Kruja, czyli historyczne miasto Albanii
Kruja to malownicze miasto w Albanii, które pełni ważną rolę w historii kraju. Położona na zboczu góry, z zachwycającymi widokami na okolicę, jest znana jako twierdza narodowego bohatera, Skanderbega. To tutaj Albańczycy przez wieki bronili swojej niezależności przed obcymi najeźdźcami. To pierwsza historyczna stolica kraju. królestwa Arbëria. W 1396 r. zostało podbite przez Imperium Osmańskie. Zasłynęło w 1433 r., kiedy to Skanderbeg odbił je z rąk Turków. Kruja jest miejscem, którego nie możesz pominąć. Nazwa miasta pochodzi od słowa krua, a oznacza „źródło”
Vlog z Kruji
Nasz początek w Albanii
Naszą przygodę z Albanią zaczęliśmy od miejscowości Szkodra nad Jeziorem Szkoderskim, ale głównym celem była tytułowa Kruja. Dlaczego właśnie tak? Z racji tego, że byliśmy zmęczeni po całodniowej trasie przez Czarnogórę, w upale 33-37°C, a Szkodra była najbliższym miastem granicznym w Albanii, to właśnie stąd zaczęliśmy poznawać ten kraj.
Jak najlepiej podróżować po Albanii, jeśli nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Wynająć auto przez DiscoverCars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z tych dwóch wyszukiwarek i jesteśmy zadowoleni za każdym razem.
W Szkodrze spędziliśmy wieczór i poranek kolejnego dnia. Nasze odczucia o tym mieście ograniczyły się do stwierdzenia „jest inaczej niż do tej pory”. Mowa tutaj o Chorwacji i Czarnogórze. Naszym głównym priorytetem było zaopatrzenie się w kartę sim do telefonu, aby mieć kontakt ze światem.
Internet w Albanii nie należy do najtańszych, a jeśli chodzi o szybkość to można stwierdzić, że jest akceptowalny. Zresztą tak jak paliwo – nie dość, że drogo to jeszcze kiepskiej jakości.
Droga ze Szkodry prowadzi przez hm… autostradę, tzn. wszystkie znaki przydrożne wskazują na to, iż jest to autostrada. Jednak nie spotkaliśmy się do tej pory z tym, żeby na autostradzie było co chwilę skrzyżowanie lub rondo. Dodatkowo pojawiały się ograniczenia prędkości nawet do 50 km/h. Na szczęście była nieodpłatna, więc tyle dobrego.
Aby dojechać do Kruji, trzeba zjechać z ”autostrady” na dr. SH 38, stamtąd już ok. 10 km i jesteśmy na miejscu. Droga nie jest dobrej jakości, zdarzały się spore dziury w asfalcie. Mniej więcej w połowie drogi jest krótka serpentyna, także z licznymi pęknięciami i nierównościami w asfalcie. Nie zmienia to faktu, że cały odcinek do Kruji jedzie się po górę, bo miasto znajduje się na wysokości 509 m n.p.m.
Kruja – co zobaczyć?
Kruja to małe miasteczko (ok. 20 tys. mieszkańców, dane z 2018 r.), więc spokojnie można je przejść na nogach. Przy czym najważniejsze i najciekawsze miejsca znajdują się na samym szczycie. Spacer wygląda tu na zasadzie ”góra dół”. Sporo zależy od tego, gdzie znajdziecie wolne miejsce parkingowe. Przy samym wejściu na zamek wszystkie miejsca postojowe są odpłatne, a niżej bywa tak, że nie ma wolnych miejsc. Jeśli znajdziecie już jakieś miejsce, to uważajcie na taksówkarzy, którzy mogą od Was próbować wyciągnąć kilka leków (leki to albańska waluta) za postój na darmowym parkingu. Nie dajcie się!
- Zamek Kruja (Kalaja e Krujës): To jedno z najważniejszych miejsc historycznych w Albanii. Zamek był ważnym punktem oporu przeciwko osmańskiej inwazji w XV wieku. Dziś znajduje się tam muzeum dedykowane postaciom historycznym, takim jak Gjergj Kastrioti Skanderbeg, bohater walki przeciwko Osmanom.
- Muzeum Skanderbega: To muzeum poświęcone życiu i dziełom Gjergj Kastrioti Skanderbega, jednego z najważniejszych bohaterów narodowych Albanii.
- Bazar w Kruji: To kolorowy bazar, gdzie możesz spróbować lokalnych potraw, zakupić rękodzieło i doświadczyć tradycyjnej atmosfery handlowej. Oczywiście my też padliśmy ”ofiarą” jednego z właścicieli kramu z pamiątkami. Ofiarą w cudzysłowie, ponieważ był to bardzo sympatyczny człowiek. Było jednak warto (przynajmniej tak nam się tak wydawało). Zrobiliśmy spore zakupy, a im więcej rzeczy wybieraliśmy, tym większe rabaty na nie otrzymywaliśmy. Rada od nas — jeśli już się zdecydujecie na kupno kilku rzeczy, to postarajcie się to zrobić u jednego sklepikarza. Z pewnością utargujecie spory upust albo dostaniecie jakieś gratisy.
- Mezarje Kruje: To miejsce spoczynku Gjergj Kastrioti Skanderbega. Cmentarz oferuje piękne widoki na okolicę.
- Xhamia e Krujës: To meczet zbudowany w 1502 roku, który jest jednym z najstarszych meczetów w Albanii.
- Muzeum Etnograficzne (Muzeu Etnografik): Jeśli jesteś zainteresowany tradycyjną kulturą albańską, to muzeum etnograficzne oferuje wgląd w codzienne życie i zwyczaje ludności regionu.
Oprócz tych miejsc, sam spacer po starówce i wąskich uliczkach miasteczka może być bardzo malowniczy i dostarczyć wiele wrażeń związanych z atmosferą tego historycznego miasta. Na terenie znajdziecie też kilka restauracji w tym jedną, w której zauważyliśmy, że menu jest w języku polskim.
Ile czasu potrzeba na Kruję? Spokojnie jeden dzień, połączony z obiadem i odpoczynkiem gdzieś w zacienionym miejscu od upału. Jeśli jednak chcecie zostać tu na noc, to poniżej wrzucamy kilka propozycji noclegów.
Gdzie nocować w Kruji?
*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!