HOI AN, WIETNAM, MIASTO LAMPIONÓW
|||

Hoi An, czyli miasto lampionów – informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Hội An – wąskie, urocze uliczki rozświetlają się wieczorem przez lampiony, tworząc niesamowity klimat. To właśnie przez nie Hoi An jest często nazywane „Miastem Lampionów”. Dodatkowo malownicze budynki, pagody, galerie sztuki, urocze kawiarnie i generalnie zabytki sprawiają, że jest to najpiękniejsze miasto w całym Wietnamie. Hội An jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z poniższego artykułu dowiesz się co warto zobaczyć w Hoi An, kiedy się wybrać, gdzie nocować oraz inne informacje praktyczne potrzebne do zaplanowanie podróży do miasta lampionów.

Gdzie jest Hoi An?


Hội An leży w środkowym Wietnamie, na wybrzeżu Morza Południowochińskiego. Malowniczo położone nad rzeką Thu Bồn, w prowincji Quảng Nam.

To magiczne miasto znajduje się zaledwie kilka kilometrów na południe od miasta Đà Nẵng. Z jednej strony otoczone jest górami, a z drugiej morzem, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Lokalizacja nad brzegiem rzeki sprawia, że Hội An to również ważny port rzeczny, który kiedyś był centrum handlowym dzięki swojemu strategicznemu położeniu.

HOI AN, WIETNAM, MIASTO LAMPIONÓW

Dziś Hội An jest popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym podróżnych z całego świata przez swoją atmosferą, zabytki i wyjątkową lokalną kuchnią.

Oprócz tego jest to idealne miejsce na skorzystanie z usług krawieckich czy szewca. Hoi An słynie z tych właśnie usług. Przed wybraniem zakładu poczytaj opinie na Google Maps i zorientuj się ile mniej więcej powinna kosztować usługa. Pamiętaj o targowaniu się!

Hoi An atrakcje


W Hoi An jest bardzo wiele rzeczy do zrobienia, zobaczenia i odwiedzenia również w okolicy miasta. Nudzić się tu napewno nie będziecie.

Bilety wstępów w Hoi An – jak najtaniej zwiedzać?

Zacznijmy od biletów wstępu, aby nie dać się oszukać i nie przepłacić. Wiele atrakcji w Hoi An jest płatnych. Do każdego zabytku można kupić oddzielny bilet bezpośrednio przy wejściu (nie orientujemy się w cenach) lub kupić bilet 'combo’, który pozwala na wejście do najważniejszych z nich. Do czego uprawnia bilet?

  • Wstęp do Pagody Cau
  • Wstępy do Starych Domów Zgromadzeń: Phuc Kien, Quang Trieu, Trieu Chau, Hai Nam
  • Wstępy do Muzeów: Muzeum Ceramiki Handlowej, Muzeum Hội An, Muzeum Kultury Sa Huynh, Muzeum Folkloru, Muzeum Medycyny Tradycyjnej
  • O godzinie 10:15, 15:15 i 16:15 można wybrać się na pokaz tańca ludowego przy tradycyjnej muzyce.

Uwaga: możesz wybrać i zwiedzić jedynie 5 z wymienionych atrakcji!

Darmowy wstęp dla dzieci w wieku 0-15 lat. Szczegóły znajdziesz tutaj, Hoi An Ancient Town Ticket. Podobny bilet można kupić bezpośrednio na miejscu, w oficjalnym punkcie turystycznym (nie daj się oszukać naganiaczom z ulicy).

Most Japoński (Chùa Cầu)

Niezwykły most z drewnianą buddyjską świątynią – to właśnie Chùa Cầu, niepowtarzalny symbol miasta, jego największa atrakcja, a zarazem wizytówka. Wybudowany w 1593 roku przez japońskich kupców. Co go wyróżnia? Między innymi to, że jest on kryty oraz drewniany. Oprócz tego ma on szczególne znaczenie – łączy dwie historyczne dzielnice tj. japońską i chińską.

Most Chùa Cầu ma długość około 18 metrów. To co rzuca się w oczy to zaraz przy wejściu stoją posągi małpy i psa, które jakby witają przybyłych. Istnieją różne interpretacje tych zwierzęcych symboli: jedna legenda mówi, że wielu władców wietnamskich urodziło się w roku psa lub małpy. Inna natomiast mówi, że budowa mostu rozpoczęła się w roku małpy, a zakończyła w roku psa.

Podczas naszej wizyty nie mieliśmy okazji go podziwiać z zewnątrz – trwała renowacja. Mogliśmy natomiast bez problemu wejść do środka, za darmo.

Zabytkowe domy w Hoi An

Przepiękne domy, w których obecnie są stylowe sklepy czy restauracje, kiedyś były rezydencjami bogatych kupców. Niektóre z nich przekazane są potomkom, którzy otworzyli drzwi dla turystów i dzięki temu można podziwiać ich wnętrza.

  • Tan Ky to jeden z najlepiej zachowanych domów, mający już 200 lat i wciąż pozostający w rękach tej samej rodziny. Architektura japońska i chińska łączą się w perfekcyjnym harmonijnym stylu.
  • W domu Phùng Hưng na pierwszym piętrze jest sklep oferujący ręcznie haftowane obrusy i serwetki.
  • Diệp Đồng Nguyên pochodzący z XIX wieku, przypomina dawną aptekę. Zachowane są skrytki na zioła stosowane w medycynie chińskiej.
  • Dom Quân Thăng stoi od trzech wieków, to rezydencja potomka chińskiego żeglarza. Podobnie jak inne, łączy w sobie wpływy architektury japońskiej i chińskiej.
Świątynia Bà Mụ

Jedno z ładniejszych miejsc w Hoi An. Wygląda majestatycznie zarówno w dzień, jak i nocą kiedy pięknie jest oświetlona. Nie jest to typowa świątynia, do której można wejść. Jest to ściana, przed którą jest staw z kwiatami lotosu. Tuż obok są kawiarnie i restauracje, gdzie można usiąść, odpocząć i podziwiać to miejsce.

DSC00911 scaled
Hala zgromadzeń Phuc Kien (Fujian)

Co to są te hale/aule? Dawniej były one sercem życia społecznego, miejscem gdzie spotykali się kupcy i emigranci z różnych części Chin. W Hoi An można podziwiać kilka takich obiektów. Każda hala/aula czymś się wyróżnia. Natomiast każda została zbudowana na tym samym planie tj.: dekoracyjna brama wejściowa, centralny dziedziniec, gdzie odbywały się spotkania oraz świątynia na samym końcu.

Odwiedziliśmy jedynie halę Phúc Kiến, która jest najpopularniejsza w Hoi An. Początkowo była ona miejscem zgromadzeń dla społeczności Fujian, lecz przekształcono ją w świątynię dla bóstwa Thiên Hậu. To miejsce oddaje historię i kulturę miasta. Po przejściu przez główną bramę wejściową, zbudowaną w 1975 roku, wchodzi się do 'centrum’ hali, gdzie stoi posąg Thiên Hậu.

Phuc Kien (Fujian)
HOI AN, WIETNAM,

Jest to także miejsce, które przyciąga bezdzietne pary pragnące potomstwa. Składają one ofiary w postaci świeżych owoców, wierząc w spełnienie swoich pragnień.

Pozostałe aule:

  • Hala zgromadzeń Trung Hoa (Hội Quán Ngũ Bang)
  • Hala Kantońskiego zgromadzenia (Hội Quán Quảng Triệu)
  • Hala zgromadzenia Hainan (Hội Quán Hải Nam)
Muzea w Hoi An

Jeżeli lubisz chodzić po muzeach to jest ich tu całkiem sporo:

  • Muzeum Ceramiki – prezentowana jest ceramika wietnamska, japońska oraz chińska z różnych okresów
  • Muzeum Historii Hội An – znajdziesz tam wystawę czarno-białych fotografii, kilka armat, a nawet kawałek statku handlowego
  • Muzeum Kultury Sa Huynh – wszystko związane z okresem Sa Huynh np. stare banknoty, karabiny maszynowe, ceramika, dokumenty itd.
  • Muzeum Folkloru
  • Muzeum Medycyny Tradycyjnej – dowiesz się jak łatwo można wyleczyć się m.in. ziołami
Festiwal pełni księżyca

Festiwal Pełni Księżyca to wyjątkowy moment w Hội An, który ma miejsce 14. dnia każdego miesiąca według kalendarza księżycowego. Podczas tej magicznej nocy wszystkie światła gasną, a miasto zapada w mrok, aby zaraz ożyć tysiącem papierowych lampionów. To wyjątkowy czas przede wszystkim dla mieszkańców, którzy składają ofiary. Palą oni specjalnie przygotowane, papierowe pieniądze, wierząc w dobrobyt i szczęście. W świątyniach zapalane są świeczki oraz kadzidła.

Rybacy wychodzą na ulice oddając hołd bogini morza, wierząc, że ochroni ona żeglarzy przed niebezpieczeństwem. Podczas tego festiwalu turyści mają wyjątkową szansę na posłuchanie lokalnych zespołów muzycznych, degustację specjalnie przygotowanych potraw oraz uczestnictwo w tradycyjnych grach.

Pomnik Kazimierza „Ka Zika” Kwiatkowskiego

Odwaga jednego człowieka potrafi odmienić losy miejsc i ludzi. Kazimierz Kwiatkowski, architekt z Lublina, stanął w obliczu ruin starożytnego miasta Czamów Mỹ Sơn i postanowił upamiętnić historię tego zakątka Wietnamu.

Jego codzienność nie przypominała luksusowego wypoczynku. Każdy dzień przynosił nowe wyzwania: ulewny deszcz, trudności z dostępem do podstawowych artykułów, generalnie bardzo ciężkie warunki. Pracując za minimalne wynagrodzenie, Kazimierz Kwiatkowski podjął się misji z pełną pasją i poświęceniem.

Pomnik Kazimierza "Ka Zika" Kwiatkowskiego
HOI AN, WIETNAM,

Dzięki jego oddaniu, Hội An znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, stając się popularnym celem turystycznym. Pamięć o jego niezwykłej działalności wciąż trwa. Wietnamczycy darzą go nieskrywanym szacunkiem i sympatią. Imię Ka Zik na ich ustach wywołuje szeroki uśmiech, stał się on symbolem nadziei i zmian.

Pozostałe atrakcje w Hoi An


W mieście, ale także w okolicach jest całkiem sporo do zobaczenia i robienia. Jednej do tej pory nie opisaliśmy, czyli wieczorne pływanie po rzece w centrum Hoi An, pośród latarni z papieru. Osobiście nie skorzystaliśmy z tej atrakcji. Rejs trwa ok 15 min. Bilet można kupić tuż przy rzece, gdy tylko zapadnie zmrok.

Poniżej pozostałe atrakcje:

  • Bardzo popularna wycieczka na rejs łodzią „Basket” pośród nietypowego lasu. Odwiedzisz siedmiohektarowy wodny las kokosowy z unikalnym ekosystemem. W cenie jest transfer z hotelu.
  • Podobna oferta, ale naszym zdaniem ciekawsza to połączenie lekcji gotowania ze wspomnianym rejsem. Dowiesz się jak przygotować lokalne potrawy po powrocie do domu, w tym tradycyjną zupę Pho.
  • Poranna lub popołudniowa wycieczka rowerowa z przewodnikiem po okolicznych wioskach. Trasa ma ok. 9 km, w tym jest rejs łodzią po rzece Song Thu oraz lunch w tradycyjnym domu.
  • Uwielbiasz kawę? To jest to coś dla Ciebie, czyli lekcja parzenia wietnamskiej kawy. Nauczysz się przygotowywać 4 różne kawy, w tym klasyk, czyli kawę jajeczną (którą my uwielbiamy).
  • Jeżeli nie kuchnia, to może warsztaty z robienia lampionów? Dowiesz się, jak zrobić składaną, papierową latarnię, które cudownie rozświetlają starówkę. Zdecydowanie będzie to nietypowa pamiątka z Wietnamu, bo własnoręcznie zrobiona.
  • Kolejna opcja to półdniowa wycieczka, aby odwiedzić posąd Lady Buddha, Monkey Mountain, Marble Mountain i Am Phu Cave. Możesz zdecydować się na prywatną lub w małej grupie wycieczkę. Dodatkowo poranną (z lunchem) lub popołudniową (bez lunchu).
  • Musi pojawić się klasyk! Wycieczka na wzgórze Ba Na, czyli słynny Złoty Most z rękoma. Bardzo popularne miejsce, więc nie zdziw się tłumami na górze. Oprócz wspomnianego mostu jest tutaj Fantasy Park. Sprawdź dokładnie co jest zawarte w cenie! Najczęściej wycieczki organizowane są z Da Nang, ale w tym wypadku istnieje opcja transferu z Hoi An.
  • Jeżeli nie masz na swojej liście Hue – cesarskiego miasta, które jest warte odwiedzenia, to może warto zastanowić się nad jednodniową wycieczką. Przejeżdża się przez Hải Vân Pass, czyli jednym z najładniejszych odcinków na drodze Hanoi-Sajgon (jest tam robiony przystanek). Po przyjeździe do Hue zwiedza się Cytadelę, pagodę oraz Mauzoleum Khai Dinh. Więcej o tym mieście przeczytasz tutaj. Opisaliśmy tam najważniejsze atrakcje.

Hoi An – informacje praktyczne


Poniżej znajdziecie kilka informacji praktycznych, czyli jak dojechać, kiedy najlepiej się wybrać do Hoi An. A także gdzie polecamy nocować i gdzie zjeść.

Polecamy zajrzeć do artykułu Co warto wiedzieć jadąc do Wietnamu, gdzie spisaliśmy najważniejsze informacje przed przyjazdem do tego kraju, m.in. piszemy o wizie, szczepieniach, bankomatach, jedzeniu itd.

Hoi An pogoda – kiedy jechać?

Najlepszy moment na wizytę Hoi An? Zazwyczaj okres od lutego do sierpnia oferuje przyjemne i słoneczne dni. Szczyt sezonu przypada na okres od maja do sierpnia. Jednak już od lipca mogą pojawiać się intensywne opady deszczu. Pogoda potrafi być kapryśna. Odradzany jest okres od września aż do stycznia, kiedy jest pora deszczowa.

My byliśmy w kwietniu i codziennie mieliśmy piękną pogodę.

Jak dojechać do Hoi An?

Jeżeli jedziesz z północy (np. z Hanoi) czy południa Wietnamu to nie ma z tym najmniejszego problemu. Kursują tutaj nocne autobusy, które są bardzo dobrą opcją na przemieszczanie się. Tak na marginesie, Wietnam z nich słynie. Połączenie znajdziesz na 12GoAsia:

Powered by 12Go system

Inna opcja, dla wygodnych, to lot do Da Nang, a następnie transport autobusem z lotniska do Hoi An, który jest oddalony o ok. 50 km. Inna opcja to oczywiście taksówka, Shared Shuttle Bus albo Grab (lokalna wersja Ubera). Połączeń lotniczych do Da Nang z Hanoi czy Sajgonu jest całkiem sporo, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem najdogodniejszego.

Hoi An noclegi

Hoi An jest bardzo popularnym miejscem, więc baza noclegowa jest tu całkiem spora. Najlepiej zatrzymać się gdzieś w okolicach starego miasta, aby być jak najbliżej centrum. Tutaj bez problemu znajdziesz restauracje, bary czy kawiarnie. My zatrzymaliśmy się po drugiej stronie rzeki od starego miasta, czyli na wyspie. Hotel był genialny – idealnie wpasowany do stylu miasta, z basenem i śniadaniem w formie bufetu szwedzkiego. W 100% możemy go polecić (pierwszy poniżej). Standardowo nasze rekomendacje, co do noclegu:

Hoi An jedzenie – nasze rekomendacje

W Hoi An znajdziesz wiele wyjątkowych dań, które są charakterystyczne dla tego regionu. Oto kilka z nich, które warto spróbować:

  • Cao Lầu. To tradycyjne danie, które składa się z makaronu ryżowego podawanego z grillowaną wieprzowiną, kiełkami fasoli i lokalnymi ziołami. Przepyszne! Jedliśmy kilkukrotnie w różnych miejscach. W każdej restauracji danie smakowało troszeczkę inaczej.
  • Bánh Mì. Choć ta kultowa kanapka jest popularna w całym Wietnamie to w Hoi An znajdziesz wyjątkowo dobre wersje. Szczerze mówiąc knajpa, która serwuje bagietki (polecamy ją poniżej) wyrobiła swoją renomę i ustawiają się do niej kolejki.
  • Bánh Xèo. To rodzaj chrupiącego naleśnika, który jest nadziewany wieprzowiną, krewetkami, fasolą, zieleniną i fasolą mung.
  • Bánh Bao Bánh Vac, inna nazwa White Rose. To rodzaj pierożków, których nadzienie składa się z mięsa, zazwyczaj mielonych świeżych krewetek lub wieprzowiny, przyprawianej czosnkiem i cebulą. Farsz jest zawinięty w delikatne cienkie ciasto z mąki ryżowej, co nadaje im delikatny, biały wygląd, stąd też nazwa „White Rose” (Biała Róża).
  • Com Ga – kurczak z ryżem, to najprostsze tłumaczenie tego dania. Bardzo prosta potrawa, ale smaczna.
  • Zupy – nie tylko Pho, ale Wonton i inne.

Niedaleko naszego noclegu znaleźliśmy genialną knajpę, z bardzo niskimi cenami, a przepysznym jedzeniem: Bánh Đập. Koniecznie spróbuj Cao Lầu.

Kawałek dalej jest kolejne miejsce warte uwagi, czyli Vietnamese Chopsticks – Dua Viet Restaurant. Miła obsługa, dobre jedzenie, w rozsądnej cenie. Niczego więcej nie potrzeba.

Nie może zabraknąć jednej z lepszej knajpy w Wietnamie z kanapkami! Jak za późno się przyjdzie to możliwe, że będzie trzeba czekać na stolik. Bánh Mì Phượng.

Ostatnie miejsce, gdzie serwują przede wszystkim tradycyjne potrawy dla Hoi An to Cao lầu Không Gian Xanh. Na starówce, w bardzo dobrej cenie możesz spróbować wszystkie klasyki.

Ile dni w Hoi An?

Naszym zdaniem 3 pełne dni to zupełne minimum jakie trzeba przeznaczyć na miasto lampionów. Jeżeli chcesz mieć sporo czasu i zwiedzać bez zbędnego pośpiechu oraz skorzystać z lekcji gotowania, warsztatów z robienia lampionów lub innych atrakcji to polecamy zostać minimum 5 dni. W szczególności, jeżeli planujesz uszyć sobie sukienkę, garnitur czy inne części garderoby, które są tutaj w rozsądnej cenie. Miasto wciąga, a okolica oferuje całkiem sporo atrakcji.

Vlog z Hoi An



*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *