Taormina Castelmola Sycylia Włochy
|||

Taormina i Castelmola – co warto zobaczyć?

Podziel się artykułem z innymi

Perła Sycylii? Czyli piękna Taormina!

Będąc na wschodnim wybrzeżu pięknej włoskiej wyspy jaką jest Sycylia nie można pominąć tego miasta – mowa o Taorminie, a jednocześnie jej okolicach.

Taormina – co tu takiego niezwykłego?


 • Położenie – miasto usytuowane jest na wzgórzu Monte Tauro na wysokości ponad 204 m n.p.m. Zobaczyć stąd można wybrzeże Morza Jońskiego, najwyższy wulkan w Europie, czyli Etnę, a także Kalabrię – Włochy kontynentalne.
 • Stare miasto – uliczki z restauracjami i przeróżnymi sklepikami. Wszystko jest ze sobą spójne i ładnie się komponuje.
 • Kultura i Sztuka – Taormina jest bogata w kulturę i sztukę. Możesz odwiedzić muzea, galerie sztuki i uczestniczyć w koncertach i festiwalach kulturalnych.
 • Kuchnia sycylijska to prawdziwa uczta dla podniebienia. W Taorminie można spróbować wyśmienitych potraw i lokalnych przysmaków, takich jak arancini (ryżowe krokiety – polecamy pójść do Rosticceria Da Cristina) i cannoli (ciastka z ricotty oraz ze słynnym nadzieniem pistacjowym – niebo w gębie! Polecamy La Pignolata Guinness).
 • Winnice i wina. Sycylia jest znanym regionem winiarskim. Możesz odwiedzić winnice na zboczach Etny i spróbować wyjątkowych sycylijskich win.

Już w starożytności zachwycano się Taorminą. Zdaje nam się, że to wszystko przez ten pierwszy wymieniony punkt 🙂 W dawnych czasach zjeżdżali tutaj artyści, wielcy globtroterzy, arystokraci i magnaci. Jeden z pisarzy stwierdził:

„Jeśli ktoś, kto będzie mógł spędzić tylko jeden dzień na Sycylii i spytałaby cię, co trzeba zobaczyć, odpowiedz bez zastanowienia: Taorminę!”

Jachty, katamarany, prywatne wycieczki zatrzymują się w Giardini Naxos, aby dojechać do Taorminy i skosztować tutejszych specjałów oraz poczuć klimat miasta. Właśnie we wspomnianym mieście nocowaliśmy. Zjeżdżają tu zamożni – nigdy w życiu nie widzieliśmy tylu Ferrari i Maserati.

Pomimo, że Taormina to bardzo turystyczne miejsce to nas totalnie urzekło.

Co zobaczyć w Taorminie?


Teatr Grecki (Teatro Greco)

Tak, tak, grecki, a nie rzymski. Został on wybudowany przez Greków, a przebudowany przez Rzymian. Główne zmiany to przebudowa części amfiteatru na arenę walk gladiatorów oraz przygotowanie systemu odprowadzania wody pod sceną na wypadek powodzi. To antyczny amfiteatr, w którym odbywają się koncerty i spektakle. Oferuje niesamowite widoki na Morze Jońskie i wulkan Etna. Polecamy wybrać się na zachód słońca.

Bilet wstępu: 10€
Godziny otwarcia różnią się od sezonu/bieżącego miesiąca, więc warto sprawdzić przed przyjazdem.

Piazza IX Aprile

Centralny plac w Taorminie, gdzie znajduje się wiele kawiarni i restauracji. To miejsce tętni życiem! Plac ten to serce historycznego centrum Taorminy i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Nazwa placu nawiązuje do daty 9 kwietnia, która symbolizuje moment, kiedy na Sycylii zakończono dominację hiszpańską i stała się częścią Królestwa Włoch.

Plac jest otoczony charakterystycznymi budynkami w stylu barokowym i śródziemnomorskim, a głównym punktem orientacyjnym jest kościół św. Józefa (Chiesa di San Giuseppe) z charakterystyczną kopułą. Jednak to widok z placu jest jego największym atutem. Z północnej strony roztacza się zapierający dech w piersiach widok na wulkan Etna, który często zdobi niebo swoim dymem i popiołem. Z południowej strony Piazza IX Aprile widać Morze Jońskie.

Isola Bella

Przyrodnik Richard Gere zakwalifikował to miejsce jako “najpiękniejszą perłę na świecie”. To mała wyspa połączona z lądem mostem. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Taorminie i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych na Sycylii.

DSC04065 HDR

Wyspa jest często określana mianem przyrodniczego raju. Wokół niej rozciąga się wspaniała przyroda, a woda jest krystalicznie czysta. W okolicach wysepki można nurkować i obserwować morskie życie, a otaczające ją klify tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz.

Na Isola Bella znajduje się także willa, która kiedyś była własnością Lady Florence Trevelyan, brytyjskiej arystokratki, która osiedliła się na Sycylii. Obecnie willa jest otwarta dla zwiedzających.

Zamek Taormina (Castello di Taormina)

To historyczna warownia znajdująca się w sercu tej urokliwej miejscowości jaką jest Taormina. To jedna z najbardziej ikonicznych atrakcji miasta i ważny punkt orientacyjny. Zamek został zbudowany w XII wieku przez Arabów, a później przebudowany przez Normanów. Stanowił on część systemu obronnego Taorminy, pełniąc funkcję fortyfikacji chroniącej miasto przed ewentualnymi najazdami.

Dziś Zamek Taormina to piękne miejsce, które przyciąga turystów ze względu na swoją historię i niezwykłe położenie. Zamek oferuje wspaniałe widoki na Morze Jońskie oraz panoramę Taorminy, co czyni go doskonałym miejscem do fotografowania.

Zamek Taormina, Sycylia. Włochy
Via Corso Umberto

To główna ulica miasta, którą spacerują zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Ruch samochodowy jest tu zakazany, więc jest to mekka dla wędrówek pieszych. Spacerując warto rozglądać się po budynkach, które łączą różne style – od śródziemnomorskiego po barokowy i normański.

Koniec ulicy prowadzi na Piazza IX Aprile, serca Taorminy, o którym pisaliśmy już wyżej.
Dla miłośników mody, Via Corso Umberto to miejsce, gdzie znajdują się ekskluzywne butiki i sklepy z luksusową odzieżą.

Uwaga! Jeśli odwiedzacie Taorminę w maju, to idealnie możecie trafić na festiwal kwiatów. Via Corso Umberto zamienia się w magiczny ogrodowy festiwal.

Wieczorem Via Corso Umberto tętni życiem.

Brama Katarzyny (Porta Catania).

To jedna z urokliwych bram wjazdowych do historycznego centrum Taorminy. Ta starożytna brama jest ważnym punktem orientacyjnym i historycznym symbolem miasta.

Brama Katarzyny została zbudowana w XVII wieku, a jej nazwa pochodzi od klasztoru Katarzynka (Chiesa di Santa Caterina), który był niegdyś położony w pobliżu bramy. Charakteryzuje się piękną, kamienno-żelazną fasadą oraz dwiema dużymi okrągłymi wieżami, które nadają jej wyjątkowy charakter. To także punkt wyjściowy do eksploracji Via Corso Umberto.

Willa Comunale

Znana również jako Villa Comunale di Taormina, to uroczy miejski park w Taorminie. To jedno z tych miejsc, które pozwalają odpocząć od miejskiego zgiełku. Willa Comunale położona jest na stokach wzgórza, co sprawia, że oferuje zapierające dech w piersiach widoki na morze i okoliczne góry.

Park jest pełen egzotycznych roślin, kolorowych kwiatów i zieleni, co tworzy niesamowitą atmosferę. To popularne miejsce na spacery, jogging i pikniki wśród mieszkańców. Jest to też dobre miejsce na podziwianie zachodu słońca.

Giardini della Villa Comunale

To kolejny piękny ogród, gdzie można się zrelaksować i pospacerować.

Castelmola


Położona 529 m n.p.m. nad Taorminą zdecydowanie jej nie przypomina. 

 • Nie urzeka zabudową – chociaż jest ładna. 
 • Zamek na szczycie to w sumie ruiny – nic szczególnego.
 • Dojazd tutaj to serpentyny – może zakręcić się w głowie
 • Kilka kościołów – one są wszędzie!

A jednak Castelmola jest wyjątkowa 😊

Wszystko przez to położenie! Widać stąd wybrzeże, Taorminę oraz inne miasta i wciąż buchającą Etnę. Plac główny, nazwany Piazza del Duomo, jest sercem miasteczka i idealnym miejscem na odpoczynek przy kawie. W samym Castelmola znajduje się kilka uroczych kawiarni i restauracji, gdzie można spróbować lokalnych specjałów, takich jak granita, słynne ciasteczka migdałowe oraz tradycyjne dania sycylijskiej kuchni. Mamy do polecenia jedną restaurację z domowym włoskim jedzeniem i cudnym widokiem na Etnę, mowa o Gallo Cedrone. Wino z takim widokiem smakuje 5 razy lepiej.

Castelmola Sycylia Włochy

Dodatkowo polecamy pójść do 📍Chiesa di S. Biagio – tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej. Byliśmy zupełnie sami, a widok na wybrzeże i Etnę był tylko nasz. To właśnie przy tym kościółku, w sumie kaplicy spędziliśmy najwięcej czasu. Nie mogliśmy się napatrzeć na wulkan. Zwykle mamy do nich pecha i nie widzimy czubka, a tutaj mieliśmy Etnę w całej okazałości.

Lista punktów do zrobienia w Castelmola:

 • Spróbować Vino alla Mandorla, czyli migdałowe zwane także Il Blandanino. Wino deserowe – sama słodycz.
 • Zatrzymać się lub wstąpić do Baru Turrisi – męski członek jest tam dosłownie wszędzie.
 • Pójść na punkt widokowy Chiesa di S. Biagio – koniecznie!
 • Wejść na zamek tzn. ruiny – stąd jest panorama 360 stopni
 • Zaglądać do wszystkich uliczek w poszukiwaniu pięknych widoków!

Punkty widokowe na Taorminę, Etnę i okolice


📍Hilltop View of Taormina – można bez problemu dostać się tutaj z miasta, jednak pamiętajcie, że trzeba pokonać sporo schodów. Nie zapomnijcie zabrać wody! 😄

📍Belvedere di Via Pirandello – ten punkt jest w Taorminie, przy barze. Widać stąd Isola Bella, czyli uroczą wysepkę, na którą można się dostać przepływając mały przesmyk. Inna opcja to wypożyczenie łódki.

📍Piazza IX Aprile w środku miasta – piękny widok na wybrzeże oraz Etnę.

📍Villa Comunale di Taormina, czyli ogrody miejskie. Mniej osób niż na placu powyżej, a widoki jeszcze lepsze.

📍 Zamek w Castelmola, którego ruiny są na samym szczycie, więc stąd nic Was nie ogranicza!

📍 Chiesa di S. Biagio – najlepszy punkt z widokiem na Etnę. Tutaj jedliśmy zabrane ze sobą śniadanie. W międzyczasie zaszły tu tylko 2 osoby. 

Castelmola Sycylia Włochy

Parkingi w Taorminie


Darmowych brak, a jeżeli już myślisz, że udało się znaleźć to lepiej dobrze przeczytać znaki. Najprawdopodobniej jest on darmowy tylko dla mieszkańców. Jest jednak sporo parkingów płatnych – ceny powalają, ale jak trzeba, to trzeba.

Możemy polecić jeden z większych parkingów, czyli Porta Catania, który znajduje się w pobliżu bramy Porta Catania (jednej z głównych bram wejściowych do historycznego centrum Taorminy). Ceny za parking w sezonie: 1h = 5, 2h = 10, 3h = 11, 6h = 13, 10h = 17, 24h = 28. Aktualne ceny warto sprawdzić na oficjalnej stronie Porta Catania, czyli tutaj.

Ewentualnie CaNova Parking Taormina. Ceny: 2h = 7, 3h = 10, 5h = 15, 8h = 20, 24h = 30. Ceny za parking mogą się różnić od sezonu – poza wakacjami są niższe, w szczycie sezonu wyższe. [ceny z 2023 roku]

Warto jednak zaznaczyć, że w sezonie turystycznym i w okresach dużego natężenia ruchu może być trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe w Taorminie, a co więcej utknąć w korku 🙂 Zawsze warto przyjechać tu z samego rana lub rozważyć alternatywę w postaci transportu publicznego lub zostawić samochód poza miastem i przejść się na spacer.

Jeżeli planujesz wynająć auto to polecamy DiscoverCars – zawsze z niego korzystamy i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów. O czym pamiętać podczas wypożyczania oraz o ruchu drogowym na Sycylii piszemy tutaj. Polecamy zajrzeć 🙂

Noclegi w okolicy Taorminy


Noclegi tutaj rozchodzą się jak ciepłe bułeczki i są zdecydowanie wyższe niż w okolicy. My trochę za późno zaczęliśmy szukać noclegu i została nam tylko okolica – nocowaliśmy w Giardini Naxos. Nie był to dla nas problem, bo na cały nasz pobyt wypożyczyliśmy samochód. Posiadając auto należy pamiętać, aby hotel miał prywatny parking! Nasze propozycje – dwie pierwsze poza Taorminą, a dwa ostatnie w mieście. Giardini Tao daniele w Giardini Naxos jest prowadzona przez Magdę z Polski – bardzo miła i pomocna 🙂

Podsumowanie


 • Polecamy poświęcić minimum 2-3 pełne dni na zwiedzanie Taorminy – naprawdę warto zatrzymać się tutaj dłużej pomimo tłumów
 • Jest to perła Sycylii, więc ceny są trochę wyższe niż w innych miastach. Turystów też nie brakuje.
 • Taorminę polecamy zwiedzać poza sezonem (wakacjami), kiedy tłumy turystów przytłaczają.
 • Parkowanie – w Taorminie jest kilka publicznych parkingów (wszystkie płatne), dlatego jeżeli macie wypożyczone auto, a chcecie nocować w mieście to od razu pytajcie hotelu/pensjonatu o prywatny parking. Ceny publicznych powalają.
 • Z uwagi na liczne spacery po stromych uliczkach i szlakach, zadbaj o wygodne buty do chodzenia.
 • Rezerwuj nocleg z wyprzedzeniem!
 • Jest jeden dzień każdego miesiąca na Sycylii, ba! We Włoszech! Kiedy wszystkie muzea i obiekty historyczne są za darmo. Mowa tu o każdej pierwszej niedzieli miesiąca. Jeżeli idealnie traficie w taką niedzielę to dobrze zaplanować wycieczkę po płatnych atrakcjach. Z pewnością traficie na większe tłumy turystów niż zazwyczaj – nawet poza sezonem.

Nasz film z pobytu na wschodniej części Sycylii*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł “Taromina i Castelmola – co warto zobaczyć” jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *