Ateny
|||

Ateny – co warto zobaczyć i gdzie zjeść

Podziel się artykułem z innymi

Ateny – co warto zobaczyć?


Nie trzeba nikomu przypominać, że wizytówką Aten jest oczywiście Akropol, dzięki któremu to starożytne miasto jest rozpoznawalne na całym świecie. Jest to obowiązkowy punkt na mapie Aten, którego nie można pominąć. Wzgórze góruje nad miastem i jest widoczne z prawie każdego miejsca w mieście – widok jest oszałamiający zarówno będąc na dole, jak i na górze.

Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem na Akropolu jest świątynia na cześć Ateny, patronki miasta, czyli Partenon – z wolnego tłumaczenia “dom bogini-dziewicy”.  Początkowo czczono ją w świątyni Polias tzn. “opiekunki miasta”, w której modlono się o dobrobyt dla rolników, a zarazem całego miasta. Niestety, została ona zniszczona już w V w. p.n.e. Partenon został poświęcony Atenie wojowniczce, która dbała o grecką oręż.

W środku świątyni znajdowała się 12-metrowa rzeźba bogini, wykonana ze złota oraz kości słoniowej. W jednej z jej dłoni umieszczono dwumetrową figurę Nike – bogini zwycięstwa. Budowla przytłacza swoim rozmiarem, około 20 tysięcy ton attyckiego marmuru przełożyło się na świątynię o wymiarach 69 x 30 m. Krótszy bok podpiera 8 kolumn, natomiast dłuższy 17. Dlaczego warto o tym wspomnieć? W porządku doryckim, w którym zbudowano świątynię, standardowo stosowano 6 na 13 kolumn, tutaj jednak chciano uzyskać efekt “potęgi”.  

Na Akropolu i jego zboczach, oprócz Partenonu znajdują się ruiny:

 • Erechtejonu – miejsca kultu różnych bóstw, z charakterystycznymi posągami kobiet tzw. kariatydami. Jest to jedyny asymetryczny budynek na wzgórzu. Miejsce, na którym stoi Erechtejon jest wyjątkowe i bardzo ważne, ponieważ to właśnie tutaj miał miejsce mityczny spór o panowanie nad Attyką i wybór nazwy dla miasta.
 • świątyni Nike Apteros – jest to najlepiej zachowana budowla w stylu attycko-jońskim. Oddawano tutaj kult Atenie Zwycięskiej.
 • Propylejów – monumentalna brama wejściowa na wzgórze, w stylu doryckim o 5 przejściach.
 • Pinakoteka – pierwsza na świecie galeria obrazów, gdzie swoje dzieła prezentowali m.in. Polignota, Aglaofona czy Timajnetosa. Freski, jak i malowidła były wykonane na płytach marmurowych, gipsowych i drewnianych.
 • Teatr Dionizosa – najstarszy ateński teatr, a także pierwowzór do naśladowania w całej Grecji. Mieścił on ok. 17 tys. widzów. Były tutaj odgrywane sztuki takich twórców jak: Sofokles, Arystoteles i Eurypides.  Uważa się, że to właśnie tutaj narodził się współczesny teatr.
 • Odeon Herodesa Atticusa – odrestaurowany w XX w teatr w stylu rzymskim. Amfiteatr mieścił ok. 5 tys. widzów. Scenę od miasta oddzielał czterokondygnacyjny, marmurowy mur. Tuż przed sceną znajduje się półokrągła orchestra pokryta białym i czarnym marmurem. Aktualnie, wystawiane są tutaj spektakle, a także koncerty.

A jak wygląda to cenowo?

Za wejście na Akropol zapłacimy aż 20€, natomiast istnieje możliwość wykupienia karnetu za 30€ na wstęp na:

 • Akropol i jego zbocza.
 • Starożytną Agorę ateńską i muzeum Agory – to właśnie tutaj narodziła się demokracja. Było to główne miejsce spotkań towarzyskich, rynek, a także centrum polityki.
 • Kerameikos oraz muzeum – mieścił się tutaj cmentarz dla najbogatszych mieszkańców Aten.
 • Starożytne Lyceum Arystotelesa – gimnazjon na północno-wschodnich obrzeżach Aten.
 • Bibliotekę Hadriana – była tutaj czytelnia, która oferowała aż 17 tysięcy zwojów. Odwiedzający mogli delektować się literaturę na ogrodzie z basenem, który znajdował się w bibliotece.
 • Świątynię Zeusa Olimpijskiego – największa spośród świątyń starożytnej Grecji.
 • Agorę Rzymską – starożytny rzymski rynek miejski.

Cena biletu wstępu na pojedynczy zabytek waha się od 7-11 €.

Poza sezonem tj 1.11-30.03 cena karnetu wynosi 15 €. Darmowy wstęp mają:

 • młodzież poniżej 18 roku życia,
 • studenci krajów UE za okazaniem legitymacji studenckiej (ważne, aby był napis ‘Uniwersytet’ – doktoranci też się łapią!),
 • inwalidzi z opiekunem (powyżej 67% inwalidztwa).

Wszystkie wyżej wymienione zabytki są warte zwiedzenia, aby mieć ‘pełny obraz’ jak mogło funkcjonować to starożytne miasto. Dodatkowo opłaca się zahaczyć o Muzeum Akropolu, gdzie można zobaczyć zbiory antycznych figur, narzędzi, biżuterii, a także makietę starożytnego wzgórza z klocków LEGO oraz wiele, wiele więcej! Muzeum stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy.

Okolice Placu Syntagma

Najsłynniejszym, a zarazem najstarszym placem w Atenach jest Syntagma, która jest miejscem spotkań Greków oraz atrakcją turystyczną ze względu na znajdujący się tutaj Parlament wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, którego strzegą Ewzoni. Co godzinę można oglądać zmianę warty przy grobie, ale najbardziej widowiska odbywa w każdą niedzielę o godzinie 11 – warto być tutaj ok. 30 min wcześniej, żeby zobaczyć uroczystą paradę z orkiestrą.

Tuż za Parlamentem znajduje się Park Narodowy z urokliwymi alejkami, pomnikami oraz zoo. Przechodząc przez park znajdziemy się przy Zappeion – Centrum Konferencyjne. Jest to budynek współczesny, ale jego architektura nawiązuje do antycznych budowli. Idąc dalej pojawia się Stadion Panateński, który swoim rozmiarem robi ogromne wrażenie.

Plaka

Innym znanym miejscem jest plac Monastiraki, który jest częścią dzielnicy Aten o tej samej nazwie. Panuje tam zgiełk, miejsce to tętni życiem – znajdują się tam sklepiki z pamiątkami, ubraniami oraz stragany ze świeżymi owocami. Sam plac słynie z meczetu Tzistarakis oraz kościółka Pantanassa. W niedzielę odbywa się miejscowy ‘pchli targ’, na którym znajdziemy wszystko, co dusza zapragnie zaczynając od monet, biżuterii, ceramiki, a kończąc na obrazach i zabytkowych meblach. Idąc w kierunku placu Syntagma, można zobaczyć Katedrę Zwiastowania Matki Bożej w Atenach, która jest główną świątynią Greckiego Kościoła Prawosławnego. Tuż obok, po prawej stronie katedry znajdziecie uroczy, mały kościółek Eleftherios.

Uniwersytet ateński

Polecamy zatrzymać się na chwilę przy kompleksie budynków tj. Uniwersytecie Ateńskim, Bibliotece Narodowej oraz Akademii Ateńskiej, które zostały wybudowane w XIX wieku, w stylu antycznym.

Ateny – wybrzeże

Jeżeli traficie na słoneczny, ciepły dzień to polecamy wybrać się na wybrzeże, na które dostaniecie się bez problemu tramwajem w ok. 30 min. info ->  tutaj. Trzeba jednak uważać przy wyborze riwiery, ponieważ jest tutaj sporo płatnych plaż. Jedna z ciekawszych darmowych plaż znajduje się przy przystanku Kalamaki. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą butelkę z wodą – dosyć ciężko znaleźć tutaj sklep spożywczy z “normalnymi” cenami.

Chcąc zwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca m.in. Akropol, Agorę, wszelkie Świątynie, Stadion Olimpijski, muzea, wzgórza trzeba mieć do dyspozycji minimum 3 pełne dni. Warto wiedzieć, że Ateny są “otwartym muzeum”. Wiele zabytków widać bardzo dobrze z ulicy, bez wchodzenia na odpłatny teren, jednak to nie to samo, co z bliska 🙂

Poniżej znajdziecie poglądową mapkę z rozkładem najciekawszych miejsc do zwiedzenia.

Ateny – grecka kuchnia


Grecka kuchnia słynie z lekkości, powszechnie używanej oliwy z oliwek, fety oraz wytrawnego wina. Tradycyjnymi potrawami, które trzeba spróbować to moussaka, souvlaki, pastitsio, gyros no i oczywiście sałatka grecka, w której nie znajdziecie ani grama sałaty 

Tawerny charakteryzują się “naganiaczami” tzn. osobami, które zaczepiają i zapraszają do skorzystania z oferty restauracji. Może wydawać się to nachalne, ale uśmiech i optymizm tych osób nagradza wszystko!

#1 Liondi – tradycyjna grecka restauracja

Pierwszego dnia zdecydowaliśmy się na spróbowanie moussaki i pastitsioLiondi – Traditional Greek Restaurant, która mieści się niedaleko przystanku metra “Akropol”. Jedzenie było smaczne, a ceny (jak na tą lokalizację) przystępne. Za każde danie zapłaciliśmy tutaj 9-10 €, a za 0.5 l karafkę czerwonego wina 7.5 €. Do obiadu zamówiliśmy tradycyjną pitę z oliwą z oliwek, którą bardzo polecamy. Właściciel tawerny jest cały czas dostępny dla gości, z którymi z chęcią wchodzi w dyskusje. Tak też było w naszym przypadku, co ostatecznie przerodziło się na darmową dolewkę wina 

#2 Kokkora – nietypowa tawerna

Kolejnego dnia wybraliśmy się w zupełnie inne miejsce, niedaleko placu Monastiraki, żeby spróbować innych tradycyjnych potraw. Wybór padł na souvlaki i ‘Kokkinisto’, czyli wołowinę z jajkiem (mięso rozpływało się w ustach!) w tawernie To Krasopoulio tou Kokkora. Cenowo podobnie jak poprzedniego dnia, a jedzenie bardzo smaczne! Dodatkowo, po skończonym posiłku każdy gość dostaje mini deser w postaci ‘jabłecznika’. Dlaczego w cudzysłowie? Ponieważ był on przygotowany z kaszy mannej z cynamonem, przez co zdecydowanie różni się od naszej tradycyjnej szarlotki. Po słodkościach serwowany jest szot wiśniówki – na lepsze trawienie. Co wyróżnia to miejsce? Brak naganiaczy! Pod menu, które stoi przed restauracją jest tabliczka z informacją:

‘tutaj dajemy wybór klientom, którzy sami decydują gdzie chcą zjeść’.

Niestety zapomnieliśmy zrobić zdjęcia, a tabliczka była zdecydowanie czymś nietypowym.

#3 Śniadanie w stylu greckim

Szybkie śniadanie na mieście? Nie ma problemu. Przy placu Syntagma znajdziecie stoiska z różnorodnymi preclami, macie do wyboru: z makiem, sezamem, fetą, szpinakiem… Każdy coś dla siebie znajdzie. Przedział cenowy, w zależności od wybranego wariantu, to 0.80 – 2.50 €. Można także kupić tradycyjną kanapkę, coś na ciepło lub słodką bułkę w cukiernio-kawiarni, gdzie dostaniecie również kawę i śniadanie gotowe.

Transport publiczny i nocleg


Szukasz informacji o transporcie w Atenach lub noclegu? Polecamy zajrzeć to wpisu Ateny – Informacje Praktyczne —> tutaj


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *