Praga – Informacje praktyczne
Praga, stolica Czech, to miasto o niezwykłej atmosferze, które przyciąga turystów z całego świata. Znana jako „złote miasto” i „miasto stu wież”, zachwyca swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i architektonicznym. Przechadzając się po jej brukowanych uliczkach, można podziwiać gotyckie katedry, barokowe pałace i słynny Most Karola, który jest symbolem miasta. Praga to także centrum kulturalne, oferujące liczne muzea, galerie oraz tętniące życiem kawiarnie i restauracje. Niezależnie od pory roku, Praga zawsze oferuje niezapomniane wrażenia pełne magii i historii.
Vlog z Pragi
Praga – Dojazd
Dojazd do Pragi jest stosunkowo miły, łatwy i przyjemny. Do stolicy Czech można wybrać się samolotem m.in. z Warszawy i Krakowa, pociągiem, autobusem międzynarodowym lub własnym środkiem transportu.
Do Pragi wybraliśmy się własnym autem z parą znajomych, aczkolwiek nie do końca polecamy podróż do stolicy Czech samochodem. Dlaczego? W centrum jest bardzo mało parkingów, a większość z nich jest płatna. Przemieszczanie się po mieście nie jest zbyt komfortowe ze względu na dużą ilość aut o każdej porze dnia. Większość atrakcji, które zaplanowaliśmy zobaczyć znajduje się w ścisłym centrum miasta i spokojnie można wszystko obejść spacerkiem. Z obrzeży miasta można stosunkowo szybko dostać się metrem, tramwajem lub autobusem, o których piszemy więcej w artykule o komunikacji w Pradze.
Jeśli jednak zdecydujecie się na publiczny środek transportu, to polecamy Flixbus, dawny Polski Bus. Można bardzo tanio wyłapać bilety – nawet za 10 PLN z południowej część Polski. W przypadku pociągu wygląda już to nieco gorzej, ceny możecie sprawdzić na BookAway
Jeśli wybierzecie samolot, to z lotniska macie opcję wynajmu auta. Warto zrobić to przez Discover Cars lub Rental Cars. My najczęściej rezerwujemy z Discover Cars, ale polecamy sprawdzić oba serwisy. Zwróć uwagę na warunki rezerwacji, depozyt, opinie i oczywiście cenę.
Parkingi w Pradze
Ostatniego dnia znaleźliśmy bezpłatny parking niedaleko Zamku na Hradczanach, który za darmo jest tylko w weekendy. Dodatkowo trzeba liczyć na szczęście, żeby znaleźć tam miejsce. Parking oznaczyliśmy na mapie poniżej.
Reasumując, do wyboru do koloru. Możecie dostać się do stolicy Czech różnymi środkami transportu, w końcu to nasi sąsiedzi, więc aż tak daleko do siebie nie mamy 🙂
Praga – Komunikacja
Komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta. Mamy do wyboru:
- Autobusy
- Metro
- Tramwaje
, które pozwalają dojechać w każdy zakątek miasta.
Nie będziemy ukrywać, że przede wszystkim metro było naszym głównym środkiem transportu (wystarczającym na nasze potrzeby). Jednak korzystaliśmy także z pozostałych środków transportu. Pomimo że przyjechaliśmy do Pragi własnym środkiem tzn. autem, to przemieszczanie się nim nie było wskazane… Oczywiście nie ma problemu z jazdą samochodem po mieście, ale parkowanie tam to inna historia. W centrum miasta jest to prawie niemożliwe, a jak już znajdziecie wolne miejsce, to należy zapłacić za nie niemałe pieniądze.
Ile kosztuje godzina postoju? To zależy od strefy i innych czynników jak np. dni świąteczne. W każdym razie cena zaczyna się od 40 CZK (ok. 7 PLN) do 80 CZK (ok. 14 PLN) – dane w 2020 roku. Jeżeli chcecie sprawdzić aktualne stawki i miejsca do parkowania, to polecamy zajrzeć na oficjalną stronę: Parkuj v klidu. Oprócz tego należy zwracać uwagę na kolor linii miejsc wyznaczonych do parkowania:
- niebieski – tylko mieszkańcy danej dzielnicy,
- pomarańczowy – miejsca dla odwiedzających Pragę. Oficjalnie parkowanie jest płatne między 8 rano, a 18-20, ale warto upewnić się na znakach, aby być pewnym na 100%,
- fioletowy – strefa mieszana gdzie mogą parkować Prażanie, ale także turyści (maksymalnie 24 h postoju).
P+R – park + ride
Bardzo ciekawym rozwiązaniem w Pradze, które zaczynają wprowadzać niektóre miasta w Polsce, to fakt, że na stacjach końcowych metra są specjalne parkingi samochodowe, gdzie można bez problemu pozostawić swój wehikuł i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Koszt parkingu na cały dzień tj. od 4 rano do 1 rano kolejnego dnia (w godzinach funkcjonowania metra), to jedyne 20 CZK (3,35 PLN). Do tego należy oczywiście doliczyć bilet na komunikację, co i tak wychodzi lepiej niż parkowanie w mieście. Jeżeli jesteśmy przy cenach biletów, to wyglądają one następująco:
Typ biletu | Normalny | Ulgowy, studenci 15-26 |
30-minutowy | CZK 30 | CZK 30 |
90-minutowy | CZK 40 | CZK 40 |
Dobowy (24 h) | CZK 120 | CZK 120 |
3-dniowy | CZK 330 | CZK 330 |
Miesięczny | CZK 550 | CZK 130 |
Aktualne ceny biletów znajdziecie tutaj: https://www.dpp.cz/en/fares/fare-pricelist#1-1
Ceny dla studentów nie są pomyłką
Sprawdźcie na oficjalnej stronie, gdzie aktualnie znajdują się wspomniane parkingi i korzystajcie! Na prawdę się to opłaca. Link do strony: P+R Parking, czyli parkuj i jedź.
Jak widzicie komunikacja w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta i nie ma z nią najmniejszego problemu.
Praga gdzie nocować?
Najważniejsze, aby nocować blisko jakiegoś transportu publicznego np. metra lub autobusu. Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo dobrze rozbudowana i nie ma najmniejszego problemu z przemieszczaniem się.
Która dzielnica ma złą sławę? Nr 5.
Wschodnia czy zachodnia część? Naszym zdaniem zachodnia – po stronie starego rynku. Jednak nie jest to wyznacznik, bo jeżeli będziesz mieć dobre połączenie ze starówką to wschodnia część także będzie ok. Jeżeli jedziesz samochodem to bardzo istotny będzie parking – nie wszystkie noclegi go oferują. Mając nocleg w strefie niebieskiej (opis powyżej) może się okazać, że samochód będzie dość sporym problemem.
Możemy polecić poniższe dwa noclegi:
Praga co zobaczyć?
Na ten temat powstał osobny wpis – kliknij tutaj. W tym wpisie chcemy tylko wspomnieć o wycieczkach zorganizowanych w tym pięknym mieście. Warto je sprawdzić, w szczególności jak szukasz przewodnika.
- Praga: Stare miasto i zamek – 3-godzinna wycieczka piesza
- 45-minutowy rejs historyczny po rzece i poczęstunek
- Najważniejsze atrakcje miasta Zwiedzanie miasta z elektrycznym trójkołowcem z przewodnikiem
- Jak Praga Czechy to nie może zabraknąć piwa! Wycieczka po piwie Pilsner Urquell i butelka z Twoim imieniem lub degustacja czeskiego piwa 7 rodzajów .
Praga – Ciekawostki
#1 Czeskie piwo
Najstarsze zapiski o polach chmielu pochodzą z IX wieku. Wywóz szyszek był zakazany, a za złamanie prawa groziła kara śmierci!
W Czechach pije się najwięcej na świecie piwa. Jest ich ponad 600 rodzajów. Spowodowane jest to m.in. tym, że piwo w restauracjach jest czasami tańsze od wody, kawy, herbaty i innych napoi. Sami się z tym spotkaliśmy, o czym piszemy tutaj.
Czy wiecie, jak często w barach liczona jest ilość wypitych piw? Na stoliku leży karteczka/rachunek/podkładka do piwa, na której dopisywane są pionowe kreseczki. Na sam koniec kelner zlicza je i wystawia rachunek.
#2 Szkła kontaktowe
Czeski chemik Otto Wichterle w roku 1959 wynalazł szkła kontaktowe.
#3 Opieka Zdrowotna
Czesi mają najwięcej szpitalnych łóżek w Europie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ogólnie opieka zdrowotna w Czechach jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo aż 80 proc. społeczeństwa jest zadowolona z tejże opieki.
#4 “Randkowy Wagon”
W praskim metrze można trafić na “randkowy wagon”, w którym single mogą łatwo nawiązać kontakt z drugą osobą. Nie ma żadnych reguł, każdy podrywa jak chce. Linia wiedzie przez najbardziej znane miejsca Pragi jak Hradczany, Stare Miasto czy Plac Wacława.
#5 Marihuana
W Republice Czeskiej posiadanie trawki jest legalne. Co ciekawe, kupno i sprzedaż marihuany jest w tym kraju zabronione, ale oficjalnie można mieć tylko to, co samemu się zasadziło.
#6 Jaja jako zaprawa do budowy Mostu Karola
Do budowy mostu Karola w czeskiej Pradze wykorzystano do wzmocnienia zaprawy białko z kurzych jajek. Podobno cesarz Karol IV kazał przywieść okolicznym gminom 15 tyś. jaj na budowę mostu. Plotka głosi, że jajka zwożono z całych Czech, lecz mieszkańcy Velver, aby dowieźć je w całości, ugotowali je na twardo. Wściekły cesarz kazał zjeść wszystkie jajka osobom, które je przywiozły.
Więcej o Moście Karola piszemy tutaj.
*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!