KANION MATKA, MACEDONIA, CO ZOBACZYĆ W MACEDONII
||

Kanion Matka – największa atrakcja północnej Macedonii.

Podziel się artykułem z innymi

Kanion Matka w Macedonii


Jedna z największych atrakcji w północnej części Macedonii, 15 km od stolicy kraju. Jezioro w kanionie o tej samej nazwie powstało po utworzeniu zapory na rzece Treska, która służy jako elektrownia. Kanion Matka to raj dla entuzjastów przyrody. Znajdziesz tu różnorodne gatunki roślin, zwierząt i ptaków, w tym m.in. endemiczne gatunki, które są unikalne dla tej okolicy. W kanionie można odkryć liczne jaskinie i groty, które są otwarte dla zwiedzających. Macedonia ma się czym pochwalić.

Kanion Matka, kiedy i na ile?


Kanion Matka jak wspominamy, to jedna z ważniejszych atrakcji Macedończyków, a przede wszystkim mieszkańców Skopje. Z tego, co rozmawialiśmy z gospodarzem naszego lokum jest to jedno z głównych miejsc, do którego przyjeżdżają tutaj najczęściej rodziny z dziećmi ze stolicy. W szczególności w weekendy, aby odetchnąć i odpocząć od miejskiego zgiełku. Nie zmienia to faktu, że praktycznie w każdą sobotę i niedzielę robi się tutaj tłoczno i głośno. Jeśli nie przepadasz za tłumem to radzimy wybrać sobie inny dzień tygodnia. Pod warunkiem, że masz taką możliwość, a jeżeli nie (czyli tak jak to było w naszym przypadku) to radzimy to zrobić wczesnym rankiem. Najlepiej zjawić się tutaj przed godziną 9 rano, wtedy jest jeszcze spokojnie.

Jeśli planujesz przyjechać tu własnym autem, to parkingów jest kilka i z tego, co się orientowaliśmy nie są płatne. Możesz próbować dojechać prawie do samej tamy, z tym że trzeba się liczyć, że może nie być już miejsca. Większość parkujących tam osób to ”obsługa” atrakcji czy mali handlarze gastronomiczni, którzy sprzedają np. grillowaną kukurydzę. My zatrzymaliśmy się na pierwszym ”oficjalnym” parkingu. Dalej poszliśmy w górę rzeki spacerkiem, jakieś (800 m).

Jeśli jednak nie ma się własnego środka transportu i przyleciało się samolotem? Można wynająć auto przez Discover Cars lub przez Rental Cars. Można trafić na bardzo dobre oferty. My osobiście najczęściej korzystamy z tych dwóch wyszukiwarek i jesteśmy zadowoleni za każdym razem.  

Ogólnie wejście na teren kanionu jest bezpłatne.

Jeśli nie planujesz chodzić po górach, to w zupełności wystarczy zagospodarować sobie kilka godzin, aby przepłynąć się po jeziorze kajakiem czy łodzią. Ewentualnie zrobić krótki trekking wzdłuż rzeki – pamiętaj o odpowiednim obuwiu! My zdecydowaliśmy się na krótki spacer wspomnianą ścieżką. W niektórych momentach robi się niebezpiecznie i w nieodpowiednim obuwiu można się pośliznąć i zwyczajnie wpaść do wody…a jest bardzo zimna. Nie wiemy dokąd ona prowadzi, bo w pewnym momencie zrezygnowaliśmy i zawróciliśmy, aby przepłynąć się łodzią. W każdym razie idąc ścieżką, trzeba naprawdę uważać. Czasami jest barierka, czasami przybity do skał łańcuch czy gruby drut, a czasami nie ma się za co złapać.

Co oprócz samego Kanionu Matka?


Jak większość miejsc turystycznych, tak i Kanion Matka ma do zaoferowania wiele atrakcji. M.in. można wynająć sobie kajak, kajako-rower wodny czy wraz ze sternikiem przepłynąć się łodzią. Jeśli chodzi o opcje wynajmu łodzi to masz dwie opcje:

  • przepłynięcia kanionu, które trwa ok. 25 min, a koszt to 200 denarów za osobę (100 denarów = 7,40 PLN. na rok 2023) i jest to tańsza opcja,
  • droższa i dłuższa opcja, która obejmuje dodatkowo rejs do jaskini Vrelo. Podobno jest to jaskinia, która została wymieniona jako jedno z 77 najlepszych naturalnych miejsc na świecie w projekcie New7Wonders of Nature. Koszt takiej przyjemności to 500 denarów (2023 rok).

My skorzystaliśmy z opcji nr.1, bo jakoś jaskinie tak bardzo nas nie kręcą. No może poza jedną, w której byliśmy kiedyś w Tajlandii, czyli Phraya Nakhon. 

Jak wyglądają ceny wypożyczenia kajaków (z 2020 roku)?

  • pojedynczy za 30 min 150 denarów
  • pojedynczy za 60 min 300 denarów
  • dwuosobowy za 30 min 250 denarów
  • dwuosobowy za 60 min 500 denarów

Na miejscu jest kilka punktów gastronomicznych, hotel a w pobliskiej miejscowości pokoje czy apartamenty do wynajęcia. 

Masz tu także szlaki górskie, które prowadzą m.in. do klasztorów położonych wysoko w górach. Do każdego prowadzi inny szlak, a do wyboru są 3 – St. Nikola, St. Nedela oraz St. Saviour. Widoki na okolice robią ogromne wrażenie. 

Można tu wybrać się z wycieczką zorganizowaną. W pakiecie odwiedza się także Górę Vodno, gdzie można podziwiać panoramę doliny Skopje. Cena nie uwzględnia kajków/łodzi po Kanionie Matka.

Więcej o cenach w samej Macedonii i jak wyglądał nasz dzień w kanionie, dowiecie się z filmu poniżej. Serdecznie zapraszamy na krótki seans. 

Nasz film z pobytu w Kanionie Matka*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *