Lizbona i Sintra
||

Lizbona i Sintra na weekend

Podziel się artykułem z innymi

Lizbona! Planujesz krótki wypad do stolicy Portugalii? To idealny wpis właśnie dla Ciebie! Warto odwiedzić nie tylko Lizbonę, ale także pobliską Sintrę, która jest niesamowita!

Lizbona


Pierwsze skojarzenie z Lizboną? Dla nas są to żółte tramwaje, które są wszechobecne na pamiątkach z Portugalii. Jest to ikona stolicy, ale także całego państwa. Zapraszamy na wspólną wycieczkę nie tylko po Lizbonie. Okoliczna Sintra i Cabo da Roca, także jest warta odwiedzin. Zacznijmy jednak od początku.

Tramwaj nr 28

W Lizbonie naszą główną atrakcją było latanie za najbardziej znanym tramwajem na świecie o numerze 28. Trasa jego wiedzie przez popularne miejsca w stolicy:

 • Katedra Se, 
 • Zamek São Jorge, 
 • Basilica da Estrela,
 • National Pantheon,
 • Miradouro da Graça – punkt widokowy,
 • Arco da Rua Augusta – Łuk Triumfalny,
 • Muzeum Sztuki Dekoracyjnej,
 • Miradouro das Portas do Sol – punkt widokowy,
 • i wiele, wiele więcej.

Ciekawostką jest to, że ten żółty tramwaj jeździ od 1914 roku, a trasa ma ok. 7km. Koszt biletu w jedną stronę to 3€. Przejażdżka trwa ok. 1h. Jest to idealna opcja dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zwiedzanie miasta. W ten sposób macie 2w1 – zwiedzanie + przejażdżka kultowym tramwajem.

Nam najbardziej zależało na uchwyceniu tramwaju na zdjęciu. Takim oto sposobem wróciliśmy do domu z masą fotek tego pojazdu.

Główne atrakcje w Lizbonie

O Lizbonie można by było pisać i pisać… Ale skupimy się na najważniejszych rzeczach. Co warto zobaczyć/zrobić?

 • Główny plac z łukiem triumfalnym Arco da Rua Augusta
 • Słynną dzielnicę Alfama
 • Samo centrum Lizbony, czyli dzielnicę Baixa, która była dzielnicą produkcyjno-handlową. Najlepszym tego dowodem są nazwy ulic np. Rua Aurea, czyli ulica złota pełna pracowni jubilerskich, Rua da Prata – srebrna czy Rua dos Sapateiros, czyli szewców. Oczywiście aktualnie nie ma już śladu po rzemieślnikach. Zastąpiły je kramarze, restauracje i ogólnie pojęte usługi.
 • Kolejne dwie dzielnice – Chiado i Bairro Alto. Pełno tu kamienic wyłożonych słynnymi płytkami azulejos.
 • Odwiedzić ‘różową ulicę’ tylko po to, aby zrobić sobie fotkę przy zwisających parasolach.
 • Spróbować w centrum Lizbony tradycyjnego ciastka, czyli Pastel de Nata w oficjalnej wytwórni!
 • Odpocząć w ogromnym Parku Eduardo VII, który umiejscowiony jest na pochyłym terenie. Fontanny, drzewa, ławeczki – chillout.
 • Sfotografować żółty tramwaj 😅
 • Odwiedzić zamek São Jorge lub chociaż wejść na wzgórze
 • Wejść na kilka punktów widokowych m.in Miradouro de Sao Pedro de Alcanatra, Miradouro de Santa Catarina, Miradouro  da Graca.
 • Pojechać do Belem, aby zobaczyć Twierdzę, Klasztor Hieronimitów i spróbować sławne Pastel de Belem (TIP: dwa pierwsze obiekty są zamknięte w poniedziałki). Można także wybrać się na wycieczkę rowerową do Belem.
 • Pojechać do Sintry.
Ile potrzeba czasu, aby zwiedzić Lizbonę? Lisboa Card

To zależy czy lubisz chodzić po muzeach, pałacach, zamkach oraz ile planujesz zostać w stolicy Portugalii. Z pewnością warto przemyśleć zakup ‘Lisboa Card’, czyli karty 3w1, która pozwala na:

 • bezpłatny wstęp do 26 zabytków, muzeów i ogólnie pojętych atrakcji (pełna lista miejsc na oficjalnej stronie ‘Lisboa card’)
 • darmowy transport publiczny – metro, autobusy, tramwaje, windy, a nawet pociąg do Sintry i Cascais
 • od 10 do 50% zniżki na wiele usług np. rejs po rzece, wejście na występy fado itd.
 • zniżki w wybranych sklepach
 • bezpłatny przewodnik o głównych atrakcjach miasta, wskazówkami, zniżkami oraz mapami 

Kartę można kupić na 24h, 48h lub 72h. Ceny wahają się między 26, a 52€. Można ją kupić w wybranych punktach w Lizbonie lub on-line (5% rabatu). Co myślisz o tego typu rozwiązaniu jak ‘Lisboa Card’? Przydatne czy zbędne?

Lizbona żyje nocą! Jest tu pełno barów i restauracji gdzie można miło spędzić czas np. przy tradycyjnej muzyce na żywo, czyli fado. Jeżeli szukacie dobrego miejsca, aby coś zjeść, wypić wino czy też piwo i potańczyć to polecamy Time Out Market.

Osobiście przeszliśmy Lizbonę wzdłuż i wszerz – nie korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Czy nogi nam odpadały? Oczywiście! Miasto jest otoczone wzgórzami, co tworzy charakterystyczny krajobraz. Powoduje to, że raz idzie się pod górę, a raz z górki. Tak na marginesie – najważniejszym wzgórzem jest wzgórze São Jorge, na którym znajduje się zamek São Jorge, oferujący piękne widoki na miasto.

Gdzie nocować w Lizbonie?


To zależy czego się oczekuje i jak wygląda Twój plan na zwiedzanie. To co zauważyliśmy to noclegi w Lizbonie są drogie i mają dość słabe opinie. Trzeba zapłacić naprawdę dużo, aby mieć dobry nocleg. Jednak jak przyjeżdża się tutaj na intensywny weekend to okazuje się, że pokój jest potrzebny jedynie do przechowania plecaków/walizek oraz spania i nie warto przepłacać. W Lizbonie mieliśmy najdroższy, a zarazem najsłabszy nocleg, ale po fakcie stwierdziliśmy, że był on wystarczający. Po całodniowym zwiedzaniu wracaliśmy padnięci – szybka kąpiel i spać 🙂

Oto kilka popularnych dzielnic w Lizbonie, które warto rozważyć:

 • Baixa to historyczne centrum Lizbony, pełne pięknych placów, renesansowych budynków i szerokich ulic. To doskonałe miejsce na zakupy i zwiedzanie zabytków, takich jak Praça do Comércio.
 • Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, charakteryzująca się wąskimi uliczkami, kolorowymi domami i pięknym widokiem na rzekę Tag. To idealne miejsce, aby poczuć autentyczny portugalski klimat.
 • Bairro Alto jest znana ze swojego nocnego życia, licznych barów, restauracji i klubów. To miejsce dla miłośników rozrywki nocnej.
 • Chiado to modna i kulturalna dzielnica, gdzie znajdziesz wiele sklepów, butików, kawiarni i teatrów. Jest to również doskonałe miejsce na zakupy i spędzenie wieczoru na kulturowych wydarzeniach.
 • Belém: Belém to dzielnica na zachodnim brzegu rzeki Tag, znana z licznych zabytków, takich jak Wieża Belém i Klasztor Hieronimitów. To miejsce dla miłośników historii i architektury. Dzielnica jest oddalona kawałek od centrum Lizbony, ale dojazd jest bardzo prosty.
 • Parque das Nações: Ta nowoczesna dzielnica była główną lokalizacją wystawy Expo 1998. Oferuje ona nowoczesne hotele, centra handlowe i wiele atrakcji, takich jak Oceanarium Lizbona.
 • Campo de Ourique: To spokojna i urocza dzielnica, idealna dla osób poszukujących relaksu i lokalnego klimatu.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej – nocleg to wyzwanie i lepiej go poszukać o wiele wcześniej przed przyjazdem. To kilka naszych propozycji, dwa górne noclegi mają prywatne łazienki, dwa poniżej wspólną:

Sintra


Przenosimy się teraz o ok. 30 km na północy-zachód, czyli do najbardziej zielonego zakątka Portugalii. Było to dla nas długo wyczekiwane miejsce. 

 • bogate ‘przedmieścia’ stolicy
 • bajkowy świat
 • tajemniczość
 • wszechobecna zieleń
 • zamki, pałace, ogrody

W tych kilku kropkach można opisać Sintrę! 

Najpopularniejsza budowla to Pałac Pena, który świadomie opuściliśmy, ze względu na tłumy ludzi. Co nie oznacza, że nie warto zobaczyć tego bajkowego pałacu. Bile wstępu to 20€ za Pałac oraz ogrody lub 10€ za same ogrody. Bilet możesz kupić tutaj. Jeżeli zrobisz to minimum 3 dni przed planowaną wizytą to dostaniesz 15% rabatu (promocja może w każdym momencie wygasnąć). My wybraliśmy bardziej spokojne miejsca, a przynajmniej tak nam się wydawało.

Quinta da Regaleira

Wybraliśmy się do Quinta da Regaleira, potocznie znane jako “Pałac Milionera”. Owym milionerem był Antonio Augusto Carvalho Monteiro. Brazylijczyk dorobił się na handlu kawą oraz szlachetnymi kamieniami. Postanowił dać upust swojej wyobraźni i zainteresowaniom. Dlatego też w Quinta znajdziecie niezliczoną liczbę symboli nawiązujących do alchemii, masonerii, templariuszy i różokrzyżowców. Nie brakuje tutaj także elementów neomanuelińskich, renesansowych czy gotyckich.

W głównym pałacu znajduje się małe muzeum. Co tu dużo pisać – “na bogato”. Tuż obok jest kaplica Regaleira zbudowana na wzór pałacu. Między tymi budynkami istnieje tajemniczy tunel, których tutaj nie brakuje. Nie można zapomnieć o ogrodach z wieloma ścieżkami i dróżkami. Kompleks można podzielić na dolną i górną część, która jest mniej ‘uporządkowana’ i bardziej zielona.

W  Quinta da Regaleria jest kilka tajemniczych miejsc. Jedną z nich jest ‘Studnia Inicjacji’. Znana jest także jako Studnia Wtajemniczenia lub Odwrócona Wieża. 

Po co ona powstała?

Z pewnością nie po to, aby czerpać z niej wodę, bo nigdy jej tutaj nie było. 27 metrów głębokości, tylko po to, aby odprawiać tajemnicze obrzędy.
Koszt wejścia: 12€. Bilet można kupić on-line tutaj.

Pałac Monserrate

Kolejny pałac w Sintrze – to był strzał w dziesiątkę. Pierwsze wrażenie Agaty: “trochę styl indyjski, a może i arabski?”.  Dużo się nie pomyliła, bo jest tutaj jak zawsze mieszanka stylów: gotycki, indyjski, arabski, ale także mauretański. Dodatkowo jest sporo elementów egzotycznych i roślinnych.

Pałac jest niezwykły – co tu dużo mówić. Wszystko ze sobą tutaj współgra – alabaster, marmur, woda, światło oraz inne dekoracje. Wewnątrz zachowana jest także geometria. Hol nie jest zbyt długi, ale ma się iluzję jakby był. 

Ogrody… bajka! Moglibyśmy tutaj zamieszkać tzn. oczywiście w pałacu, ale w ogrodach spędzalibyśmy zdecydowanie najwięcej czasu. Tutejszy mikroklimat sprzyja egzotycznej i lokalnej roślinności. Ogólnie Sintra to zupełnie inna Portugalia – zielona, bajkowa, wręcz tajemnicza.

Jest to najbardziej oddalony pałac od centrum Sintry. Przez to jest mniej oblegany, więc tłumów tutaj nie uświadczysz. 

Dojazd? Bez problemu dojedzie się tutaj autobusem z centrum Sintry. Jeżeli masz własny transport to przed Monserrato jest darmowy parking – uwaga, bo dość szybko się zapełnia. My wypożyczyliśmy na cały nasz pobyt auto na Discover Cars, więc nim się głównie poruszaliśmy.

Kosz wejścia: 12€. Bile kupisz on-line tutaj. Jeżeli zrobisz to minimum 3 dni przed planowaną wizytą to dostaniesz 15% rabatu (promocja może w każdym momencie wygasnąć).

Informacje praktyczne Sintra

 • Do Sintry bez problemu dostaniesz się pociągiem z Lizbony. Podróż trwa 40 – 47min w zależności, z którego dworca wyruszasz.
 • W przypadku własnego auta, pamiętaj że przy Quinta da Regaleria nie ma parkingu i auto trzeba zostawić gdzieś w mieście, przy Monserrato jest mały, darmowy parking.
 • Na oficjalnej stronie obu pałaców można pobrać mapkę kompleksów. Jeżeli wolisz wersję wydrukowaną to warto się w taką zaopatrzyć przed przyjazdem.
 • Ile potrzeba czasu na obejście pałaców? 2-3 h to minimum jakie trzeba przeznaczyć na Quinta, ok. 2 h na Monserrato – chociaż tutaj można by było siedzieć i siedzieć. 
 • W obu kompleksach działają restauracje, gdzie można się posilić.
 • Odwiedzając oba te miejsca jednego dnia trzeba przygotować się na dłuuuugi spacer i założyć przede wszystkim wygodne buty!
Gdzie nocować w Sintra?

 • Centrum Sintry. Jeśli chcesz być blisko głównych atrakcji, takich jak Pałac Narodowy Sintra (Palácio Nacional de Sintra), Pałac Pena (Palácio da Pena) i Castelo dos Mouros, to warto rozważyć nocleg w samym centrum Sintry. Będziesz miał łatwy dostęp do wielu miejsc do zwiedzania i restauracji.
 • Sintra-Cascais Natural Park. Jeśli preferujesz spokojniejsze otoczenie, warto rozważyć nocleg na obrzeżach Sintry, szczególnie w okolicach Parku Przyrody Sintra-Cascais (Parque Natural de Sintra-Cascais). To piękne tereny z górami i lasami, idealne do pieszych wędrówek. Jednak trzeba pamiętać o ograniczeniach jak dojazd od centrum. Jeżdżąc własnym autem pojawia się kolejny problem, czyli parkowanie.
 • São Pedro de Penaferrim. To kolejna okolica poza centrum Sintry, gdzie znajdziesz różne opcje noclegowe. Jest to dobre miejsce, jeśli szukasz spokoju i ucieczki od zgiełku turystycznego.

Pamiętaj, że Sintra jest popularnym celem turystycznym, więc lepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim (podobnie jak w Lizbonie). Wybór miejsca do nocowania zależy od Twoich preferencji dotyczących lokalizacji i budżetu, ale bez względu na to, gdzie zdecydujesz się zatrzymać, Sintra z pewnością zachwyci Cię swoim urokiem i pięknem. Oto nasze propozycje noclegu:

Znalazłeś ciekawą treść lub zainspirowaliśmy Ciebie do podróży? Możesz postawić nam wirtualną kawę, którą uwielbiamy ☕️ Będzie nam niezmiernie miło 🥰

buycoffeeto btn primary

Jeżeli masz mało czasu na zwiedzanie okolic Lizbony to warto zainteresować się zorganizowanymi wycieczkami. Przykładowe:

Wybrzeże – Cabo da Roca i Azenhas do Mar


Z Sintry już niedaleko do wybrzeża, więc będąc tam własnym autem można wybrać się na Cabo da Rock’a z pocztówkową latarnią morską. Inna opcja dojazdu to autobus nr 403 z Sintry (przystanek obok dworca kolejowego). 

Cabo da Rock’a to najdalej wysunięty na zachód punkt Europy. Jeżeli jesteś kolekcjonerem “NAJ” to jest to miejsce dla Ciebie. 

Nie zabawiliśmy tutaj zbyt długo ze względu na porywisty wiatr. Miejsce jest znane w sumie z kapryśnej pogody – gwałtowne zmiany są tutaj na porządku dziennym. Huraganowe wiatry też. Widoki zacne, ale nie da się długo wytrzymać. 

TIP: Zdecydowanie przyda się tutaj bluza z kapturem. 

Ok 13 km na północ jest kolejne pocztówkowe miejsce, czyli Azenhas do Mar. Bardzo ładne miejsce na zdjęcia – może trochę przypomina Santorini? Może bardzo trochę… Co ciekawe, wieje tutaj troszkę mniej. Na odcinku między miastem, a Cabo da Roca jest kilka pięknych plaż. My skorzystaliśmy z klifów. Rozłożyliśmy kocyk i delektowaliśmy się widokami.

Zapraszamy także na inne nasze wpisy z Portugalii. Algarve i Portugalia poza utartym szlakiem. Podczas naszej podróży po tym kraju poruszaliśmy się wynajętym samochodem. Wpis o wypożyczeniu auta w Portugalii znajdziesz tutaj. Opisaliśmy w nim wszystkie najważniejsze informacje m.in. o czym pamiętać przed wynajmem, o parkowaniu czy autostradach.

Poniżej film z Lizbony i Sintry.*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *