MOJKOVAC
| |

Mojkovac – “mała Szwajcaria Czarnogóry”

Podziel się artykułem z innymi

Mojkovac

Mała miejscowość na trasie od Zabljaka do Podgoricy. Nazwa pochodzi od słowa ‘kovac’ i oznacza kowal. Nie jest zbyt popularną destynacją dla turystów, ale za to posiada bogatą historię.

Zatrzymaliśmy się tutaj na 3 dni. Ten czas w zupełności nam wystarczył, aby poznać bliżej miasto i dowiedzieć się czegoś ciekawego o nim. 

Po pierwsze w Mojkovac powstała pierwsza mennica w kraju. Powodem było to, że region był bogaty w rudy srebra. 

Po drugie odegrała się tu w 1916 r. Bitwy o Mojkovac, w trakcie której I Dywizja Czarnogórska zatrzymała armię austro-węgierską. Na wjeździe do miasta od strony Podgoricy powstał pomnik upamiętniający tą bitwę, z którego mieszkańcy są bardzo dumni. Mówimy o tym wydarzeniu więcej w filmie, który znajdziecie na końcu wpisu.

A po trzecie, Mojkovac ma bardzo żyzną glebę. Z tego też względu uprawia się tutaj kukurydzę, co jest dość niebywałe. Dlaczego? Miasto leży na wysokości między 790, a 950 m n.p.m., więc dość wysoko. Jest to jedno z nielicznych miast w Europie, gdzie uprawia się kukurydzę na takiej wysokości.

Wynajęliśmy sobie na wyłączność domek w Tara Riverside. Domki znajdują się na wlocie do Mojkovac, jadąc od stolicy przy samej rzece Tara. Miejsce jest o tyle ciekawe, że domki graniczą z rzeką. Wystarczy zejść łagodną ścieżką, uformowaną przez właścicieli domków z małej skarpy i już można się napawać ”szumem wody”. Jest tylko jeden mały mankament. Cała posesja znajduje się blisko ruchliwej i w sumie głównej drogi wjazdowej do miasta. Po części ruch tranzytowy zagłusza szum rzeki, ale nie do tego stopnia, aby to nie kolidowało z relaksem na tarasie.

Na wielki plus zasługują ceny w okolicznych restauracjach czy knajpach. Jest tu na pewno taniej niż w innych, tych bardziej turystycznych regionach kraju. Obiad spokojnie zjecie za 5 euro, z piwkiem za jedyne 1,5 za kufel 0.5l

Mojkovac jest nazywany przez tubylców małą Szwajcarią, ze względu na górzystą okolicę ( w sumie cała Czarnogóra jest górzysta). Wiele osób zatrzymuje się tu ponieważ niedaleko miasteczka znajduje się Park Narodowy Biogradska Góra. My w sumie też ze względu właśnie na park, zatrzymaliśmy się w Mojkovac.

IMG 0292

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *