co trzeba wiedziec jadac na sri lanke
|||

Co trzeba wiedzieć jadąc na Sri Lankę – informacje praktyczne

Podziel się artykułem z innymi

Co trzeba wiedzieć jadąc na Sri Lankę


Sri Lanka to wyspiarskie państwo położone w południowej Azji, znane ze swojego zróżnicowanego krajobrazu, który obejmuje bujne lasy tropikalne, plaże i plantacje herbaty. Kraj ten ma bogatą historię i kulturę, z wpływami buddyjskimi, hinduistycznymi, muzułmańskimi i chrześcijańskimi, które można dostrzec na każdym kroku. Gospodarka Sri Lanki opiera się głównie na rolnictwie, przemyśle tekstylnym oraz turystyce. Sri Lanka była bardzo popularnym kierunkiem, aż do 2022 roku kiedy to ogłosiła swoje bankructwo. Po tym czasie wiele się zmieniło w tym kraju, a wiele osób zadaje sobie pytanie czy na Sri Lance jest bezpiecznie.

Planując podróż na Sri Lankę warto dobrze się przygotować i wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. O wszystkim wspominamy właśnie w tym artykule.

Wiza


  • Polscy obywatele potrzebują wizy na Sri Lankę. Najpopularniejszą opcją jest wiza turystyczna, którą można uzyskać online jako ETA (Electronic Travel Authorization) albo tuż po wlocie, na lotnisku.
  • Koszt. Opłata za wizę turystyczną on-line wynosi 50 USD (tutaj oficjalna strona), natomiast na lotnisku tzw. ‘on arrival’ 60 USD.
  • Czas trwania: wiza turystyczna jest ważna przez 30 dni z możliwością przedłużenia na miejscu do 90 dni.

Waluta i płatności


  • Oficjalną walutą jest rupia lankijska (LKR).
  • Wymiana walut. Dolary amerykańskie i euro można łatwo wymienić w bankach czy też kantorach. Bankomaty są na każdym kroku jednak warto pamiętać, które są bezpłatne tzn. nie pobierają prowizji za wypłatę gotówki. Dla wypłat kartą Revolut najlepszą opcją są Bank Nations Trust i Bank of Ceylon (potwierdzona bezpłatna wypłata 04.2024).
  • Lepiej mieć zawsze przy sobie gotówkę. Nie we wszystkich miejscach jest opcja płatności kartą. Najczęściej można nią płacić za bilety wstępów, czasami w restauracjach i w większych sklepach. Trzeba mieć też na uwadze, że czasami pobierana jest extra prowizja za płatność kartą. Gotówka to generalnie podstawa.
sri lanka informacje praktyczne, waluta sri lanka, rupie sri lanka, Co trzeba wiedzieć jadąc na Sri Lankę

Klimat, czyli kiedy jechać na Sri Lankę


Sri Lanka ma klimat tropikalny z wyróżniającymi się dwoma sezonami monsunowymi. Generalnie pora sucha trwa od grudnia do marca (na południu i zachodzie) oraz od maja do września (na wschodzie i północy). W zależności od miesiąca i części Sri Lanki może się okazać, że trafi się na kompletnie inną pogodę. Z tego też powodu poniżej znajdziesz krótki opis wg miesięcy.

  • Styczeń – Marzec. To fantastyczny czas na podróż po całej Sri Lance. Temperatury są przyjemne (ani nie zimno, ani nie za gorąco), chociaż na Wyżynie Centralnej może być nieco chłodniej.
  • Kwiecień. Pogoda na Sri Lance w kwietniu jest zazwyczaj najgorętsza i najsuchsza – szczególnie w regionach centralnych i na południu, gdzie temperatury sięgają co najmniej 35°C. W środku dnia trzeba się chować, bo ciężko wytrzymać upały.
  • Maj – Czerwiec. Zaczyna się południowo-zachodni monsun, ale jak sugeruje nazwa, dotyczy on jedynie południowo-zachodniej części kraju. Jest to łagodniejszy monsun – szybki i gwałtowne opady to norma.
  • Lipiec – Wrzesień. To tzw. sezon “między monsunowy”, co oznacza, że poza sporadycznym deszczem, pogoda w tym okresie jest świetna. Średnia temperatura na całej Sri Lance to około 29°C.
  • Październik – Listopad = północno-wschodni monsun. Ten monsun uważany jest za cięższy, które doświadcza Sri Lanka. Chociaż nazwa może sugerować, że dotyczy tylko północno-wschodniej części, w rzeczywistości ten monsun wpływa na cały kraj. Jest on bardziej nieprzewidywalny.
  • Grudzień. Sri Lanka w święta? Czemu nie! Pogoda na Sri Lance jest zazwyczaj przyjemna. Chociaż zdarza się, że przedłuża się monsun i może być mokro.

Podsumowując – aby uniknąć deszczu, najlepiej odwiedzać południowe i zachodnie wybrzeże od grudnia do marca, a wschodnie wybrzeże od maja do września.

tangalle, weligama, mirissa, unawatuna. Południowa część Sri Lanki, atrakcje na sri lance, plaże na Sri lance, Południowe wybrzeże Sri Lanki - gdzie najlepiej się zatrzymać

Sri Lanka – bezpieczeństwo i zdrowie


  • Szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciwko WZW A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi. Malaria jest rzadko spotykana. Mimo wszystko należy używać środków odstraszających komary, których na Sri Lance jest ogrom.
  • Woda. Woda z kranu nie jest zalecana do picia. Lepiej korzystać z butelkowanej wody.
  • Bezpieczeństwo. Ogólnie Sri Lanka jest bezpieczna dla turystów, ale warto zachować ostrożność, szczególnie w zatłoczonych miejscach. Po 2022 roku, kiedy Sri Lanka ogłosiła bankructwo wiele osób obawia się podróży do tego kraju. Spędziliśmy tam 2 miesiące w 2024 roku i nie ma czego się obawiać. Lankijczycy wręcz czekają na turystów, aby mogli się utrzymać.

Sri Lanka transport


Sri Lanka ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć autobusów. Oprócz tego są pociągi oraz sławne tuk-tuki. Pociągi są popularnym środkiem transportu, szczególnie na trasie Kandy-Ella. Komunikacja publiczna należy do najtańszych opcji przemieszczania się o wyspie i naprawdę można za 100-300 rupi (2-4 zł) przedostać się z miasta do miasta. Jeśli czujesz się na siłach to można wypożyczyć auto czy skuter – tutaj jednak uczulamy, że Lankijczycy jeżdżą dość brawurowo.

  • Wynajem samochodu. Można wynająć samochód, ale ze względu na ruch lewostronny i specyficzny styl jazdy na Sri Lance, warto rozważyć wynajem samochodu z kierowcą. Jest to najdroższa opcja, ale najwygodniejsza.
  • Skutery. Najlepszym środkiem transportu naszym zdaniem jest skuter. Oczywiście nie do przemieszczania się między miastami, a jedynie zwiedzając okolicę w której się znajdujesz. Jest lepszy od tuk-tuka, bo wszędzie wjedzie. Natomiast utrudniony jest transport bagażu.
  • Tuk-Tuk. Wiele turystów na Sri Lance wynajmuje Tuk-tuka, aby być całkowicie niezależnym. To w zupełności wystarczający środek transportu dla dwóch osób. Spokojnie zmieszczą się w nim dodatkowo bagaże. Są firmy które świadczą usługę wynajmu tut-tuków, a warunkiem jest wyrobienie lankijskiego prawa jazdy. Podobno to tylko formalność.

Kultura i obyczaje


  • Religia. Większość mieszkańców to buddyści, ale są też całkiem spore społeczności hinduistyczne, muzułmańskie i chrześcijańskie. Najlepiej to widać podczas przemieszczania się z miasta do miasta. Od razu wiadomo, która religia dominuje w danym miejscu.
  • Ubranie. Warto nosić lekkie, bawełniane ubrania. W miejscach religijnych (świątynie) obowiązkowo należy mieć zakryte ramiona i nogi. Czasami należy wchodzić na boso.
  • Zachowanie. Warto okazywać szacunek dla lokalnych tradycji i zwyczajów. W świątyniach nie należy robić zdjęć oraz stawać tyłem do posągów Buddy.

Język i komunikacja


  • Języki urzędowe: sinhala, tamilski i angielski. Angielski jest powszechnie używany, zwłaszcza w branży turystycznej. W tych mniej znanych miejscach może być problem z porozumiewaniem się, więc warto mieć zainstalowany Google Translate.
  • Karty SIMInternet. Bardzo łatwo można kupić lokalną kartę SIM z dostępem do Internetu. Jest dostępnych kilka sieci, takich jak Dialog czy Mobitel. My korzystaliśmy z tego pierwszego i czasami mieliśmy problem z zasięgiem.

Ceny i noclegi – Sri Lanka


  • Zakwaterowanie. Na Sri Lance znajdziesz szeroką gamę opcji – od tanich hosteli po luksusowe resorty. Ceny mogą się wahać od 10-15 USD za noc w tanim hostelu, do 200 USD i więcej za noc w hotelu 5-gwiazdkowym. O noclegach piszemy dużo w innych naszych postach. Są tam też nasze propozycje z poszczególnych części kraju –> kliknij tutaj.
  • Jedzenie. Lokalne posiłki są niedrogie – typowy posiłek kosztuje około 2-5 USD. W restauracjach międzynarodowych i tych bardziej luksusowych ceny są znacznie wyższe. Często stołujemy się tam, gdzie tubylcy – mamy wtedy pewność, że jemy autentyczne, lokalne jedzenie, a nie przygotowane pod turystów.
  • Bilety wstępów do atrakcji. Warto przygotować się na opłaty za wstęp do parków narodowych i zabytków, które mogą wynosić od 10 do 36 USD. Są one znacząco wyższe niż dla tubylców. Przykład: wejście na Sigiryję dla europejskiego turysty to koszt 36$, dla lokalnego jedynie 0.40$, a dla Azjatów jeszcze inna. Należy także uważać na oszustów, którzy wyłapują niczego nieświadomych turystów i zawyżają ceny.

Wtyczki i elektryczność


  • Napięcie: 230V, 50Hz.
  • Wtyczki: typ D, G (takie jak w Wielkiej Brytanii). Warto zabrać adapter.

Co warto zobaczyć na Sri Lance?


Odwiedziliśmy całkiem sporo miejsc na Sri Lance, a każde z nich opisujemy w innym poście:

  • Sigiriyja – atrakcja nr 1 na Sri Lance. Okolica jest bardzo zielona i na pewno warto się tutaj zatrzymać. Jeżeli lubisz przyrodę to jest to miejsca zdecydowanie dla Ciebie.
  • Kandy, Hatton i Ella – pola herbaty, ząb Buddy, malownicza trasa pociągiem uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie i wszechobecna zieleń.
  • Tangalle, Weligama i Unawatuna, czyli Sri Lanka południowa. Spędziliśmy na wybrzeżu miesiąc w poszukiwaniu najlepsze miejsca na wypoczynek.
  • Kolombo i Negombo – stolica kraju i jej okolice. Byliśmy tylko kilka dni i uciekliśmy. Dużo hałasu i smogu. Tych miejsc nawet nie opisaliśmy.

Czego spróbować na Sri Lance?


Kuchnia lankijska jest mocno inspirowana tradycjami indyjskimi, tajskimi czy chińskimi. Sri Lanka jest rajem dla wegetarian. Zdecydowana większość potraw jest bezmięsnych, ale to nie oznacza, że jest jakiś problem ze znalezieniem owoców morza czy kurczaka. Wśród dań, które warto spróbować znajdują się m.in.:

  • Rice and Curry (Ryż z curry) – to podstawowe danie na Sri Lance, które jest serwowane w wielu wersjach, w zależności od regionu i składników. Składa się z białego lub czerwonego ryżu podawanego z różnymi curry – z kurczaka, ryb, warzyw, a także z soczewicą. Do tego często dodawane są pikle, sambol (pikantna sałatka z tartego kokosa, chilli, cebuli, soku z limonki i przypraw) i papadam (chrupiące placki).
  • Hoppers (Appa) – te chrupiące, cienkie naleśniki w kształcie miski, zrobione z mąki ryżowej i mleka kokosowego są jednym z najbardziej charakterystycznych dań Sri Lanki. Można je podawać na różne sposoby – z jajkiem, miodem palmowym, curry lub chutneyem. Sączęsto podawane na śniadanie.
  • Kottu Roti – to pyszne i proste danie typu street food, które składa się z siekanych kawałków płaskiego pieczywa (roti), smażonych na dużej płycie razem z mięsem (np. kurczakiem lub wołowiną), warzywami, jajkiem i przyprawami.
  • Dhal – Lankijskie curry z soczewicy, przyprawione kurkumą, chilli, czosnkiem i mlekiem kokosowym. Jest to podstawowy składnik większości posiłków, serwowany jako jedno z wielu curry z ryżem.
  • Roti – to rodzaj cienkiego placka z ciasta, smażonego na patelni, często z dodatkiem jajka (Egg Roti). Można go jeść samodzielnie lub jako dodatek do innych potraw, np. curry. Pychota!

Co trzeba wiedzieć jadąc na Sri Lankę – Film podsumowanie



*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *