CZARNOGÓRA CO ZOBACZYĆ, ATRAKCE W CZARNOGÓRZE etykieta-BLOG-KRAJE
||

Biogradska Góra i Monastyr Moraca – 2 spokojne miejsca w Czarnogórze

Podziel się artykułem z innymi

Park Narodowy Biogradska Góra znajduje się w górzystym regionie Bjelasica, w centralnej części Czarnogóry między rzekami Tarą i Lim. Zajmujący powierzchnię 54 km² Park Narodowy Biogradska Góra może poszczycić się dziewiczymi lasami, wysokimi szczytami przekraczającymi 2000 metrów i sześcioma jeziorami polodowcowymi. Te lśniące zbiorniki wodne, w tym łatwo dostępne Biogradsko Jezero przy wejściu do parku, odzwierciedlają otaczające je wielowiekowe lasy.

Vlog z Biogradskiej Góry


Park Narodowy Biogradska Góra – kilka ciekawostek


Jadąc od Mojkovac w stronę stolicy Czarnogóry, czyli Podgoricy, jedzie się wzdłuż kanionu rzeki Tary. Po drodze dojeżdżamy do Parku Narodowego Biogradska Góra. Park zajmuje 5 650 ha. Utworzono go w 1952 r. Większość powierzchni, bo aż 85% zajmują tu lasy. Można znaleźć tutaj okazy drzew, które mają nawet 400 lat, a wysokość niektórych dochodzi do 45 m.

Park wyróżnia się pięknymi śródgórskimi jeziorami. Nam udało się bliżej przyjrzeć Jezioru Biogradskiemu. Dookoła jeziora wiedzie ścieżka o długości  ok. 3,2 km. Jest to największe jezioro w parku o powierzchni 44 ha i maksymalnej głębokości 12 m. Co ciekawe jest ono położone 1094 m n.p.m.

Biogradska Góra to nie tylko park narodowy – jest to wyjątkowy region geomorfologiczny, który zachęca do badań naukowych. Jego zróżnicowana topografia oraz bogata flora i fauna przyciągają badaczy, jak i miłośników przyrody.

Pomimo tego, że jest najmniejszym z czterech parków narodowych Czarnogóry, Biogradska Gora jest rajem dla różnorodności biologicznej. W jego granicach można spotkać 26 odrębnych siedlisk roślinnych, w których występuje 220 gatunków roślin, 150 gatunków ptaków i 10 gatunków ssaków. W lasach parku rośnie 86 gatunków drzew i krzewów, a w jego wodach żyją trzy gatunki pstrągów i oszałamiająca liczba 350 gatunków owadów. Jednak tym, co naprawdę wyróżnia ten park narodowy, jest dziewiczy las Biogradska Góra, rozciągający się na powierzchni 16 km² i porośnięty ponad pięciostuletnimi drzewami.

Dla osób, które chciałby poobcować trochę dłużej z naturą istnieje możliwość wynajęcia tuż przy jeziorze domków, jest tutaj także miejsce na grilla oraz mała kawiarnio-restauracja. Można też wynająć łódkę czy kajaki. 

czarnogóra biogradska góra

Kanion rzeki Morača


Morača to rzeka w Czarnogórze o długości 99,5 km. Wypływa z gór Rzača, płynie przez południową część kraju i wpływa do Jeziora Szkoderskiego.

Po drodze jest bardzo mało miejsc gdzie można się zatrzymać, chociażby na to, żeby zrobić kilka ujęć. Droga wzdłuż rzeki ogólnie uważana jest za niebezpieczną. Miejscami przejeżdża się tuż przy skarpie.

Tak jak w przypadku rzeki Tara jest to popularna trasa raftingowa. Rzeka Moraca dzięki swoim rwącym wodom i malowniczemu otoczeniu jest idealnym miejscem do raftingu.

Im bardziej w głąb kraju, tym robi się chłodniej. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze jest tutaj słonecznie. Do tego temperatura jest o wiele niższa niż na wybrzeżu.

Monastyr Morača


Położony na masywie Gór Dynarskich, a zbudowany w latach 1251-1252.

Monastyr był strategicznym miejscem, gdzie w ukryciu zwoływano posiedzenia i podejmowano ważne decyzje dla kraju. Dlaczego tutaj? W dawnych czasach nie prowadziła tutaj żadna droga, więc dostęp był dosyć mocno utrudniony. Całość kompleksu ogrodzona jest wysokim kamiennym murem, a na terenie znajdują się dwie cerkwie oraz budynki gospodarczo mieszkalne.

Przy monastyrze znajdziecie różnorodne kramy gdzie można kupić ręcznie robione obrusy, serwetki i ogólno pojęte ozdoby oraz z lokalne trunki i smakołyki. My w jednym z nich kupiliśmy 3 butelki rakii oraz miód. Niestety jedna z butelek była „trefna” tzn. była rozrobiona z wodą – uważajcie na podróby!

Jak najlepiej podróżować po Czarnogórze, jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Wynająć auto przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z DiscoverCars i możemy ten serwis polecić z czystym sumieniem. Nigdy nie mieliśmy problemy z wypożyczeniem samochodu.


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *