PORTUGALIA WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW, GDZIE WYPOŻYCZYĆ AUTO W PORTUGALII, WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW PORTUGALIA, LIZBONA WYPOŻYCZALNIA AUT, PORTO WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW
||

Wypożyczenie auta w Portugalii – 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed

Podziel się artykułem z innymi

W Portugalii spędziliśmy niecałe 3 tygodnie, z czego auto wypożyczyliśmy na 15 dni. Dlaczego w ten sposób postanowiliśmy zwiedzać ten kraj? Wypożyczenie auta w Portugalii to najlepsza opcja na zrobienie objazdówki i odwiedzenie tych rzadziej odwiedzanych miejsc. Nasz plan na zwiedzanie był dość intensywny, bo chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej, w krótkim czasie. Zacznijmy jednak od początku.

Nasza historia, czyli wypożyczenie auta w Portugalii

Lądowaliśmy w Porto, bo właśnie do tego miasta znaleźliśmy najtańsze połączenie z Berlina. Jak się później okazało, ceny wypożyczenia auta były znacznie niższe w Lizbonie i właśnie tam dokonaliśmy rezerwacji. Dlaczego?

 • Przejazd Porto-Lizbona Flixbusem przy znacznie wcześniejszej rezerwacji wyniosła nas po 5€, w jedną stronę za osobę.
 • Lizbonę najlepiej zwiedza się bez auta: na nogach lub transportem publicznym. W stolicy jest całkiem spory problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Oprócz tego wszystkie są płatne (wyjątkiem mogą być same obrzeża miasta). Z tego też względu auto najprawdopodobniej stało by zaparkowane na płatnym parkingu.
 • Ułożyliśmy tak plan, aby na sam koniec pobytu, po oddaniu auta zwiedzić Lizbonę, a następnie pojechać Flixbusem do Porto.
 • W całym rozrachunku sporo na tym zaoszczędziliśmy, dlatego opłacało nam się to małe kombinowanie.

Przed dokonaniem rezerwacji lotu warto sprawdzić ceny wypożyczenia auta zarówno w Lizbonie, jak i Porto.

PORTUGALIA WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW, GDZIE WYPOŻYCZYĆ AUTO W PORTUGALII, WYPOŻYCZALNIE SAMOCHODÓW PORTUGALIA, LIZBONA WYPOŻYCZALNIA AUT, PORTO WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW

Odbiór auta

Najczęściej miejscem odbioru jest lotnisko, tuż po przylocie. W naszym wypadku wybraliśmy miasto, a dokładniej obrzeża. Idealnie nam to pasowało, bo Flixbus (firma Oriente) ma swój przystanek niedaleko wypożyczalni. Tuż po przyjeździe przeszliśmy się do Pingo Doce (portugalska wersja Biedronki) na szybkie śniadanie. Niektóre z tych sklepów mają mini restauracje gdzie w dobrej cenie coś się przekąsi i wypije dobrą, mocną kawę.

Po przyjściu do wypożyczalni musieliśmy poczekać ok. 30 min, bo mieli całkiem spory ruch jak na początek czerwca. Odbiór odbył się bezproblemowo. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać przy odbiorze auta:

 1. Dokumenty. Upewnij się, że masz wszystkie wymagane dokumenty, w tym prawo jazdy, dowód osobisty, dokumenty do samochodu oraz ubezpieczeniowe. Co więcej, karta kredytowa/debetowa oraz dokumenty osobiste muszą być na imię i nazwisko osoby, na którą dokonano rezerwacji. W innym wypadku nie odbierzesz auta.
 2. Stan techniczny. Dokładnie sprawdź stan techniczny pojazdu przed jego przyjęciem. Obejrzyj karoserię samochodu pod kątem zadrapań, wgnieceń lub innych uszkodzeń. Najlepiej zrobić zdjęcia całemu samochodowi, aby mieć przy zwrocie dowód, że dane wgniecenie/zadrapanie już było. Najczęściej obsługa spisuje protokół odbioru i zaznacza wszystkie uszkodzenia – nie jest to jednak regułą. Dodatkowo sprawdź stan opon (czy przypadkiem nie wystają druty lub nie ma bieżnika).
 3. Stan wnętrza. Sprawdź wnętrze pojazdu i upewnij się, że jest czyste i w dobrym stanie. Upewnij się, że wszystkie funkcje, takie jak klimatyzacja, radio, światła, kluczyki są sprawne i działają poprawnie.
 4. Paliwo. Sprawdź ile paliwa jest w baku. W wielu przypadkach samochód jest wypożyczany z pełnym bakiem i powinieneś zwrócić go również z pełnym. Jeśli nie, wypożyczalnia może nałożyć na Ciebie opłatę za tankowanie, co kompletnie się nie kalkuluje. Czasami zdarza się tak, że dostajesz auto z 3/4 bakiem i z takim samym stanem musisz oddać.
 5. Przebieg. Jeżeli masz jakiekolwiek nałożone limity to odczytaj stan licznika kilometrów i zapisz go, a najlepiej zrób zdjęcie.
 6. Kontakt w razie awarii. Zapytaj, co powinieneś zrobić w przypadku awarii lub wypadku. Upewnij się, że masz numer alarmowy w razie nagłych sytuacji.
 7. Czas zwrócenia samochodu. Zwróć uwagę na godzinę, o której musisz zwrócić samochód. Opóźnienie może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Wypożyczenie auta w Portugalii – o czym pamiętać?

Standardowo wypożyczyliśmy auto na stronie DiscoverCars, co gorąco polecamy. Nigdy nie mieliśmy problemu z żadną rezerwacją. Jest jednak kilka kwestii, o których należy pamiętać:

 1. Lepiej zarezerwować wcześniej niż później. Nie tylko po to, aby mieć to z głowy, ale zauważyliśmy, że im bliżej było do dnia wylotu tym ceny były coraz wyższe. Najczęściej śledzimy ceny 1-2 miesiące przed wyjazdem (jak mamy zaplanowany wcześniej to nawet szybciej).
 2. Używaj filtrów, które najbardziej Ciebie interesują – wolisz automatyczną skrzynię biegów? Czy może manualną? Chcesz mieć szyberdach, a może kabriolet?
 3. Limity kilometrów – niektóre wypożyczalnie narzucają limity. Jeżeli tak jak my, planujesz zjechać całkiem spory kawałek Portugalii to jest to dość istotna sprawa.
 4. Depozyt. Czasami jest on śmiesznie niski, a innym razem bardzo wygórowany (np. 10 000€). Sprawdź też informację, czy depozyt można zapłacić gotówką, kartą debetową czy kredytową. My raz się nacięliśmy – akceptowali tylko karty kredytowe. Jednak infolinia DiscoverCars działa idealnie i okazało się, że jak dokupimy extra ubezpieczenie to depozyt nie będzie wymagany.
 5. Dodatkowo udogodnienia. Można wypożyczyć siedzenie dla dziecka, Via Verde na autostrady (o tym piszemy niżej), nawigację czy dodać dodatkowego kierowcę.
 6. Pełne ubezpieczenie. Możesz dokupić extra pełne ubezpieczenie za pośrednictwem DisvoverCars. Na miejscu, w wypożyczalni będzie ono znacznie droższe.

Zasady ruchu drogowego w Portugalii

Planując podróż samochodem po Portugalii warto zapoznać się nie tylko z zasadami ruchu drogowego, ale również z miejscowymi zwyczajami kierowców. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji na ten temat:

 1. Światła mijania. W Portugalii używanie świateł mijania w terenie zabudowanym jest obowiązkowe tylko podczas jazdy nocą. Natomiast w ciągu dnia należy włączyć światła mijania tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne utrudniają widoczność. W tunelach oraz na drodze z Aveiro do Vilar Formoso światła mijania są zawsze obowiązkowe.
 2. Limit alkoholu we krwi. Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Choć może to wydawać się niezbyt restrykcyjne, kary za przekroczenie tego limitu są wysokie, sięgając nawet 250 EUR.
 3. Korzystanie z telefonu komórkowego. Podczas jazdy zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego, chyba że używasz zestawu głośnomówiącego lub słuchawki bezprzewodowej. Kary za naruszenie tego przepisu mogą sięgać nawet 120 EUR.
 4. Pas bezpieczeństwa. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów samochodu. Kara za jazdę bez zapiętych pasów również wynosi 120 EUR.
 5. Wyposażenie samochodu. W każdym samochodzie konieczne jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej. Brak tych elementów może skutkować mandatem od 60 do nawet 300 EUR.
 6. Zwyczaje kierowców. W Portugalii kierowcy nie zawsze sygnalizują swoje zamiary na drodze, dlatego warto być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje. Klakson używany jest tylko w ostateczności, a kierowcy okazują duży szacunek pieszym, zawsze przepuszczając osoby czekające na przejście przez jezdnię.

Parkowanie

Większość dużych miast w Portugalii ma strefę płatnego parkowania. Czasami nawet obowiązują limity czasowe postoju. Istnieją dwie główne metody opłacania parkingu, czyli korzystanie z:

 • parkometrów,
 • aplikacji mobilnej.
IMG 4919
Aplikacje mobilne do płatnego parkowania w Portugalii

W Lizbonie można korzystać z aplikacji Emel ePark, która umożliwia wygodne opłacanie parkingu na podstawie lokalizacji pojazdu na mapie. Wystarczy wcześniej wpłacić minimum 10€, które zostaną użyte jako kredyt na opłacanie postoju. Aplikacja akceptuje płatności kartą Visa lub przez PayPal.

Pozostałe miasta mogą posiadać własne aplikacje do uiszczania opłaty za parking. Warto sprawdzić Telpark. Choć może nie być tak intuicyjna jak Emel ePark to umożliwia płatności w wielu miejscach, m.in.: Porto, Faro czy Beja.

Inna aplikacja to Via Verde Estacionar, która jest dostępna w miastach takich jak Cascais, Porto czy Vila Nova de Gaia.

Autostrady w Portugalii

Temat mógłby się wydawać prosty i nieskomplikowany, ale wcale tak nie jest. Portugalia posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg składającą się z autostrad (Autoestradas – AE), głównych tras (Itinerários Principais – IP), dróg uzupełniających (Itinerários Complementares – IC), dróg krajowych (Estradas nacionais – EN) oraz dróg miejskich (Estradas Municipais).

Najważniejsze trasy obejmują m.in.:

 • A1 między Lizboną, a Porto,
 • A28 między Porto, a Valença,
 • A22 między Faro, a Portimao,
 • A2 między Lizboną, a Algarve.
Ile kosztuje korzystanie z autostrad w Portugalii?

Koszt zależy od rodzaju pojazdu oraz pokonanego dystansu. Na przykład podróż autostradą A2 z Algarve do Lizbony może kosztować ok. 26 euro. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile dokładnie będzie kosztować taka podróż to możesz to zrobić korzystając z kalkulatora autostrad.

Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Istnieją dwa główne sposoby płatności za przejazd w Portugalii: manualny i automatyczny.

 • Manualny, inaczej biletowy polega na pobraniu biletu przy wjeździe na autostradę i zapłaceniu przy wyjeździe. Można to zrobić gotówką lub kartą płatniczą.
 • Automatyczny lub elektroniczny – eliminuje potrzebę posiadania biletu przy wjeździe na autostradę. Opłata za przejazd jest pobierana automatycznie, co zapewnia płynniejszy przepływ ruchu. Opisane są jako “electronic toll only”.  Przykładowo można korzystać z Via Verde.

Co to Via Verde? Elektroniczny system opłat drogowych, gdzie jest ona automatycznie pobierana z konta bankowego. Jest on przeznaczony wyłącznie dla posiadaczy identyfikatora Via Verde, który należy nabyć wcześniej w odpowiednim punkcie sprzedaży (www.viaverde.pt). Wypożyczalnie aut mogą posiadać taką opcję płatności, ale wcale nie muszą. Warto o nią zapytać, jeżeli planujesz korzystać z autostrad. Zwróć uwagę czy podczas rezerwacji nie masz opcji wykupu transmitera Via Verde.

Co jest bardzo ważne! W Portugalii na wszystkich punktach poboru opłat zapłacisz w sposób automatyczny, ale nie na wszystkich w sposób manualny. Istnieją w Portugalii autostrady, na których tylko można płacić w sposób automatyczny. Dlatego przed podróżą warto sprawdzić, jakie są możliwości płatności na konkretnych trasach, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Są one zaznaczone na załączonej mapie z siecią autostrad. Na czerwono są zaznaczone te odcinki, na których zapłacisz jedynie automatycznie/elektronicznie.

autostrady Portugalia ceny wypożyczenie auta w Portugalii

Więcej o płatnościach elektronicznych przeczytasz na oficjalnej stronie portugalskich autostrad.

Cena paliwa Portugalia

Ceny paliw zmieniają się niesamowicie szybko, dlatego warto sprawdzać je na bieżąco. Generalnie jest trochę drożej niż w Polsce. Ceny paliwa sprawdzisz np. tutaj.

DSC02036

Wypożyczenie auta w Portugalii – podsumowanie

Dobrnęliśmy do końca. Wyszło tego całkiem sporo, ale poruszyliśmy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące wypożyczenie auta w Portugalii.

Życzymy udanej podróży i niesamowitych przygód! Jeżeli szukasz miejsc, które warto odwiedzić na tej cudownej wyspie to zajrzyj do naszych wpisów z Portugalii. Polecamy między innymi wpis o miejscach poza utartym szlakiem.

W przypadku pytań można zadawać je w komentarzu lub zajrzyj na nasze media społecznościowe.

Jak wyglądała nasz trasa po Portugalii w filmach poniżej*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *