AYUTTHAYA, TAJLANDIA, DAWNA STOLICA TAJLANDII,
||

Ayutthaya – miasto, którego nie wolno ominąć będąc w Tajlandii

Podziel się artykułem z innymi

Czego dowiesz się z poniższego wpisu? Między innymi jak dojechać do Ayutthaya, co zobaczyć, ile to kosztuje i kilka ciekawostek o tej dawnej stolicy Tajlandii.

Kiedyś 1-milionowe miasto, aktualnie 60-tysięczne. Ayutthaya była stolicą dawnego Syjamu przez 417 lat. Co więcej, było jednym z najpotężniejszych królestw w Azji Południowo-Wschodniej. Leży 80 km na północ od Bangkoku i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Tajlandii. Miasto zostało założone w 1350 r. przez króla U-Thong.

Dlaczego wato odwiedzić Ayutthaya? Starożytne świątynie, pałace i zabytki, które przetrwały lata, nadal fascynują turystów z całego świata. Miasto to było ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym, który wpłynął na sztukę, architekturę i kulturę całego regionu. Ayutthaya zostało zbudowane na wyspie, otoczonej przez trzy rzeki – Menam, Lopburi i Pasak. Ta strategiczna lokalizacja czyniła miasto niegdyś trudnym do zdobycia i umożliwiała rozwój handlu i komunikacji.

Dlaczego w takim razie aktualnie są tu ruiny? Miasto zostało zniszczone podczas inwazji birmańskiej w XVIII wieku. Jednak wiele z jego historycznych zabytków zostało odbudowanych i odrestaurowanych, co czyni Ayutthayę ważnym miejscem turystycznym i historycznym. Dzięki swojemu bogatemu dziedzictwu kulturowemu, Ayutthaya została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ayutthaya to miasto, które kiedyś stanowiło serce i duszę Tajlandii, a dziś zachwyca turystów swoją historią, kulturą i pięknem.

Ayutthaya jak dojechać ?


Wybraliśmy najprostszy sposób, czyli pociąg z dworca głównego w Bangkoku (Hua Lamphong – mapa poniżej). III klasa, bez klimatyzacji, a koszt to  70 bahtów (ok. 8,71 PLN) za dwie osoby w obie strony. Czas przejazdu to ok. 2h. Na miejscu, przy samym dworcu możesz trafić na kierowców tuk-tuków z ofertami wycieczek objazdowych. Ceny wahają się między 900-1200 bahtów za 4-godzinną przejażdżkę. 

Zamiast pociągu można wybrać autobus. Poniżej możesz sprawdzić dogodne dla Ciebie połączenia.

Powered by 12Go system

My jednak nie skorzystaliśmy z oferty tuk-tuków i wynajęliśmy skuter za 200 bahtów za cały dzień. Wystarczy, że zostawisz jakiś dokument np. skan paszportu jako depozyt. (odradzamy zostawiania samych paszportów). Warto sobie taki zrobić będąc jeszcze w Polsce. Ewentualnie można zostawić dowód osobisty – często tak robimy.

Do dyspozycji są też rowery, cena za sztukę to 100-200 bahtów. Jednak stan tych jednośladów pozostawia wiele do życzenia, no a wiadomo skuterem szybciej i więcej można objechać. Dodatkowo pogoda nie sprzyja jeździe rowerem. Żar leje się z nieba i ciężko pedałować.

Jeżeli nie chcesz martwić się o organizację wycieczki lub nie masz czasu, aby zatrzymać się tutaj na dłużej to warto skorzystać z jednodniowych wycieczek z Bangkoku, przykładowe:

  • Ayutthaya z nocnym marketem – oprócz dawnej stolicy odwiedzisz nocny market. W całej Tajlandii nocne markety to najlepsza opcja na spróbowanie różnych tajskich smakołyków. Dodatkowo dobre miejsce na zrobienie zakupów.
  • Inna wycieczka, tym razem prywatna, do Ayutthaya. Przy okazji odwiedza się słynny targ na wodzie (Floating Market) oraz market na torach kolejowych (Maeklong Railway Market).

Przy okazji o Bangkoku piszemy więcej tutaj.

Bilety wstępu w Ayutthaya


Dostaliśmy w wypożyczalni mapkę z największymi atrakcjami w mieście. Jest ich bardzo wiele i całe miasto składa się przede wszystkim z pradawnych ruin. My wybraliśmy 3, które poniżej opisujemy. Tripa zaczęliśmy od ruin Wat Maha That, jakieś 15 minut drogi od dworca. Wejście do większości świątyń to koszt 50 bahtów, ewentualnie 20. Można kupić bilet, który uprawnia do zwiedzenia 6 wybranych świątyń (pierwsze sześć pozycji na liście poniżej) za 220 baht.

Jeżeli planujesz na spokojnie zwiedzać to piękne miasto to polecamy zatrzymać się tutaj na minimum dwie noce. Jeden pełny dzień w zupełności wystarczy, aby odwiedzić najważniejsze świątynie. Poniżej mapa z zaznaczonymi ruinami świątyń. 

mapa ayu scaled

Świątynie, które warto odwiedzić w Ayutthaya


Ze względu na ograniczony czas – kilkugodzinny wypad z Bangkoku – odwiedziliśmy tylko 3 świątynie. Teoretycznie miasto to otwarte muzeum tzn. świątynie są bardzo dobrze widoczne z ulicy. Polecamy jednak wybrać kilka z nich i wejść do środka, aby znaleźć perełki architektoniczne.

Wat Maha That

W starej stolicy Syjamu znajduje się wiele interesujących ruin, które przypominają o przeszłości i doprowadziły do powstania współczesnej Tajlandii. Jednym z najbardziej popularnych miejsc jest stara świątynia Wat Maha That. Jej budowę rozpoczęto w 1374 roku, a 1767  została spalona podczas rabunku przez Birmańczyków. Znajduje się tutaj bardzo znana głowa posągu Buddy, która wrosła w korzenie drzewa figowego. Stała się ona nie tylko symbolem Ayutthaya, ale także Tajlandii. 

Nikt nie wie, jak głowa znalazła się w korzeniach. Są dwie teorie – pierwsza mówi o tym, że korzenie drzewa same ‘podniosły’ Buddę, jak? Drzewo rosło wokół głowy w okresie, gdy świątynia była zgrabiona i opuszczona. Druga teoria jest zdecydowanie odmienna. Jeden ze złodziei ukrył w korzeniach/okolicach drzewa głowę, aby pewnego dnia wrócić po nią oraz inne skarby, ale jak widać, nie zrobił tego. Jedno jest pewne, jest to symbol siły królestwa Tajlandii.

Wat Mahathat był królewskim klasztorem położonym w pobliżu pałacu. Były tu odprawiane ważne ceremonie przez samego króla. Sam projekt Wat Mahathat jest zgodny z koncepcjami starożytnych khmerskich świątyń górskich znanych na całym świecie, czyli słynne Angkor w Kambodży.

Wat Phra Ram

Znajduje się  na wschód od Pałacu Królewskiego (Wat Maha That). Świątynia została zbudowana w 1369 roku, jako miejsce pochówku króla Ramathibodi I (U Thong), założyciela Ayutthaya. Jest jednym z najstarszych zabytków w mieście. Przed świątynią znajduje się duży staw dawniej zwany „Nong Sono”, obecnie Bung Phra Ram, który obecnie jest parkiem publicznym. Ziemia została wykopana w tym miejscu na budowę okolicznych świątyń (Wat Mahathat, Wat Ratchaburana, dawny Pałac Królewski). 

Wat Chai Watthanaram

Jedna z najbardziej imponujących świątyń. Król Prasat Thong (r.1629-1656) zbudował tę świątynię  na brzegu rzeki Chao Phraya w 1630 roku. Świątynia znajduje się naprzeciwko południowo-zachodniego narożnika historycznej wyspy po drugiej stronie rzeki. Była ważną świątynią królewską, w której właśnie tenże król i jego potomkowie wykonywali obrzędy religijne, a także była używana jako miejsce kremacji dla różnych członków rodziny królewskiej. 

W 1767 roku, kiedy to Ayutthaya była oblegana przez Birmańczyków, świątynia służyła podobno jako obóz wojskowy czy też forteca. Podczas prowadzonych tutaj wykopalisk odnaleziono kule armatnie oraz armaty. Została opuszczona, gdy miasto ostatecznie upadło. Świątynia miała symbolizować wszechświat w buddyjskiej i hinduskiej kosmologii.

Gdzie nocować w Ayutthaya?


Tak jak wcześniej wspominaliśmy, my przyjechaliśmy tutaj jedynie na kilka godzin z Bangkoku, czego trochę żałowaliśmy. Polecamy zatrzymać się tutaj na minimum 2 noce.

Nasz film z pobytu w Ayuttaya


*Mała prośba – jeśli uważasz, że artykuł jest pomocny i chciałabyś/chciałbyś nam wynagrodzić pracę nad blogiem, a zamierzasz wynająć auto, kupić bilet przez aplikację czy zarezerwować nocleg to skorzystaj z linków w tym artykule (linki afiliacyjne). Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a my dostaniemy od danej strony drobną prowizję, motywującą nas do dalszego rozwijania bloga.
Dziękujemy z góry!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *