TOP 5 MIEJSC W WIETNAMIE
||

TOP 5 miejsc w Wietnamie

Podziel się artykułem z innymi

TOP 5 miejsc w Wietnamie


Wietnam jest krajem o wielkich kontrastach, łączącym tradycję z nowoczesnością. Oto top 5 miejsc w Wietnamie, które spodobały nam się najbardziej i które zasługują na uwagę.

1. Tam Coc

Tam Coc, czyli nasz numer 1 w Wietnamie. To region z przepięknymi krajobrazami, znany z malowniczych tarasowych pól ryżowych, wąwozów, punktów widokowych, jaskiń i rzek.

 • Lokalizacja: Tam Coc znajduje się w prowincji Ninh Binh, około 100 kilometrów na południowy zachód od Hanoi.
 • Atrakcje:
  • Rejs łodzią. Główną atrakcją w Tam Coc jest rejs łodzią po rzekach i kanałach, które prowadzą przez piękne krajobrazy. Rejs zazwyczaj obejmuje trasy, takie jak Tam Coc, gdzie wypływa się z centrum miasta, oraz wycieczka łodzią w Trang An, około 13 km na północ od miasteczka Tam Coc.
  • Tarasy ryżowe. Okolice Tam Coc są również znane z tarasów ryżowych, które tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobrazy.
  • Góry Hang Mua. W okolicach Tam Coc znajduje się również góra Hang Mua, z której roztacza się imponujący widok na okoliczne tereny.
tam coc, wietnam, top miejsc w wietnamie. TOP 5 miejsc w Wietnamie

Tam Coc jest często nazywane “Ha Long Bay na lądzie” ze względu na podobieństwo krajobrazu do słynnej na całym świecie zatoki, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okolicy jest całkiem sporo atrakcji, więc nie da się tutaj nudzić. Oprócz tego krajobrazy są przepiękne i zdecydowanie warto poświęcić tutaj kilka dni.
Bardziej obszernie i szczegółowo opisujemy ten region tutaj —>Tam Coc atrakcje – czy wato odwiedzić Ninh Binh?

2. Sapa i Mu Cang Chai

Sapa i Mu Cang Chai to dwie wyjątkowe miejscowości położone w północnym Wietnamie, obie znane z tradycyjnych wiosek i ogromnych tarasów pól ryżowych.

 1. Sapa:
  • Lokalizacja: Położona w prowincji Lao Cai, Sapa jest popularnym górskim kurortem, do którego zjeżdżają sami Wietnamczycy. Jest tutaj znacznie chłodniej niż w stolicy, więc jest to idealne miejsce na schłodzenie się pośród pięknych terenów górzystych i tarasów ryżowych.
  • Atrakcje:
   • Fansipan: Najwyższy szczyt Indochin, popularny wśród osób, które lubią trekking, ale także tych mniej aktywnych (dostępna jest kolejka linowa).
   • Tarasy pól ryżowych: można je tutaj spotkać dosłownie wszędzie. Najlepszy okres na podziwianie ich przypada na sierpień-wrzesień, kiedy to ryż dojrzewa.
   • Wioski plemion górskich: Możliwość odwiedzenia wiosek etnicznych, takich jak Hmong czy Dao.
 2. Mu Cang Chai:
  • Lokalizacja: Mu Cang Chai znajduje się w prowincji Yen Bai, około 300 kilometrów na zachód od Hanoi, a 160 km od Sa pa.
  • Atrakcje:
   • Tarasy ryżowe: Mu Cang Chai słynie z jednych z najpiękniejszych tarasów ryżowych w Wietnamie. Wizyta w sezonie zbiorów to wyjątkowe przeżycie. My byliśmy we wrześniu i tarasy były złoto-zielone.
   • Wioski etniczne: Podobnie jak w Sapa, w Mu Cang Chai można odwiedzić tradycyjne wioski zamieszkane przez różne plemiona.
mu cang chai, wietnam, top 5 miejsc w wietnamie

Sapa i Mu Cang Chai są szczególnie popularne wśród miłośników trekkingu i fotografii krajobrazowej. Jeżdżąc tam motocyklem często zatrzymywaliśmy się gdzieś po drodze, aby podziwiać piękne widoki.

Więcej o tych dwóch regionach piszemy tutaj:

3. Hoi An

Naszym zdanie najpiękniejsze miasteczko w Wietnamie. Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Hoi An jest również znane z kuchni, a spacer po jego uliczkach to prawdziwa uczta dla zmysłów. Miasto jest nie tylko historycznym skarbem, ale także miejscem pełnym uroku i niesamowitej atmosfery. Hoi An jest nazywane często “miastem lampionów”. Wieczorami miasto rozświetla się właśnie przez kolorowe lampiony.
O Hoi An więcej informacji znajdziecie tutaj—>

hpi an, wietnam, top 5 w wietnamie
4. Hue

Miasto to było kiedyś stolicą Wietnamu i zachowało wiele zabytków historycznych. Kompleks Cesarski w Hue to miejsce, gdzie można zobaczyć przepiękne pałace, świątynie i fortyfikacje. W okolicach jest całkiem sporo Mauzoleów – grobowców byłych cesarzy. Każdy z nich czymś się wyróżnia.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się coś więcej o Hue i okolicy kliknij tutaj —>Cesarskie miasto Hue – co warto zobaczyć?

hue, wietnam, top w wietnamie
5 Cat Ba i zatoka Lan Ha Bay

Cat Ba to największa wyspa w Archipelagu Ha Long Bay, a Zatoka Lan Ha Bay jest sąsiednią, często mylonym miejscem z Zatoką Ha Long.

 1. Cat Ba:
  • Położenie: Cat Ba leży na północ od Zatoki Ha Long, około 30 km od Haiphongu. Jest to największa wyspa w Archipelagu Ha Long Bay, znana z ślicznych krajobrazów, lasów, plaż i jaskiń. Wyspa przyciąga turystów, zwłaszcza miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu. Trekking, wspinaczka, kajakarstwo i wizyty w jaskiniach, a przede wszystkim jest to bardzo popularne atrakcje w tej okolicy.
  • Park Narodowy Cat Ba: Cat Ba jest częścią Parku Narodowego Cat Ba, który jest rezerwatem przyrody i domem dla różnorodnych gatunków fauny, w tym rzadkich kotów złocistych (Cat Ba langur).
 2. Zatoka Lan Ha Bay:
  • Położenie: Zatoka Lan Ha Bay leży na wschód od Zatoki Ha Long i jest często uważana za jej przedłużenie. Podobnie jak Ha Long Bay, Zatoka Lan Ha Bay jest słynna z malowniczych formacji skalnych, gór, wysp i jaskiń. Jednak Lan Ha Bay jest mniej zatłoczona w porównaniu do Ha Long Bay.
  • Atrakcje: W Zatoce Lan Ha Bay można cieszyć się kajakarstwem, pływaniem, wizytami w pływających wioskach rybackich i podziwianiem zachodu słońca. Znajduje się tu również kilka pięknych plaż, gdzie można odpocząć i cieszyć się spokojem otaczającej przyrody.

Podsumowując, zarówno Cat Ba, jak i Zatoka Lan Ha Bay oferują niesamowite krajobrazy i przyrodę. Oba miejsca są idealne dla osób poszukujących spokoju i miejsca na odpoczynek w naturze.
Więcej o tym wyjątkowym miejscu piszemy tutaj —>Zatoka Ha Long i wyspa Cat Ba – co tu robić?

Plan na Wietnam


Wypisanych przez nas top 5 miejsc w Wietnamie bez problemu można zobaczyć podczas 2 tygodniowego pobytu w tym kraju. Jak to dobrze zaplanować? Wylądować w Hanoi i ruszyć do Sa Pa na trekking, a następnie przejechać na Cat Ba, aby ruszyć w rejs po zatoce. Kolejny przystanek to Tam Coc. Tutaj polecamy zostać najdłużej, bo okolica ma bardzo wiele do zaoferowania. Następnie najlepiej kierować się do Hue, aby na sam koniec dojechać do Hoi An. Niedaleko miasta lampionów jest bardzo duże miasto, czyli Da Nang, gdzie jest całkiem spory port lotniczy, z którego można wrócić do domu.

Inna opcja zwiedzania, jeżeli lubisz jazdę na jednośladzie? Wietnam motocyklem! Nasze doświadczenia opisaliśmy w tym artykule.

Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Co warto wiedzieć jadąc do Wietnamu“, gdzie przeczytasz wszystkie najważniejsze informacje przed podróżą do tego kraju.

Wszystkie filmy z wymienionych wyżej miejsc*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *