MEDIOLAN INFORMACJE PRAKTYCZNE
| | |

Mediolan – informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Do Mediolanu lecieliśmy liniami Ryanair z Poznania. Koszt biletów to ok. 130 pln za osobę w obie strony (tylko z bagażem podręcznym). Ryanair dolatuje na lotnisko Mediolan-Bergamo, które znajduje się ok. 50 km od centrum miasta, więc czekała nas jeszcze podróż z lotniska do miejsca docelowego.

Mamy dwie opcje dojazdu do Mediolanu:

  • Przejazd autokarem – po wyjściu z lotniska macie do wyboru kilku przewoźników, więc nie musicie się przejmować, że nie dojedziecie do Mediolanu. Dodatkowo możecie zarezerwować sobie przejazd będąc w Polsce poprzez zakup biletu on-line np. u Terravision za 5-6 €. Oczywiście istnieje możliwość nabycia biletu u kierowcy, w tym przypadku możecie chwilę postać w kolejce. Aktualnie autobusy odjeżdżają, co 30-40 min, a przejazd trwa ok. 1 h.
  • Autokar i pociąg – pierw dostajemy się autokarem na dworzec w Bergamo, a następnie przesiadamy się w pociąg do Mediolanu. Łączny koszt to około 8€. Ze względu na to, iż ta opcja była bardziej “skomplikowana” nie napiszemy tutaj szczegółów, ponieważ nie zagłębialiśmy się w tym temacie. Jest to dobry wariant dla tych osób, które chciałyby zobaczyć miasto Bergamo, a następnie przemieścić się do Mediolanu.

Przed wylotem poszukiwaliśmy najlepszej opcji na transport do centrum miasta. Zdecydowaliśmy się na przejazd autokarem, jednak znaleźliśmy informację, że ostatni odjeżdża o 23.30, a następny dopiero o 2.00! Wylądowaliśmy ok. 23.10 i wtedy zaczął się mały stres… Z jednej strony oczekiwanie na walizkę (były to czasy, kiedy można było mieć ze sobą małą walizkę jako bagaż podręczny), a z drugiej paniczne poszukiwanie peronu, aby zdążyć na ostatniego busa. Najważniejsze, że się udało! Nie byłoby z tym problemu, gdyby nie opóźnienie lotu 🙂 Dojechaliśmy pod sam Dworzec Główny, skąd mieliśmy spacerkiem do naszego hostelu ok. 20 min spokojnego marszu (1.6 km).

P.S. W drodze powrotnej, w strefie bezcłowej, w okolicy 20tej bramki jest małe stoisko/restauracja, które wyróżnia się wiszącymi udźcami wieprzowymi z kością (m.in. Prosciutto di Parma). Polecamy spróbować przed odlotem kanapki z takową szynką. Palce lizać!

Mediolan – komunikacja

Komunikacja w Mediolanie jest dobrze rozwinięta. Stolica mody oferuje cztery rodzaje środków transportu publicznego:

  • metro – 4 linie MM,
  • tramwaje,
  • sieć autobusowa i trolejbusowa,
  • sieć kolejowa linii Trenord.

Jako główny środek transportu wybraliśmy metro, które zapewniało nam szybki i łatwy dojazd w miejsca, które planowaliśmy zwiedzić. Bilety możecie kupić na każdej stacji w biletomatach, a poniżej prezentujemy ich ceny:

Typ biletuCena
90-minutowy€ 1.50
10 x 90-minutowy€ 13.80
Dobowy (24 h)€ 4.80
48-godzinny€ 8.25

Dzieci poniżej 10-tego roku życia jeżdżą za darmo, ale na rodzinę może przypadać ich maksymalnie tylko dwoje – należy mieć dokument potwierdzający wiek potomka. Nie znaleźliśmy informacji o zniżkach dla studentów ani o biletach grupowych.


Przed wylotem do Mediolanu warto zainstalować ATM MILANO OFFCIAL APP – aplikację do planowania podróży komunikacją miejską. Znajdziecie tam opis linii, mapkę metra oraz wyszukiwarkę transportu, a po założeniu konta można także kupić bilet 🙂

atm metro

Mediolan – ciekawostki

Co łączy kanały oraz Katedrę Duomo?

Wszystko zaczęło się w XII w. podczas budowy Katedry Duomo. Zaprojektowano sieć kanałów, aby transportować główny budulec Katedry, czyli marmur z polodowcowego jeziora Lago Maggiore. Swój udział w ich powstaniu miał sam Leonardo da Vinci. Sieć połączyła kluczowe budynki i pałace, a także przyczyniła się do rozwoju handlu.

Statua Najświętszej Marii Panny

Tradycja mówi, że żaden budynek w Mediolanie nie może sięgać wyżej niż wieża ze statuą Najświętszej Marii Panny na Katedrze Duomo. A jak Mediolańczycy poradzili sobie z obecnym trendem na “drapacze chmur”? To proste, każdy z wyższych budynków ma na swoich szczytach małe repliki tej figury 

Na zdjęciu, w prawnym górnym rogu możecie dostrzec wspomnianą figurę.

Byk, czyli herb Turynu

Legenda głosi, iż osobie, która stanie na pięcie prawej stopy na jego przyrodzeniu i okręci się wokół własnej osi 3 razy, gwarantuje szczęście i pomyślność. Inna legenda mówi, że wróci się do Mediolanu.

Herb ten znajduje się w centralnej części Galerii Wiktora Emanuela II.

Ciekawostki architektoniczne

Pierwszą rzeczą, której nie da się nie zauważyć to przepiękne, rzeźbione balkony, które ciężko ‘zwisają’ nad miastem. Każdy z osobna jest małym dziełem sztuki – warto tutaj chodzić z zadartą do góry głową 

Bramy wejściowe

Kolejna rzecz, która nas zaciekawiła to bramy wejściowe do kamienic. Przykuwają uwagę swoim kunsztem i drobiazgowością. Są one najczęściej szklane oraz kute – przypominają przezroczyste witraże. Zaś w holach na posadce znajdziemy ciekawe mozaiki.

Imigranci/ naciągacze

Niestety, Włochy poczuły napływ imigrantów z Afryki i to dosyć mocno… Unikajcie ciemnoskórych naciągaczy, którzy za wszelką cenę chcą sprzedać zwykłe, kolorowe rzemyki lub kwiatka mówiąc przy tym, że jesteśmy ich przyjaciółmi i kochają Polskę – jest to ciężkie zadanie, ponieważ jest ich bardzo dużo w każdym turystycznym miejscu.

‘Brzydota’

Pośród pięknych uliczek oraz kamienic pojawia się od czasu do czasu coś, co kompletnie nie współgra z otoczeniem i w tym przypadku była to (nazwana przez nas) kamienica ‘Rodziny Adamsów’. Przechodząc wieczorem obok tego budynku, można poczuć się jak w horrorze!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *