ALICANTE
| | |

Alicante – informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Dojazd do Alicante z Polski został bardzo ułatwiony przez jedną z tanich linii lotniczych tj. Ryanair. Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław oraz Kraków – to właśnie z tych miast możecie wybrać się w podróż do Alicante.  My tradycyjnie wybraliśmy Poznań 🙂

Alicante – informacje praktyczne

Nasz wypad zaplanowaliśmy na przedłużony weekend listopadowy związany ze Świętem Wszystkich Świętych. Po około dwóch miesiącach śledzenia cen udało się kupić bilety za ok. 240 zł/os (tylko bagaż podręczny). 

Wylądowaliśmy 29 października o godzinie 22.45. Dla osób obawiających się, że na przełomie października/listopada może nie być pogody – było naprawdę ciepło: nocą 20-23 stopnie, a w ciągu dnia nawet 28 w cieniu! 

Po wyjściu z lotniska należy kierować się na przystanek autobusowy linii C6, który zawiezie Was prosto do Alicante. Jak go znaleźć? Kierujcie się na postój taksówek, a po wyjściu należy skręcić w prawo – lotnisko jest dobrze oznaczone. Bilet za osobę to koszt 3.80 €, czas podróży do centrum miasta to ok. 20 min. Rozkład jazdy umieszczamy poniżej, jest on ważny w każdy dzień tygodnia.

alicante - informacje praktyczne
Rozkład jazdy lotnisko-Alicante i z powrotem

Warto sprawdzić na oficjalnie stronie, czy przypadkiem nie zmienił się rozkład (tutaj). Ogólnie dojazd do Alicante jest bardzo szybki i przyjemny.

UWAGA! Hiszpanie mają czas na wszystko i jakoś specjalnie nie spieszą się, więc jeżeli myślicie, że jest już 23:00 i nie zdążycie na autobus, to jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że jednak się uda 🙂

Alicante – komunikacja

Komunikacja w Alicante, jak i na całym wybrzeżu Costa Blanca jest bardzo dobrze zorganizowana. Zacznijmy jednak od tytułowego miasta – mamy tutaj do wyboru 3 środki transportu:

  • Autobusy
  • Tramwaje a’la metro – dlaczego a’la? Jeżdżą one w Alicante po ziemią, natomiast poza miastem już na powierzchni ziemi.
  • Pociągi, które zawiozą Was do bardziej oddalonych zakątków Hiszpanii.

Można stąd dojechać bez problemu do większości nadmorskich miast. Wybrzeże jest podzielone na 6 stref i to od nich zależy cena biletu. A jak wygląda cennik?

Typ biletu1 strefa2 strefa
1 przejazd€ 1.35€ 0.60
Tam i z powrotem€ 2.30€ 4.25
10 przejazdów€ 7.60€ 14.00
30 przejazdów€ 21.50€ 39.75
Dobowy (24 h)€ 12.20€ 12.20

Z tego, co się orientowaliśmy, nie ma tutaj zniżek dla dzieci, młodzieży czy studentów, ale grupy zorganizowane powyżej 10 osób mają zniżkę 40%. Ponadto emeryci tj. osoby powyżej 65 roku życia za bilet miesięczny zapłacą €10. Na zniżkę mogą liczyć także duże rodziny oraz samotnie wychowujący rodzice.

Warto sprawdzić aktualny cennik na oficjalnej stronie: tutaj. My zdecydowaliśmy się zwiedzać Alicante na nogach, więc nie korzystaliśmy z usług transportu publicznego. 

mapaTramwaje
Tramwaje na wybrzeżu

Jeżeli planujecie korzystać z transportu publicznego warto zainstalować sobie aplikację “Tram d’Alacant” – rozkład jazdy tramwai oraz “Alicante Bus” dla autobusów.

Alicante – ciekawostki

Idealne miejsce do życia

Ciekawostka prosto z Alicante i Torrevieja – ich okolice posiadają szczególny mikroklimat, ściśle związany z bliskością dwóch słonych jezior. Ten mikroklimat wytwarzany przez morze i  laguny solne sprzyja zdrowiu, zwłaszcza chorym na astmę i schorzenia serca. Minimalne zanieczyszczenia powietrza – w okolicach nie ma fabryk, przemysłu ciężkiego oraz kominów. Region został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia jako jeden z najzdrowszych regionów świata do wypoczynku i życia.

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen ma tutaj swoją własną drogę. Pisarz opowiadań dla dzieci był oczarowany miastem podczas swojej  wizyty. Opisuje to w książce „Od Perpignan do Malagi”. Wycieczka rozpoczyna się na stacji kolejowej, przebiega przez Rambla de Méndez Núñez, kontynuuje wzdłuż hiszpańskiej esplanady, przechodzi przez plac ratuszowy i Katedrę św. Mikołaja i kończy się w porcie.

762933311

Tapas

Ciekawostka prosto z Alicante, czyli Tapas! Kulinarny symbol Hiszpanii, który wywodzi się z Miasta Ognia.  To zimne i ciepłe przekąski, które  podaje się do napojów. Przyrządzane są z różnorodnych składników: warzyw, mięs, owoców morza czy  jajek. 

Więcej o tapas przeczytacie tutaj.

Produkcja ryżu

W Alicante każdego roku produkuje się ok. 115 tysięcy ton ryżu. „Arroz de Valencia” – pod taką nazwą został wpisany na listę produktów regionalnych i lokalnych jako ‘Chroniona Nazwa Pochodzenia’.

Canva Empty Road in Between Rice Field scaled

Port w Alicante

Jest to jeden z najważniejszych portów hiszpańskich na Morzu Śródziemnym. Znajduje się tam bardzo znane muzeum Volvo Ocean Race. 

Dodatkowa Marina oferuje ogromną i urozmaiconą ofertę wypoczynku a także kawiarnie, puby, dyskoteki, restauracje, kasyno i sklepy. Firmy żeglugowe oferują nieograniczone możliwości bez opuszczania portu.

Co ma wspólnego Dracula z Zamkiem św. Barbary

Dracula i Frankenstein na zamku Santa Barbara w Alicante.

Tak, to właśnie tutaj nakręcono dwa filmy z serii o Draculi, pierwszy to „Hrabia Dracula” z 1970 r. A drugi „Dracula przeciw Frankensteinowi” z 1974 r., Oba twórcy Jesúsa Franco.

vampire transparent background 3

Poniżej film z podsumowania naszego pobytu w Alicante

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *