2 CZECHY ATRAKCJE
||||

Praga przewodnik – co warto wiedzieć przed podróżą | Informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Praga, stolica Czech, to miasto o niezwykłej atmosferze, które przyciąga turystów z całego świata. Znana jako „złote miasto” i „miasto stu wież”, zachwyca swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i architektonicznym. Przechadzając się po jej brukowanych uliczkach, można podziwiać gotyckie katedry, barokowe pałace i słynny Most Karola, który jest symbolem miasta. Praga to także centrum kulturalne, oferujące liczne muzea, galerie oraz tętniące życiem kawiarnie i restauracje. Niezależnie od pory roku, Praga zawsze oferuje niezapomniane wrażenia pełne magii i historii.

Vlog z Pragi


Jak dojechać do Pragi?


Dojazd do Pragi jest stosunkowo miły, łatwy i przyjemny. Do stolicy Czech można wybrać się samolotem m.in. z Warszawy i Krakowa, pociągiem, autobusem międzynarodowym lub własnym środkiem transportu.

Do Pragi wybraliśmy się własnym autem z parą znajomych, aczkolwiek nie do końca polecamy podróż do stolicy Czech samochodem. Dlaczego? W centrum jest bardzo mało parkingów, a większość z nich jest płatna. Przemieszczanie się po mieście nie jest zbyt komfortowe ze względu na dużą ilość aut o każdej porze dnia. Większość atrakcji, które zaplanowaliśmy zobaczyć znajduje się w ścisłym centrum miasta i spokojnie można wszystko obejść spacerkiem. Z obrzeży miasta można stosunkowo szybko dostać się metrem, tramwajem lub autobusem, o których piszemy więcej w artykule o komunikacji w Pradze.

Jeśli jednak zdecydujecie się na publiczny środek transportu, to polecamy Flixbus, dawny Polski Bus. Można bardzo tanio wyłapać bilety – nawet za 10 PLN z południowej część Polski. W przypadku pociągu wygląda już to nieco gorzej, ceny możecie sprawdzić na BookAway

Jeśli wybierzecie samolot, to z lotniska macie opcję wynajmu auta. Warto zrobić to przez Discover Cars lub Rental Cars. My najczęściej rezerwujemy z Discover Cars, ale polecamy sprawdzić oba serwisy. Zwróć uwagę na warunki rezerwacji, depozyt, opinie i oczywiście cenę.

Parkingi w Pradze


Ostatniego dnia znaleźliśmy bezpłatny parking niedaleko Zamku na Hradczanach, który za darmo jest tylko w weekendy. Dodatkowo trzeba liczyć na szczęście, żeby znaleźć tam miejsce. Parking oznaczyliśmy na mapie poniżej.

Reasumując, do wyboru do koloru. Możecie dostać się do stolicy Czech różnymi środkami transportu, w końcu to nasi sąsiedzi, więc aż tak daleko do siebie nie mamy 🙂

Komunikacja w Pradze


Komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta. Mamy do wyboru:

  • Autobusy
  • Metro
  • Tramwaje

, które pozwalają dojechać w każdy zakątek miasta. 

Nie będziemy ukrywać, że przede wszystkim metro było naszym głównym środkiem transportu (wystarczającym na nasze potrzeby). Jednak korzystaliśmy także z pozostałych środków transportu. Pomimo że przyjechaliśmy do Pragi własnym środkiem tzn. autem, to przemieszczanie się nim nie było wskazane… Oczywiście nie ma problemu z jazdą samochodem po mieście, ale parkowanie tam to inna historia. W centrum miasta jest to prawie niemożliwe, a jak już znajdziecie wolne miejsce, to należy zapłacić za nie niemałe pieniądze.

Ile kosztuje godzina postoju? To zależy od strefy i innych czynników jak np. dni świąteczne. W każdym razie cena zaczyna się od 40 CZK (ok. 7 PLN) do  80 CZK (ok. 14 PLN) – dane w 2020 roku. Jeżeli chcecie sprawdzić aktualne stawki i miejsca do parkowania, to polecamy zajrzeć na oficjalną stronę: Parkuj v klidu. Oprócz tego należy zwracać uwagę na kolor linii miejsc wyznaczonych do parkowania:

  • niebieski – tylko mieszkańcy danej dzielnicy,
  • pomarańczowy – miejsca dla odwiedzających Pragę. Oficjalnie parkowanie jest płatne między 8 rano, a 18-20, ale warto upewnić się na znakach, aby być pewnym na 100%,
  • fioletowy – strefa mieszana gdzie mogą parkować Prażanie, ale także turyści (maksymalnie 24 h postoju).

P+R – park + ride


Bardzo ciekawym rozwiązaniem w Pradze, które zaczynają wprowadzać niektóre miasta w Polsce, to fakt, że na stacjach końcowych metra są specjalne parkingi samochodowe, gdzie można bez problemu pozostawić swój wehikuł i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Koszt parkingu na cały dzień tj. od 4 rano do 1 rano kolejnego dnia (w godzinach funkcjonowania metra), to jedyne 20 CZK (3,35 PLN). Do tego należy oczywiście doliczyć bilet na komunikację, co i tak wychodzi lepiej niż parkowanie w mieście. Jeżeli jesteśmy przy cenach biletów, to wyglądają one następująco:

Typ biletuNormalnyUlgowy, studenci 15-26
30-minutowyCZK 30CZK 30
90-minutowyCZK 40CZK  40
Dobowy (24 h)CZK 120CZK 120
3-dniowyCZK 330CZK 330
MiesięcznyCZK 550CZK 130
2023 rok

Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj: https://www.dpp.cz/en/fares/fare-pricelist#1-1

Ceny dla studentów nie są pomyłką 

Sprawdźcie na oficjalnej stronie, gdzie aktualnie znajdują się wspomniane parkingi i korzystajcie! Na prawdę się to opłaca. Link do strony: P+R Parking, czyli parkuj i jedź.

Jak widzicie komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta i nie ma z nią najmniejszego problemu.

Gdzie nocować w Pradze?


Najważniejsze, aby nocować blisko jakiegoś transportu publicznego np. metra lub autobusu. Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo dobrze rozbudowana i nie ma najmniejszego problemu z przemieszczaniem się.

Która dzielnica ma złą sławę? Nr 5.

Wschodnia czy zachodnia część? Naszym zdaniem zachodnia – po stronie starego rynku. Jednak nie jest to wyznacznik, bo jeżeli będziesz mieć dobre połączenie ze starówką to wschodnia część także będzie ok. Jeżeli jedziesz samochodem to bardzo istotny będzie parking – nie wszystkie noclegi go oferują. Mając nocleg w strefie niebieskiej (opis powyżej) może się okazać, że samochód będzie dość sporym problemem.

Zrzut ekranu 2025 01 13 135058
Zrzut ekranu 2025 01 13 135006
Zrzut ekranu 2025 01 13 135033

Praga co zobaczyć?


Na ten temat powstał osobny wpis – kliknij tutaj. W tym wpisie chcemy tylko wspomnieć o wycieczkach zorganizowanych w tym pięknym mieście. Warto je sprawdzić, w szczególności jak szukasz przewodnika.

Kiedy jechać do Pragi?


Najlepszym czasem na wizytę w Pradze jest wiosna (kwiecień – czerwiec) oraz jesień (wrzesień – październik), kiedy pogoda jest przyjemna, a liczba turystów mniejsza niż latem. Latem (lipiec – sierpień) miasto jest najbardziej zatłoczone, a ceny noclegów rosną, ale ciepła pogoda sprzyja spacerom i korzystaniu z licznych wydarzeń plenerowych. Zimą, szczególnie w grudniu, Praga przyciąga magiczną atmosferą świątecznych jarmarków, choć dni są krótkie i chłodne. W styczniu i lutym miasto jest mniej zatłoczone, co sprzyja spokojnemu zwiedzaniu głównych atrakcji. Każda pora roku ma swoje zalety, dlatego wybór terminu podróży zależy od preferencji dotyczących pogody i atmosfery miasta.

Praga – Ciekawostki


#1 Czeskie piwo

Najstarsze zapiski o polach chmielu pochodzą z IX wieku. Wywóz szyszek był zakazany, a za złamanie prawa groziła kara śmierci!

W Czechach pije się najwięcej na świecie piwa. Jest ich ponad 600 rodzajów. Spowodowane jest to m.in. tym, że piwo w restauracjach jest czasami tańsze od wody, kawy, herbaty i innych napoi. Sami się z tym spotkaliśmy, o czym piszemy tutaj

Czy wiecie, jak często w barach liczona jest ilość wypitych piw? Na stoliku leży karteczka/rachunek/podkładka do piwa, na której dopisywane są pionowe kreseczki. Na sam koniec kelner zlicza je i wystawia rachunek.

#2 Szkła kontaktowe

Czeski chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe.

#3 Opieka Zdrowotna

Czesi mają najwięcej szpitalnych łóżek w Europie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ogólnie opieka zdrowotna w Czechach jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo aż 80 proc. społeczeństwa jest zadowolona z tejże opieki.

#4 “Randkowy Wagon”

W praskim metrze można trafić na “randkowy wagon”, w którym single mogą łatwo nawiązać kontakt z drugą osobą. Nie ma żadnych reguł, każdy podrywa jak chce. Linia wiedzie przez najbardziej znane miejsca Pragi jak Hradczany, Stare Miasto czy Plac Wacława.

#5 Marihuana

W Republice Czeskiej posiadanie trawki  jest legalne. Co ciekawe, kupno i sprzedaż marihuany jest w tym kraju zabronione, ale oficjalnie można mieć tylko to, co samemu się zasadziło.

#6 Jaja jako zaprawa do budowy Mostu Karola

Do budowy mostu Karola w czeskiej Pradze wykorzystano do wzmocnienia zaprawy białko z kurzych jajek. Podobno cesarz Karol IV kazał przywieść okolicznym gminom 15 tyś. jaj na budowę mostu. Plotka głosi, że jajka zwożono z całych Czech, lecz mieszkańcy Velver, aby dowieźć je w całości, ugotowali je na twardo. Wściekły cesarz kazał zjeść wszystkie jajka osobom, które je przywiozły.

Więcej o Moście Karola piszemy tutaj.


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *