KANION MATKA
| |

Kanion Matka – największa atrakcja północnej Macedonii.

Podziel się artykułem z innymi

Kanion Matka w Macedonii

Jedna z największych atrakcji w północnej części Macedonii, 15 km od stolicy kraju. Jezioro w kanionie o tej samej nazwie powstało po utworzeniu zapory na rzece Treska, która służy jako elektrownia. Raj dla osób uwielbiających przyrodę.

Kiedy i na ile?

Kanion Matka jak wspominamy, to jedna z ważniejszych atrakcji Macedończyków, a przede wszystkim mieszkańców Skopje. Z tego, co rozmawialiśmy z gospodarzem naszego lokum jest to jedno z głównych miejsc, do którego przyjeżdżają tutaj najczęściej rodziny z dziećmi ze stolicy. W szczególności w weekendy, aby odetchnąć i odpocząć od miejskiego zgiełku. Nie zmienia to faktu, że praktycznie w każdą sobotę i niedzielę robi się tutaj tłoczno i głośno. Jeśli nie przepadacie za tłumem to radzimy wybrać sobie inny dzień tygodnia. Pod warunkiem, że macie taką możliwość, a jeżeli nie (czyli tak jak to było w naszym przypadku) to radzimy to zrobić wczesnym rankiem. Najlepiej zjawić się tutaj przed godziną 9 rano, wtedy jest jeszcze spokojnie.

Jeśli planujecie przyjechać tu własnym autem, to parkingów jest kilka i z tego, co się orientowaliśmy nie są płatne. Możecie próbować dojechać prawie do samej tamy, z tym że trzeba się liczyć, że może nie być już miejsca. Większość parkujących tam osób to ”obsługa” atrakcji czy mali handlarze gastronomiczni, którzy sprzedają np. grillowaną kukurydzę. My zatrzymaliśmy się na pierwszym ”oficjalnym” parkingu. Dalej poszliśmy w górę rzeki spacerkiem, jakieś (800 m).

Ogólnie wejście na teren kanionu jest bezpłatne, a przynajmniej było w momencie naszego pobytu.

Jeśli nie planujecie chodzić po górach, to w zupełności wystarczy zagospodarować sobie kilka godzin, aby przepłynąć się po jeziorze kajakiem czy łodzią. Ewentualnie zrobić krótki trekking wzdłuż rzeki – pamiętajcie o odpowiednim obuwiu! My zdecydowaliśmy się na krótki spacer wspomnianą ścieżką. W niektórych momentach robi się niebezpiecznie i w nieodpowiednim obuwiu można się pośliznąć i zwyczajnie wpaść do wody…a jest bardzo zimna. Nie wiemy dokąd ona prowadzi, bo w pewnym momencie zrezygnowaliśmy i zawróciliśmy, aby przepłynąć  się łodzią. W każdym razie idąc ścieżką, trzeba naprawdę uważać. Czasami jest barierka, czasami przybity do skał łańcuch czy gruby drut, a czasami nie ma się za co złapać.

Co oprócz samego Kanionu ? 

Jak większość miejsc turystycznych, tak i Kanion Matka ma do zaoferowania wiele atrakcji. M.in. można wynająć sobie kajak, kajako-rower wodny czy wraz ze sternikiem przepłynąć się łodzią. Jeśli chodzi o opcje wynajmu łodzi to macie dwie opcje:

  • przepłynięcia kanionu, które trwa ok. 25 min, a koszt to 200 denarów za osobę (100 denarów = 7,10 PLN. na rok 2020.) i jest to tańsza opcja,
  • droższa i dłuższa opcja, która obejmuje dodatkowo rejs do jaskini Vrelo. Podobno jest to jaskinia, która została wymieniona jako jedno z 77 najlepszych naturalnych miejsc na świecie w projekcie New7Wonders of Nature. Koszt takiej przyjemności to 400 denarów.

My skorzystaliśmy z opcji nr.1, bo jakoś jaskinie tak bardzo nas nie kręcą… No może poza jedną, w której byliśmy kiedyś w Tajlandii, czyli Phraya Nakhon. 

Jak wyglądają ceny wypożyczenia kajaków?

  • pojedynczy za 30 min 150 denarów
  • pojedynczy za 60 min 300 denarów
  • dwuosobowy za 30 min 250 denarów
  • dwuosobowy za 60 min 500 denarów

Na miejscu jest kilka punktów gastronomicznych, hotel a w pobliskiej miejscowości pokoje czy apartamenty do wynajęcia. 

Macie tu także szlaki górskie, które prowadzą m.in. do klasztorów położonych wysoko w górach. Do każdego prowadzi inny szlak, a do wyboru są 3 – St. Nikola, St. Nedela oraz St. Saviour. Widoki na okolice robią ogromne wrażenie. 

Więcej o cenach w samej Macedonii i jak wyglądał nasz dzień w kanionie, dowiecie się z filmu poniżej. Serdecznie zapraszamy na krótki seans. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *