MALEZJA TIOMAN, RAJSKA WYSPA W MALEZJI, TIOMAN, ATRAKCJE NA TIOMANIE, TIOMAN ATRAKCJE
||

Tioman, czyli rajska wyspa w Malezji

Podziel się artykułem z innymi

Najczęściej odwiedzaną częścią Malezji jest jej zachodnie wybrzeże. Wyspy tam nie zachwycają. Wystarczy wybrać się na wschodnią stronę, popłynąć na Tioman i odkryć mały raj na ziemi. W artykule opisaliśmy atrakcje, plaże oraz wszystkie najważniejsze informacje praktyczne m.in. jak dojechać na Tioman i jak się po nim poruszać. Miłego czytania!

Gdzie leży Tioman?


Wyspa Tioman leży na wschodnim wybrzeżu Malezji. Miejsce to jest uznawane za ekologiczny raj i jedno z najpiękniejszych lokalizacji w tej części tego kraju. Wyspa oddalona jest o ok. 52 km od stałego lądu, ale jest dobrze skomunikowana z dwóch portów: z Mersing i Tanjung Gemuk (o czym przeczytasz w dalszej części artykułu). Wyspa oczarowuje swoimi plażami, ciepłym morzem i bujną zielenią.

Tioman należy do parku morskiego, co wiąże się z opłata za wstęp, czyli 30 MYR (ringitów – waluta w Malezji), jeszcze przed wypłynięciem z portu – więcej piszemy poniżej. Otaczające wyspę wody są bogate w życie morskie – idealne do nurkowania i snorkelingu. Na 100% spotkasz kolorowe ryby, żółwie i rekiny rafowe (niegroźne, raczej uciekają). Jeżeli uwielbiasz oglądać świat podwodny, ale także leżeć na plaży i odpoczywać to jest to idealna wyspa dla Ciebie na wakacje.

Tioman plaże


Najwięcej plaż, na których można nocować jest na wschodnim wybrzeżu. Należą do nich: Tekek, Salang, Paya, Genting i Ayer Batang (tak zwana ABC).

Na zachodnim wybrzeżu jest Juara i jest ona jedyną wioską w tamtej części wyspy, z całkiem sporą plażą. Na południu jest Mukut, ale on ma tylko fragmenty piaszczystego brzegu. Na Tioman jest także kilka luksusowych kurortów, które zajęły niektóre z mniejszych zatoczek z odosobnionymi plażami.

My stacjonowaliśmy na plaży Paya, ale mieliśmy okazję zobaczyć Salang podczas jednodniowej wycieczki.

Plaża Paya

Paya to niewielka wioska oraz 800 metrowa plaża na zachodnim wybrzeżu. Jest tu kilka resortów oraz tańszych noclegów. Podobnie jest z restauracjami – zbyt dużego wyboru nie ma, ale jest on mimo wszystko wystarczający. Podczas naszego pobytu nie było zbyt wielu turystów i każdy mógł znaleźć dla siebie miejsce na plaży. To co jest na ogromny plus tej wioski to bliskość wyspy Tumuk, przy której można podziwiać życie podwodne. Można tam spotkać rekiny rafowe, a jak ma się szczęście to także żółwie.

Jest to jedno z lepszych miejsc do snorkelingu przy samej wyspie.

Plaża Salang

Salang to popularny cel wycieczek plażowych na północy Tioman. Wioska położona jest w zacisznej zatoce wzdłuż zachodniego wybrzeża. Mieliśmy wrażenie, że jest jeszcze mniej zagospodarowana niż Paya. Plaża ciągnie się przez ok. 450 m.

W pobliżu jest mała wysepka Soyak. Podobnie jak przy plaży Paya jest to bardzo dobry punkt na snorkeling. Właśnie z tego powodu są to naszym zdaniem dwa dobre miejsca na noclegi. Podczas naszej wycieczki na m.in. Soyak mieliśmy okazję pływać z żółwiami i oglądać rekiny rafowe.

Salang to również raj dla nurków! Jest to najbliższa wioska do wielu miejsc gdzie można podziwiać rafę i wraki wokół Tioman, w tym Coral Island (Pulau Tulai), Chebeh, Batu Malang i Fan Canyon.

Tioman atrakcje


Na Tiomanie nie ma zbyt wielu atrakcji. Przyjeżdza się tu odpcoząć, podziwiać świat podwodny lub zrobić kurs nurkowania.

Snorkeling

Wiele noclegów oferuje wycieczki na snorkeling po okolicznych wysepkach. Oczywiście można taką atrakcję kupić w innych miejscach np. w sklepie czy agencji turystycznej. Chodząc po ‘centrum’ Paya – czyli wzdłuż plaży natknęliśmy się na kilka plakatów. Jeden z nich poniżej. Najczęściej ma się do wyboru 4 pakiety. W rzeczywistości, w zależności od liczby chętnych osób może się okazać, że z góry jest narzucany pakiet. Chcieliśmy wybrać wariant A, ale w rzeczywistości odwiedziliśmy: wyspę Tulai, Malang Cave, plażę Salang i wyspę Soyak. Mogliśmy także zatrzymać się na Monkey Bay, ale nikt z naszej wycieczki nie chciał mieć tam postoju.

IMG 9654

Kupiliśmy wycieczkę od jednej Pani ze sklepu. Nie byliśmy pewni czy dobrze robimy, bo cena była niższa o 20-30 MYR od pozostałych opcji. Jednak nie zawiedliśmy się, a wręcz przeciwnie – byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Widzieliśmy małe oraz duże rekiny rafowe, kilka żółwi i niezliczoną liczbę kolorowych rybek. Genialne doświadczenie!

Niestety nie odwiedziliśmy wysepki Renggis, która jest uważana za jeden z lepszych spotów do snorkelingu. Które miejsce dla nas było najlepsze? Wysepki Soyak oraz Tumuk (przy plaży Paya, na której stacjonowaliśmy).

Nurkowanie

Mamy wrażenie, że zdecydowana większość osób, które odwiedza Tioman to są osoby, które nurkują lub chcą odbyć kurs. Wiele noclegów ma w swojej ofercie pakiety tj. kurs nurkowania, zakwaterowanie oraz wyżywienie. Jeżeli planujesz zostać nurkiem to jest to zdecydowanie dobre miejsce na odbycie takiego kursu. Otaczające wyspę wody są bogate w życie podwodne i nurkowanie tutaj będzie z pewnością niesamowite, jeżeli nas zachwycił sam snorkeling.

Trekking na wodospad

Z tej atrakcji nie korzystaliśmy, ale wiemy, że są organizowane wypady w dżunglę do wodospadu. Nie polecamy wybierać się tam samodzielnie, bo w końcu idzie się przez dżunglę. Wodospad jest widoczny na mapie atrakcji Tiomanu, którą zamieszczamy poniżej.

IMG 9643

Informacje praktyczne Tioman


Poniżej najważniejsze informacje o wyspie Tioman.

Jak dojechać na Tioman?

Na Tioman można dostać się z dwóch portów: z Mersing i Tanjung Gemuk. My zdecydowaliśmy się na start z Mersing i poniżej opisujemy krok po kroku co trzeba zrobić.

Pierwsza rzecz to zakup biletu. Najlepiej zrobić to z wyprzedzenie, aby mieć pewność, że się dopłynie danego dnia. Przed rezerwacją trzeba mieć już nocleg, aby wybrać na której plaży chcesz wysiąść. Są dwie firmy:

  • Bluewater. Oficjalną stronę do zakupu biletów na prom znajdziesz tutaj. Sami z niej korzystaliśmy i nie było żadnego problemu. Bilet można zarezerwować do 30 dni przed planowaną podróżą.
  • Cataferry. Mają różne ceny biletów, w zależności od wybranego dnia.

W większości dni obie linie pływają codziennie, jednak są takie, że tylko jedna firma pływa – warto mieć to na uwadze.

Przed wypłynięciem należy pojawić się w Mersing Jetty Interconnection. Znajduje się dokładnie na przeciwko portu. Można tutaj kupić bilet na prom, choć nie radzimy zostawiać tego na ostatnią chwilę oraz bilet do Parku Morskiego, który kosztuje 30 MYR. Bez niego nie zostaniesz wpuszczony na prom. Właśnie z tego powodu, nawet jeżeli masz bilet on-line to należy pojawić się w porcie wcześniej, aby zakupić wstęp do Parku.

Dopiero teraz możesz udać się do portu i czekać na prom. Po wejściu, od razu zostaniesz zapytany o plażę, na której wysiadasz. Po 1.5-2 h dotrzesz na rajską wyspę, jaką jest Tioman.

Tioman pogoda

Podobnie jak na stałym lądzie Malezji, na wyspie Tioman panuje gorący i wilgotny klimat, ze słonecznymi popołudniami i ciepłymi wieczorami. Temperatury są mniej-więcej stałe przez cały rok, czyli można spodziewać się 27-32 stopnie. Deszcz czy burza może się przytrafić nawet w szczycie sezonu. My przykładowo mieliśmy pogodę w kratkę, a odwiedziliśmy Tioman w sierpniu. Szczyt sezonu przypada na okres między kwietniem, a sierpniem.

Strefa bezcłowa

Malezja to kraj muzułmański. To oznacza jedno – alkohol jest bardzo drogi i trudno dostępny w nieturystycznych miejscach. Co oznacza, że bardzo drogi? Przykładowo na Penang, na popularnym food court widzieliśmy, że szklanka 330 ml piwa kosztowała 18 MYR. Mała puszka piwa 15-18 MYR ~13-15 zł w zależności od kursu walut. Oprócz alkoholu, drogie są także zachodnie słodycze. Jednak na Tioman jest inaczej, o czym dowiedzieliśmy się dopiero po dotarciu na wyspę.

Utworzono tu strefę bezcłową, a to oznacza, że można tu bez problemu kupić różnorodne alkohole i słodycze, w dobrej cenie. Niektóre z nich są nawet tańsze niż w Polsce, co było dodatkowym zaskoczeniem.

Inną wyspą, która jest wolnocłowa jest Langkawi.

Jak się poruszać po Tioman?

Poruszanie się po Tioman na pieszo wcale nie jest takie łatwe i proste. Wyspa jest górzysta i zarośnięta dżunglą. Przemieszczanie się z plaży na plażę może okazać się małym wyzwaniem. Wydawać by się mogło, że odległość pomiędzy wioskami jest mała, ale trzeba iść przez dżunglę oraz być przygotowanym na wzniesienia. Nie oznacza to, że chodzenie jest niemożliwe. Jednak chcemy uczulić, że może okazać się wymagające. Inne opcje?

  1. Taksówki wodne. Wzdłuż wybrzeża można wynająć taksówkę wodną. Jest to szybki i wygodny sposób przemieszczania się po wyspie, jednak jest to najdroższa opcja.
  2. Motorówki ze stałym grafikiem. Istnieją regularne połączenia między większymi wioskami, takimi jak Tekek, Salang, Paya, Genting i Ayer Batang (ABC Village). Warto o nie zapytać się w noclegu. Bilet powinien kosztować 40 MYR za osobę. Aktualny rozkład znajduje się tutaj. O konkretnej godzinie czeka się na molo i wypatruje “Naga Shuttle”. Bilet kupuje się tuż przed wejściem na pokład. Można także dokonać rezerwacji miejsca on-line, telefonicznie lub mailowo.
Bankomaty na Tioman

Z tego co wiemy jest jeden bankomant na wyspie i to w największej wiosce, czyli Tekek. Nie korzystaliśmy z niego, więc nie wiemy czy nawet działa. Z tego też względu warto wypłacić gotówkę jeszcze przed przypłynięciem na wyspę. W zdecydowanej większości miejsc nie można płacić kartą.

Ile zabrać gotówki? Za obiady, za dwie osoby płaciliśmy 50-70 MYR. Do tego należy doliczyć ewentualny transport między wioskami, wycieczkę na snorkeling czy inne atrakcje.

Tioman noclegi


Standardowo poniżej polecamy noclegi na tej rajskiej malezyjskiej wyspie. Noclegi nie powalają niestety i trzeba się liczyć, że za standard ‘europejski’ trzeba zapłacić nawet 400 pln/doba.

Ile dni na Tioman?


Jeżeli planujesz odpocząć na plaży, rozkoszować się ciepłą wodą, podziwiać świat podwodny, czytać książki i relaksować się to nie ma limitu dni. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji, więc można przede wszystkim odpoczywać. W przypadku, gdy nie przepadasz za ‘nic nie robieniem’ to w zupelności wystarczą 2-3 pełne dni.


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *