Miasto tysiąca okien – Berat
Berat, znane jako „miasto tysiąca okien”, to jedno z najstarszych i najładniejszych miejsc w Albanii. Położone nad rzeką Osum, przyciąga turystów swoim unikalnym krajobrazem, gdzie białe, osmańskie domy wspinają się na zbocza wzgórz. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki swojemu historycznemu charakterowi i doskonale zachowanym zabytkom. Spacerując po wąskich, kamiennych uliczkach Beratu, można poczuć ducha dawnych czasów i odkryć fascynującą mieszankę kultur. To obowiązkowy punkt na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczną Albanię. Czego nie możemy powiedzieć o Durres.
Jak najlepiej podróżować po Albanii, jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Wynająć auto przez DiscoverCars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z tych dwóch wyszukiwarek i jesteśmy zadowoleni za każdym razem.
Vlog z Berat
Berat jest jednym z najstarszych miast w Albanii, nad którym góruje Zamek-Twierdza, który istenieje od IV w. p.n.e. Niegdyś znajdowała się tutaj jedna ze stolic państwa iliryjskiego tj. Albanorum. Berat jest niezwykle malowniczym miastem, z pięknymi budynkami o niemałym znaczeniu historycznym oraz architektonicznym. Samo miasto leży na górzystym terenie i jest otoczone górami/pagórkami. Najbardziej znane pasma w okolicy to Tomori (max. 2 416 m) oraz Shpiragu (max. 1 218 m). Łączy je dolina rzeki Osumi, na której można z powodzeniem uprawiać rafting.
Miasto można podzielić na trzy części – mieszkalno-przemysłową, wzgórza Mangalem z Zamkiem i charakterystycznymi, białymi domami, a po drugiej stronie rzeki dzielnica Gorica. Co ciekawe Mangalem uznaje się za dzielnicę muzułmańską i można tu spotkać prawie na każdym kroku jakiś meczet, ale nie jest to zasadą! Przy głównym placu mamy zarówno meczet, jak i katedrę – dość powszechny widok w Albanii, religie tutaj się przeplatają i razem koegzystują. Natomiast Gorica uznawana jest za dzielnicę katolicką.
Dlaczego „miasto tysiąca okien”?
Odpowiedź jest banalna i kryje się w pierwszym zdjęciu tego wpisu. Na wzgórzu wznoszą się białe domy kryte dachówką z dużymi, drewnianymi okiennicami. Patrząc na wzgórze, ma się wrażenie jakby domy, stały jedne na drugich, a okien było tysiące! Wieczorową porą Mangalem jest pięknie rozświetlony i robi podwójnie niesamowite wrażenie.
Ale, ale! Ciekawostka. Na świecie przyjęła się nazwa „miasto tysiąca okien”, ale Albańczycy lubią nazywać Berat „miastem okien nad oknami”. Dla nas obie nazwy idealnie oddają to miasto.
Główne atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Berat?
Pierwszy obowiązkowy punkt to Zamek Kalaja e Berati, który zajmuje wierzchołek wzgórza. Stamtąd mamy widok na panoramę miasta i dolinę rzeki Osumi. Można się tutaj dostać idąc spacerkiem przez dzielnicę Mangalem, aż na sam szczyt – my robiliśmy kilka przystanku, bo trochę się zasapaliśmy, ale naszym wytłumaczeniem jest pogoda, która nie sprzyjała żadnemu wysiłkowi fizycznemu. Przed wejściem należy kupić bilet wstępu, a koszt to 200 LEK (2020 rok), czyli około 7,5 PLN. W przypadku, gdy znajdziecie się tutaj po godzinie 18 to wchodzi się za darmo. Latem warto poczekać, bo w upale naprawdę jest ciężko wytrzymać na dole, a co dopiero na szczycie.
Zamek jest nie tylko jednym z największych zamieszkałych twierdz, ale także kamiennym archiwum, które oferuje różnorodne style i wkłady z różnych epok m.in. rzymsko-bizantyjskiej, albańskiej i osmańskiej. Na górze znajdziecie muzea np. Onufriego, o którym opowiadamy w filmie, a także kilka cerkwi, sklepy z pamiątkami i restauracje. Wracając do wspomnianych cerkwi. Jedną z najbardziej znanych jest cerkiew św. Teodora (zdjęcie powyżej po prawej stronie), która znajduje się za bramą tuż po lewej stronie wzgórza. Została ona najprawdopodobniej ograbiona, a w środku można podziwiać podniszczone freski. Jest ona często zamknięta (jak w naszym przypadku), ale można podobno poprosić obsługę o otwarcie świątyni.
Schodząc do miasta, nie sposób nie trafić na główny plac z parkingiem. To o nim wyżej wspominaliśmy. Przy nim, po lewej stronie stoi Ołowiany Meczet, a po prawej Katedra św. Demetriusza. Widok nie do pomyślenia w Polsce…
Udając się w kierunku rzeki dotrzecie na główną promenadę miasta – jeżeli można tak ją nazwać. Warto się nią przespacerować, a także usiąść w pobliskiej restauracji albo kawiarni, aby odpocząć i podziwiać piękne widoki. Nie polecimy konkretnej miejscówki, ponieważ piliśmy tutaj tylko kawę, a jedliśmy po drugiej stronie rzeki.
Gdzie zjeść w Berat?
Eni Traditional Food Berat – restauracja prowadzona przez rodzinę. Bardzo miła obsługa, tanie i smaczne jedzenie. To miejsce jest warte uwagi! Będąc tutaj przechodzicie obok charakterystycznego mostu Gorica. Został on zbudowany w stylu tureckim – podparty na 7 łukach, liczący 130 m długości. Jest to drugi symbol miasta.
Gdzie nocować w Berat?
*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!