Cytadela Hue, Wietnam
|||

Cesarskie miasto Hue – co warto zobaczyć?

Podziel się artykułem z innymi

Hue – wstęp oraz atrakcje


Hue leży nad rzeką Perfumową, zaledwie kilkanaście kilometrów od brzegów Morza Południowochińskiego, oddalone o 670 km od Hanoi i 1000 km od Hồ Chí Minh. Większość turystów traktuje Hue jako krótki przystanek pomiędzy południem, a północą kraju. Jednak warto zatrzymać się tutaj na kilka dni, aby zwiedzić królewską cytadelę i odkryć okoliczne tereny. A co plecamy ?

Zakazane miasto, czyli Cytadela w Hue

W Huế historię można poczuć na każdym kroku. To miejsce stanowiło kluczowe centrum polityczne, kulturalne i religijne w minionych wiekach. Huế to również niezaprzeczalna potęga architektoniczna, z monumentalną królewską cytadelą, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Budowę imponującej twierdzy-pałacu rozpoczął w 1805 roku cesarz Gia Long z dynastii Nguyễn. Ten kompleks to nie tylko budowle i fortyfikacje, ale także tajemnicze labirynty korytarzy, ogrody, gdzie władca prowadził ceremonie. Dziś, mimo zniszczeń wojennych, część z tych budowli została odbudowana – między innymi Biblioteka Królewska i Teatr Królewski, gdzie do tej pory odbywają się przedstawienia.

DSC01230 Enhanced NR

Jedną z najsłynniejszych budowli jest Brama Południowa, która jest głównym wejściem do fascynującej historii tego miejsca. Można tu zobaczyć rzeczy używane tylko przez cesarzy i ich świtę oraz wyobrazić sobie wojskowe parady i religijne procesje, które były organizowane na głównym placu.

Choć niektóre części cytadeli pozostają zniszczone, na terenie zachowało się wiele zabytkowych elementów, takich jak Pałac Niebiańskiej Harmonii, gdzie cesarze brali udział w ceremoniach.

Wizyta w tym miejscu to podróż w czasie. Miejsce staje się coraz bardziej popularne, więc należy się przygotować na tłumy turystów (choć nie jest to zasada). Warto skorzystać z licencjonowanych przewodników, by poznać historię tego miejsca. Można takiego wynająć z wyprzedzeniem tutaj – dodatkowo trzeba doliczyć bilet wstępu.

Ceny biletów do Cytadeli, jak także do innych atrakcji są widoczne w tabelach poniżej. Warto zastanowić się nad biletem ‘combo‘, jeżeli masz w planie odwiedzić minimum 2 mauzolea (o nich jest następny podpunkt o atrakcjach). My zdecydowaliśmy się na ten z dwoma mauzoleami. Jest on dwudniowy, więc pierwszego dnia po południu wybraliśmy się do Cytadeli, a kolejnego dnia pojechaliśmy do grobowców.

Cytadela Hue cena

Wszystkie bilety combo są dwudniowe. Zwróć uwagę, że w nr 1 możesz sam wybrać, które grobowce chcesz odwiedzić, w opcji nr 2 są z góry narzucone. Istnieje możliwość rezerwacji biletów z wyprzedzeniem tutaj.

Cytadela Hue cena

Inna opcja to wycieczka całodniowa, w której zawarty jest rejs po rzece Perfumowej, mauzolea, pagoda oraz cytadela.

Mauzolea, czyli grobowce królewskie

Na malowniczych brzegach Rzeki Perfumowej, kilka kilometrów na południe od Huế, leżą mogiły cesarzy Nguyễn. Starożytni monarchowie wierzyli, że życie ziemskie to jedynie przystanek w podróży ku wiecznemu raju. Dlatego też wznosili imponujące mauzolea, by zapewnić sobie dostatek po śmierci.

Mauzolea cesarskie to kompleksy budowli składających się z pięciu części. Od pawilonu, gdzie czczono osiągnięcia i cnoty cesarza, po świątynię ku czci władców. Wnętrze skrywało zamknięte grobowce otoczone murem, a przylegający dziedziniec z kamiennymi posągami koni i wojska dodawał majestatyczności. Wokół często znajdowały się jeziorka otoczone kwiatami lotosu i drzewami.

W okolicach Hue jest całkiem sporo grobowców, które są porozrzucane po całkiem sporym obszarze. Jeżeli chciałoby się zwiedzić je wszystkie jednego dnia, to jest to niewykonalne. Dlatego wiele agencji turystycznych oferuje wycieczki do poszczególnych mauzoleów. Często popularną formą zwiedzania jest kilkugodzinny rejs po Rzece Perfumowej w trakcie którego odwiedza się najważniejsze mauzolea. Oczywiście można dotrzeć do grobowców samodzielnie np. samochodem, motocyklem lub rowerem. Standardowo polecamy wypożyczyć skuter i zwiedzać okolice niezależnie.

Poniżej opisujemy dwa odwiedzone przez nas mauzolea oraz dodatkowo te najpopularniejsze (ostatnie z wymienionych). Bilety wstępów udostępniliśmy wyżej, w rozdziale o Cytadeli.

Mauzoleum Minh Mang

Mauzoleum cesarza Minh Mạng jest jedynym grobowcem na zachodnim brzegu rzeki, otoczonym pięknymi, zielonymi drzewami. Chociaż powstało za panowania cesarza, zbudował je ostatecznie jego następca, Thiệu Trị. Minh Mạng pragnął stworzyć spokojne miejsce odpoczynku po śmierci, dlatego umieścił swój grobowiec w malowniczym parku. Otaczające ogrody są zaprojektowane z myślą o wieczności, a nad jeziorem i malowniczymi sadzawkami wznoszą się cesarskie pawilony. Piękne miejsce i zdecydowanie warte odwiedzenia.

Podobnie jak inne mauzolea, to także składa się z pięciu części: kamienia nagrobnego z biografią cesarza, świątyni ku czci władców, grobowca otoczonego murem, dziedzińca z posągami słoni, mandarynów i koni oraz stawu z kwiatami lotosu. Brama do grobu otwierana jest tylko raz w roku, w rocznicę śmierci cesarza.

Bardzo podobało nam się to miejsce ze względu na cudowny ogród.

Mauzoleum Khai Dinh

Grobowiec cesarza Khải Định to imponujący obiekt z masywną, żelazną bramą, która stanowi wejście do jego mauzoleum. Wewnątrz są kamienne posągi żołnierzy, którzy czuwają nad spokojem swojego władcy. Choć grób z zewnątrz wydaje się dość ponury, to w środku zachwyca bogatymi, kolorowymi mozaikami.

Khải Định był przedostatnim władcą Wietnamu, a jego czas panowania był pod kontrolą Francji, czyt. był ich marionetką. Budowa tego mauzoleum trwała aż 11 lat i spotkała się z wieloma kontrowersjami. Główne schody prowadzą na dziedziniec, gdzie znajdują się posągi mandarynów, łączące w sobie cechy kultury wietnamskiej i zachdoniej. Nad schodami wznosi się główny budynek, którego mury i sufit pokryte są malowidłami przedstawiającymi cztery pory roku.

DSC01527 Edit

Wnętrze mauzoleum skrywa wykonany z brązu pomnik cesarza, a szczątki Khải Định spoczywają 18 metrów pod tą imponującą statuą. Każdy skrawek ściany to prawdziwa uczta dla oczu, z niesamowitymi mozaikami wykonanymi z porcelany i szkła. Jednym słowem – jest tutaj przepych.

Oba mauzolea totalnie się od siebie różnią, więc warto odwiedzić oba (tak jak zrobiliśmy to my).

Mauzoleum Tự Đức

Grobowiec cesarza Tự Đức ukryty jest pośród zielonych wzgórz. To miejsce spoczynku czwartego władcy dynastii Nguyễn. Mauzoleum jest podobno jednym z najbardziej imponujących, a przez to najchętniej odwiedzanym przez turystów.

Kompleks został zaprojektowany przez samego cesarza i służył mu jako rezydencja za życia oraz jako miejsce wiecznego spoczynku. Składa się z pawilonów do mieszkania, pawilonu herbacianego i pięknego parku, w którym władca polował i pisał wiersze. Tự Đức słynął z zamiłowania do luksusu, miał wiele żon (podobno aż 104) i konkubin oraz pozostawił po sobie około 4 tysiące wierszy.

Mauzoleum było dość mocno krytykowane ze względu na ogromne wydatki, co wywołało niezadowolenie wśród ludu. Nawet doszło do spisku mającego na celu obalenie władcy. Po śmierci ukryto jego ciało w obawie przed grabieżą. Osoby, które znały dokładne miejsce pochowku zostały zabite. Poniższe zdjęcie zostało pobrane z darmowej bazy w Internecie.

Tu Doc Mauzoleum

W okolicy Hue jest znacznie więcej grobowców – większość z nich zaznaczyliśmy na mapie w rozdziale “mapa atrakcji w Hue”, który znajdziesz poniżej.

Thien Mu Pagoda

Thiên Mụ to majestatyczna pagoda, wznosząca się nad brzegiem Rzeki Perfumowej. Jest drugim najważniejszym symbolem miasta tuż obok Cytadeli. Pagoda Thien Mu jest oddalona o około 5 km od centrum Hue.

W kompleksie wyróżnia się wieża Phước Duyên, mierząca imponujące 21 metrów. Została wzniesiona w 1844 roku. Obok wieży znajdują się pawilony:

  • jeden z kamienną kolumną, na której wyryto historię budowy i poezję cesarza Thiệu Trị
  • drugi skrywający dzwon o wadze 3285 kg, którego dźwięk rozbrzmiewa w promieniu 10 km od świątyni.

Historia Thiên Mụ jest nie tylko ciekawa, ale i smutna. W 1963 roku buddyjski mnich Thích Quảng Đức dokonał samospalenia w proteście przeciwko reżimowi prezydenta Diema. To tragiczne wydarzenie wywołało szerokie protesty i demonstracje. Na terenie przyklasztornym można zobaczyć wystawiony samochód, którym mnich pojechał do Sajgonu, gdzie na jednym z największych skrzyżowań spalił się. W Internecie można znaleźć film z tego zdarzenia.

Opuszczony park wodny w Wietnamie

Sporo osób twierdzi, że jest to miejsce poza utartym szlakiem, rzadko odwiedzane, z nutką dreszczyku. Może kilka lat temu tak było. Aktualnie jest to dość popularna atrakcja w pobliżu Hue.

Krąży tu kilka historii co sie stało, że park został opuszczony. Coś nam się zdaje, że prawdy już się nie dowiemy. Jedna z teorii mówi, że właścicielami byli Wietnamczyk i jakiś obcokrajowiec. Interes bardzo dobrze się kręcił, więc ten pierwszy stwierdził, że przejmie biznes. Wspólnicy się pokłócili i zostawili przybytek. Druga teoria mówi, że park wodny nie cieszył się popularnością i właściciele zbankrutowali.

DJI 0216 HDR
Mapa atrakcji w Hue

Poniżej udostępniamy naszą mapę atrakcji w Hue, na której znajdziesz wszystkie miejsca, które opisujemy powyżej oraz pozostałe mauzolea i restauracje. Jak widać, jest tu całkiem sporo miejsc do zobaczenia.

Inne atrakcje w Hue?
  • Rejs po rzece Perfumowej smoczą łodzią, aby odwiedzić pobliską Pagodę Thien Mu oraz dwa mauzolea. Zwróć uwagę, że w cenie nie są zawarte bilety wstępu do grobowców.
  • Całodniowa wycieczka po najważniejszych miejscach w Hue, czyli odwiedza się 2 grobowce, Cytadelę oraz Pagodę Thien Mu. Dodatkowo jest wliczony rejs po rzece. Podobną wycieczkę znajdziesz tutaj. Różni się ona tylko tym, że możesz wybrać prywatną wycieczkę lub w małej grupie oraz miasto, z którego chcesz rozpocząć przygodę tj. z Hue, Da Nang lub Hoi An.
  • Wycieczka DMZ, czyli coś idealnego dla osób, które interesują się wojską wietnamską. Odwiedza się Vinh Moc Tunnel – największy i najdłuższy tunel w Wietnamie, lotnisko Ta Con z pozostałościami wojennymi np. samolotami, czołgami, artylerią oraz most Hien Luong, które kiedyś dzielił Wietnam na północny i południowy.
  • Kolejna propozycja to spacer po Parku Narodowym Bach Ma. Całodniowy trekking podczas którego odwiedza się krainę Pięciu Jezior, wodospady Quyen i Hai Vong Dai.

Jak zwiedzać Hue?


Jeżeli planujesz odwiedzić jedynie Cytadelę to wystarczy wybrać dogodny nocleg i zwiedzać Hue na nogach. Pamiętaj jednak, że miasto jest całkiem spore. Inna opcja to wypożyczenie roweru.

Najlepsze opcja to oczywiście skuter. Hotele najczęściej mają w swojej ofercie wypożyczenie jednoślada albo pomagają w jego znalezieniu. Według nas jest to idealne rozwiązanie, jeżeli planujesz odwiedzić okoliczne mauzolea oraz inne atrakcje samodzielnie. Ceny zaczynają się od 100.000 dong ~18 zł. Jest ona uzależniona od modelu skutera, jego stanu oraz na jak długo planuejsz go wypożyczyć. Pamiętaj, aby się targować!

Jak dojechać do Hue?


Bez najmniejszego problemu można tutaj dojechać z największych miast z północy m.in. z Hanoi lub popularnego Tam Coc (Ninh Binh), ale także z południa. Z pobliskiego Da Nang lub Hoi An, ale także z oddalonego Sajgonu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę odległości i dobrze zaplanować podróż. Polecamy do tego używać 12GoAsia:

Powered by 12Go system

Gdzie zjeść w Hue?


W Hue znajdziesz całkiem sporo restauracji z genialnym, lokalnym jedzeniem. Nie brakuje także kawiarni. Na mapie z “Hue atrakcje” zaznaczyliśmy wszystkie polecane miejsca. Tutaj wspominimy o 2 miejscach, które w szczególności przypadły nam do gustu. Hue ma swoje lokalne dania, które warto spróbować:

  • Bún Bò Huế. To popularne danie, które jest rodzajem zupy z wołowiny, makaronu ryżowego i różnorodnych przypraw. Charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem.
  • Bánh Khoái. Jest to rodzaj placka z tapioki, nadziewanego krewetkami, wieprzowiną lub grzybami. Podaje się je z sałatką i dipem.
  • Nem Lụi. To rodzaj mięsa grillowanego na patyku z trawą cytrynową, zazwyczaj wieprzowego, podawanego z różnymi dodatkami i sosem rybnym.
  • Cơm Hến. To danie z małżami gotowanymi w różnych przyprawach, podawane z ryżem. Zazwyczaj dodaje się do niego warzywa i sos rybny.
  • Bánh Bèo. Małe, okrągłe ryżowe ciastka, które są gotowane na parze i podawane z różnymi dodatkami, takimi jak krewetki suszone, cebula lub skórka wieprzowa.

Pierwsze miejsce to Cozy Restaurant ( Huế ), które było naszą ulubioną restauracją. Jedliśmy tutaj codziennie, bo dosłownie każde danie było wyśmienite. W szczególnośći polecamy ‘Hue speciality’. Nr 1 to “BBQ pork + spring rolls” – niebo w gębie! Sajgonki to kolejny przysmak.

Drugie miejsce to Bà Tám-Món Ngon Ba Miền-Taste Of Viet Nam by Nook Eatery – tutaj także najlepiej próbować lokalne przysmaki.

Gdzie nocować w Hue?


Im bliżej Cytadelii tym lepiej. Duża baza noclegowa jest jednak po drugiej stronie rzeki Perfumowej. My właśnie tam się zatrzymaliśmy. Bez problemu można znaleźć dobrą restaurację z wietnamską kuchnią oraz kawiarnie. Przed podjęciem decyzji sprawdź odległość noclegu od Cytadelii – może wydawać się, że jest blisko, a w rzeczywistości okazuje się, że jest oddalona o 3-4 km. Jeżeli planujesz wypożyczyć skuter to odległości nie mają tu najmniejszego znaczenia. Standardowo nasze propozycje noclegów:

Kiedy odwiedzić Hue? Pogoda


Hue znajduje się w obszarze klimatu tropikalnego. W porze suchej, od marca do sierpnia, temperatury potrafią wzrosnąć nawet do 35-40°C. W okresie deszczowym, czyli od sierpnia do stycznia jest zazwyczaj chłodniej, a w ciągu dnia temperatura rzadko spada poniżej 20°C. Przez większą część roku obserwuje się tu obfite opady deszczu, a okres suchy jest krótki. Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 3000 mm.

Ile dni zostać w Hue?


Minimum to 2 pełne dni, aby mieć czas na odwiedzenie choć jednej Pagody, Cytadelii oraz 2-3 mauzolea. Jeżeli możesz zostać jedynie 1 dzień to radzimy skupić się na atrakcjach w samym mieście Hue. My mieliśmy trochę więcej czasu i zostaliśmy tutaj 3 dni, aby bez zbędnego pośpiechu zobaczyć najważniejsze punkty.

Polecamy zajrzeć do artykułu “Co warto wiedzieć jadąc do Wietnamu“, gdzie spisaliśmy najważniejsze informacje przed przyjazdem do tego kraju, m.in. piszemy o wizie, szczepieniach, bankomatach, jedzeniu itd.

Nasz film na YouTube z Cesarskiego Hue



*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *