INFO PRAKTYCZNE
| | |

Praga – Informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Praga – Dojazd

Dojazd do Pragi jest stosunkowo miły, łatwy i przyjemny. Do stolicy Czech można wybrać się samolotem m.in. z Warszawy i Krakowa, pociągiem, autobusem międzynarodowym lub własnym środkiem transportu.

Do Pragi wybraliśmy się własnym autem z parą znajomych, aczkolwiek nie do końca polecamy podróż do stolicy Czech samochodem. Dlaczego? W centrum jest bardzo mało parkingów, a większość z nich jest płatna. Przemieszczanie się po mieście nie jest zbyt komfortowe ze względu na dużą ilość aut o każdej porze dnia. Większość atrakcji, które zaplanowaliśmy zobaczyć znajduje się w ścisłym centrum miasta i spokojnie można wszystko obejść spacerkiem. Z obrzeży miasta można stosunkowo szybko dostać się metrem, tramwajem lub autobusem, o których piszemy więcej w artykule o komunikacji w Pradze.

Jeśli jednak zdecydujecie się na publiczny środek transportu, to polecamy Flixbus, dawny Polski Bus. Można bardzo tanio wyłapać bilety – nawet za 10 PLN z południowej część Polski. W przypadku pociągu wygląda już to nieco gorzej.

Parking

Ostatniego dnia znaleźliśmy bezpłatny parking niedaleko Zamku na Hradczanach, który za darmo jest tylko w weekendy. Dodatkowo trzeba liczyć na szczęście, żeby znaleźć tam miejsce. Parking oznaczyliśmy na mapie poniżej.

Reasumując, do wyboru do koloru. Możecie dostać się do stolicy Czech różnymi środkami transportu, w końcu to nasi sąsiedzi, więc aż tak daleko do siebie nie mamy 🙂

Praga – Komunikacja

Komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta. Mamy do wyboru:

  • Autobusy
  • Metro
  • Tramwaje

, które pozwalają dojechać w każdy zakątek miasta. 

Nie będziemy ukrywać, że przede wszystkim metro było naszym głównym środkiem transportu (wystarczającym na nasze potrzeby). Jednak korzystaliśmy także z pozostałych środków transportu. Pomimo że przyjechaliśmy do Pragi własnym środkiem tzn. autem, to przemieszczanie się nim nie było wskazane… Oczywiście nie ma problemu z jazdą samochodem po mieście, ale parkowanie tam to inna historia. W centrum miasta jest to prawie niemożliwe, a jak już znajdziecie wolne miejsce, to należy zapłacić za nie niemałe pieniądze.

Ile kosztuje godzina postoju? To zależy od strefy i innych czynników jak np. dni świąteczne. W każdym razie cena zaczyna się od 40 CZK (ok. 7 PLN) do  80 CZK (ok. 14 PLN) – dane w 2020 roku. Jeżeli chcecie sprawdzić aktualne stawki i miejsca do parkowania, to polecamy zajrzeć na oficjalną stronę: Parkuj v klidu. Oprócz tego należy zwracać uwagę na kolor linii miejsc wyznaczonych do parkowania:

  • niebieski – tylko mieszkańcy danej dzielnicy,
  • pomarańczowy – miejsca dla odwiedzających Pragę. Oficjalnie parkowanie jest płatne między 8 rano, a 18-20, ale warto upewnić się na znakach czy aby być pewnym na 100%,
  • fioletowy – strefa mieszana gdzie mogą parkować Prażanie, ale także turyści (maksymalnie 24 h postoju).

P+R – park + ride

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w Pradze, które zaczynają wprowadzać niektóre miasta w Polsce, to fakt, że na stacjach końcowych metra są specjalne parkingi samochodowe, gdzie można bez problemu pozostawić swój wehikuł i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Koszt parkingu na cały dzień tj. od 4 rano do 1 rano kolejnego dnia (w godzinach funkcjonowania metra), to jedyne 20 CZK (3,35 PLN). Do tego należy oczywiście doliczyć bilet na komunikację, co i tak wychodzi lepiej niż parkowanie w mieście. Jeżeli jesteśmy przy cenach biletów, to wyglądają one następująco:

Typ biletuNormalnyUlgowy, studenci 15-26
30-minutowyCZK 24CZK 24
90-minutowyCZK 32CZK  32
Dobowy (24 h)CZK 110CZK 110
3-dniowyCZK 310CZK 310
MiesięcznyCZK 550CZK 130

Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj: https://www.dpp.cz/en/fares/fare-pricelist#1-1

Ceny dla studentów nie są pomyłką 

Sprawdźcie na oficjalnej stronie, gdzie aktualnie znajdują się wspomniane parkingi i korzystajcie! Na prawdę się to opłaca. Link do strony: P+R Parking, czyli parkuj i jedź.

Jak widzicie komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta i nie ma z nią najmniejszego problemu.

Praga – Ciekawostki

Czeskie piwo

Najstarsze zapiski o polach chmielu pochodzą z IX wieku. Wywóz szyszek był zakazany, a za złamanie prawa groziła kara śmierci!

W Czechach pije się najwięcej na świecie piwa –>link. Jest ich ponad 600 rodzajów. Spowodowane jest to m.in. tym, że piwo w restauracjach jest czasami tańsze od wody, kawy, herbaty i innych napoi. Sami się z tym spotkaliśmy, o czym piszemy tutaj

Czy wiecie, jak często w barach liczona jest ilość wypitych piw? Na stoliku leży karteczka/rachunek/podkładka do piwa, na której dopisywane są pionowe kreseczki. Na sam koniec kelner zlicza je i wystawia rachunek.

Szkła kontaktowe

Czeski chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe.

Opieka Zdrowotna

Czesi mają najwięcej szpitalnych łóżek w Europie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ogólnie opieka zdrowotna w Czechach jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo aż 80 proc. społeczeństwa jest zadowolona z tejże opieki.

“Randkowy Wagon”

W praskim metrze można trafić na “randkowy wagon”, w którym single mogą łatwo nawiązać kontakt z drugą osobą. Nie ma żadnych reguł, każdy podrywa jak chce. Linia wiedzie przez najbardziej znane miejsca Pragi jak Hradczany, Stare Miasto czy Plac Wacława.

Canva Empty Subway Train scaled

Marihuana

W Republice Czeskiej posiadanie trawki  jest legalne. Co ciekawe, kupno i sprzedaż marihuany jest w tym kraju zabronione, ale oficjalnie można mieć tylko to, co samemu się zasadziło.

images 1

Jaja jako zaprawa do budowy Mostu Karola

Do budowy mostu Karola w czeskiej Pradze wykorzystano do wzmocnienia zaprawy białko z kurzych jajek. Podobno cesarz Karol IV kazał przywieść okolicznym gminom 15 tyś. jaj na budowę mostu. Plotka głosi, że jajka zwożono z całych Czech, lecz mieszkańcy Velver, aby dowieźć je w całości, ugotowali je na twardo. Wściekły cesarz kazał zjeść wszystkie jajka osobom, które je przywiozły. Więcej o Moście Karola piszemy tutaj.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *