HALONG BAY. CAT BA. LAN HA BAY. WIETNAM.
||

Zatoka Ha Long i wyspa Cat Ba – co tu robić?

Podziel się artykułem z innymi

Najpopularniejsza zatoka w całym Wietnamie, czyli Ha Long z wyspą Cat Ba. W 1994 roku została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chociaż dzieli ją od Hanoi tylko 3-godzinna podróż samochodem, to krajobraz zmienia się o 360 stopni. Czy warto się tu wybrać?

Kilka faktów


Cat Ba jest największą wyspą na Zatoce Ha Long. Jest ona dobrym punktem wypadowym na wycieczki, ale o tym będzie trochę później. Sporo osób sądzi, że Cat Ba to już nie jest zatoka Ha Long. Fakt, że tuż przy wyspie jest zatoka Vinh Lan Ha, ale ona także jest częścią Ha Long. My postanowiliśmy zatrzymać się na wyspie na kilka dni, co w 100% polecamy.

Ten cud natury rozciągający się na obszarze 1500 km jest prawdziwym klejnotem Wietnamu. Zatoka to nie tylko przyrodnicze arcydzieło, ale także historia zapisana w formacjach skalnych i ukrytych jaskiniach. Legenda głosi, że podczas walk z wrogą armią przybył smok, który wspierał Wietnamczyków. Z jego paszczy wypadały klejnoty, które zamieniały się w wyspy. W ten sposób powstała naturalna ochrona przed najeźdźcami, a zarazem Vinh Ha Long, czyli Zatoka Lądującego Smoka.

Z naukowego punktu widzenia to efekt zalania terenu, który kiedyś stanowił wapienny płaskowyż. Obecnie jest to miejsce, w którym tysiące skał wyłania się z morza, tworząc widowiskowe formacje skalne sięgające nawet kilkuset metrów w górę. Dodatkową atrakcją są wyspy, które w zdecydowanej większości nie są zamieszkane, a ich niezwykłe kształty znajdują swoje odzwierciedlenie w wyjątkowych nazwach, jak Voi (Słoń), Gà Chọi (Koguty w walce) czy Mái Nhà (Dach).

Bogactwo przyrody okolic


Podczas podróży po zatoce odwiedza się jaskinie (najczęściej jedną, w zależności od wybranej trasy wycieczki, które są poniżej), dwie z nich to:

 • Hang Đầu Gỗ, czyli Jaskinia Drewnianych Koleb, która stanowi prawdziwą perełkę. Tradycja głosi, że w ukryciu znajdowały się tu drewniane pale, wykorzystane podczas starć z mongolską armią.
 • Na wyspie Bồ Hòn znajduje się grota Sung Sot (Jaskinia Niespodzianek), z sufitami na wysokość około 30 metrów i wewnętrznymi tunelem sięgającym około 500 metrów.

Ha Long to nie tylko jaskinie – to również bogactwo różnorodnych ekosystemów. Zaczynając od lasów mangrowych, przez laguny, po rafie koralowej kończąc. Tej ostatniej jest tu najmniej i nie mieliśmy okazji jej zobaczyć. Oprócz tego woda jest mało przejrzysta, więc świata podwodnego także nie obserwowaliśmy. Mówi się, że w okolicy rośnie około 1500 gatunków roślin, w tym prawie 477 gatunków magnoliowców. Na uwagę zasługuje także różnorodność zwierząt – 200 gatunków ryb, 400 gatunków pierścienic i 500 gatunków mięczaków.

Od momentu wpisania zatoki na listę UNESCO prowadzone są starania o ochronę tego wyjątkowego terenu. Mieszka tutaj około 1540 osób, z których większość zamieszkuje rybackie wioski na pływających tratwach i łodziach. Jedynymi zaludnionymi wyspami są Tuần Châu oraz Cát Bà.

Wyspa Cat Ba atrakcje


Cát Bà to największa z wysp w zatoce, a swój urok zawdzięcza przede wszystkim naturalnemu pięknu. Jeżdżąc po niej ma się chwilami wrażenie jakby się było na bezludnej wyspie. Życia skupia się w głównym mieście portowym, a środek jest praktycznie bezludny. Zamieszkuje ją ponad 30 tysięcy osób. Skaliste tereny sprawiają, że rolnictwo jest tu naprawdę trudne. Dlatego głównym źródłem utrzymania dla mieszkańców są ryby, hodowla ostryg i oczywiście turystyka.

Nazwa Cát Bà, czyli Wyspa Kobiet, to opowieść o trzech kobietach z dynastii Trần, które jak mówią legendy, zginęły w okolicznych wodach. Ich ciała wyrzucono na trzy różne plaże, gdzie rybacy znaleźli je i postawili na ich cześć trzy świątynie.

Cat Ba Wietnam

Głównym ośrodkiem turystycznym jest miasto portowe Cát Bà, gdzie skupiają się obiekty noclegowe i restauracje. Promenada nadmorska jest idealnym miejscem na spokojne spacery w ciągu dnia, a wieczorem na imprezę.

Co zobaczyć na Cat Ba?

 • Park Narodowy Cát Bà – w samym centrum wyspy. Jeżeli masz ze sobą buty trekingowe to warto wybrać się na punkt widokowy. Po sam horyzont widać góry porośnięte lasami. Można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę. Park zajmuje obszar o powierzchni 173 km2 i ok. 90 km2 okolicznych wód. Można tu spotkać sarny, dziki czy jeże. Jest to też dom dla langurów – małp, którym grozi wyginięcie. Wstęp płatny. Po drodze, w okolicach ‘Forestry outpost’ spotkaliśmy całą masę motyli. Były dosłownie wszędzie.
 • Hang Quân Y, czyli Hospital Cave – w czasie wojny wietnamskiej służyła ona jako schronienie dla mieszkańców. Jest ona oddalona o około 13 kilometrów od miasta i została przekształcona na szpital mogący pomieścić nawet 100 osób. Wstęp płatny 40.000 VND.
 • Cannon Fort, który usytuowany jest na 177-metrowym wzgórzu. Jest to najlepsze miejsce na podziwianie okolicy. Niestety przy wjeździe stoi Wietnamczyk, który wymusza zakup ‘biletu’, którego się nie dostaje. Koszt: 50.000 VND.
 • Monkey Island, do której organizowane są wycieczki łodziami lub jest ona wliczona w trasę wycieczki po zatoce. Ciekawostką jest, że zostały one tutaj przywiezione z Tajlandii.
 • pójść na jedną z trzech plaż Cat Co 1,2 lub 3
 • przejść się ścieżką między Cat Co 1 i 3 – widoki piękne!
 • Lubisz wspinaczkę skałkową? Ta wycieczka jest idealna dla Ciebie. Wszystko odbywa się na Moody Beach.
 • zjeść pyszną kanapkę w Banh Mi Hoi An – jedliśmy tu jedną z najlepszych kanapek w Wietnamie.
 • wypić kawę z widokiem na zatokę w NamPhuong Coffee Shop
Plaże na Cat Ba

W głównym mieście są 3 plaże, czyli Cat Co 1,2 i 3. Najbardziej do gustu przypadła nam Cat Co 3. Jest największa z tych trzech. Wygląda ona jakby należała do resortu, ale to nie jest prawda. Bez problemu można przez niego przejść, rozłożyć koc na plaży i korzystać z kąpieli. Jest tutaj restauracja, gdzie można coś przekąsić lub czegoś się napić. Przy okazji warto przejść wspomnianą wyżej ścieżką pomiędzy Cat Co 1 i 3.

Same plaże nie są jakieś nadzwyczajne. Podczas weekendu wszystkie są dość mocno oblegane przez tubylców – głośna muzyka to standard.

Wycieczka Ha Long Bay

Na wyspie jest całkiem sporo biur turystycznych, które organizują jedno lub dwudniowe wycieczki po zatoce. Warto dowiedzieć się, którą trasą się płynie (wszystkie widoczne są na mapie poniżej). Najpopularniejszą trasą z Cat Ba jest nr 2. Dokładnie nią płynęliśmy.

ha long bay route 1

Do rejsu podchodziliśmy raczej z rezerwą. Po przeczytaniu wielu opinii i relacjach innych osób byliśmy sceptyczni. Jednak jak to my, musieliśmy sprawdzić. Oprócz tego, po ostatniej wycieczce zorganizowanej po rzece Mekong w Wietnamie obawialiśmy się, czegoś podobnego. Czyli czego? Komercja, wszystko na odpierdziel i szybko, szybko. Jednak ta wycieczka była bardzo, ale to bardzo przyjemna. Nigdzie nie pędziliśmy, wszystko odbywało się planowo. Mieliśmy czas na to żeby popływać, puścić drona, na spokojnie zjeść obiad, popływać kajakami i to wszystko w kameralnym towarzystwie. 

Trafiliśmy na małą grupę, bo na statku było tylko 10 osób. Byliśmy jednak przygotowani, że będzie o wiele więcej osób, więc tym bardziej było to miłe zaskoczenie. Zatoka jest przepiękna, co oczywiście odzwierciedlają ujęcia z drona. Z góry zatoka wygląda genialnie, z dołu niesamowity klimat, woda ciepła, był tylko jeden minus. Śmieci, bardzo dużo śmieci i prawie wszędzie. Płynąc kajakami zbieraliśmy koszyki, reklamówki i inny plastik. 

Lan Ha Bay dość niedawno została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, więc mamy skromną nadzieję, że władze zrobią coś pożytecznego w tym kierunku i śmieci znikną.

Co zawiera wycieczka?

 • rejs po Zatoce Lan Ha
 • pływanie kajakami ok. 1h
 • 3 przystanki na pływanie
 • Monkey Island
 • lunch – tutaj trzeba podkreślić, że był bardzo smaczny i dla każdego wystarczyło

Naszą wycieczkę kupiliśmy w hotelu. Poniżej zdjęcia całej oferty.

Jeżeli chcesz zarezerwować ją z wyprzedzeniem to możesz to zrobić między innymi tutaj. Inna opcja to jedno- lub dwudniowa wycieczka prosto z Hanoi. Naszym zdaniem warto mimo wszystko przyjechać tutaj choć na kilka dni, jeżeli jest taka możliwość. Wiemy jednak, że urlop jest ograniczony – wszystko opisaliśmy w poście o Hanoi.

Kiedy jechać na Cat Ba?


W okolicy występują cztery pory roku (jak u nas w PL). Jesienią są obfite deszcze, ale i czasem zdarzają się tropikalne burze. Temperatura waha się między 19, a 25°C, a deszczu spada tu średnio 1600-1800 mm. Sezon deszczowy trwa od lipca do sierpnia. Zimy są chłodne, bardzo mgliste, z wilgotnością sięgającą nawet 84%. Najlepszy okres na wizytę jest od października do listopada. Wtedy jest tu ciepło i sucho, co sprzyja w podróżowaniu.

Wyspy i formacje skalne pełnią tu niezwykłą rolę. Tworzą naturalną barierę dla szalejących prądów morskich, a to sprawia, że woda tutaj jest spokojna. Nie trzeba się obawiać, że zakryje Ciebie fala, bo ich tu nie ma.

Polecamy zajrzeć do artykułu “Co warto wiedzieć jadąc do Wietnamu“, gdzie spisaliśmy najważniejsze informacje przed przyjazdem do tego kraju, m.in. piszemy o wizie, szczepieniach, bankomatach, jedzeniu itd.

Jak dojechać na Cat Ba?


Jest to dość turystyczne miejsce, więc nie ma żadnego problemu z dojazdem tutaj. My jechaliśmy z Hanoi, ale wiemy, że można dojechać z Sa Pa i innych większych miejscowości. Najczęściej do wyszukiwania i rezerwacji przejazdu korzystamy z 12GoAsia. Najczęściej przejazdy są łączone, a to oznacza, że jesteś odbierany spod hotelu i zawożony do miejsca docelowego.

Powered by 12Go system

Gdzie nocować na Cat Ba?


Wyspa ma dużą bazę noclegową. Najlepiej wybrać miejsce gdzieś niedaleko centrum/promenady, aby mieć wszystko ‘pod ręką’ tzn. restauracje, bary, sklepy, a nawet bankomat. Standardowo nasze propozycje noclegów (pierwszy z nich to nasz i możemy go w 100% polecić).

Vlog z Zatoki Lan Ha Bay*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *