2 CZECHY ATRAKCJE
|||

Praga – Informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Praga – Informacje praktyczne


Praga, stolica Czech, to urokliwe miasto o bogatej historii, pięknej architekturze i kulturalnym dziedzictwie. Jeśli planujesz podróż do Pragi, oto kilka praktycznych informacji:

Praga – Dojazd

Dojazd do Pragi jest stosunkowo miły, łatwy i przyjemny. Do stolicy Czech można wybrać się samolotem m.in. z Warszawy i Krakowa, pociągiem, autobusem międzynarodowym lub własnym środkiem transportu.

Do Pragi wybraliśmy się własnym autem z parą znajomych, aczkolwiek nie do końca polecamy podróż do stolicy Czech samochodem. Dlaczego? W centrum jest bardzo mało parkingów, a większość z nich jest płatna. Przemieszczanie się po mieście nie jest zbyt komfortowe ze względu na dużą ilość aut o każdej porze dnia. Większość atrakcji, które zaplanowaliśmy zobaczyć znajduje się w ścisłym centrum miasta i spokojnie można wszystko obejść spacerkiem. Z obrzeży miasta można stosunkowo szybko dostać się metrem, tramwajem lub autobusem, o których piszemy więcej w artykule o komunikacji w Pradze.

Jeśli jednak zdecydujecie się na publiczny środek transportu, to polecamy Flixbus, dawny Polski Bus. Można bardzo tanio wyłapać bilety – nawet za 10 PLN z południowej część Polski. W przypadku pociągu wygląda już to nieco gorzej, ceny możecie sprawdzić na BookAway

Jeśli wybierzecie samolot to z lotniska macie opcję wynajmu auta. Warto zrobić to przez Discover Cars lub Rental Cars. My najczęściej rezerwujemy z Discover Cars, ale polecamy sprawdzić oba serwisy. Zwróć uwagę na warunki rezerwacji, depozyt, opinie i oczywiście cenę.

Parkingi w Pradze

Ostatniego dnia znaleźliśmy bezpłatny parking niedaleko Zamku na Hradczanach, który za darmo jest tylko w weekendy. Dodatkowo trzeba liczyć na szczęście, żeby znaleźć tam miejsce. Parking oznaczyliśmy na mapie poniżej.

Reasumując, do wyboru do koloru. Możecie dostać się do stolicy Czech różnymi środkami transportu, w końcu to nasi sąsiedzi, więc aż tak daleko do siebie nie mamy 🙂

Praga – Komunikacja

Komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta. Mamy do wyboru:

  • Autobusy
  • Metro
  • Tramwaje

, które pozwalają dojechać w każdy zakątek miasta. 

Nie będziemy ukrywać, że przede wszystkim metro było naszym głównym środkiem transportu (wystarczającym na nasze potrzeby). Jednak korzystaliśmy także z pozostałych środków transportu. Pomimo że przyjechaliśmy do Pragi własnym środkiem tzn. autem, to przemieszczanie się nim nie było wskazane… Oczywiście nie ma problemu z jazdą samochodem po mieście, ale parkowanie tam to inna historia. W centrum miasta jest to prawie niemożliwe, a jak już znajdziecie wolne miejsce, to należy zapłacić za nie niemałe pieniądze.

Ile kosztuje godzina postoju? To zależy od strefy i innych czynników jak np. dni świąteczne. W każdym razie cena zaczyna się od 40 CZK (ok. 7 PLN) do  80 CZK (ok. 14 PLN) – dane w 2020 roku. Jeżeli chcecie sprawdzić aktualne stawki i miejsca do parkowania, to polecamy zajrzeć na oficjalną stronę: Parkuj v klidu. Oprócz tego należy zwracać uwagę na kolor linii miejsc wyznaczonych do parkowania:

  • niebieski – tylko mieszkańcy danej dzielnicy,
  • pomarańczowy – miejsca dla odwiedzających Pragę. Oficjalnie parkowanie jest płatne między 8 rano, a 18-20, ale warto upewnić się na znakach, aby być pewnym na 100%,
  • fioletowy – strefa mieszana gdzie mogą parkować Prażanie, ale także turyści (maksymalnie 24 h postoju).
P+R – park + ride

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w Pradze, które zaczynają wprowadzać niektóre miasta w Polsce, to fakt, że na stacjach końcowych metra są specjalne parkingi samochodowe, gdzie można bez problemu pozostawić swój wehikuł i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Koszt parkingu na cały dzień tj. od 4 rano do 1 rano kolejnego dnia (w godzinach funkcjonowania metra), to jedyne 20 CZK (3,35 PLN). Do tego należy oczywiście doliczyć bilet na komunikację, co i tak wychodzi lepiej niż parkowanie w mieście. Jeżeli jesteśmy przy cenach biletów, to wyglądają one następująco:

Typ biletuNormalnyUlgowy, studenci 15-26
30-minutowyCZK 30CZK 30
90-minutowyCZK 40CZK  40
Dobowy (24 h)CZK 120CZK 120
3-dniowyCZK 330CZK 330
MiesięcznyCZK 550CZK 130
2023 rok

Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj: https://www.dpp.cz/en/fares/fare-pricelist#1-1

Ceny dla studentów nie są pomyłką 

Sprawdźcie na oficjalnej stronie, gdzie aktualnie znajdują się wspomniane parkingi i korzystajcie! Na prawdę się to opłaca. Link do strony: P+R Parking, czyli parkuj i jedź.

Jak widzicie komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta i nie ma z nią najmniejszego problemu.

Praga gdzie nocować?


Najważniejsze, aby nocować blisko jakiegoś transportu publicznego np. metra lub autobusu. Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo dobrze rozbudowana i nie ma najmniejszego problemu z przemieszczaniem się.

Która dzielnica ma złą sławę? Nr 5.

Wschodnia czy zachodnia część? Naszym zdaniem zachodnia – po stronie starego rynku. Jednak nie jest to wyznacznik, bo jeżeli będziesz mieć dobre połączenie ze starówką to wschodnia część także będzie ok. Jeżeli jedziesz samochodem to bardzo istotny będzie parking – nie wszystkie noclegi go oferują. Mając nocleg w strefie niebieskiej (opis powyżej) może się okazać, że samochód będzie dość sporym problemem.

Możemy polecić poniższe dwa noclegi:

Praga co zobaczyć?


Na ten temat powstał osobny wpis – zajrzyj tutaj. Tutaj chcemy tylko wspomnieć o wycieczkach zorganizowanych w tym pięknym mieście. Warto je sprawdzić, w szczególności jak szukasz przewodnika.

Praga – Ciekawostki


#1 Czeskie piwo

Najstarsze zapiski o polach chmielu pochodzą z IX wieku. Wywóz szyszek był zakazany, a za złamanie prawa groziła kara śmierci!

W Czechach pije się najwięcej na świecie piwa –>link. Jest ich ponad 600 rodzajów. Spowodowane jest to m.in. tym, że piwo w restauracjach jest czasami tańsze od wody, kawy, herbaty i innych napoi. Sami się z tym spotkaliśmy, o czym piszemy tutaj

Czy wiecie, jak często w barach liczona jest ilość wypitych piw? Na stoliku leży karteczka/rachunek/podkładka do piwa, na której dopisywane są pionowe kreseczki. Na sam koniec kelner zlicza je i wystawia rachunek.

#2 Szkła kontaktowe

Czeski chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe.

#3 Opieka Zdrowotna

Czesi mają najwięcej szpitalnych łóżek w Europie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ogólnie opieka zdrowotna w Czechach jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo aż 80 proc. społeczeństwa jest zadowolona z tejże opieki.

#4 “Randkowy Wagon”

W praskim metrze można trafić na “randkowy wagon”, w którym single mogą łatwo nawiązać kontakt z drugą osobą. Nie ma żadnych reguł, każdy podrywa jak chce. Linia wiedzie przez najbardziej znane miejsca Pragi jak Hradczany, Stare Miasto czy Plac Wacława.

#5 Marihuana

W Republice Czeskiej posiadanie trawki  jest legalne. Co ciekawe, kupno i sprzedaż marihuany jest w tym kraju zabronione, ale oficjalnie można mieć tylko to, co samemu się zasadziło.

#6 Jaja jako zaprawa do budowy Mostu Karola

Do budowy mostu Karola w czeskiej Pradze wykorzystano do wzmocnienia zaprawy białko z kurzych jajek. Podobno cesarz Karol IV kazał przywieść okolicznym gminom 15 tyś. jaj na budowę mostu. Plotka głosi, że jajka zwożono z całych Czech, lecz mieszkańcy Velver, aby dowieźć je w całości, ugotowali je na twardo. Wściekły cesarz kazał zjeść wszystkie jajka osobom, które je przywiozły. Więcej o Moście Karola piszemy tutaj.


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *