Kuala Lumpur atrakcje top 8 – przewodnik po mieście
Kuala Lumpur to stolica Malezji położona mniej więcej w środku kraju. Jest to bardzo nowoczesne miasto z bogatą historią i kulturą. Oferuje ono naprawdę sporo atrakcji, więc zapraszamy do wpisu.
Atrakcje turystyczne oraz dlaczego warto odwiedzić Kuala Lumpur?
Kuala Lumpur to miasto kontrastów, w którym można znaleźć zarówno nowoczesne wieżowce, ogromne centra handlowe, jak i tradycyjne świątynie. Stolica jest również domem dla wielu różnych grup etnicznych, co przekłada się na jego bogatą kulturę. Trzy główne kultury? Arabska, chińska i hinduska. Poza tym jest to najbardziej zielona stolica jaką mieliśmy okazję odwiedzić. W centrum miasta znajduje się 'mała dżungla’ i można spotkać biegające małpy po ulicach!
Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże
Bliźniacze wieże Petronas to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kuala Lumpur, ale też całej Malezji. W wielu miejscach można kupić pamiątki związane z Petronas Towers. W latach 80. XX wieku Malezja przeżywała okres szybkiego rozwoju gospodarczego. W tym czasie rząd Malezji postanowił wybudować nowe centrum biznesowe w Kuala Lumpur. Wieże zostały zaprojektowane przez firmę Cesar Pelli & Associates, a budowa trwała od 1992 do 1998 roku. Z ciekawostek – przy budowie wykorzystano 32 000 ton stali i 160 000 m3 betonu. Wieże są połączone 58-metrowym mostem Skybridge, który znajduje się na wysokości 41 piętra. Był to najwyższy budynek na świecie w latach 1998-2004. Na wieżach Petronas znajduje się 2900 żarówek, które cudownie oświetlają budynek nocą. Osobiście uwielbiamy ten widok.
Petronas Twin Towers można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9-20:15. Należy wcześniej zarezerwować bilet, bo dość szybko się rozchodzą. Można zrobić to osobiście lub on-line tutaj. Koszt? W 2023 roku 98 RM. Według nas najlepiej podziwiać Petronas Towers z dołu lub Wieży Telewizyjnej KL, bo to właśnie 'one’ są gwiazdą Kuala Lumpur. Tak na marginesie wspomniana wieża TV to również bardzo ciekawa atrakcja. Można tam zjeść lunch czy kolację z panoramą na całe KL – „kula” się obraca i jedno okrążenie robi w ciągu 1h = jednego posiłku.
Chinatown
Chinatown to jedna z najstarszych dzielnic Kuala Lumpur. Została założona w XIX wieku przez chińskich imigrantów. Była ona początkowo niewielkim skupiskiem chińskich sklepów i domów, ale z biegiem czasu rozrastała się i stała się jedną z największych i najbardziej charakterystycznych dzielnic miasta. Aktualnie przyciąga turystów swoim klimatem – pełno tu czerwonych lampionów oraz dekoracji.
Główna ulica Petaling Street tętni życiem od samego rana po wieczór. Znajdziesz tu mnóstwo sklepów, restauracji i straganów. Jeżeli chcesz kupić ciuchy, buty, pamiątki, okulary „Prada” lub innych znanych projektantów, to tu znajdziesz wszystkie ich podróby. Można także trafić na prawdzwe, piękne rękodzieło. Oprócz tego warto spróbować tradycyjnego, chińskiego jedzenia.
Będąc na Chinatown (nie, to nie jest błąd) warto zobaczyć Świątynię Sri Mahamariamman. Największa i najważniejsza świątynia hinduska w Kuala Lumpur. Ma ona charakterystyczną bardzo kolorową, potężną bramę wejściową. Jest ona zdobiona figurami różnych bóstw i bogów, a także scenami z hinduskiej mitologii. Wejście do świątyni jest darmowe, ale należy być odpowiednio ubranym tzn. należy mieć zakryte ramiona oraz kolana. Oprócz tego wchodząc do środka, należy zostawić na zewnątrz obuwie. Na miejscu można wypożyczyć chustę. Podczas naszego pobytu świątynia była w trakcie remontu, więc nie mogliśmy jej zwiedzić. Jak jesteśmy już przy Indiach to warto zajrzeć do kolejnej dzielnicy.
Little India
Dzielnica Little India jest jednym z najlepszych miejsc w Kuala Lumpur, gdzie można poczuć i poznać kulturę oraz tradycję indyjską. Jest tu prawdziwy festiwal kolorów, zapachów i smaków. Na ulicach Little India można podziwiać piękne stroje, biżuterię, rękodzieło i malowidła. Głodni? Tu znajdziesz wiele tradycyjnych indyjskich restauracji i sklepów, gdzie można spróbować autentycznych smaków kuchni indyjskiej, takich jak curry, masale czy roti. Warto przed wyjazdem sprawdzić czy w trakcie Twojego pobytu hindusi nie mają jakiegoś święta – jeżeli tak to warto tak zaplanować pobyt, aby uczestniczyć w ich obchodach. Można się zdziwić jak potrafią się bawić.
Świątynia Thean Hou
Niedaleko Little India znajduje się najpiękniejsza świątynia chińska jaką do tej pory widzieliśmy (nie byliśmy w Chinach). Świątynia Thean Hou, bo o niej mowa, znajduje się na wzgórzu Robson. Jest jedną z największych chińskich świątyń buddyjskich w Malezji. Jest poświęcona Tian Hou, bogini morza i ochrony. Świątynia została zbudowana w stylu tradycyjnej chińskiej architektury z wpływami buddyjskimi i taoistycznymi. Jej unikalna konstrukcja składa się z trzech poziomów.
Świątynia Thean Hou jest jednym z najpopularniejszych miejsc kultu w Kuala Lumpur dla mniejszości chińskiej. Przyciąga zarówno miejscowych, jak i turystów z całego świata. Można wziąć tutaj ślub! Mieliśmy szczęście, bo odwiedziliśmy ją w czasie obchodów Chińskiego Nowego Roku. Polecamy sprawdzić kiedy wypada! Świątynia czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-22. Wstęp bezpłatny. Warto wybrać się wieczorem – podczas zmierzchu świątynię rozświetlają lampiony i wtedy wygląda zupełnie inaczej. Jest tzw efekt ‘wow’.
Plac Merdeka – plac niepodległości
Plac Merdeka jest jednym z najważniejszych miejsc w stolicy Malezji. Jego znaczenie wynika zarówno z historycznych wydarzeń, które miały tu miejsce, jak i z ważnych budynków, które go otaczają. Historia Placu Merdeka sięga roku 1957, kiedy Malezja ogłosiła swoją niepodległość spod brytyjskich kolonizatorów. Plac ten, będący wówczas nazywanym Placem Regera, stał się miejscem, gdzie odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia nowej narodowej flagi i ogłoszenia niepodległości. Od tego czasu Plac Merdeka stał się symbolem ważnych wydarzeń w historii Malezji.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na Placu Merdeka jest Sultan Abdul Samad Building. Na początku pełnił on funkcję siedziby rządu brytyjskiego. Obecnie jest tu Ministerstwo Informacji, Komunikacji i Kultury Malezji. Charakterystyczną cechą budynku jest jego zegar, który jest jednym z symboli Kuala Lumpur. Budynek jest piękny i warto wybrać się na jego 'tyły’, gdzie są małe ogrody oraz kanał z zraszaczami. Kiedy są włączone jest tutaj mgła która nadaje temu miejscu niezwykły klimat.
W pobliżu znajduje się także Sultan Abdul Samad Mosque. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba zarejestrować się na oficjalnej stronie meczetu jako gość – można to zrobić przy wejściu. Dodatkowo dostaje się 'szaty’ – Panowie sarongi, a Panie fioletowe 'płaszcze’, aby zakryć ciało oraz głowę. Ma to swój klimat. Należy pamiętać, że w środku dnia jest przerwa i turyści nie mogą wejść do środka. Godziny otwarcia to: 10-12:30 i 14:30-16:00 od soboty do czwartku. W piątek jest dzień modlitwy. Jeżeli nie uda się Tobie wejść do środka to nie ma czego żałować – z zewnątrz wygląda znacznie lepiej.
Ogród Botaniczny
Kolejna darmowa atrakcja! Park rozciąga się na obszarze 92 hektarów. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku i zrelaksować się wśród pięknych ogrodów. To ciekawe, bo ogród jest w centrum miasta, a naprawdę można tu odpocząć od hałasu. Jest to dom dla ponad 8000 gatunków egzotycznych roślin, co czyni go prawdziwym rajem dla botaników. Można zobaczyć różnorodne gatunki palm, storczyków, drzew i generalnie kwiatów – wszystko jest bardzo dobrze opisane. Na terenie znajduje się jezioro Orchid oraz wodospady. Ogród podzielony jest tematycznie. Przy wejściu warto zrobić zdjęcie mapie obiektu i się kierować do poszczególnych tematycznych partii ogrodu.
Batu Cave, czyli jaskinie Batu
Jest to jedna z najbardziej popularnych, darmowych atrakcji w Kuala Lumpur, w sumie oddalona o ok. 13 km na północ od centrum. Batu Caves to tak naprawdę zespół jaskiń wapiennych (jest ich tutaj kilka). Ikoną ich jest ogromny, bo 43-metrowej posąg Murugana, hinduskiego boga wojny i mądrości, która znajdują się tuż przed wejściem do jaskini. Jadąc tutaj Grabem/samochodem widać ją z daleka. Budowano go aż 3 lata, a wykonano z białego marmuru. Waży około 25 ton. Nazwa jaskiń pochodzi od malajskiego słowa Batu oznaczającego skałę.
Jest to bardzo ważne centrum pielgrzymek w Malezji dla hindusów – jest tu bardzo kolorowo i czuć kadzidełka (ale nie tylko o czym później). Jest tu pełno małp, które są agresywne, gdy za bardzo się do nich podejdzie, a w dodatku bez jedzenie. Tip: nie polecamy otwierać/jeść przekąsek typu chipsy, krakersy, lody itd., bo małpy potrafią je wyrwać z rąk.
Główna jaskinia (darmowa) to tak zwana Cathedral Cave, w której znajduje się rzeźba Murugana. Chodzą tu koguty, które co chwilę przypominają o swojej obecności, bo pieją. Ich obecność łatwo wytłumaczyć. Na fladze armii Murugana widnieje właśnie kogut. Dodatkowo pełno tu posągów pawi – to kolejny jego symbol.
Dodatkowo są jeszcze 3 jaskinie (a przynajmniej o nich wiemy), czyli Villa, Ramayana i Dark. Dwie ostatnie podczas naszego pobytu były zamknięte ze względu na renowację. Wszystkie trzy mają płatne wejście. Pierwsza ~7 PLN, a druga ~5 PLN (2023 rok).
Ze względu na zwierzęta, tłumy turystów (spoconych 🥵), śmieci – w tym resztki jedzenia i kadzidełka jest tu taki mix zapachów, że chwilami przyprawia on o zawrót głowy.
Jaskinie Batu można odwiedzać przez cały rok, ale najlepszym czasem na to jest hinduskie święto Thaipusan. Wtedy tysiące pielgrzymów idzie procesją z centrum Kuala Lumpur, niosąc ofiary dla boga Murugana. O tym święcie opowiadamy w tym filmie.
Jak dojechać do Batu Caves?
- Pociągiem – linią niebieską. Warto zaopatrzyć się w miejską kartę KL, w szczególności jak chcecie korzystać z autobusów.
- Taxi – nie polecamy, bo przepłacisz
- Grab – odpowiednik Ubera. Ten środek transportu generalnie polecamy w Kuala Lumpur, jak i w innych krajach Azji SE. W zależności od pory dnia, nasilenia ruchu, pogody cena może się wahać od 12 do nawet 30 MYR (1:1 z PLN)
Pozostałe atrakcje Kuala Lumpur
Centrum handlowe Suria KLCC – jedno z największych centrów handlowych w Azji Południowo-Wschodniej. Znajdzie się tutaj dosłownie wszystko.
Meczet Jamek – najstarszy meczet w Kuala Lumpur.
Islamic Arts Museum Malaysia – muzeum sztuki islamskiej.
Park Ptaków i Ogród Motyli – płatna atrakcja, która jest często polecana. My wolimy oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, dlatego ominęliśmy te dwie atrakcje.
Aquaria KLCC, czyli oceanarium w centrum miasta. Osobiście nie odwiedziliśmy, a powód ten sam co powyżej. Bilety lepiej kupić z wyprzedzeniem, aby ominąć kolejki.
Darmowy pokaz fontann w centrum Kuala Lumpur – odbywa się w KLCC Park, naprzeciwko bliźniaczych wież Petronas. Tak przy okazji park jest wart odwiedzenia w ciągu dnia. Pokaz trwa około 15 minut i obejmuje kombinację muzyki, światła i wody. Jest ona podświetlana różnymi kolorami, tworząc spektakularne efekty wizualne. Pokaz jest bezpłatny i otwarty dla publiczności. Odbywa się codziennie o 19:30, 20:30 i 21:30. Warto przyjść wcześniej, aby zarezerwować sobie miejsce.
Jeżeli masz mało czasu w stolicy to warto rozważyć zorganizowane wycieczki – nie trzeba martwić się o transport i układać planu. Przed decyzją dokładnie przeczytaj opis oferty oraz ostatnie opinie.
- Wycieczka całodniowa po Kuala Lumpur. Odwiedzisz wszystkie najważniejsze punkty. W cenie nie są uwzględnione bilety wstępu oraz nie ma przewodnika. Ma się zapewniony transport. Jest to dobra opcja dla małych grup lub rodzin z dziećmi.
- Prywatna, półdniowa wycieczka do jaskiń Batu oraz wycieczka kulturalna w Kuala Lumpur. Wszystko w pigułce. Można poczuć każdą z trzech głównych kultur w Malezji. Odwiedzisz batu Cave, meczet Masjid Negara, chińską świątynię Thean Hou, dzielnicę Little India oraz Chinatown.
- Jaskinie Batu i obserwacja świetlików podczas wycieczki łodzią po rzece Selangor. W cenie wycieczki jest „prosta” kolacja przy rzece.
- Poznaj smaki Malezji! Dołączysz do wycieczki w małej grupie, aby poznać Malezją od żołądka. Podczas wycieczki skosztujesz ponad 15 dań i przekąsek, poznając przy tym historię kuchni malajskiej.
Kiedy najlepiej odwiedzić Kuala Lumpur?
Mówi się, że najlepszym czasem na odwiedzenie Kuala Lumpur jest marzec-maj. Jest ciepło i słonecznie, a opady deszczu są niewielkie. W okresie od czerwca do sierpnia może występować większa ilość opadów. Należy unikać zwiedzania Kuala Lumpur między październikiem, a styczniem, kiedy to trwa tam monsun, co oznacza, że mogą pojawić się obfite opady deszczu.
Tip 1: Jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, najlepiej odwiedzić Kuala Lumpur poza sezonem, czyli w okresie od czerwca do sierpnia lub od września do listopada. W tym czasie opady deszczu są nieco większe, ale nadal jest ciepło i przyjemnie.
Tip 2: Jeśli chcesz wziąć udział w festiwalach to najlepiej wybrać się w okresie od stycznia do marca. W tym czasie odbywa się wiele festiwali, w tym Chiński Nowy Rok i hinduskie Święto Thaipusan.
Kilka najważniejszych informacji o pogodzie w Kuala Lumpur:
- Średnia temperatura w Kuala Lumpur wynosi około 28 stopni Celsjusza.
- Opady deszczu są najczęstsze w okresie od listopada do stycznia. Nie oznacza to, że lecąc w maju będzie tylko i wyłącznie bezchmurne niebo. Pamiętaj, że jest to klimat tropikalny i deszcze są tu normalnym zjawiskiem.
- Wilgotność powietrza jest wysoka przez cały rok – to bardzo istotne dla osób, które mają problemy z sercem.
My odwiedziliśmy stolicę Malezji pod koniec stycznia i w sierpniu. Co ciekawe, właśnie tego drugiego miesiąca częściej padał deszcz, a nawet były burze. Jednak były one przelotowe – nagle zaczyna się ulewa, trwa 1h i wychodzi słońce. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie coś przeciwdeszczowego.
Gdzie nocować w Kuala Lumpur?
Najbardziej popularne zdjęcie z Kuala Lumpur? Na basenie, z dachu wieżowca, z widokiem na Petronas Towers. Taki też sami wybraliśmy. Za 4 noce zapłaciliśmy 680 zł – można znaleźć taki nocleg o wiele taniej. Za wejście na basen należy zapłacić 10 zł, a woda jest lodowata, ale pamiątkowe zdjęcie musi w nim być! Inne noclegi z basenem:
Ile dni przeznaczyć na Kuala Lumpur?
To zależy, co lubisz zwiedzać i czy lubisz duże metropolie. Naszym zdaniem wystarczą 3 pełne dni, aby bez zbędnego pośpiechu odwiedzić najważniejsze atrakcje.
O jedzeniu, wizie, odwiedzonych przez nas miejscach, transporcie i innych informacjach praktycznych o Malezji przygotowaliśmy oddzielny wpis – Malezja – Informacje praktyczne
Zapraszamy na nasze Vlogi z Kuala Lumpur.
*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!