Co warto zobaczyć w Hanoi w 3 dni?
Hanoi to stolica Wietnamu, położona nad rzeką Czerwoną. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych miast w kraju. Odkrywanie tego miasta to jak podróż w czasie, gdzie starówka, pulsujące życiem ulice i architektura kolonialna opowiadają historię kraju. Widać tutaj silny wpływ chiński – zresztą jak w całym Wietnamie.
W artykule znajdziesz wskazówki co warto zobaczyć w mieście oraz informacje praktyczne, takie jak gdzie nocować, z których bankomatów korzystać, jak dojechać z lotniska do centrum i wiele innych niezbędnych wiadomości.
Hanoi atrakcje – co warto zobaczyć w stolicy Wietnamu?
Hanoi ma całkiem sporo do zaoferowana, chociaż może przytłoczyć swoim gwarem. Dzieje się tutaj bardzo dużo od samego rana do późnych godzin nocnych. W powietrzu unosi się zapach kawy (z której Wietnam słynie), zupy Pho i innych tradycyjnych potraw. Stragany rozkładane są od wczesnych godzin porannych. Chodząc ulicami bez problemu znajdzie się fenomenalne kanapki Banh Mi oraz kawę po wietnamsku czy z jajkiem. Warto już z samego rana usiąść w jednej z kawiarni przy ulicy i przyglądać się jak miasto budzi się do życia.
Życie w stolicy jest szybkie, mieszkańcy śpieszą się w codziennych sprawach, a ulice są zatłoczone po brzegi. Klaksony nie milkną nawet na chwilę. Jednak w Hanoi można znaleźć zakątki, gdzie cisza i spokój pozwalają odpocząć od tego zgiełku.
Miasto podzielone jest na 12 dzielnic, choć turyści często zatrzymują się w Starym Mieście (Old Quarter). Tam znajdzie się dosłownie wszystko i wg nas jest to najlepsze miejsce na nocleg (o tym piszemy poniżej).
Stare miasto – Old Quarter
Starówka Hanoi, znana jako Phố cổ Hà Nội lub Old Quarter ma swoje korzenie sięgające aż XI wieku. Życie toczyło się wokół pałacu cesarskiego. Z biegiem lat zaczęło napływać coraz więcej mieszkańców. Rzemieślnicy i kupcy osiedlali się obok innych osób zajmujących się podobnymi zajęciami, co doprowadziło do naturalnego podziału ulic według specjalizacji usługowych i rodzaju sprzedawanego towaru. Tak zostało, aż do dziś. Ulice są podzielone wg specjalności np. mechanicy, krawcy, rzeźbiarze, malarze, nawet kamieniarze.
To miasto to jak magiczny labirynt pełen możliwości zakupowych na każdym kroku. Masz tu wszystko, czego dusza zapragnie – ubrania, kosmetyki, okulary, podróbki markowych ciuchów, pamiątki, meble, ziołowe eliksiry, biżuterię… Można by wymieniać i wymieniać. Kilka najważniejszych ulic:
- Hàng Gai – krótka uliczka, która łączy Hàng Bông i Hàng Đào. Tamtejsze sklepy to prawdziwy raj dla miłośników jedwabnych produktów. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie coś dla siebie – koszule, szale, obrusy czy suknie.
- Hàng Quạt – jedna z najbarwniejszych uliczek w Starej Dzielnicy. „Quat” oznacza wachlarz i kiedyś to właśnie wachlarze były tutaj sprzedawane. Aktualnie można tu kupić zabawki, buddyjskie posągi i wyroby z drewna.
- Hàng Giấy to miejsce, gdzie króluje obuwie we wszystkich możliwych rozmiarach i kolorach.
- Hàng Buồm to ulica, która kiedyś słynęła z żagli, teraz sklepy oferują przede wszystkim wyroby cukiernicze, suszone owoce, nasiona i orzechy.
- Hàng Vải to królestwo tkanin, gdzie umiarkowany ruch sprawia, że jest to jedna z najprzyjemniejszych uliczek do spacerów.
- Hàng Bạc od zawsze sprzedawane są wyroby ze srebra, co nadal jest jej wizytówką. Ale poza biżuterią, można tu znaleźć nawet płyty CD, filmy DVD czy plakaty propagandowe.
- Hàng Bồ tutaj można zaopatrzyć się na Sylwestra, czyli kupisz petardy oraz importowane produkty z Chin i Hongkongu. Nazwa Hàng Bồ wywodzi się od dużych, walcowatych pojemników z bambusa, które niegdyś służyły do pakowania towarów.
- Hàng Chiếu – królestwo dywanów i mat we wszystkich możliwych rozmiarach, kolorach i wzorach.
- Hàng Mã – znajdziesz tu wszystko do przystrojenia domu. Dekoracje są sezonowe np. w okresie Bożego Narodzenia przed sklepami pojawiają się choinki i kostiumy Świętego Mikołaja, a na chiński Nowy Rok smoki i lampiony.
- Hàng Mành – jeśli interesują Cię tradycyjne, ręcznie robione wietnamskie instrumenty, koniecznie zerknij na tą ulicę. Drewniane lub bambusowe instrumenty są świetnym prezentem lub pamiątką z podróży po Wietnamie.
- Tạ Hiện – klasyk, którego nie można ominąć! Tu się znajduje centrum nocnej rozrywki. To miejsce, które jest słynne m.in. z bia hơi corner. To taka wąska i skromna uliczka, która ożywa wieczorami – głośna muzyka, bary, stragany.
Pamiętaj, aby się targować – to jest główna zasada w Wietnamie. Warto się tu zaopatrzyć w pamiątki i ciuchy. Właśnie dlatego polecamy zabrać w połowie pustą walizkę, aby wszystko zmieścić. Jest zdecydowanie taniej niż w Europie.
Największy rozwój Starego Miasta przypada na okres kolonialny, kiedy to dzięki Europejczykom zaczął tu kwitnąć handel z obcokrajowcami. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać stylowe kawiarnie i restauracje. Tu znów się powtórzymy – tak zostało do dziś. Na prawie każdej ulicy można znaleźć kawiarnię, gdzie przy niskich stolikach serwuje się różne napoje.
Wiele z tutejszych budynków określa się jako „rury” lub „tuby” z powodu ich wymiarów (2-3 metry szerokości), ale mogących mieć głębokość nawet 60 metrów. Takie rozmiary umożliwiały uniknięcie wysokich podatków, które były uzależnione od szerokości fasady. Nowe budynki mają kilka pięter, podczas gdy stare ograniczają się zazwyczaj do dwóch kondygnacji.
Jezioro Hoàn Kiếm
Hồ Hoàn Kiếm, czyli Jezioro Zwróconego Miecza, to miejsce o głębokich korzeniach legendarnych w historii Wietnamu. Opowieść głosi, że na początku XV wieku, w czasach chińskiej okupacji, ubogi rybak o imieniu Lê Lợi otrzymał od potężnego złotego żółwia magiczny miecz, który uczynił go niezwyciężonym. Lê Lợi wykorzystał ten zaczarowany dar w walce z armią dynastii Ming. Po zwycięstwie został królem i jako nowy władca powrócił nad jezioro, aby podziękować bogom. Wtedy z wody wyłonił się złoty żółw, żądając zwrotu miecza.
Miecz sam wypłynął z pochwy, uniósł się ku niebu i przemienił w nefrytowego smoka, który poderwał się nad jeziorem. Lê Lợi uznał żółwia za ducha opiekuńczego wód i dla upamiętnienia tego wydarzenia kazał wznieść na malej wyspie pośrodku Hoàn Kiếm trzypiętrową Wieżę Żółwia (Tháp Rùa), która do dziś jest symbolem Hanoi.
Kiedyś mówiono, że na wyspie można było zobaczyć żółwie. Do 2016 roku w jeziorze żył endematyczny gatunek tego zwierzęcia, zwany „zółwiem Hồ Gươm” (drugą nazwą jeziora jest jezioro Miecza). Jeden z gadów, schwytany w latach 60., został zrekonstruowany i wystawiony na widok publiczny w Nefrytowej Świątyni.
Na jeziorze została zbudowana Pagoda Đên Ngọc Sơn (Nefrytowa Świątynia o której poniżej), a para czerwonych mostów, Thê Húc (most Wschodzącego Świtu) i Cầu Thê Húc (most Wschodzący Świt), stanowią często fotografowany element krajobrazu.
Otoczenie Jeziora Hoàn Kiếm to prawdziwa zielona oaza na tle szarych budynków stolicy. Bliskość centrum sprawia, że Wietnamczycy przychodzą tutaj na krótki odpoczynek. Wczesnym rankiem oraz wieczorami wiele osób uprawia jogging czy aerobik. Oprócz tego jezioro jest popularnym miejscem spotkań podczas większych festiwali i świąt.
Nefrytowa Świątynia
Gwiazdą jeziora Hoàn Kiếm jest Nefrytowa Świątynia (Đền Ngọc Sơn) stojąca dumnie na małej wysepce na północnym końcu. Dojście do świątyni prowadzi przez czerwony drewniany most Thê Húc, który stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy. Przy wejściu na wyspę znajduje się brama z 1864 roku, ozdobiona kaligraficznymi znakami oznaczającymi „Pomyślność” i „Szczęście”. To miejsce miało znaczenie religijne, ale obecna budowla powstała na początku XIX wieku jako uczczenie generała Trần Hưng Đạo – niezmordowanego wojownika przeciwko Mongołom. W świątyni oddaje się także cześć bóstwom: Lã Động Tân – opiekun chorych, oraz Văn Xương Đế Quân – bóg literatury. W innym pomieszczeniu przechowywany jest żółw, który został wyłowiony z jeziora w 1967 roku. Mówi się, że gad miał około 400 lat.
Godziny otwarcia: 8:00 – 18:00 od poniedziałku do niedzieli. Bilet wstępu to 30 000 VND (5 pln) za osobę dorosłą, 15 000 VND studenci, a dzieci poniżej 15 roku życia wchodzą za darmo.
Okolice jeziora Hoàn Kiếm, czyli muzea
Ta część jest dla osób, które lubią zagłębić się w historię oraz kulturę kraju poprzez zwiedzanie muzeów, a ich tutaj nie brakuje.
- Narodowe Muzeum Historii Wietnamu
W muzeum znajdziesz kolekcje ze starożytnego Wietnamu. Na wystawach zobaczysz przedmioty codziennego użytku, biżuterię, narzędzia czy ceramikę. Niezwykłe eksponaty pochodzą z kultur Đông Sơn, Khmerów, Czampa oraz okresu cesarskiego. Dodatkowo, muzeum prezentuje rzeźby z brązu, buddyjskie księgi modlitewne i wiele innych ciekawych eksponatów. Organizowane są także wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim lub francuskim.
Bilet wstępu: 40.000 VND (7 pln) osoba dorosła, 20.000 studenci, 10.000 uczniowie, dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą bezpłatnie. Jeżeli planujesz robić zdjęcia to dodatkowo należy zapłacić 30.000 VND za robienie zdjęć oraz 40.000 VND za filmowanie. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca muzeum jest zamknięte.
- Muzeum Rewolucji Wietnamskiej
Tu można poznać historię trzech kluczowych okresów Wietnamu, które są prezentowane poprzez fotografie, dokumenty oraz militaria z różnych epok. Eksponowane są karabiny, bomby, a także dokumenty związane z okresem wojennym. Ostatnie pomieszczenia prezentują rozwój przemysłu we współczesnym Wietnamie.
Aktualnie jest on częścią Narodowego Muzeum.
- Muzeum Więzienia Hỏa Lò
Zbudowane przez Francuzów było pierwotnie miejscem osadzania przestępców i później więźniów wojennych. To tutaj więziono amerykańskich jeńców. Z tego też względu nadano wiezieniu przydomek „Hanoi Hilton”. Eksponaty związane są z okresem walk o niepodległość z Francją i historią więźniów wojennych pokazują jak dramatyczną historię ma Wietnam.
- Wietnamskie Muzeum Kobiet
To miejsce oddaje hołd kobietom w historii Wietnamu. Eksponowane są tu zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i portrety wybitnych kobiet kraju. Ekspozycje poświęcone są także roli kobiet we współczesnym społeczeństwie i ich rolom w różnych grupach etnicznych.
Świątynia Literatury
W Hanoi znajdziesz ponad 180 świątyń i pagód, ale jedną z najbardziej zachwycających (podobno) jest Świątynia Literatury (Văn Miêu) w dzielnicy Đống Đa, oddalona o około 2-3 km od centrum miasta. Podobno, ponieważ we wszystkich nie byliśmy, więc nie mamy porównania. W każdym razie wg nas warto ją odwiedzić.
Świątynia powstała w 1070 roku z inicjatywy króla Lý Thánh Tônga, który pragnął uczcić nauki Konfucjusza. To właśnie tu w 1076 roku powstał pierwszy wietnamski uniwersytet narodowy – Quốc Tử Giám. To wydarzenie było niezwykle istotne w Azji Południowo-Wschodniej, otwierając drzwi do edukacji dla każdego, kto 'tylko’ zdał egzaminy.
Uniwersytet oferował trwającą od trzech do siedmiu lat naukę z zakresu literatury, etyki, polityki i administracji. Tylko najlepsi mogli przystąpić do egzaminów wstępnych, a ci, którzy zaliczyli, mogli starać się o pracę w administracji państwowej.
Świątynia Literatury jest miejscem o wyjątkowej architekturze, składającej się z pięciu dziedzińców połączonych trzema bramami. Środkowy dziedziniec był zarezerwowany tylko dla mężczyzn – nauczycieli, urzędników i studentów. Co trzy lata odbywały się egzaminy, a tylko najlepsi absolwenci otrzymywali tytuł doktora.
Warto tutaj usiąść na kamiennych ławkach w ogrodzie, wsłuchać się w szum wody z sadzawek i podziwiać kwitnące kwiaty lotosu. Teren świątyni jest idealnym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta.
Mauzoleum Ho Chi Minha
Stojąc już w kolejce przed główną bramą wejściową wiadomo, że to miejsce jest wyjątkowe dla Wietnamczyków. Mowa o Mauzoleum Ho Chi Minha, położonym na placu Ba Đình, gdzie w 1945 roku Hồ Chí Minh ogłosił niepodległość kraju. To tu można zobaczyć zabalsamowane zwłoki prezydenta i najważniejszej osoby w historii całego Wietnamu.
W swoim testamencie Hồ Chí Minh prosił o spalenie swojego ciała, a prochy miały zostać rozsype w północnej i południowej części kraju. Niestety, ta wola nigdy nie została spełniona. Komunistyczne władze zdecydowały o umocnieniu jego kultu, wystawiając zabalsamowane ciało na widok publiczny. Mauzoleum można odwiedzać przez większość część roku, z wyjątkiem okresów konserwacji szczątków – my na ten czas idealnie trafiliśmy.
Wietnamczycy odwiedzają grób ojca narodu nawet kilka razy do roku, co jest dla nich wielkim i uroczystym przeżyciem. Kult prezydenta jest ciągle żywy w społeczeństwie, wspierany przez system edukacyjny, który podkreśla osiągnięcia Hồ Chí Minha. Wewnątrz panuje absolutny zakaz robienia zdjęć, kolejka porusza się szybko, a każdy ma tylko kilka minut, by zobaczyć zwłoki. To jedno z najbardziej szanowanych miejsc w Wietnamie, gdzie każdy kładzie nacisk na poszanowanie i szacunek. Odpowiednie ubranie jest koniecznością – szorty czy bluzki bez rękawów są nieakceptowane. Trzeba zdjąć kapelusz lub czapkę i nie trzymać rąk w kieszeniach.
Przed głównym wejściem skanowane są torby – nie można wnosić np. mikrofonu. Oprócz tego na terenie Mauzoleum, który wcale nie jest mały trzeba mieć zakryte kolana oraz ramiona. Co jeszcze można tu zobaczyć oprócz wujka Ho?
- dom Hồ Chí Minh – jest tuż za mauzoleum
- muzeum – bardziej komunistycznego budynku w stolicy nie widzieliśmy
- Chùa Một Cột, czyli Pagoda na Jednej Nóżce
Pagoda Tran Quoc
Największe jezioro w Hanoi kryje wiele legend, z których jedna opowiada o walce smoka-przodka Lạc Long Quân i lisiego ducha, co dało początek pierwotnej nazwie „bagno lisich zwojów”. Inna historia mówi o olbrzymich kopytach w ziemi, które szybko wypełniły się wodą, tworząc „jezioro złotego bawoła”. Ostatecznie, w XVI wieku, nadano mu nazwę Hồ Tây, czyli „jezioro zachodnie”. Nie bez powodu miejscowi nazywają je również „zamglonym jeziorem”.
Hồ Tây rozciąga się na około 13 kilometrów i otoczony jest przez rezydencje i domy arystokracji, które obecnie pełnią funkcje kawiarni, butików i luksusowych hoteli. Kilka lat temu wokół jeziora wytyczono ścieżki rowerowe, a latem jest to miejsce, gdzie można wypożyczyć rowerki wodne. Wzdłuż brzegów często spotyka się też wędkarzy.
Jezioro otaczają ważne zabytki, takie jak pagoda Trấn Quốc, świątynia Tây Hô oraz Quán Thánh, czyli jedna z czterech „starożytnych świętych świątyń”.
Pagoda Trấn Quốc, najstarsza w Hanoi, została zbudowana w VI wieku i przeniesiona w okolice Hồ Tây w XVII wieku. Znacznie rozbudowana i poddana renowacjom, posiada imponującą 15-metrową wieżę, symbolizującą płatki lotosu. Na różnych poziomach znajdują się posągi Amitabhy (Budda Nieograniczonego Świata) z sześcioma oknami. Ceglane kapliczki otaczają wieżę, a dym z kadzidełek dodaje temu miejscu wyjątkowego klimatu.
Trấn Quốc jest miejscem kultu religijnego, skupiającym wiernych, gdzie często słychać pieśni buddyjskie i brzęk dzwonków. Pagoda harmonijnie wkomponowana jest w krajobraz, a jej odbicie w jeziorze tworzy magiczny obraz.
Wejście bezpłatne.
Wycieczki po/z Hanoi
Z Hanoi jest organizowanych wiele wycieczek po samym mieście lub po okolicach. Poniżej wypisaliśmy te najbardziej znane i najchętniej wybierane:
- Jednodniowa wycieczka po Ha Long Bay – jeżeli nie planujesz jechać na wyspę Cat Ba to zdecydowanie warto wybrać się choć na jeden dzień do słynnej zatoki Ha Long Bay.
- Sa Pa i okoliczne wioski – wycieczka na 2 noce. Poznasz tradycję i kulturę mieszkańców Sapa m.in. we wioskach Lao Chai, Ta Van. Jadąc tam trzeba być przygotowanym na ewentualny deszcz, który jest tam częstym zjawiskiem.
- Inna opcja to jedna noc we wiosce etnicznej w Sa Pa. Jest to fajne rozwiązane gdy nie ma się zbyt dużo czasu, a chce się poznać życie lokalnej społeczności i podziwiać piękne okolice. Generalnie wg nas jeden dzień to za mało, ale jak ma się napięty grafik to mimo wszystko warto.
- Kolejny klasyk to jednodniowy wypad w okolice Ninh Binh. Oferta obejmuje jaskinię Mua skąd podziwia się panoramę okolicy – coś pięknego. Następnie Tam Coc lub Trang An – rejs łodzią. Ostatni punkt to starożytna stolica Wietnamu, czyli Hou Lu. Mamy także artykuł o Tam Coc, w którym dość szczegółowo opisujemy co warto zobaczyć.
- Pętla Ha Giang na motocyklu – idealna opcja dla osób lubiących przygody na jednośladu. Zabawa trwa 3 noce, z tym że pierwsza jest w nocnym autobusie. Dopiero po dojeździe do Ha Giang wsiada na się motocykl i przemierza pętlę.
- Teatr kukiełek na wodzie – bardzo popularna atrakcja w Hanoi. Nie trzeba znać języka wietnamskiego, aby zrozumieć sztukę. Występ trwa ok. 50 min.
- A może lekcja gotowana w Hanoi? Zawsze jest miło odtworzyć potrawy będąc już w domu. Nauczysz się gotować zupę Pho, Bún chả, sajgonki i inne klasyki.
- Nie masz zbyt dużo czasu w stolicy? Ciekawą opcją jest zwiedzanie Hanoi autobusem „hop-on hop-off”, który przejeżdża obok najważniejszych zabytków. Bilet taki można także kupić osobiście w kasie biletowej obok jeziora Hoan Kiem.
Dojazd z lotniska do centrum
Istnieje kilka sposobów na dojazd z lotniska Hanoi do centrum miasta. Najpopularniejsze opcje to:
- Autobusem linii nr 7 i 86 kursują one z lotniska do centrum Hanoi. Przystanek autobusowy znajduje się zaraz przy wyjściu z terminala. Linia nr 7 jedzie okrężną drogą i dojazd do centrum może trwać ok. 1h. Lepszą opcją jest nr 86. Bilet kupuje się u kierowca za gotówkę (dongi).
- Taksówka. Jest to oczywiście najdroższa opcja. Ceny taksówek z lotniska do centrum zaczynają się od 250 000 VND (około 40 PLN). Pamiętaj, aby negocjować cenę!
- Grab lub Gojek – odpowiednik naszego Ubera.
- Prywatny transfer np. z hotelu.
Polecamy zajrzeć do artykułu „Co warto wiedzieć jadąc do Wietnamu„, gdzie spisaliśmy najważniejsze informacje przed przyjazdem do tego kraju, m.in. piszemy o wizie, szczepieniach, bankomatach, jedzeniu itd.
Gdzie nocować w Hanoi?
Najlepiej zatrzymać się gdzieś w centrum, w okolicy jeziora Hoàn Kiếm. Jeżeli chcesz w nocy mieć spokój to lepiej omijać okolice Old Quarter Ta Hien Corner. Tam najlepiej wybrać się wieczorem na imprezę. Nasze propozycje noclegów:
Jak się przemieszczać po Hanoi?
Mając nocleg w centrum miasta nie trzeba się zbytnio przejmować transportem. Większość najważniejszych punktów do odwiedzenia można zobaczyć spacerując. W międzyczasie można znaleźć mniej znane miejsca np. schowane świątynie między tradycyjnym budownictwem. Jest to nasz ulubiony sposób na zwiedzanie, ale jeżeli nie jesteś piechurem to nie jest to problem:
- Riksze to tradycyjny środek transportu w Hanoi. Są to rowery z przyczepkami, które przewożą pasażerów. Riksze są stosunkowo tanie, ale wszystko zależy jak dobrze potrafisz się negocjować. Jest to jedna z atrakcji stolicy.
- Autobusy – sieć autobusowa w Hanoi jest bardzo dobrze rozbudowana. Wystarczy znaleźć konkretną linię na Google Maps i prześledzić gdzie dojeżdża. Najlepiej samemu zaplanować trasę z wyprzedzeniem. Może być problematyczne znalezienie Wietnamczyka, który dobrze rozmawia po angielsku i wytłumaczy „co i jak”. Jest to najtańszy środek transportu. Bilet można kupić u kierowcy.
- Skuter/motocykl. Jest to dobra opcja dla osób, które dobrze się czują za kierownicą jednośladu. Niestety ruch uliczny w całym Wietnamie nie należy do najbezpieczniejszego. Główna zasada: większy ma zawsze pierwszeństwo oraz uważaj na ludzi, którzy włączają się do ruchu. Jednak jest to ciekawe doświadczenie i przygoda! Odradzamy tą opcję każdemu, kto nigdy nie prowadził skutera/motocykla.
- Taksówki – jak wszędzie na świecie jest to najdroższy transport. Trzeba zwracać uwagę czy kierowca włączył licznik. Co i tak nie gwarantuje, że za 3 km nie zapłacisz 100 zł.
- Grab – azjatycki Uber. Zdecydowanie tańsza opcja niż taxi.
Jeżeli planujesz jechać gdzieś dalej np. do Sa Pa, Tam Coc, Hue, Cat Ba (Ha Long Bay) czy jeszcze dalej to polecamy korzystać z wyszukiwarki 12GoAsia. Podczas podróżowania po Azji zawsze z niej korzystamy.
Co trzeba spróbować będąc w Hanoi?
Odwiedzając Hanoi nie sposób przegapić niezwykłego świata smaków, który tętni na ulicach miasta. Wymienimy kilka potraw, które koniecznie trzeba spróbować wraz z miejscami, gdzie można je kupić.
Zupa Phở
- Symbol wietnamskiej kuchni – bulion z makaronem ryżowym, aromatycznych ziół i różnych rodzajów mięsa. Warto ją spróbować w kilku miejscach, zarówno w restauracjach, jak i ulicznych stoiskach.
Bánh mì
- Rewelacyjna wietnamska kanapka, która łączy w sobie różnorodne smaki: chrupiącą bagietkę, różnorodne farsze mięsne, warzywa i aromatyczne zioła. Jest to idealne przekąską w ciągu dnia, jak i śniadanie. Jedno z najlepszych banh mi jakie jedliśmy w całym Wietnamie jest w Banh Mi 25 oraz w Banh Mi Hoi An.
Bún chả
- Grillowana wieprzowina podawana z makaronem ryżowym i sałatką. Niezwykle popularne i pyszne danie. Warto spróbować w Noodle & Roll – są tam także przepyszne sajgonki.
Bánh xèo
- Wietnamski smażony naleśnik z nadzieniem, często z dodatkiem mięsa, kiełków fasoli, krewetek i warzyw, podawana z sosem rybnym. Doskonała przekąska na ulicznych straganach.
Egg Coffee
- Brzmi dziwnie? Ale jest pyszna! To połączenie kawy z pianką jajeczną. To lokalna specjalność, którą warto spróbować w Cafe Giảng – kultowa kawiarnia, która od lat specjalizuje się w kawach.
Sajgonki
- Wszędzie gdzie ich próbowaliśmy były pyszne! Można wybrać smażone lub świeże. Jest to zawsze dobra opcja na przekąskę czy do piwka.
Pogoda w Hanoi – kiedy warto tu przyjechać?
Hanoi leży w strefie tropikalnej, co oznacza, że występuje tutaj pora sucha i deszczowa. Warto mieć to na uwadze planując swój przyjazd do północnej części Wietnamu.
Pora sucha trwa od listopada do kwietnia. W tym czasie średnia temperatura wynosi około 25°C, a opady deszczu są stosunkowo rzadkie. Jest to najlepszy czas na odwiedzenie Hanoi, jeśli chcesz uniknąć upałów i deszczu.
Pora deszczowa trwa od maja do października. W tym czasie średnia temperatura wynosi około 28°C, a opady deszczu potrafią być obfite. W szczególności między czerwcem, a sierpniem. Dodatkowo są to najcieplejsze miesiące. Pora deszczowa może być uciążliwa, ale wcale nie musi. Obecne, przez zmiany klimatyczne ciężko trafić z pogodą.
Ogólnie rzecz biorąc, Hanoi to całoroczny cel podróży. My odwiedziliśmy stolicę Wietnamu we wrześniu i podczas naszego 3-dniowego pobytu nie było ani razu deszczu.
Ile przeznaczyć czasu na zwiedzanie Hanoi?
Hanoi albo się lubi albo nie cierpi. Stolica może przytłoczyć osoby, które nie lubię zgiełku miast. W takim wypadku polecamy zostać 2 dni, aby poczuć klimat miasta i jechać dalej.
Generalnie, aby zobaczyć najważniejsze punkty, poczuć nocne życie oraz zrobić zakupy potrzeba 3-4 dni. W Hanoi panuje gwar i na prawdę sporo się dzieje. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, aby nie wejść prosto pod skuter. Warto jednak pójść do jednej z wielu kawiarni przy ulicy, zamówić tradycyjną wietnamską kawę lub egg coffee i przyglądać się jak toczy się życie.
Pozostałe informacje praktyczne
- Waluta Wietnamu to dong wietnamski (VND).
- Bankomaty, które nie pobierają prowizji: HSBC, VPbank. Niską prowizję ma AgriBank. Obowiązują także limity wypłaty gotówki – uzależnione są od banku. Warto upewnić się przed wypłatą jaka aktualnie obowiązuje prowizja. Niektóre banki mają ją stałą, a inne dodatkowo doliczają 2-3% od wypłaty.
- Płatność kartą – w Hanoi można znaleźć miejsca, gdzie przyjmują kartę, ale zawsze lepiej mieć przy sobie gotówkę.
- Językiem urzędowym jest wietnamski. W miejsca bardziej turystycznych można znaleźć osoby, które posługują się angielskim, jednak lepiej mieć przy sobie Google Translate.
- Napięcie wynosi 220 V i nie potrzebujesz przejściówki do gniazdek.
*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!