LANGKAWI, MALEZJA
||

Langkawi Malezja – co warto zobaczyć?

Podziel się artykułem z innymi

Langkawi informacje praktyczne


Zapraszamy na jedną z bardziej popularnych wysp w Malezji, czyli Langkawi. Co warto zobaczyć? Czy warto się tutaj wybrać? Która najlepsza plaża? Gdzie nocować na Langkawi? Na te i więcej pytań odpowiadamy właśnie w tym artykule.

Gdzie leży Langkawi?

Langkawi leży w północno-zachodniej części Malezji, w odległości około 30 kilometrów od wybrzeża, na Morzu Andamańskim. Jest to część stanu Kedah w Malezji, znajdującego się w pobliżu granicy z Tajlandią. Wyspa jest częścią archipelagu Langkawi, składającego się z 104 wysp, z których największą jest właśnie Langkawi. Dzięki swojemu urokowi naturalnemu i statusowi strefy bezcłowej, Langkawi stało się popularnym celem podróży dla turystów z całego świata.

Langkawi kiedy jechać?

Najlepszy okres na wizytę na Langkawi jest grudzień-marzec, gdy panuj pora sucha, a co za tym idzie jest najwięcej słonecznych dni. Temperatury w tym okresie utrzymują się zazwyczaj w granicach od 30 do 35 stopni Celsjusza. Teoretycznie, bo klimat się zmienia i ciężko przewidzieć pogodę. My byliśmy w lutym i pogoda była wręcz idealna na plażowanie i eksplorację wyspy.

Od kwietnia do września, występuje pora deszczowa, która charakteryzuje się krótkimi, intensywnymi opadami deszczu. Co to oznacza? 1h ulewnego deszczu, po czym wychodzi słońce, ale może się zdarzyć, że będzie lało 24h. Ten okres uważany jest ‘poza sezonem’, więc można liczyć na niższe ceny noclegów i mniejszą liczbę turystów.

Wrzesień i październik to najgorszy okres na wizytę wyspy. Przychodzą wiatry monsunowe z ulewnymi deszczami. Morze jest wzburzone i często pojawiają się burze. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 25 stopni, a opady deszczu sięgają 350 mm.

Jak się dostać na Langkawi?

Istnieje kilka sposobów dotarcia na Langkawi, a wybór zależy przede wszystkim od Twojej lokalizacji.

  1. Samolot. Najwygodniejsza i najszybsza opcja dotarcia na Langkawi z większych miast w Malezji. Wyspa posiada międzynarodowe lotnisko, które obsługuje bezpośrednie loty z wielu głównych miast w Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Kuala Lumpur, Singapur czy Bangkok, ale także z pobliskiej wyspy Penang. Lotnisko położone jest około 20 minut jazdy od Pantai Cenang, w południowo-zachodniej części Langkawi.
  2. Przeprawa promem. Można również dotrzeć tutaj drogą morską, korzystając z promów z portów w Kuala Kedah czy Kuala Perlis. Kiedyś można było także przepłynąć promem z Penang, ale został on zawieszony. O tym piszemy poniżej.
  3. Przeprawa z Tajlandii. Jeśli podróżujesz z Tajlandii, istnieją również połączenia promowe stamtąd m.in. rajskiej Kok Lipe.
  4. Drogą lądową i morską. Jeżeli nie lubisz latać lub jedziesz z innego miejsca niż Kuala Lumpur to można dostać się na wyspę autobusem + promem. Połączenie warto sprawdzić na 12GoAsia i z wyprzedzeniem zarezerwować transport. Pamiętaj, aby szukać dojazdu do Kuala Kedah lub Kuala Perlis
Powered by 12Go system
Jak się dostać z Penang na Langkawi?

Najprostszy i najszybszy sposób to samolot. Jeżeli zarezerwujesz lot z odpowiednim wyprzedzeniem to możesz trafić na bardzo atrakcyjne ceny. Samolot ledwo się wznosi i już czas lądować. Inna opcja, która podczas naszego pobytu była niestety niedostępna (2023 rok) to prom. Wybraliśmy najtańszą opcję, ale zarazem najdłuższą, czyli przeprawę promową z George Town na Penang na ląd, następnie pociąg do Alor Setar, lokalny bus do Kuala Kedah, aby dostać się prom na Langkawi.

Całą trasę pokazujemy w tym filmie – jak tanio dostać się z Penang na Langkawi.

Co warto zobaczyć na Langkawi?


Langkawi ma całkiem sporo do zaoferowania, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest to typowa rajska wyspa. Jeżeli szukasz turkusowej wody, z miękkim piaskiem i palmami to polecamy wybrać się na pobliską tajską Koh Lipe. Nie oznacza to jednak, że nie warto zatrzymać się tu chociaż na kilka dni.

Langkawi plaże

Podczas naszego pobytu odwiedziliśmy kilka plaż – zjechaliśmy wyspę w poszukiwaniu z jednej strony tej najładniejszej, a z drugiej spokojnej, gdzie można odpocząć. Szukając informacji o plażach od razu wyskakuje ta najpopularniejsza i najbardziej rozwinięta, czyli Pantai Cenang.

Plaża jest naprawdę długa i można znaleźć spokojniejsze miejsce na rozłożenie ręcznika. Bliżej centrum są beach bary. Oprócz tego można tu skorzystać z licznych atrakcji np. z wycieczki łodzią, jazdy na nartach wodnych i parasailingu. Wieczorami są tutaj organizowane pokazy ogni – super widowisko!

Wracając na chwilę do sportów wodnych – można wybrać się na 4-godzinną wycieczka na skuterze wodnym i zobaczyć 8 wysp Dayang Bunting.

Pantai Tengah to nasz nr 1. Plaża teoretycznie sąsiaduje z Pantai Cenang (około 4 km na południe), ale znacznie się od niej różni. Jest tu zdecydowanie spokojniej – mało turystów, brak barów i innych atrakcji. Jest ona idealna dla osób poszukujących spokoju i ciszy. Wieczorami może być trochę głośniej, bo pobliski hotel włącza muzykę dla gości hotelowych.

Kolejna plaża to Pantai Kok. Jest ona oddalona od największego centrum rozrywki, czyli Cenang. Byliśmy tu dosłownie chwilę. W okolicy znajduje się wiele pięciogwiazdkowych kurortów, które są położone wzdłuż zatoki. Mają one swoje prywatne plaże. My odwiedziliśmy publiczną plażę – całkiem sporo tu tubylców. Nie brakuje stoisk z jedzeniem i atrakcji. Niedaleko Pantai Kok znajdują się najpopularniejsza atrakcja turystyczna na Langkawi, czyli Sky Bridge, ale także wodospad Seven Wells (więcej o tych dwóch miejscach piszemy poniżej).

Ostatnia plaża to Sandy Skulls Beach lub po malezyjsku Pantai Pasir Tengkorak. To była nasza plaża nr 2. Niestety najbardziej oddalona od naszego noclegu, ale mimo wszystko odwiedziliśmy ją dwukrotnie. Jest ona trochę ukryta, przez co rzadko odwiedzana przez turystów. Natomiast uwielbiana przez tubylców – lepiej omijać weekendy. Dodatkowo w godzinach popołudniowych promienie słoneczne tutaj nie docierają i robi się dość szybko ciemno.

DJI 0402 HDR
Nocne markety

W Azji zawsze warto szukać nocnych marketów – są one najlepszą opcją na spróbowanie wielu lokalnych dań za bardzo niską cenę. Tradycyjne malajskie potrawy: nasi lemak, keropok lekor, nasi ayam, murtabak czy roti. Dodatkowo można kupić wspaniałe pamiątki. Na wyspie są “stałe” nocne markety, ale także ruchome – w wyznaczone dni tygodnia odbywają się w innych częściach wyspy.

Przygotowaliśmy mapę z nocnymi marketami wg dni tygodnia – jest tylko 6 pinesek, ponieważ w głównym mieście, czyli Kuah jest on dwa razy w tygodniu, w środę i sobotę.

Warto odwiedzić go chociaż raz. My specjalnie jechaliśmy na wtorkowy do Kedawang. Ilość stoisk z jedzeniem nas zaskoczyła i pierw zrobiliśmy rundkę dookoła, aby zdecydować się na co mamy ochotę. Ceny do tego stopnia zachęcają do zakupów, że słodkości zostały nam na kolejny dzień do kawy.

Jest to też dobre miejsce, aby zaopatrzyć się w pamiątki. Inne idealne miejsce to pasaż wzdłuż plaży Pantai Cenang. Lepiej zabrać ze sobą mniej rzeczy w walizce i obkupić się na miejscu.

Strefa bezcłowa

Jakie było nasze zdziwienie, kiedy odkryliśmy, że Langkawi ma strefę bezcłową! Warto tu przypomnieć, że Malezja to kraj muzułmański, a co za tym idzie alkohol jest bardzo drogi. Przykładowo cena szklanki piwa na Penang kosztowała 18-25 MYR (15-23 zł). Po wejściu do pierwszego lepszego sklepu, kiedy zobaczyliśmy, że butelka piwa 330 ml kosztuje 4 MYR (3,5 zł) myśleliśmy, że to błąd. Przy kasie upewnialiśmy się czy aby napewno to nie pomyłka. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że na całej wyspie jest “free duty”.

Przy Pantai Cenang, gdzie stacjonowaliśmy jest całkiem sporo sklepów z ogromnymi napisami strefa wolnocłowa. Nie tylko alkohol jest drogi w Malezji, ale także produkty znanych firm typu Milka, Kinder, Lay’s, M&M’s itd. Perfumy i elektronika także mają niższe ceny. Tutaj można było poszaleć. Po 2 tygodniach w Malezji mieliśmy ochotę na większość rarytasów.

Sky Bridge

Najpopularniejsza atrakcja, czyli Sky Bridge Langkawi!

Kolejka linowa rozpoczyna swój kurs na stacji położonej u podnóża Góry Machincang. SkyCab, czyli po polsku gondola wznosi się na 700 metrów nad poziomem morza. Sama jazda jest atrakcją, bo można podziwiać panoramę okolicy. Góry porośnięte gęstymi zielonymi lasami, okoliczne plaże i błękitne wody Morza Andamańskiego. Na górze można przejść się po słynnym przeszklonym moście. Przy dobrej pogodzie można dostrzec wyspy Indonezji i Tajlandii.

Po przyjeździe na miejsce (na dolną stację) okazuje się, że wybudowano tu małe miasteczko, które w swojej ofercie ma nie tylko kolejkę, ale także kino 6D, SkyGlide, SkyTrail, wodospad i inne atrakcje. Warto zarezerwować bilety on-line i zjawić się na miejscu jak najwcześniej, aby uniknąć tłumów. Wjazd gondolą to koszt 155 MYR ~142 PLN. Można kupić także pakiet.

Aktualne ceny znajdziesz tutaj.

Wodospady

Jest ich tu kilka. Standardowo trafiliśmy na porę suchą i na dwóch z nich był mały strumień wody. Dowiedzieliśmy się o tym od poznanych na miejscu osób. Zdecydowaliśmy się zobaczyć tylko jeden – polecany przez znajomych, którzy kilka dni wcześniej go odwiedzili.

  1. Seven Wells Waterfall (Telaga Tujuh). Jest to jeden z najbardziej znanych wodospadów na Langkawi. Kilka basenów, gdzie można się schłodzić, a dodatkowo tworzą one naturalne zjeżdżalnie. Zabawa przednia! Właśnie ten wodospad odwiedziliśmy.
  2. Durian Perangin Waterfall. Nazwa zniechęca, ale wg opinii tubylców jest on najładniejszy. Ma on aż trzy różne kaskady.
  3. Temurun Waterfall. Ten wodospad jest jednym z najwyższych na Langkawi, bo ma około 200 metrów wysokości.

Nie są to wszystkie wodospady, bo jest ich tutaj więcej. Natomiast te trzy są najpopularniejsze i polecane przez tubylców.

Las namorzynowy – Kilim Geoforest Park

Na Langkawi znajduje się jeden z największych lasów namorzynowych, znany jako Kilim Karst Geoforest Park. Jest to całkiem spory obszar, który obejmuje wspomniane lasy namorzynowe, ale także jaskinie wapienne, formacje skalne i unikalne ekosystemy, stanowiące dom dla różnorodnych gatunków flory i fauny. Lasy te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemu, chroniąc wybrzeże przed erozją, zapewniając z jednej strony schronienie dla zwierząt, a z drugiej miejsce do poszukiwania przez nich pożywienia.

Jakie zwierzęta można tu spotkać? Ryby chodzące po lądzie, zimorodki, orły, wydry, a nawet delfiny.

Mieliśmy w planie odwiedzić to miejsce, nawet tu dojechaliśmy. Jednak na miejscu zrezygnowaliśmy z tej atrakcji ze względu na koszta. Jadąc tu w kilka osób fajnie się je rozdziela, niestety dla 2 osób jest to dość kosztowne.

Inna opcja to wycieczka zorganizowana. Znaleźliśmy dwie:

  • Opcja łodzią. Wycieczka trwa 2.5h, w cenie ma się przewodnika anglojęzycznego.
  • Kajaki. Osobiście ta wycieczka bardziej nam się podoba, ale mogą po niej boleć ręce 🙂

Gdzie nocować na Langkawi?


  • Oczywiście w okolicach głównej plaży Pantai Cenang. Jest to dobra baza wypadowa na wycieczki na południowe wyspy. Jest tutaj całkiem spora baza noclegowa, restauracje, bary, sklepy, ale także kwitnie tu nocne życie. Pobliska główna ulica, czyli Jalan Pantai Cenang Road pełna jest sklepów, restauracji i spa. Co trzeba mieć na uwadze to poranki są dość ‘leniwe’ i wiele sklepów jest zamkniętych do 10 rano. Tylko kilka wybranych restauracji jest otwartych w porze śniadania. Było to dosyć problematyczne dla nas.
  • Pantai Tengah. Jest to spokojniejsza wersja Pantai Cenang – bardziej wysunięta na południe. Była to nasza ulubiona plaża.
  • Kuah Town. To główne miasto na wyspie, gdzie sporo się dzieje, ale nie ma dostępu do dużych plaż. Tutaj dopływa się promem z kontynentalnej Malezji.
  • Datai Bay. Jest to ekskluzywna okolica, znana z pięknych plaż i luksusowych ośrodków wypoczynkowych. Można wybrać się na partyjkę golfa. Okolica bardzo spokojna i ładna. Niestety pobyt tutaj jest dość kosztowny.

Standardowo umieszczamy nasze polecajki:

Wypożyczalnia aut


Na Langkawi jest również opcja wynajęcia auta. My w podróżach naczęściej korzystamy z DiscoverCars. Można trafić na bardzo dobre oferty. Serdecznie polecamy.

Nasz film z pobytu na wyspie Langkawi



*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *