TURCJA-SAMOCHODEM-WYPOZYCZENIE-AUTA-W-TURCJI-TURCJA-AUTEM
||

Wypożyczenie auta w Turcji – 5 rzeczy które, musisz wiedzieć przed

Podziel się artykułem z innymi

Turcja to idealny kraj do podróżowania kamperem. Można tutaj nocować na dziko, a miejsc które są doskonałe do tego jest mnóstwo. Jednak my nie mamy kampera, więc nasz pobyt ograniczył się do wypożyczenia auta. Z tym, że tym razem postanowiliśmy wziąć sobie mini vana z większym bagażnikiem.

Zależało nam, żeby po złożeniu tylnich foteli była większa przestrzeń, abyśmy mogli sobie w miarę komfortowo usiąść w środku, otworzyć tylną klapę i podziwiać krajobrazy gdzieś na przepięknym punkcie widokowy. Uwierzcie nam, Turcja ma do tego niesamowite warunki. Tyle miejsc na postój i podziwiane widoków z pozycji auta nie widzieliśmy w żadnym innym kraju.

W Turcji spędziliśmy prawie 4 tygodnie, z czego auto wypożyczyliśmy na 21 dni. Wypożyczenie auta w Turcji to najlepsza opcja na zrobienie objazdówki. To nasz najczęstszy sposób zwiedzania Europy ostatnimi czasy ( Turcję zaliczamy do Europy). Zacznijmy jednak od początku.

TURCJA-SAMOCHODEM-WYPOZYCZENIE-AUTA-W-TURCJI-TURCJA-AUTEM

Turcja samochodem – Odbiór auta


Najczęściej miejscem odbioru jest lotnisko, tuż po przylocie. My lądowaliśmy w Stambule, wracając z naszej 16-miesięcznej podróży po Azji południowo-wschodniej. Od razu wypożyczonym Fiatem Fiorino z lotniska ruszyliśmy w głąb kraju, zostawiajac Stambuł na sam koniec.

Po odbiór auta byliśmy umówieni na głównym parkingu na lotnisku, przy konkretnej kolumnie. Na dokumentach z wypożyczalni mieliśmy informację, że ktoś tam powinien na nas czekać, a w przypadku gdy nikogo nie będzie należy dzwonić lub pisać na konkretny numer. Na lotnisku jest darmowy Internet przez 1h, więc nie mieliśmy problemu, aby napisać na WhatsApp do wypożyczalni. Po 15 minutach nasz fiat podjechał.

Odbiór odbył się prawie bezproblemowo. Dlaczego prawie? Przy wypożyczeniu auta nigdy nie korzystamy z opcji płacenia kartą kredytową, a co za tym idzie w tym wypadku koniecznie jest zostawienie depozytu, a czasami wykup dodatkowego ubezpieczenia na miejscu.

Wypożyczenie auta w Turcji odbywa się identycznie jak w Europie, a o czym należy pamiętać napisaliśmy poniżej. W naszym przypadku okazało się, że nie możemy jednak zapłacić reszty sumy za wypożyczenie kartą debetową, a tym bardziej depozytu. Jednak udało się ten problem rozwiązać – zrobiliśmy przelew na miejscu, a depozyt zapłaciliśmy gotówką.

Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać przy odbiorze auta:

  1. Dokumenty. Upewnij się, że masz wszystkie wymagane dokumenty, w tym prawo jazdy, dowód osobisty, dokumenty do samochodu oraz ubezpieczeniowe. Co więcej, karta kredytowa/debetowa oraz dokumenty osobiste muszą być na imię i nazwisko osoby, na którą dokonano rezerwacji. W innym wypadku nie odbierzesz auta.
  2. Stan techniczny. Dokładnie sprawdź stan techniczny pojazdu przed jego przyjęciem. Obejrzyj karoserię samochodu pod kątem zadrapań, wgnieceń lub innych uszkodzeń. Najlepiej zrobić zdjęcia całemu samochodowi, aby mieć przy zwrocie dowód, że dane wgniecenie/zadrapanie już było. Najczęściej obsługa spisuje protokół odbioru i zaznacza wszystkie uszkodzenia – nie jest to jednak regułą. Dodatkowo sprawdź stan opon (czy przypadkiem nie wystają druty lub nie ma bieżnika).
  3. Stan wnętrza. Sprawdź wnętrze pojazdu i upewnij się, że jest czyste i w dobrym stanie. Upewnij się, że wszystkie funkcje, takie jak klimatyzacja, radio, światła, kluczyki są sprawne i działają poprawnie. Postaraj się oddać auto w poprawnym stanie czystości( mniej więcej takim jaki wypożyczałeś) inaczej wypożyczalnia może nałożyć na Ciebie dodatkowy koszt sprzątania auta.
  4. Paliwo. Sprawdź ile paliwa jest w baku. W wielu przypadkach samochód jest wypożyczany z pełnym bakiem i powinieneś zwrócić go również z pełnym. Jeśli nie, wypożyczalnia może nałożyć na Ciebie opłatę za tankowanie, co kompletnie się nie kalkuluje. Czasami zdarza się tak, że dostajesz auto z 3/4 bakiem i z takim samym stanem musisz oddać.
  5. Przebieg. Jeżeli masz jakiekolwiek nałożone limity to odczytaj stan licznika kilometrów i zapisz go, a najlepiej zrób zdjęcie.
  6. Kontakt w razie awarii. Zapytaj, co powinieneś zrobić w przypadku awarii lub wypadku. Upewnij się, że masz numer alarmowy w razie nagłych sytuacji.
  7. Czas zwrócenia samochodu. Zwróć uwagę na godzinę, o której musisz zwrócić samochód. Opóźnienie może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Czytaliśmy, że przy wypożyczenie auta w Turcji należy bardzo dobrze obfotografować samochód, tak też zrobiliśmy. Podczas zwrotu nie mieliśmy żadnego problemu.

Wypożyczenie auta w Turcji – o czym pamiętać?


Standardowo wypożyczyliśmy auto na stronie DiscoverCars, co gorąco polecamy. Nigdy nie mieliśmy problemu z żadną rezerwacją. Jest jednak kilka kwestii, o których należy pamiętać:

  1. Lepiej zarezerwować wcześniej niż później. Nie tylko po to, aby mieć to z głowy, ale zauważyliśmy, że im bliżej było do dnia wylotu tym ceny były coraz wyższe. Najczęściej śledzimy ceny 1-2 miesiące przed wyjazdem (jak mamy zaplanowany wcześniej to nawet szybciej).
  2. Używaj filtrów, które najbardziej Ciebie interesują – wolisz automatyczną skrzynię biegów? Czy może manualną? Chcesz mieć szyberdach, a może kabriolet?
  3. Limity kilometrów – niektóre wypożyczalnie narzucają limity. Jeżeli tak jak my, planujesz zjechać całkiem spory kawałek Turcji to jest to dość istotna sprawa.
  4. Depozyt. Czasami jest on śmiesznie niski, a innym razem bardzo wygórowany (np. 10 000€). Sprawdź też informację, czy depozyt można zapłacić gotówką, kartą debetową czy kredytową. My raz się nacięliśmy – akceptowali tylko karty kredytowe. Jednak infolinia DiscoverCars działa idealnie i okazało się, że jak dokupimy extra ubezpieczenie to depozyt nie będzie wymagany.
  5. Dodatkowo udogodnienia. Można wypożyczyć siedzenie dla dziecka, nawigację czy dodać dodatkowego kierowcę.
  6. Pełne ubezpieczenie. Możesz dokupić extra pełne ubezpieczenie za pośrednictwem DisvoverCars. Na miejscu, w wypożyczalni będzie ono znacznie droższe.

12 zasad ruchu drogowego w Turcji


Zasady ruchu drogowego w Turcji są podobne do tych obowiązujących w wielu krajach europejskich, ale mają również swoje specyficzne przepisy i regulacje.

1. Strona ruchu

  • W Turcji obowiązuje ruch prawostronny.

2. Ograniczenia prędkości

  • W obszarach zabudowanych: 50 km/h.
  • Poza obszarami zabudowanymi: 90 km/h.
  • Na drogach ekspresowych: 110 km/h.
  • Na autostradach: 120 km/h.

3. Alkohol za kierownicą

  • Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi dla kierowców to 0,05% (0,5 promila). Dla kierowców zawodowych i nowicjuszy obowiązuje zasada zerowej tolerancji.

4. Pasy bezpieczeństwa

  • Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte zarówno przez kierowcę, jak i wszystkich pasażerów pojazdu, niezależnie od tego, czy siedzą z przodu, czy z tyłu.

5. Światła

  • Kierowcy muszą używać świateł mijania po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności (mgła, deszcz).
  • Wymagane jest także włączanie świateł podczas jazdy przez tunele.

6. Telefony komórkowe

  • Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy jest zabronione, chyba że używa się zestawu głośnomówiącego.

7. Pierwszeństwo przejazdu

  • Pojazdy poruszające się po rondzie mają pierwszeństwo – choć nie zawsze. Spotykaliśmy ronda, na których był znak stop i należało ustąpić pierwszeństwa wjeżdżającym na rondo.
  • Piesi nie mają pierwszeństwa na pasach – ta informacja bardziej przydaje się podczas przechodzenia. Często wymuszaliśmy na kierowcach zatrzymanie się.
  • Na skrzyżowaniach, jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej, pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony.

8. Znaki drogowe

  • Znaki drogowe w Turcji są zgodne z międzynarodowymi standardami, ale napisy na nich są w języku tureckim.

9. Kontrole policji

  • Bardzo często na trasie są kontrole policji. Należy jedynie pokazać dowód osobisty lub paszport i jest się puszczanym dalej. Policja najczęściej nie mówi po angielsku, więc byliśmy puszczani.

10. Dokumenty

  • Nie trzeba posiadać dokumentów do auta, ani ubezpieczenia. Policja spisuje tablice rejestracyjne i sprawdza je w bazie. Jedynie czego potrzebujesz to dowód osobisty lub paszport.
Wypożyczenie auta w Turcji

Kultura jazdy w Turcji


To jest temat rzeka. Chwilami byliśmy zachwyceni jazdą, a czasami przeklinaliśmy pod nosem.

1. Trąbienie. To standard, w szczególności na światłach. Niejednokrotnie zostaliśmy strąbieni, bo pojawiło się pomarańczowe światło zwiastujące zielone, a my jeszcze nie ruszyliśmy 🙂

2. Szybko, szybko! Mamy wrażenie, że całkiem sporo osób się tam non-stop gdzieś spieszy. W szczególności w Stambule. Turcy nie jeżdżą przepisowo, chyba że w okolicy jest radar.

3. Miganie światłami. O tym piszemy poniżej, w temacie autostrad.

4. Wciskanie się. Turcy uwielbiają się wciskać, a przy tym nie używać kierunkowskazów. Jest to bardzo irytujące, w szczególności gdy są ogromne korki.

Autostrady w Turcji


Autostrady w Turcji są zwane „Otoyol”. Jazda po autostradach przy małym ruchu jest miła i przyjemna. Drogi są w bardzo dobrym stanie i się po prostu śmiga. Kiedy jednak jest wzmożony ruch to jazda jest dość nieprzyjemna, w szczególności podczas wyprzedzania. Praktycznie za każdym razem, ktoś nam z tyłu migał, że mamy uciekać z pasa. Trzeba tu podkreślić, że wyprzedzając nie jechaliśmy przepisowo.

1. Sieć autostrad

  • Turecka sieć autostrad jest dobrze rozwinięta i stale rozbudowywana. Obejmuje główne trasy łączące kluczowe miasta, takie jak Stambuł, Ankara, Izmir, Antalya i Adana. Autostrady oznaczane są literą „O” oraz numerem, np. O-1, O-2, O-3 itd.

2. Opłaty drogowe (toll roads)

  • Autostrady w Turcji są płatne. Opłaty za przejazd naliczane są na podstawie przejechanej odległości przez pojazd oraz kategorii pojazdu (osobówka, ciężarówka, autobus itd.).

3. Główne autostrady w Turcji

  • O-1 (E80): Znana również jako „Boğaziçi Köprüsü Yolu” (Droga Mostu Bosfor), łączy europejską i azjatycką część Stambułu poprzez Most Bosforski.
  • O-2 (E80): Znana również jako „Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Yolu” (Droga Mostu Fatih Sultan Mehmet), również łączy obie części Stambułu poprzez Most Fatih Sultan Mehmet.
  • O-3 (E80): Łączy Stambuł z Ankarą, stanowiąc jedną z głównych tras krajowych.
  • O-4 (E881): Łączy Stambuł z Izmirem poprzez autostrady E881 i E87.
  • O-5: Łączy Gebze z Izmirem, obejmując nowoczesny most Osmangazi, skracający czas podróży między północnym a zachodnim regionem Turcji.

4. Mosty i tunele

  • Turecka sieć autostrad obejmuje kilka znaczących mostów i tuneli, w tym Most Osmangazi nad Zatoką Izmit, który jest najdroższym mostem w Turcji oraz nowoczesny Tunel Avrasya pod cieśniną Bosfor.

Ważne! Taka rada od nas. Jeśli będziesz chciał z Stambułu przedostać się na stronę azjatycką w kierunku południowej części Turcji, to bardziej opłaca się autem wskoczyć na prom w Yenikapı i wysiąść w Yalova. Zaoszczędzisz czas, paliwo i pieniądze. Most Osmangazi Bridge jest bardzo drogi (300 TL ~ 38 pln za 5 minut przyjemności). Prom warto zarezerwować wcześniej, bo można kupić bilet w promocyjnej cenie. Zrobisz to tutaj.

Ceny autostrad w Turcji

Koszt zależy od rodzaju pojazdu oraz pokonanego dystansu. Oprócz tego ceny się dość szybko zmieniają. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile dokładnie będzie kosztować taka podróż to możesz to zrobić korzystając z kalkulatora autostrad. Dzięki temu omijaliśmy najdroższe odcinki.

Jak zapłacić za przejazd autostradą w Turcji?

  • Płatności dokonuje się za pomocą elektronicznych systemów opłat, takich jak HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) lub OGS (Otomatik Geçiş Sistemi). Te systemy działają na zasadzie elektronicznych bramek, które odczytują naklejki lub na przedniej szybie zamocowane jest specjalne urządzenie.
  • Najlepiej przed ruszeniem w trasę zapytać w wypożyczalni auta czy auto ma elektorniczny system opłat – najprawdopodobniej tak jest, ale kto pyta, ten nie błądzi.
  • Przy niektórych bramkach można płacić także kartą płatniczą, ale jest to rzadkość.

Parkowanie w Turcji


W wielu miejscach parking jest darmowy. Oczywiście przy największych atrakcjach turystycznych czy przy plażach są one płatne i to nie mało. Rozstrzał cenowy jest spory i zależy od miejsca. Często płaci się 13 zł za cały dzień postoju, ale nie jest to reguła.

Cena paliwa w Turcji


Ceny paliw zmieniają się niesamowicie szybko, dlatego warto sprawdzać je na bieżąco np. tutaj. W Turcji szaleje hiperinflacja, więc należy mieć to na uwadze przy wszystkich cenach podanych przez nas w tym artykule.

Wypożyczenie auta w Turcji – podsumowanie


Dobrnęliśmy do końca. Wyszło tego całkiem sporo, ale poruszyliśmy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące wypożyczenie auta w Turcji.

Więcje naszych wpisów na temat Turcji znajdziesz kilkając tutaj. Życzymy udanej podróży i niesamowitych przygód! Turcja wciąga i to niesamowicie.


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *