Ayutthaya – miasto, którego nie wolno ominąć będąc w Tajlandii
Dawna stolica Tajlandii, czyli Ayutthaya. Kiedyś 1-milionowe miasto, aktualnie 60-tysięczne. Była stolicą dawnego Syjamu przez 417 lat. Leży 80 km na północ od Bangkoku i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Tajlandii. Miasto zostało założone w 1350 r. przez króla U-Thong.
Jak dojechać ?
Wybraliśmy najprostszy sposób, czyli pociąg z dworca głównego w Bangkoku (Hua Lamphong – mapa poniżej). III klasa, bez klimatyzacji, a koszt to 70 bahtów (ok. 8,71 PLN) za dwie osoby w obie strony. Czas przejazdu to ok. 2h. Na miejscu, przy samym dworcu możecie trafić na kierowców tuk-tuków z ofertami wycieczek objazdowych. Ceny wahają się między 900-1200 bahtów za 4-godzinną przejażdżkę.


My jednak nie skorzystaliśmy z oferty i wynajęliśmy skuter za 200 bahtów za cały dzień. Wystarczy, że zostawicie jakiś dokument np. skan paszportu jako depozyt. (odradzamy zostawiania samych paszportów). Warto sobie taki zrobić będąc jeszcze w Polsce.
W Ayutthaya do dyspozycji są też rowery, cena za sztukę to 100-200 bahtów. Jednak stan tych jednośladów pozostawia wiele do życzenia, no a wiadomo skuterem szybciej i więcej można objechać. Dostaliśmy jeszcze w wypożyczalni mapkę z największymi atrakcjami w mieście. Jest ich bardzo wiele i całe miasto składa się przede wszystkim z pradawnych ruin. My wybraliśmy 3, które poniżej opisujemy. Tripa zaczęliśmy od ruin Wat Maha That, jakieś 15 minut drogi od dworca. Wejście do każdej świątyni to koszt 50 bahtów, ale można kupić bilet, który uprawnia do zwiedzenia 6 wybranych świątyń (nie wiemy których) za 220 baht.
Świątynie, które warto odwiedzić
Wat Maha That
W starej stolicy Syjamu w Ayutthaya znajduje się wiele interesujących ruin, które przypominają o przeszłości i doprowadziły do powstania współczesnej Tajlandii. Jednym z najbardziej popularnych miejsc jest stara świątynia Wat Maha That. Jej budowę rozpoczęto w 1374 roku, a 1767 została spalona podczas rabunku przez Birmańczyków. Znajduje się tutaj bardzo znana głowa posągu Buddy, która wrosła w korzenie drzewa figowego. Stała się ona nie tylko symbolem Ayutthaya, ale także Tajlandii.


Nikt nie wie, jak głowa znalazła się w korzeniach. Są dwie teorie – pierwsza mówi o tym, że korzenie drzewa same ‘podniosły’ Buddę, jak? Drzewo rosło wokół głowy w okresie, gdy świątynia była zgrabiona i opuszczona. Druga teoria jest zdecydowanie odmienna. Jeden ze złodziei ukrył w korzeniach/okolicach drzewa głowę, aby pewnego dnia wrócić po nią oraz inne skarby, ale jak widać, nie zrobił tego. Jedno jest pewne, jest to symbol siły królestwa Tajlandii.
Wat Mahathat był królewskim klasztorem położonym w pobliżu pałacu. Były tu odprawiane ważne ceremonie przez samego króla. Sam projekt Wat Mahathat jest zgodny z koncepcjami starożytnych khmerskich świątyń górskich znanych na całym świecie, czyli słynne Angkor w Kambodży.
Wat Phra Ram
Znajduje się na wschód od Pałacu Królewskiego (Wat Maha That). Świątynia została zbudowana w 1369 roku, jako miejsce pochówku króla Ramathibodi I (U Thong), założyciela Ayutthaya. Jest jednym z najstarszych zabytków w mieście. Przed świątynią znajduje się duży staw dawniej zwany „Nong Sono”, obecnie Bung Phra Ram, który obecnie jest parkiem publicznym. Ziemia została wykopana w tym miejscu na budowę okolicznych świątyń (Wat Mahathat, Wat Ratchaburana, dawny Pałac Królewski).


Wat ChaiWatthanaram
Jedna z najbardziej imponujących świątyń Ayutthaya. Król Prasat Thong (r.1629-1656) zbudował tę świątynię na brzegu rzeki Chao Phraya w 1630 roku. Świątynia znajduje się naprzeciwko południowo-zachodniego narożnika historycznej wyspy po drugiej stronie rzeki. Była ważną świątynią królewską, w której właśnie tenże król i jego potomkowie wykonywali obrzędy religijne, a także była używana jako miejsce kremacji dla różnych członków rodziny królewskiej.

W 1767 roku, kiedy to Ayutthaya była oblegana przez Birmańczyków, świątynia służyła podobno jako obóz wojskowy czy też forteca. Podczas prowadzonych tutaj wykopalisk odnaleziono kule armatnie oraz armaty. Została opuszczona, gdy miasto ostatecznie upadło. Świątynia miała symbolizować wszechświat w buddyjskiej i hinduskiej kosmologii.
Poniżej mapa z zaznaczonymi ruinami świątyń.
