Trang An, Tam Coc, Wietnam
|

Tam Coc atrakcje – czy wato odwiedzić Ninh Binh?

Podziel się artykułem z innymi

Czy warto odwiedzić Ninh Binh, a raczej Tam Coc? O co tyle hałasu z tym regionem? Z artykułu dowiesz się czy Tam Coc jest warty uwagi, co tutaj robić, jak dojechać oraz inne informacje praktyczne.

Gdzie jest Tam Coc?


Tam Coc to jedno z tych magicznych miejsc, które każdy powinien odwiedzić będąc w północnym Wietnamie. Położone w prowincji Ninh Binh, zaledwie dwie godziny samochodem od Hanoi. To miejsce pełne niesamowitych krajobrazów. Ma się tutaj okazję podziwiać imponujące góry krasowe, kręte rzeki, wiele jaskiń i tajemniczych świątyń.

Zwane często “Ha Long na lądzie“. Skąd ten przydomek? Ze względu na podobieństwo do słynnej zatoki Ha Long. Region ten słynie z malowniczych krajobrazów rzecznych, skalistych wzniesień i pagórków, które jakby wyrastają z tarasów ryżowych.

Tam Coc przestało być od wielu lat ukrytym skarbem Wietnamu. Choć niektórzy przewodnicy mogą tak sugerować. Jednak po przyjeździe tutaj od razu widać infrastrukturę pod turystykę. Instagramowe spoty w okolicy przyciągają podróżnych z całego świata.

Mimo tak dużej popularności, Tam Coc pozostaje miejscem wartym odwiedzenia. Ba! Wręcz trzeba go zobaczyć. Ulice w centrum miasta pełne są lokalnych pensjonatów i restauracji, a atrakcje w okolicy są niezapomniane. Nie zapomnij jednak, że jesteś w Wietnamie i naciągaczy oraz oszustów jest całkiem sporo. Pomimo nielicznych incydentów, miejscowi są prawdziwie gościnni i przyjaźni.

Ninh Binh czy Tam Coc?


Ninh Binh to prowincja położona w północno-wschodniej części Wietnamu, około 100 kilometrów na południowy zachód od Hanoi. Region wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Głównym miastem jest Ninh Binh, które nie urzeka jakoś specjalnie. Fakt, byliśmy tam jedynie przejazdem w poszukiwaniu bankomatu (o tym w części o informacjach praktycznych), ale korki na drodze i betonoza nas zniechęciła. Dla nas zdecydowanie lepszym wyborem jest miasto Tam Coc, gdzie jest spokojniej i przyjemniej.

Tam Coc atrakcje


W okolicy jest co robić! Wpisując w wyszukiwarkę Ninh Binh lub Tam Coc od razu zobaczycie piękną, soczystą zieleń tarasów ryżowych w otoczeniu wapiennych skał. Panie i Panowie, którzy wiosłują robią to rękoma lub nogami, co jest dodatkową atrakcją!

Rejs łodzią z centrum Tam Coc

Zdecydowana większość wycieczek zorganizowanych z Hanoi właśnie wybierają ten rejs. Trwa on ok. 1.5h i wszyscy są nim zachwyceni, gdyby nie smutne jego zakończenie. Pod koniec wioślarze wymuszają kupienie im jedzenia/napoju u Pań na łodziach, gdzie ceny są zawyżone minimum dwukrotnie. Dodatkowo nachalnie upominają się o napiwek – od razu przypomniała nam się niemiła wycieczka na deltę Mekongu. Co więcej, nasi znajomi kupili wodę oraz jedzenie wiosłującej Pani, która skarżyła się na głód i brak pieniędzy. Tuż przed odpłynięciem oddała towar sprzedającemu. Czasami bezczelność Wietnamczyków nie zna granic.

Stwierdziliśmy, że nie ma sensu się denerwować i przepłacać jak można wynająć skuter i podjechać do innego miejsca, aby skorzystać z uroków okolic. Wspominamy o tej opcji jedynie dlatego, aby uświadomić Ciebie, czego można się spodziewać.

Koszt? 150.000 dong za łódź, do której mogą wsiąść maksymalnie 2 osoby. W przypadku tubylców – może być ich max 4. Dodatkowo opłata 120.000 za osobę, co daje w sumie ~72 zł. Do tego należy doliczyć ewentualnie jedzenie/picie/napiwek.

Wycieczka łodzią w Trang An

Zdecydowanie lepszą opcją od rejsu w Tam Coc jest rejs w Trang An. Płyneliśmy dwukrotnie – trochę przez przypadek, a raczej naszą pomyłkę, ale wszystko po kolei.

Przed przyjazdem do Trang An najlepiej poznać trasy i zdecydować się co dokładnie Ciebie interesuje. My tego nie zrobiliśmy i to był z jednej strony błąd, a z drugiej strony wcale tego nie żałujemy. Tym sposobem zobaczyliśmy 2 z 3 tras.

Trang An, Tam Coc, Wietnam
 • Trasa nr 1 – 9 jaskiń, 3 świątynie, w których można odkryć historię dynastii Dinh. To była nasza pierwsza trasa i czuliśmy niedosyt.
 • Trasa nr 2 – 4 jaskinie i 3 świątynie, w tym górę Dia Linh w kształcie gigantycznej Wieży Piórowej wzniesionej na środku rzeki. Tutaj można poznać historię dynastii Tran. Ta trasa to nasz drugi wybór i to był strzał w dziesiątkę.
 • Trasa nr 3 – 3 jaskinie i 3 świątynie. Największa atrakcja to jaskinia Dot – ma aż 1 km! Jest ona najdłuższą jaskinią Trang An. Odwiedza się także wyspę, na które kręcono King Konga.

2 i 3 trasa mają dwie wspólne świątynie – największa różnica to właśnie kilometrowa jaskinia. Trasa nr 1 to przede wszystkim jaskinie o różnej długości. W sumie wyszło ok. 2 km. W niektórych trzeba było uważać na głowę.

Trang An rejs

Nam najbardziej zależało na świątyniach z 2 trasy, ale nie przygotowaliśmy się przed przyjazdem tutaj i takim sposobem byliśmy dwa razy na wycieczce. Czy żałujemy? Oczywiście, że nie bo obie trasy są piękne i warte zobaczenia.

Którą trasę wybrać w Trang An? To zależy czego oczekujesz. Jeżeli zależy Tobie na świątyniach, które są tutaj magiczne to wybierz 2 lub 3 trasę. Trasa nr 1 to przede wszystkim jaskinie. Oczywiście na trasie także są świątynie, ale mniej spektakularne.

Trang An – informacje praktycznie

 • koszt biletu to 250.000 dong za osobę ~46 zł 
 • Parking dla motocykli 15.000 ~2.6 zł, dla rowerów 10.000 ~1.8 zł
 • Rejs trwa 3h
 • Koniecznie zabierz ze sobą wodę, ewentualnie przekąski
 • Do łódki wchodzą 4 osoby, najlepiej czekać na parę przy łodzi – lepiej wejść do niej jako pierwszy, aby siedzieć z przodu.
 • Na łodzi dostaje się parasol, aby skryć się przed słońcem lub deszczem
 • Im wcześniej się wybierzesz, tym lepiej.
 • Osoby wiosłujące nie mówią po angielsku
 • Można wybrać się na wycieczkę zorganizowaną z Tam Coc. Od razu w pakiecie jest Trang An, Mua Cave i Hoa Lu.
 • Jeżeli nie masz czasu, aby zatrzymać się w okolicy to dobrą opcją jest wycieczka jednodniowa z Hanoi. W tym wypadku zwróć uwagę, co jest w pakiecie. Masz do wyboru rejs w Tam Coc lub Trang An. Zdecydowanie lepiej wybrać ten drugi.

Tak przy okazji – o Hanoi pisaliśmy tutaj.

Punkt widokowy Hang Mua

Najsłynniejszy punkt widokowy w Wietnamie, czyli Hang Múa lub Mua Caves. Jest to w 100% uzasadnione, bo panorama stąd jest genialna!

Miejsce zachwyca niezwykłym krajobrazem – ogromnymi wapiennymi wzgórzami, które wyrastają z ziemi jak gigantyczne stalaktyty. Aby móc to wszystko zobaczyć trzeba pokonać około 500 stromych schodów. Widoki z góry są tego warte. Pierw jednak przechodzi się przez restauracje, kładki bambusowe oraz inne atrakcje. Na dole można wypożyczyć tradycyjne, lokalne stroje, aby na górze lub/i na kładkach zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na szczycie Hang Múa znajduje się mała świątynia oraz smok. Jest tu całkiem sporo ludzi (można dostrzec na zdjęciu). Wszyscy pchają się do smoka. Tam trzeba w szczególności uważać, bo są ostre i śliskie kamienie, a miejsca dość mało. Dodatkowo nie ma barierek, co wcale nie ułatwia sytuacji.

Czy weszliśmy na smoka? Tak. Czy polecamy? Nie. Lepiej zostać minimalnie niżej i podziwiać widoki.

Bilet wstępu to 100.000 dong ~18 zł, a parking 15.000 dong ~2,6 zł

TIP: jeżeli jedziesz skuterem to parking jest na samym końcu drogi, tuż przy kasach biletowych. W połowie ulicy próbuje zatrzymać skutery nachalna baba, która wręcz wyskakuje na środek i zagradza przejazd. Jestem ciekawa kiedy ktoś nie zdąży wyhamować. Wtedy odechce jej się wyskakiwać na ulicę.

Bich Dong Pagoda

Bich Dong Pagoda w wolnym tłumaczeniu oznacza “Jaskinia Zielonej Perły”. Brama wejściowa jest piękna! Została zbudowana w 1428 roku, za panowania cesarza Ly Thai To, jako wejście do małej pagody na górze. Jednak to, co można aktualnie podziwiać, to wynik rekonstrukcji dokonanej przez dwóch mnichów buddyjskich. Przebudowali oni pagodę na trzy poziomy, tworząc Dolną, Środkową i Górną Pagodę, która jest częściowo w jaskini.

Wejście do pagody jest za darmo! Nie daj się oszukać miejscowym, że trzeba płacić.

Bai Dinh Pagoda

Zaledwie 20 kilometrów od Tam Coc znajduje się największa Pagoda w całym Wietnamie. Podobno jest to jeden z największych kompleksów buddyjskich w całej Azji Południowo-Wschodniej. Piszemy ‘podobno’, bo z tym miejscami “naj” nigdy nie wiadomo.

Bai Dinh to naprawdę ogromne miejsce religijne, gdzie spokojnie można spędzić pół dnia, zwiedzając liczne świątynie. Najważniejsze atrakcje Bai Dinh to piękne świątynie, 10-metrowy posąg Buddy wykonany z brązu oraz 100-metrowa Pagoda, z której roztacza się zapierający widok na cały kompleks świątynny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o miejscu to możesz skorzystać z usług przewodnika na miejscu. Jednak może być to nieco kosztowne.

Najlepszą opcją na zwiedzanie jest bilet ‘combo’, który kosztuje 250.000 dong ~ 42 zł. Obejmuje on wstęp, meleksy, którymi szybko i wygodnie przemieszcza się po tym ogromnym kompleksie oraz windę na szczyt pagody.

Bai Dinh Pagoda, Tam Coc, Wietnam
Starożytne miasto Hou Lu

Hao Lu, pierwsza stolica Wietnamu, która jest dość rzadko odwiedzana przez turystów. Dlaczego? W okolicy jest tyle atrakcji, że starożytne miasto wydaje się być nudne.

To miejsce jest jak skarbnica czasu, gdzie można poczuć ducha dawnych dynastii. Ruiny Hao Lu są nie tylko cennym dziedzictwem kulturowym Wietnamu, ale także małą perłą architektury tamtych czasów.

A co najlepsze, Hao Lu to nie tylko miejsce dla historyków i kulturoznawców. Oferuje ono także przepiękne krajobrazy i przyrodę – jak cała prowincja Ninh Binh. Otaczające je zielone wzgórza, wapienne skały i malownicze pola ryżowe sprawiają, że to idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta.

Miejsce warte odwiedzania, ale trzeba zaznaczyć, że jeżeli było się już w Hue i podziwiało okoliczne mauzolea i cytadelę, to Hao Lu nie wywiera zbyt dużego wrażenia. 

Bilet wstępu to 20.000 dong ~3,6 zł. Nie ma oficjalnego parkingu, ale można zostawić skuter dosłownie na przeciwko głównej bramy. Teoretycznie jest on darmowy, ale lokalsi proszą o zakup czegokolwiek za możliwość postoju. Zimny kokos to idealny wybór, a kosztuje jedyne 30.000 dong ~5,4 zł.

Inne atrakcje

W okolicy jest kilka pagód np. Thai Vi Temple – można przejść się na spacer z Tam Coc, jaskinie (Thien Huong Cave, Tien Cave) oraz inne rejsy łodzią (te mniej znane). Poniżej zamieszczamy mapę z zaznaczonymi atrakcjami, restauracjami oraz rejsami po rzece.

Tam Coc informacje praktyczne


Czyli kilka słów ‘co gdzie i kiedy’. Jak zwiedzać okolicę, kiedy najlepiej wybrać się do Tam Coc, jak dojechać, gdzie zjeść oraz gdzie nocować w jednym z najpiękniejszych regionów w Wietnamie.

Jak zwiedzać okolice Tam Coc?

Popularnym wyborem wśród odwiedzających jest rower lub skuter. Tak jak najbliższą okolicę Tam Coc można bez problemu objechać rowerem, tak do dalszych zakątków będzie już problem z dojazdem. Oczywiście wszystko zależy od Twojej kondycji. Wiedzieliśmy, że będziemy jechać do Trang An i na Mua Cave, więc zdecydowaliśmy się na wypożyczenie skutera na kilka dni.

W mieście nie ma najmniejszego problemu z wypożyczeniem jednego i drugiego jednoślada. Jednak przy tym drugim może okazać się problematyczne tankowanie. W samym Tam Coc nie ma stacji benzynowej, a miejscowi sprzedają paliwo w butelkach. Oczywiście w mało korzystnej cenie. Wystarczy jednak pojechać kilka kilometrów za miasto i zatankować dobrej jakości paliwo (nierozwodnione jak w butelkach) w normalnej cenie.

Koszt wypożyczenie skutera to 100.000-120.000 dong w zależności od długości wynajmu i Twoich umiejętności negocjacyjnych. Rower 50.000 dong.

Jak dojechać do Tam Coc?

Bez najmniejszego problemu dojedziesz tutaj z większych miast. Między innymi bezpośrednio z Hanoi, ale także z Sapa (tutaj może być przesiadka w stolicy) czy Cat Ba, ale także se środkowej części Wietnamu, czyli Hoi An – miasta lampionów. Z południa także znajdziesz połączenie, które możesz sprawdzić na 12GoAsia, z którego najczęściej korzystamy i możemy polecić.

Powered by 12Go system
Tam Coc kiedy jechać?

Najlepszy czas na podróż do Tam Coc to okres między kwietniem, a czerwcem oraz między wrześniem, a listopadem. Jest wtedy ciepło i jest mniej opadów deszczu. Pamiętaj jednak, że pogoda może być zmienne, więc warto monitorować prognozę przed wyjazdem. Unikaj okresu od lipca do sierpnia, kiedy występują intensywne opady deszczu, a także okresu między grudniem, a marcem kiedy jest tu zimniej (temperatura spada poniżej 20 stopni).

W Ninh Bình panuje klimat monsunowy. Średnia temperatura roczna wynosi 28°C i spada tam rocznie 1445 mm deszczu. Także wysokie prawdopodobieństwo, że mimo wszystko trafisz na deszcz.

Gdzie zjeść w Tam Coc?

Okolica słynie z pieczonej kaczki na rożnie. Idąc główną ulicą co chwilę widać rożno. Mamy wrażenie, że jest to lokalny specjał. Nie mogliśmy ominąć tego przysmaku i wybraliśmy się do Family Restaurant. Jest to rodzinna restauracja prowadzona już kilku dobry lat, która zasłynęła ze smakowitej kaczki oraz kozy z rożna.

Kolejna restauracja ma opinię 4.9/5 na 1 135 opinii na Google Maps (przynajmniej podczas naszego pobytu w 2023 roku). Mowa o Thao Béo Restaurant Bar, która jest trochę oddalona od centrum Tam Coc, ale dosłownie wszystko, czego tam próbowaliśmy było przepyszne. Jedliśmy tu jedną z lepszych Bun Cha, sajgonki oraz ‘crispy’ wieprzowinę. Obojętnie co zamawialiśmy było smaczne.

Dobre miejsce na kawę, ale także obiad z pięknym widokiem na jezioro? Coffee Lan – Drink and Food. Przychodziliśmy tutaj codziennie na kawę z jajkiem, a czasami także na kanapki. Można usiąść przy stoliku tuż przy wodzie i obserwować wycieczki. Genialna miejscówka!

Jak znudzi się Tobie wietnamskie jedzenie to godna uwagi jest pizza w Little Italy Pizza. Ceny niestety dość wysokie, ale idą one w parze z jakością. Jedliśmy tutaj jedynie pizzę i ją polecamy.

Ostatnia, lokalna restauracja, która jest godna polecenia to Ninh Loan Rose Restaurant – nazwaliśmy ją ‘u dziadka’ ze względu na właściciela. Jest to starszy Pan, który nie mówi po angielsku, ale jest przesympatyczny. Kolejne miejsce, gdzie każde danie było wyśmienite.

Bankomaty w Tam Coc

Podczas naszej podróży po Wietnamie nauczyliśmy się sprawdzać, czy w danym miejscu są bankomaty. Często ich nie ma albo, co zdarzało się nam kilka razy, są puste. Właśnie dlatego zawsze lepiej wypłacić więcej gotówki i z nia jeździć, niż później szukać bankomatu.

W Tam Coc jest bankomat, ale ze straszną prowizją za wypłatę tzn. jest stała opłata + % od wybranej gotówki. Znajduje się on 400 metrów od centrum miasta. Trzeba iść/jechać główną drogą w kierunku Ninh Binh, a bankomat znajdziesz po lewej stronie.

Lepsza opcja (tylko dla osób posiadających skuter) to podjechanie do miasta Ninh Binh i skorzystanie z bezpłatnego bankomatu VpBank. Przy okazji można zwiedzić stolicę prowincji.

Polecamy zajrzeć do artykułu “Co warto wiedzieć jadąc do Wietnamu“, gdzie spisaliśmy najważniejsze informacje przed przyjazdem do tego kraju, m.in. piszemy o wizie, szczepieniach, bankomatach, jedzeniu itd.

Ile przeznaczyć czasu na Tam Coc?

Warto tu zostać 3 pełne dni, aby na spokojnie, bez większego pośpiechu zwiedzić okolicę. Sama jazda na skuterze po okolicach jest ciekawa. Co chwilę znajduje się jakieś perełki i magiczne kadry. Ninh Binh wciąga. Dla nas jest miejsce nr 1 w Wietnamie.

Gdzie nocować w Tam Coc?

Naszym zdaniem najlepszą opcją jest wybór noclegu w mieście Tam Coc. Jeżeli planujesz wypożyczyć skuter na cały pobyt to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać okolice np. Mua Cave. Jest tam zdecydowanie spokojniej, a okoliczne tarasy ryżowe są piękne. Standardowo podrzucamy nasze propozycje noclegów. Trzy pierwsze są w mieście Tam Coc, trzy pozostałe w okolicy punktu widokowego Mua Cave.

Relacja z naszego pobytu*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *