmy zrobić drugie podejście kolejnego dnia i niestety było to samo. Może będzie kiedyś okazja, aby pojechać tam jeszcze raz.

mediolan
mediolan
A może na zakupy?

Tuż obok Katedry znajduje się Galeria Wiktora Emanuela II, w której znajdziecie butiki światowych marek takich jak Gucci, Prada, Louis Vuitton, Channel, Versace i wiele, wiele innych. W galerii można także usiąść i posilić się w tamtejszych restauracjach lub kawiarniach. Szukacie prestiżowego noclegu? W galerii znajdują się dwa 5-gwiazdkowe hotele i jeden 4-gwiazdkowy, więc jest z czego wybierać. W części centralnej, na posadzce widnieje byk – symbol Turynu, a nad głowami kopuła z żelaza i szkła, która spoczywa na majestatycznych murach kamienic. Stąd rozchodzą się 4 alejki z butikami, w których ceny powalają na kolana 🙂 Przechodząc dalej przez Galerię, tuż przy wyjściu znajdziecie mały plac, a w jego centralnym miejscu pomnik Leonarda da Vinci.

Zamek Sforzów

Kolejnym naszym celem był Zamek Sforzów, jest on oddalony od Placu Duomo zaledwie 1.0 km, więc nie wypada go ominąć. Ten wielki XV-wieczny Zamek był siedzibą słynnego rodu Sforzów, a obecnie jest atrakcją dla turystów i oferuje wiele dzieł sztuki tworzonych m.in. przez Michała Anioła czy wspomnianego wcześniej Leonarda da Vinci. Samo wejście na teren Zamku jest nieodpłatne, natomiast wejście do części muzealnej już tak. Bilety: normalny 10€, ulgowy 8€, a osoby do 18 roku życia wchodzą za darmo.

Pokonując kolejne bramy Zamkowe, dojdziemy do Parku Sempione. Na 47 ha znajdziemy sporo alejek do spacerowania, Ponte delle Sirenette, czyli staw z licznymi „żyjątkami”, amfiteatr w stylu rzymskim (arenę sportową) i Łuk Triumfalny Arco della Pace. Łuk zbudowano w 1838 r. za czasów panowania Napoleona. Co ciekawe, jest on zwrócony w stronę Paryża, aby wielki dowódca Francji mógł przez niego uroczyście wjechać do Mediolanu.

“Mała Wenecja”

Miejsce, które warto jeszcze zobaczyć to kanały Naviglio, nazywane też przez mieszkańców “Małą Wenecją”. Zostały one zbudowane na potrzeby transportu marmuru niezbędnego do budowy Katedry Duomo. Obecnie, idąc wzdłuż kanałów, znajdziemy po obu stronach wiele restauracji, kafejek i pubów. Wieczorami miejsce to tętni życiem. Od godziny 18-stej rozpoczyna się tzw. APERITIVO. Co to oznacza? Drinki oraz przekąski, w postaci włoskich wędlin i serów, podawane są w niższych cenach niż standardowo. Dodatkowo niektóre restauracje oferują promocję „jesz ile chcesz” za ok. 10€.

Będąc niedaleko kanałów polecamy przejść się do parku Basilicas, gdzie zobaczymy Bazylikę di Sant’Eustorgio oraz Bazylikę San Lorenzo tzn. św. Wawrzyńca. Naprzeciwko tej drugiej znajdują się ruiny Colonne di San Lorenzo. Jest to 16 doryckich kolumn ustawionych w szeregu, które prawdopodobnie są pozostałością po pogańskiej świątyni z II wieku lub struktury łaźni publicznej. W pobliżu warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawe murale 🙂

Jezioro Como


Następnego dnia, korzystając z aury, wybraliśmy się poza miasto, a mianowicie nad Jezioro Como, do miejscowości o takiej samej nazwie. Dostać się tam można bezpośrednio pociągiem regionalnym z dworca głównego w Mediolanie. Podróż trwa prawie godzinę, a cena biletu w jedną stronę to 4.8€. Ale warto wydać tą bagatelną sumę. Taka ciekawostka – bilety kasowane są przed wejściem do pociągu. Nie martwicie się, że nie znajdziecie kasownika, są one umieszczone na każdym peronie.

Jezioro Como jest trzecim pod względem wielkości jeziorem we Włoszech, a do tego najgłębszym w Alpach – maksymalna głębokość to 425 m. Kształtem przypomina odwrócone Y – typowe jezioro polodowcowe. Mają tu swoje posiadłości gwiazdy Hollywood m.in. George Clooney, Sylwester Stallone, Brad Pitt oraz Madonna. Kręcono tu także sceny do takich filmów jak James Bond czy Gwiezdne Wojny cz. II. I nie ma się co dziwić! Otaczające te jezioro Alpy wraz z bujną i urozmaiconą florą tworzą niesamowitą scenerię. Wzdłuż brzegu od strony miasta, spotykamy na każdym kroku restauracje, puby i pizzerie. Jedną z nich wybieramy, aby spróbować regionalnego dania, smakowało 🙂

Spacerując i podziwiając posiadłości na wzniesieniach dotarliśmy do Life Electric – rzeźby ku czci Alessandro Volta, który urodził się i zmarł w tym uroczym mieście. Monument w myśl architekta łączy jezioro, góry oraz niebo – trzy elementy wyróżniające Como. Obowiązkowym przystankiem jest również Tempio Voltano – świątynia w stylu greckim na cześć wyżej wspomnianego wynalazcy.

W centrum miasta mieści się ostatnia gotycka katedra we Włoszech, czyli Como (Duomo). Stąd rozchodzą się wąskie, nastrojowe uliczki, gdzie można nabyć różnego rodzaju pamiątki, wypić kawę i zjeść przepyszne lody 🙂

Mediolan – gdzie zjeść


Włoska kuchnia to przede wszystkim znana na całym świecie pizza oraz przeróżne typy makaronów – jest ich ok. 100 rodzajów! Będąc pierwszy raz w słonecznej Italii, musieliśmy spróbować prawdziwej, tradycyjnej, włoskiej pizzy i tak też zrobiliśmy już pierwszego dnia.

Wykorzystując opinie na Google znaleźliśmy niedaleko Łuku Arco della Pace pizzerie Pizzium – Via Procaccini. Znajduje się ona w bocznej ulicy, mniej uczęszczanej przez turystów, a mimo to w restauracji był nieustanny ruch. Co tu znajdziecie? Przepyszną pizzę, jedyną w swoim rodzaju! Zamówiliśmy zwykłą Margherita oraz Capodimonte (z Prosciutto). Obie pizze były smaczne, ale ta druga (Capodimonte) najlepsza ever! Ceny oscylują między 9-15€.

pizza mediolan

Następnego dnia wybraliśmy dwa kolejne tradycyjne dania tzn. spaghetti carbonara i lasagne w restauracji La Darsena Ristorante, która znajduje się nad jeziorem Como. Ta druga opcja (lasagne) była ok, ale niczym się nie wyróżniała i nie zapadła nam w pamięci, za to spaghetti było przepyszne i będziemy je długo wspominać! Ceny ze względu na lokalizację dość wysokie w przedziale 10-20€.

pizza mediolan

Pamiętajcie, że w restauracjach do rachunku doliczane jest tzw. coperto, czyli napiwek, który wynosi od 1-2€.

Koszt alkoholu w restauracjach:

  • lampka wina 3-4€,
  • piwo 4-5€

Dojazd, komunikacja i noclegi w Mediolanie


Jeżeli szukasz informacji jak się przemieszczać w Mediolanie oraz gdzie najlepiej nocować to zapraszamy do artykułu Mediolan – Informacje praktyczne -> tutaj


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *